VIJSSIMiSCIIE COURANT. No. 148. Woensdag 18 December 1889. 27ste Jaargang. isnais. Gemeentebestuur. FABRIEKSWET. Waarschuwing'. zevende tienjaarlijksclie Volkstelling, BUOAÜ: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden f 1—, Franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés eu groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DATTBE Co., te Parijs. Verschijnt Dlusdag-, Donderdag- on Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitschland, Enge land en Frankrijk 1.65 per drie maanden. fcicPj niet la et oof- £jcuö Wa-fctaaf, aauvaticjcube i0 ciatuta-u 1 8^0, op "be ^lióótucjócfje Coulant aëoiuice-teu, ontuaiicjcu. be oait ^ebevv tot btett ba tuut vet.- ócfatt weitbc uuintucró qratii. De Burgemeester der gemeente Vlissingen/ overwegende dat op den 1 Januari 1890, de wet van 5 Mei 1889(St.6t. no. 48) houdende bepalingen tot bet tegengaan van overma- tigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen in werking zal treden gelet op art. 10 van voormelde wet lui- aouae //Het hoofd of de bestuurder van een bedrijf of eene onderneming, waarin of waar voor een persoon beneden zestien jaren arbeid verricht in fabrieken en werkplaatsen, moet in het bezit zijn van eene kaart, houdende opgave van den naam, de voornamen, den dag en de plaats van geboorte van dien persoon, van den naam en de woonplaats van het hoofd des gezins, waarbij of van het gesticht waarin die persoon inwoont en van het hoofd of den bestuurder van het bedrijf of de onderneming. Deze is verplicht die kaart aan de bij art. 18 bedoelde ambte naren op aanvrage te vertoonen. Die kaarten worden ingericht naar een door ons vast te stellen model en worden geteekend en afgegeven door of van wege den burgemeester der gemeente, binnen welke de jeugdige persoon arbeid zal ver richten. De kaarten en de daarvoor noodige ge boorte-extracten worden kosteloos verstrekt. Binnen tweemaal vier en twintig uren na het eindigen van de arbeidsbetrekking tus- FEUILLETON. Vit het Engelsch 5.) 10 Augustus. //Toon ik dezen morgen in het park aan bet lezen was, boorde ik een voetstap achter mijn stoel, Ik keerde mij verstoord om, denkende dat het een van de tuinlieden was, maar zag dat het mijn echtgenoot was. /Jeanne, carissima," zeide hij zacht „wij zullen nu niet langer behoeven le wachten. Onze wittebroodsweken beginnen vdor die van uwe vriendin Miss Deane eindigen 1 Ik voelde eene rilling door mij gaan. „O ging hij voort//Een Engelschman weet niet wat liefde is en zegt Ik bemin u, liefste wilt gij mijn vrouw zijn p precies op de zelfde manier als hij zeggen zou //Mag ik u schen den jeugdigen persoon en hem, die dezen arbeid deed verrichten, is het boofd of de bestuurder van het bedrijf of de onder neming verplicht de betrekkelijke kaart na daarop den dag van opneming en van het ontslag te hebben vermeld, terug te bezor gen bij den Burgemeester, door of van wege wien zij werd afgegeven/'1 Noodigt belanghebbenden uit om vóór den 20 December 1889 ten Gemoentebuize schriftelijk opgave te doen van den naam, de voornamen, den dag en de plaats van geboorte van den persoon of van de personen beneden den leeftijd van 16 jaar, die arbeid verricht of verrichten in bur.ne fabrieken en werkplaatsen in den zin van art. I en 2 vaD voormelde wet, alsmede van den naam en de woonplaats van het hoofd des gezins waarbij of van het gesticht waarin die persoon inwoont en van het hoofd of den bestuurder van het bedrijf of de onderneming, updat de bij voormeld artikel bedoelde kaarten tijdig ter afgifte gereed kunnen zijn. Vlissingen, 13 December 1889. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlissingen, gelet op de gegeven voorschriften betreffende de voorbereidende werkzaamheden voor de waarschuwen de ingezetenen, die in gebreke mochten zijn geblevenna vestiging in- of bij vei»hnizing binnen dc gemeente de voorgeschreven aangifte te doen, dit verzuim ten spoedigste te herstellen; ter voor koming van de strafTcn op het niet be- hoorlijk doen dier aangifte gesteld bj Kon. Besl. van 27 Juli 1887 (Stbl. no, 141) zijnde hechtenis van ten hoogste veertien da gen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Gelegenheid tot aangifte bestaat ellcen werkdag van des morgens 10 tot 12 ure en des namiddags van 1 tot 2 ure op het bureau der Bevolking. Vlissingen, den 7 November 1889. Burgemeester en Wethouders voorn., TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT. van een glas wijn bedienen P //Neen, onze wittebroodsweken, dat beloof ik u, zullen in waarheid wittebroodsweken zijn. Wij zullen, voor wij naar mijn huis gaan, waar ik mijn kinderjaren doorbracht, vele landen door reizen. Vaarwel, lieveling. O, mocht ik u aan mijn hart kunnen drnkken ffDank den hemel dat gij dit niet kunl I" dacht ik. wHoo komt het toch dat ik, nu ik weder tot bezinning gekomen ben, iets in Paolo's ge laat zie, dat ik wantrouw P z/Het is schoon genoeg, en toch toch is er iets in, dat mij zegt op mijne hoede te zijn. „Hij mag niet merken dat ik hem niet meer bemin ja, dat ik hem nooit in werkelijkheid bemind heb. „Hij mag ter wille van Cecil nooit de waarheid weten. //Italianen zijn zoo driftig dat, als hij iets vermoedde, het niet te zeggen zou zijn wat er gebeuren zou." 13 Augustus. yVan daag ben ik op The Court geweest. Het uitzet van Elsa is bijna Binnenland. Vlissingen, 17 December. Met genoegen verwijzen wij naar achter staande advertentie, waarin door den Kerke- <-aad der Ned. Herv. gemeente alhier een beroep gedaan wordt op do offervaardigheid barer leden te dezer plaatse. Teneinde het bedelen aan de huizen op den Nieuwjaarsdag zooveel mogelijk legen te gaan, zijn zij gewoon op dien dag eene buiteugewone bedeeling van eetwaren en brandstoffen uit te reiken aan de niet met aardsche goederen gezegende leden hunner gemeente. Den vorigen Nieuwjaarsdag werd aan 299 bun bekende personen eene aan de talrijk heid der gezinnen geëveuredigde hoeveelheid brood, vleesch, aardappelen en steenkolen uitgereikt. Worden zij ook dit jaar door ruime bij dragen ia staat gesteld, aan velen een zoo veel mogelijk oubezorgden Nieuwjaarsdag te ^verschaffen. ^Naa-r - wij vernemen is men bij de petro- leumloodsen aan de kanaalbrug druk bezig om de fundamenten te leggen, waarop een kolossale ketel zal worden geconstrueerd, die niet minder dan een gansche schoepslading petroleum ran omstreeks 13000 vaten zal kunnen bevatten. Men wil door dezen maatregel voorkomen, dat de petroleum voortaan niet meer in vated zal behoeven aangevoerd te worden, maar los in opzettelijk daartoe vervaardigde schepen, die in vakken verdeeld zijn. Zooals nu het geval is, bezwijken somtijJs de vaten onder den enormen druk, en wordt de inhoud met water en allerlei onreinheid vermengd. Is de ketel gereed, dan zal de petroleum uit het schip met pompen daarheen wordeu gevoerd en van daar uit, naar gelang der behoefte, in vaten. Eenige dames te Middelburg hebben eene circulaire aan de ingezetenen gericht om haar te oudersteunen bij de poging tot oprichting eener Vcreeniging tot het verschaffen van warm voedsel aan arme schoolgaande kin deren". In de gisteren gehouden zitting der Eerste Kamer is benoemd tot com- geheet in orde. „Lieve ElsaIk hoop en vertrouw dat zij werkelijk gelukkig zal zijn. z/Ik geloof dat kapitein Newcombe een goed man is en haar teeder en oprecht bemint. //Haar trouwkleed is waarlijk een kunst stuk en zal Elsa prachtig staan. «Zij zal ook paarlen aan hsbben een cadeau van mijn vader. z/üe bruidsjuffers zullen ook prachtig ge kleed zijn. z/Elsa en ik hebben hare japonnen uit gekozen. //Er zullen er acht zijn. z/Het cadeau van kapitein Newcombe aan Elsa is een prachtige kleerenkist met grijs hagedissenleer bekleed en gouden en ivoren belegsels, zoo rijk als ik nooit gezien beb. z/Aan ons bruidsjuffers geeft hij ook een prachtig geschenk. z/Het verwondert mij, dat ik den moed be zit dit alles te schrijven, maar het geeft mij afleiding van mijne gedachten, die maar al te vaak afdwalen naar mijn huis. ,/Wee mij, het zal nu spoedig voorbij zijn." mies-griffier mr. H. Zillesen met 25 van de 42 stemmen. Het ontwerp-consignatiekas werd bestreden door de heeren Kappejne, 'Van Lier, Vening Meinesz, Vlielander Hein en Pijnappel. Heden voortzetting. Bij de gisteren in de Tweede Kamer voortgezette behandeling der begrooting van bioneniandsehe zaken is verworpen een amendement-Lieftinck tot weigering der gel den voor de restauratie van het Slot Tei- lingen, zoomede een voorstel-Fabins om f 15000 voor een nieuwe teeken-oefenschool te Amsterdam uit te trekken. De begrooting is aangenomenhet algemeen debat over hoofdstuk marine is begonnen. {Zie Laatste Berichten.) De Tweede Kamer hoopt deze week, met behulp van avondzittingen op Maaudag, Woensdag en Vrijdag, door den begrootings arbeid heen te komen, ten einde zoo mot:' - lijk Zaterdag 21 dezer op reces uiteen ie gaan. In de Staats*Courant is opgenomen een koninklijk besluit, waarbij bepaald wordt dat de militieplichtigen, voor de lichting van 1890 bij de onderscheidene korpsen van het leger in te lijven, tot eerste oefening gedu rende het geheele eerste jaar van hun dienst tijd onder de wapenen worden gehouden. Do tijd van eerste oefening wordt tot op Degen maanden verminderd voor de lotelingen geen graad bekleedende, die, bij de infanterie, de vesting-artillerie, de pontonniers, de torpe- disten of de genietroepen ingedeeld, binnen dien tijd de blijken geven, dat zij hunne verplichtingen als milicien, overeenkomstig den door den minister van oorlog te stellen eisch, in alle opzichten kennen. Die tijd wordt tot op vijf maanden verminderd voor de bij de infanterie of de vestiDg-arlillerie ingedeelde lotelingen van genoemde lichting, die, naar den daartoe door onzen minister van oorlog te stellen eisehen, voor hunne inlijving door vrijwillige oefeniog iu den wapenhandel voldoende practiscbe en theore tische militaire kennis hebben verkregen, en die binnen drie ïbaandeu werkelijken dienst tijd tot milicien-korporaal worden aangesteld, indieu zij binnen deu in den aanhef van dit artikel genoemden termijn blijken geven van bruikbare korporaals te zijn. 20 Augustus. //Ik blijf op The Court tot het huwelijk gesloten is. z/Alle» is in rep en roer, want niet alleen moet men zich op de groote gebeurtenis voorbereiden, maar het uiizet voor Indië van Elsa moet klaargemaakt worden. //Kameniers zijn, geloof ik, noodig, maar bij eene gelegenheid als deze moeten wij zelf goed de handen uit den mouw steken. z/Zij heeft van hare vrienden en vriendin nen van alle kanten werkelijk prachtige ge schenken gekregen. z/Zij komen schitterend uit bij de mijne. /Zelfs Paolo vergat mij iets te geven. z/De arme Cecil ziet er ongelukkiger dan ooit uit. z/Mijn hart treurt om hem. z/Ik wenschte dat ik hem alles durfde zeggen, hij zou dan weten dat tusscben mij en hom een onoverkomelijke slagboom staat." 24 Augnstns. „Hei huwelijksfeest is prachtig geweest, en Elsa is nu mevrouw Newcombe. z/Eeu spreekwoord zegt„Gelukkig is de bruid, die door de zon beschenen wordt,

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1