VLISSINGSCHE COURANT No. 142. Woensdag 4 December 1889. 278te Jaargang. Gemeentebestuur. Waarschuwing. ïCTBüfle tieprlscïB Mstellii, FA. TE XT TEN". Gemengd Nieuws. BUREAU: Kleine Markt I W°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecleuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTJËN; Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DATJBE n: n. j Abonnementen voor België, Duitscliland, Enge- Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Doudcrd «n Zaterdagavond. lar;d en Prankrijk f liQ5 pe5r djie maander. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlissingen, gelet op de gegeven voorschriften betreffende de voorbereidende werkzaamheden voor de waarschuwen de ingezetenen, die in gebrelce mochten zijn geblevenna vestiging in- of bij verhuizing l>in»cn dc gemeente de voorgeschreven aangifte te doen, dit verzuim ten spoedigste te herstellenter roor- koining van de strafTen op het niet be hoorlijk doen dier aangifte gesteld bij Kon. Besl. van 27 Juli 1887 (Stbl no. 141) zijnde hechtenis van ten hoogste veertien da gen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Gelegenheid tot aangifte bestaat eiken iverkdag van des morgens 10 tot 12 ure en des namiddags van 1 tot 2 ure op het bureau der Bevolking. Vlissingen, den 7 November 1889 Burgemeester en Wethouders voorn., TUTEIN KOLTHEN1US. De /Secretaris, F. N. VAN DER BILT. «au A.f kohier wegéns het -patent recht over het 2e kwartaal 1889/90. De Burgemeesler vau Vlissingen, maakt bekend dat bij hem is ontvangen en op lieden aan den rijks-ontvanger gezonden, het execu toir verklaarde kohier wegens het patentrecht over bet 2e kwartaal 1889/90 dat de daarop voorkomende belastingschul digen worden uitgenoodigd, om hunne aan slagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, sok om vervolging te voorkomen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen drie maan den na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 2 December 1S89. De Burgemeester voornoemd. TUTEIN NOLTHENIUS. Binnenland. Vlissingen, 3 December. Aan het postkantoor alhier zijn gedurende de la helft der maand November jl., de volgende brieven ter verzending ontvangen, geadresseerd aan onbekenden H. H. Jansen, 's Gravenhage. Verzonden geweest naar Amerika Bertha Catteiain, Chicago. Gedurende de maand November werd op het postkantoor nlhier in 192 keereu f 2824.17 in do Rijkspostspaarbank inge legd in 58 malen f 3000.87 terugbetaald, terwijl 15 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Op 1 Dec. waren 1189 boekjes iu omloop. Voor apothekersbediende is gisteren te 's-Hage o. m. geëxamineerd en toegelaten, mejuffrouw L. M. Winkelman, alhier. De Maatschappij van Nederlandsche letter kunde te Leiden beeft van inr. H. Vollen-' hoven, behalve f 1000, nog geërfd brieven van Betje Wolff en Aagje Deken, geschreven aan den grootvader, en brieven ran A. R. Ealck en J. II. Heumann, geschreven aan den vader van den erflater. In den loop van het volgend jaar zullen nieuwe muntbiljetten van tien gulden worden uitgegeven. In do gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer is door mr. Van Houten opnieuw voorgesteld eene motie tot opheffing van het koffiemonopolie j zij is aangehouden ter af zonderlijke behandeling. Later is aangenomen met 47 tegen 27 st. een amendement óm geen uitbreiding vau personeel te geven bij de koffie-cultuur op Sumatra's westkust. Be sloten is het algemeen debat over de sta a ts- begrooting te houden na hoofdstuk Justitie, Kerk- en Schoolnieu-ws. De heer A. GuldeDarm, pred. bij de Ned. Herv. gem. te Alkmaar, heeft voor het be roep naar die gemeente alhier bedankt. Ned. Heuv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Nisse door den heer N. P. Poe kens, pred. te Scholluinen. Beroepen te Biezelinge de heer B. M. Mantz, pred. te 'sHeer Abtskerke. Men schrijft ons Zondag voormiddag werd de heer A. M. Knottnerus, cand. in de theologie, te 's Graven polder in het predikambt bevestigd door zijnen oom ds. I. G. Knottnerus, pred. te 's Gravenhage, naar aanleiding van Joh. 6 14 aaiT de handoplegging werd deelgenomen door den consulent, ds. B M. Mantz, pred. te 's neer Abtskerke. 's Namiddags hield de niöuvve predikant zijne intröepreek met de woorden van Marküs 10 45. De gemeente was vacant sedert 26' Aug. 1SSS. Door de komst van den heer Knottnerus is het aantal predikanten in den ring-Borsselo tot vijf gestegen, zijnde de helft van het aan- tali pred,kantsplaatsen. HeinkenSzand,,nog al tijd vacant, blijft bij den ring Goes tot de ring-Borssele beter bezet is, Te Amsterdam geraakto gisteren nacld eene zangeres uit het café //Walhalla" in de; Nes, iu een vigelaute gezeten, door het schichtig wordeu van het paard, in het Rok in en verdronk. De koetsier werd gered. vTusschen een officier der huzaren en een dito van de artillerie heeft te Amsterdam dezer dagen een duel op de sabel plaats gehad. Nadat beide partijen lichte verwon dingen hadden bekomen, was de strijd uit en aan de eer voldaan.,Te Rozen- buig kwam Zaterdag een jongeling van 15 jaai met zijne rechterhand tusscheu het kamrad eener stoom-dorschmaehipe,.waardoor die hand tot boven den pols verbrijzeld werd. Hij is naar het Ziekenhuis aan den Coolsiugel verroerd, waar de arm boven den pold werd afgezet. Een 105-jarige. De weduwe Soelli Akkerman, de oudste ingezetene van Rotter dam en Nederland, hoopt den 21n December dezen hoogen leeftijd te vieren. Hot Engelsche stoomschip „Yoxford," groot 1209 ton netto, tehuis behoorende te Londen, gevoerd door kapt. W. A. Thompson, met eene lading granen van Beval naar Rot terdam bestemd, had, volgens verklaring van den gezagvoerder, na zijn vertrek uit Kopen hagen met slecht weer te kampeD, waardoor de lading overging en het schip met zware slag zijde voor den Waterweg kwam,in den ochtend van den 2Ssten November. Door het stormweder geen loods kunnende bekomen en het schip steeds meer slagzijde krijgende, besloot hij het Nederl. stoomschip ,/Mascotte," dat juist den Waterweg instoomde, na ie gaan, toon hij door woedende golven als het ware werd overstelpt, waardoor het roer werd afgeslagen, en hij hopeloos met den wind plaats van aanbidding gewijd was, zooals duidelijk bleek uit de eenvoudige, kleine nachtmaalstafel, die aan den oostkant stond. In zulk eene kerk had Lady Jeanne Denzil nooit gedacht hare geloften van trouw en ge hoorzaamheid aan haar echtgenoot af te zullen leggen. Was het werkelijk de trotsche dochter van den hertog van Westgate, die daar alleen, door niemand van haar stand vergezeld, naast den donkeren Italiaan stond Was liet werkelijk Lady JeanDe Denzil, die haar huis, geboorte eu maagschap vergat uit liefde tot iemand, die bekend stond als haar vaders couiier Ja, en een oogeublik later spreekt de geestelijke, die de huwelijksplechtigheid ver richt, den zegen uit. Op zulk een huwelijk kou zeker geeu zegen rusten, en zeker kon de Nemesis voor dit schoone, haar wil door drijvende meisje niet uitblijven. Toen zij haar man in de kerkekamer volgde, gevoelde zij dat niets ter wereld boven zijn bezit ging. Zij had immers voor hem alles opgeofferd, dat eene vrouw mag naar de Maasvlakte afdreef. Het weder was toen omstreeks 12 uur zéé slecht, dat de sleepboot „Wodan" iu den Waterweg geankerd bleef en men ook de red dingboot van het loodswezen, aan den Hoek van Holland gestationeerd, niet kon uitzenden, mede door gebrek aan manschappen. Te 12l/2 uur geraakte de ,/Yoxford" aan den grond, op dezelfde plaats, waar den 26sten Ociober 1S84 de ramp der //Littlebeck," waar bij 14 menschenlevens verloren gingen, plaats vond. De reddingboot van Maassluis, bemand door G. v. d. Belt, schipper, M. Groen, J. Overklift, Ileudk. de Bruyn, S, Jol en J. de Graaf, matrozen, vertrok te 1 uur van daar ge sleept door de //Zuid-Holland", van den sleep dienst L. Smit Co., onmiddellijkgevolgd door den blazer van schipper L. Nieman, be mand, behalve door hem, met L. Spuy, J. v. Drimmelen en J. Brandenburg, en gssleept door de „Nieuwesluis." Buiten: gekomen, gaf deze laatste den blazer over aan de Zuid-Holland," welke thans Ook met de reddingboot naar de plaats der stranding stoomde. In de nabijheid gekomen, zagen zij dat het stoomschip, geheel door de branding omringd, zwaar stooffe, en uit het hijschen van noodsignalen, .bleek duidelijk, dat de bemanning in levensgevaar verkeerde. 't Gelukte eindelijk na veel inspanning de schipbreukelingen, ten getale van 23 man, te redden. Nu werd over de gevaarlijke Maasvlakte door de branding heeu de terugtocht aan vaard naar het Brielsche vaarwater, welka tocht, dank zij alleen de bekendheid van schipper Niemans en zijne gezellen met dien weg, gelukte. Ongeveer te 7 uur kwam men doornat en vermoeid te Maassluis aaD. Kapitein en bemanning hadden niets dan dank en lof voor de koelbloedige, kalme wijze, waarop zij door Nieman vau een bijna zekeren dood waren gered, daar het stoom schip na dien tijd, en ook Vrijdag, in het geheel niet te bereiken was, Wegens de woedende zee. Zondag, den eersten dag, waarop te 's-Hage de- honden zonder muilkorf mochten loopen, liep er aldaar een hond door de stad, versierd met een grooten strik op een der eindeu stond „Wij leven vrij Wii leven blij opofferen Terwijl zij haar naam op het register zette, keek de predikant haar nieuwsgierig aan en scheen iets te willen zeggen, maar van ge dachten veranderende, schreef hij het ver- eischte certificaat, en het haar goveude, zoide hij//Zorg er goed voor, want van zulk een stuk hangt soms heel veel af." Haar toen gelukwenschende, ging hij heen. Wie zou, haar aanziende, haar niet alle geluk toegewenscht hebben Jong, en met al de bevalligheid getooid, die de hemel aan de meest bevoorrechten schenkt, scheen het Jeanne Denzil toe alsof zij alles had, wat haar hart begeerde, en toen zij zich naast haar echtgenoot nederzette, gevoelde zij dat het bedrog, aan hare ouders gepleegd, de eenige bittere droppel in den beker des ge- luks was. //Zal ik het ooit hun durven zeggen fluisterde zij. //Wat zal ik doen, als zij het te weten komen?" //Kom, carissima 1" antwoordde hij. //Ga dadelijk met mij mede inplaats van te wach ten op de gratie, die ik eiken dag verwacht, FEUILLETON. Uit het Engélsch i.) „Mijn eenige, lieve Jeanne, gij zijt toch biet baDg als ik bij u ben I Het zal spoedig toorbij zijn en ook de plechtige woorden, die U tot de mijne, de mijue voor altijd maken zullen. Later moet ge voor eene korte poos ns3r uw huis terugkeeren, uitweudig als Lady Jeanne Denzil, maar in werkelijkheid, can's- tima, mevrouw de prinses Romilli. Ge weet, liefste, dat staatkundige verschillen mij van mijn geliefd land scheiden en dat zelfs op dit oogenbiik Dog mijne vrienden hun best doen om kwijtschelding van mijne straf bij den koning te verkrijgen. Als dat stuk komt, nullen wij uw vader opzoeken en hem met pub huwelijk in kennis Btellen, en ofschoon hij ongetwijfeld in het eerst boos, ja, heel boos zal zijn, zal hij, als hij hoort weihen rang ik werkelijk bezit, ons spoedig vergif fenis schenkeD." De spreker was een schoon man met don ker haar, van omstreeks dertig jaar naar zijn uitzicht en uitspraak een Italiaan. Als men hem nauwkeurig bekeek, zag men een onheilspellsnden blik in de oogen en een wreeden trek om de volle, roode lippen, die in tegenspraak waren met do liefelijke glim lach en de zachte woorden, die hij tot hef meisje naast hem richtte. „Zullen wij er spoedig zijn vroeg zij schroomvallig fluisterende. Op het oogenbiik zelf dat zij deze woor den zeide, stond het rijtuig, waarin beiden gezeten waren, voor eene kleine van ijzer gebouwde kerk stil. De man steeg af en hielp zijDe gezellin uit het rijtuig en trad toen, haar hand op zijn arm leggende, de kerk binnen. Het was een kleine van alle sieraad ont bloot gebouwtje, naar het scheen een zende lingshuis, dat echter door den bisschop als

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1