VLISSINGSCHE «BANT. No. 140. Vrijdag 29 November 1889. 27ste Jaargang. Gemeentebestuur. Waarschuwing. Een Kerstfeest, BUBEAÜ: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UI T G E V E B F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eanig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DAT7BE T7-Q^D_Vl-. - Abonnementen voor België, Duitsetiland, Enge- Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag;-, Donderdag- en Zaterdagavond. land en Frankrijk f li65 pfr drie maanden. Burgemeester en Wethouders der gemeente gelet op de gegeven voorschriften betreffende de voorbereidende werkzaamheden voor de waarschuwen de ingezetenen, die in gebreke mochten zijn gebleven, na vestiging in- of i)ij verhuizing binnen de gemeente de voorgeschreven aangifte te doen, dit verzuim ten spoedigste te herstellen; ter voor koming van de strafTeu op het niet be hoorlijk doen dier aangifte gesteld bij Kon. Besl. van 27 Juli 1887 (Stbl. no. 141) zijnde: hechtenis van ten hoogste veertien da gen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Gelegenheid tot aangifte bestaat eiken werkdag van des morgens 10 tot 12 ure en des namiddags van 1 tot 2 ure op het bureau der Bevolking. Vlissingen, den 7 November 1889. Burgemeester en Wethouders voorn., TUTEIN NOLTIIEN1ÜS. Be Secretaris, F. N. VAN DER BILT. Binnenland. Vlissingen, 28 November. J.l. Dinsdag vrerd door den heer A. A. Bekaar, ingenieur der le klasse van 's Rijks Waterstaat, ingevolge opdracht door de Re- geering, een bezoek gebracht aan de fabrieken en werkplaatsen te dezer stede, ten einde een onderzoek in te stellen en de gegevens le verzamelen voor het opmaken eener nij verheids-statistiek. Het grootste gedeelte van dezen dag bracht genoemde beer op de fabriek der Kon. Maatsch. //De Schelde" door. Aan den Majoor-Commandant der d.d. schutterij alhier ia namens den Minister van Binnenl. Zaken machtiging verleend om het vroeger toegekende eereteken wegens lang- durigen dienst te verwisselen en het cijfer XY op XX te brengen. Naar aanleiding van de advertentie, ge plaatst door de vereeniging //Hulp in Nood," FEUILIETOA. Uit het Engelsch S.) Cecil deed met den noodigen nadruk uitko men dat Lily slechts eenige maanden aan het tooneel was geweest en zij daartoe ge noodzaakt was door den plotselingen dood baars vaders, die eenige jaren lang eene ge wichtige betrekking bij een der handelshuizen in de City bekleed had. Cecil was zoo slim om niet van het feit te spreken, dat Lily's moeder eene columbine geweest was. Aan het slot van het onderhoud zette zich Cecil om zijne belofte, aan Lily, ten opzichte van Ethel gegeven, te volbrengen. in ons blad van 6 Nov. jl., verwijzen wij onze lezers gaarne naar achterstaande adver tentie van de onderofficiers-vereen. //Vriend schap en Genoegen," welke vereeniging zich ten doel stelt voor het door //Hulp in Nood" aanbevolen huisgezin van den werkman Ver hoef, wonende in de Kolvenierstraat alhier, eene voorstelling te geven. Een onderzoek door ons ingesteld is van dien aard dat hier werkelijk nood is de broodwinner zelf ligt ziek in het ziekenhuis le Rotterdam, terwijl zijne vrouw en vijf kinderen hier zonder middel van bestaan zijn, waarom wij gaarne genoemde voorstelling onzen lezers aanbevelen, te meer daar de onderofficiers-vereeuiging „Vriendschap en GenoegeD" hier ter stede zich reeds een goeden naam heeft verworven. De surnumerair H. v. d. Heijden, met 1 Dec. benoemd tot commies /Ier 4e klasse, wordt werkzaam gesteld ten postkantore alhier. Men meldt uit Zierikzee dd. 27 Novem ber In den afgeloopen nacht is aan het West-havenhoofd alhier een val ontstaan, die, voor zooverre thans kan worden nage gaan, zich zeer ernstig laat aanzien. Een gedeelte van het daar aanwezige houten plan kier is losgeraakt en vernield, terwijl daar waar meu vroeger bij laag water onder dit plankier loopen kon, nu pl. ra. 10 meter wordt gepeild. Een nader onderzoek naar den omvang van de val kon heden niet worden ingesteld, ten gevolge van het ruwe en onstuimige wtêr. Bij kon. besluit zijn benoemdmet in gang van 30 Nov. 1889, tot burgemeester van Stavenisse, C. Dorst Lz.met ingaDg van 2 Dec. 1889, tot burgemeester van Me lissant, J. Zaaijer Pz. secretaris dier gemeente. Bij kon. besl. is aan D. Van der Linden, kapt.-magazijnm. der art. te Ter-Neuzeü, pen sioen verleend tot een bedrag van 1208 en is in zijn rang en betrekking verplaatst naar Ter-Neuzen de le luitenant magazijn meester F. Hotz, thans te Wrierickerschans. Men schrijft uit den Haag aan het U. D. „Wat de Regeering zal doen in het on verhoopte geval dat de Eerste Kamer de onderwijswet mocht verwerpen, is niet met Hij schreef een brief, waarin hij haar mededeelde dat hij de echtgenoot was der jonge dame, die zij te Park Village bezocht had, en dat hij op ernstig verzoek van Mrs, Cecil Gray er in toegestemd had Ethel haar voorgenomen booze daad en de boosaardige leugen, waaraan zij zich schuldig gemaakt bad, te vergeven. Des avonds toen Cecil to Earl's Court was, kwam later nog een bezoeker opdagen Harold Bruce. Lily had zich ter rust begeven, daar de opgewondenheid ran den morgen haar ver moeid had, en Alice zat alleen in de kleine spreekkamer, doch bezig met naaien en peinzen. Geen levend wezen was ooit meer vrij van het gebrek, dat men jaloezie noemt, dan Alice Harman; toch kon zij niet nalaten bet geluk van Lily met haar eigene donkere vooruitzichten te vergelijken. Niet dat zij tegen harden arbeid en een karige bezoldi ging opzag, want Alice was besloten niet van haar rijke zusters gaven te leven, maar haar hart haakte meer dan ooit naar liefde eenigen zweem van waarschijnlijkheid te zeggen, a) vormt het ook in onze politieke kringen hier het onderwerp van den dag. De een beweert, dat de heer Mackay in dat geval- wenscht af te treden, en een ander minder verzoeningsgezind anti-revolu tionair (buiten de kamer, wiens naam reeds wordt gefluisterd) zijne plaats zou innemen. Een ander vertelt daarentegen, en dit vindt het meest geloof, dat de heer Mackay be sloten heeft alsdan een beroep op de natie te doen en beide takken onzer wetgevende macht te doen ontbinden. Ook zijn er die spreken, dat een vrijzin nig kabinet de teugels van het bewind zou in handen nemen, doch dit laatste is zoo onwaarschijnlijk en zou zulk een doodgebo ren kind blijken, dat slechts weinigen er geloof aan slaan. Intusschen kan men verzekerd zijn, dat vóór het eiude vau het jaar belangrijke ge beurtenissen op staatkundig gebied ons zul len verrassen, zoo onze senaat zich door de adresbeweging en de daaraan verbonden over dreven voorstellingen, mocht laten mede- si eepeD," Aan het departement van binnenlandsche zaken heerscht in den laatsten tijd groote drukte wegens de voorbereidende maatregelen voor de aanstaande tieDjaariijkscbe volks telling. In honderden pakketten wordt het benoodigd materieel telkaarten, verzamelkaar ten, registers voor de volkstellers enz. aan de Commissarissen des Koninge gezonden voor de provinciale bureaux van statistiek, die op hunne beurt aan de gemeentebesturen het voor ieder benoodigd materieel doen toekomeu. Men zal zich eene kleine voor stelling van den omvang van het wsrk kunnen maken, als men weet, dat aan de lands drukkerij 0. 3. moesten worden gedrukt pl. m. 473 miliioen telkaarten voor maDuen en vrouwen, rnim 200,000 telkaarten voor tij delijk aanwezige mannen en vrouwen, 900,000 verzamelkaarten voor hoofden van gezinnen, 70,000 kaarten voor afzonderlijk levende personen (voor iedere soort op eene andere kleur papier gedrukt), 05,000 ont vangbewijzen voor schippers, 40,000 vellen voor de registers met instructie voor de volkstelling, enz. De telkaarten met de daarbij behoorende verzamelkaarten moeten tusschen 26 Dec. en thans verlangde zij ook meer dan ooit naar de stem van haar minnaar en zijn handdruk. Maar liever dan den man te voet te val len, die zoo weinig vertrouwen gesteld had in hare bescheidenheid on zelfbehecrsching, wilde zij het overige van haar leven eenzaam slijteD. Thans kwam Mrs. Crane binnen en kon digde Mr. Bruce aan. Harold zag er eenigs- zins bedeesd uit, toen hij zijne hand uitstak en Alice een goeden avond wenschte. „Mag ik gaan zitten P" „Zeker, Mr. Bruce I" De zwarte oogen van Harold vonkelden min of meer, maar hij gaf geen antwoord. Een oogenblik later zeide hij zeer nede rig „Ik heb Tayleure van daag ontmoet, die mij zeide dat Lily ziek geweest was en naar buis was gekomen om door u verpleegd te worden, en nu kwam het denkbeeld bij mij op om van u te hooren hoe het met haar gaat. //Lily zal, hoop ik, binnen enkele dagen weder geheel beter zijn. Haar eenige ziekte en 1 Jan. aan de ingezetenen bezorgd en vdor 10 Jan. teruggehaald zijn. Aan de besturen van gebouwen, gestichten of schepen, van welker bevolking afzonderlijke registers worden gehouden, bedoeld in het koD. be sluit vau 27 Juli 1877 (Staatsblad no. 142), worden afzonderlijke biljetten ter invulling gezonden voor 10 Dec. Zoodra de tel- en verzamelkaarten bij de gemeentebesturen zijn terug ontvangen, wor den zij van hunnentwege terstond nagezien en met den inhoud der bevolkingsregister vergeleken. Daarna wordeo zij uiterlijk op 1 Mei bij gesloten pakketten, in overeen stemming met de wijken, aldeelingen, dor pen, gehuchten of buurtschappen der gemeen ten, aan de Commissarissen des Konings gezonden voor de verdere bewerking aan de bureaux van statistiek, volgens nader door den Minister van Binnenlandsche Zaken vast te stellen voorschriften. Met de hoofdleiding der werkzaamheden is belast de heer mr. A. F. baron Van Lijnden, referendaris, chef van de afdeeling Medische Politie aan het Departement van BinneDlandsche Zaken. Naar aanleiding van het besprokene in eene op 10 November jl. te Utrecht gehou den bijeenkomst van de vereeniging „Volks onderwijs" hebben zich een 13-tal belang stellenden in het volksonderwijs voor bet thans levende en voor volgende geslachten zich gedrongen gevoeld te naderen tot de Hooge Vergadering der Eerste Kamer, om te doen blijken van de bezorgdheid, die zich van hen heeft meester gemaakt bij het groote gevaar waarmede, altijd volgens hunne in zichten en hun bescheiden oordeel, ous volksonderwijs wordt bedreigd. Na het zoo breed mogelijk uitmeten van de gevaren, waaraan door de mogelijkheid der aanneming van de wet, het Nederland- sche volksonderwijs zou blootgesteld worden, komen zij tot de Eerste Kamer met de bede, dat het Nederlandsche volk in de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal, nu, gelijk steeds, een bolwerk moge vinden ter verdediging van zijn hoogste belang, de toekomst zijner kin deren, een bolwerk tegen verlaging van het peil van volksbeschaving en volksverlichting. De namen dezer heeren, welke, hoe ook de beslissing der le Kamer zij, verdienen ver is zwakte." Daarop volgde een lange pauze, gedurende welke Alice geheel in haar naaiwerk scheen verdiept te zijn. „Alice, het doel van mijn komst was ook om u vergilfeuis te komen vragen." Maar Alice vertrok geen spier. „Ik weet niet zeker of ik dat wel moet doen, Harold." Het gelaat van Harold straalde van nieuwe hoop, toen hij zich bij zijn voornaam hoorde noemen. „Tusschen menschen kan geen geluk be staan zonder onbepaald vertrouwen van beide zijden. Het ontbrak u daaraan geheel, toen gij mijn naam verbonden hebt aan zulk een man als Mr. Philippa van het Eldorado." „Alice, lieve Alice, mij schiet niets over dan schuld te bekennen en uwe genade af te smoeken." Met tranen in de oogen sprak Harold deze woorden uit. De lezeres zal wel begrijpen welke uit werking deze woorden op het gemoed van Alice hadden, en zij kan zich wel voorstellen

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1