VLISSINGSCHE COURANT No. 137. Vrijdag 22 November 1889. 27ste Jaargang. Gemeentebestuur. Waarschuwing. ZBwnie tiBiarlijMe YoMellii, Een Kerstfeest, aan ptarteÉsen. Binnenland. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Doaidcctlag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitscbland, Enge land en Frankrijk 1.05 per drie maanden. Wethouders der gemeente Vlissingen, gelet op de gegeven voorschriften betreffende de voorbereidende werkzaamheden voor de waarschuwen de ingezetenen, die in gebreke mochten zijn gebleven, na vestiging in- of bij verhuizing biiineu de gemeente de voorgeschreven aangifte te doen, dit verzuim ten spoedigste te herstellen; ter voor koming van de straffen op hel niet be hoorlijk doen dier aangifte gesteld bij Kon. Besl. van 21 Juli 1887 (Stbl no. 141) zijnde: hechtenis van ten hoogste veertien da gen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Gelegenheid tot aangifte bestaat eiken werkdag van des morgens 10 tot 12 ure en des namiddags van 1 tot 2 ure op het bureau der BevoUcing. Vlissingen, den 7 November 1889. Burgemeester en Wethouders voorn., TUTEIN NOLTIIENIUS. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van de kohieren der peraoneele belasting no. 4 en 5 dienst 1889/90. De Burgemeester van Vlissingen, maakt bekend dat op heden "bij bem ontvangen en aan den rijks ontvanger is gezonden de executoir verklaarde kohieren wegens de personeele belasting no. 4 en 5 dienstjaar 18S9/90 dat de daarop voorkomende belasting schuldigen worden nitgenoodigd, om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zui veren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen drie maan den na beden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ont heffing, ingeval van verhuizing, op grond van art 27 2, der personeele wet, moeten worden gedaan bij den rijks ontvangei-, binnen ééne maand, volgende op die, waarin het perceel is ontruimd- En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 20 November 1889. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. FEUILLETON. Uit hot Engelsch De meid sloeg de handen van schrik in elkander, toen zij zag welken indruk de mededeeling op haar meester maakte. Hij werd zoo bleek als een lijk, zelfs zijne lip pen verloren hare kleur. //Mijnbeer 1 zeg mij, scheelt er iets met mevrouw ,/Er is een vergissing begaan met een brief. Waarom hebt gij geen boodschap naar de club gezonden, Anna P" z/Omdat ik niet weet waar de club is, mijnbeer. Mevrouw bracht altyd zelve hare Vlissingen, 21 November. In de op a. s. Vrijdag des namiddags te half twee uren te houden zitting vau den Gemeenteraad, zullen, o. m., de navolgende zaken worden behandeld b. Benoeming. 1. Van een lid van het Algemeen Arm bestuur. 2. Idem in de commissie van toezicht op bet Lager Onderwijs. 8. Idem eene onderwijzeres aan school D. 4. Idem eene onderwijzer r/ C. met eervol ontslag als zoodanig op D. c. Voorsiellen enz. 1. Op het verzoek van den beer J. Wil- lemse om grond in koop aan de//de Ruijter- straat." 2. Idem van den beer P. A. van Beers tot bet leggen van een pad voor de veranda van zijn koffiehuis aan de Aagje Dekenstraat. 3. Idem bezwaarschrift van den beer J. P. Dutilb betrekkelijk gemaakte kosten voor herstelling aan den wagen ten dienste der firma van Gend en Loois, ingevolge keuring, met verzoek om restitutie. 4. Tot het verkrijgbaar stellen van gras zoden uit ter afgraving bestemde voormalige vestingwallen. 5. Tot het verleenen eener jaarlijkscbe bij drage voor de kweekschool voor bewaarschool- houderessen te Leiden. 6. Tot voortzetting der werken aan den Noordzee-boulevard met de zoogenaamde //Rotonde." 7. Tot bet weder tijdelijk aanstellen vaD een opzichter bij de gemeente-werken. 8. Tot derde wijziging der gemeente- begrooting voor 1889. Gisteren namiddag werd op plechtige wijze de eerste steen gelegd van bet nieuwe kerk gebouw der Doopsgezinde gemeente alhier, welks grondslagen reeds waren gelegd aan bet verlengde der Nieuwe Ivolvenierstraat, waar eertijds een van 's Rijks kruitmaga zijnen stond. Deze plechtigheid werd bijgewoond door de leden van het dagelijkscb bestuur dezer gemeente, de leden van den kerkeraad van voornoemde gemeente en verdere genoodigdeD. Alvorens tot het leggen van den eersten brieven naar de post." z/Dat is waar. Weet gij het adres van hare zuster P" z/Neeu, mijnheer, ik wist niet dat mevrouw eene zuster had." Cecil dacht een oogen- blik na. ,/Hebt gij ook geld noodig?" z/Wel, mijnheer, om u de waarheid te zeggen, wel een beetje, ofschoon wij crediet hebben. Cecil stak het meisje een paar goudstuk ken in de hand, stapte toen weder zijn han som in en reed naar huis, terwijl hij onder weg bij de club afsteeg en weder in zijn brougham klom. Hij kon niets voor des avonds doen. Hij zou dan naar bet Pantheon gaan en trachtten het adres van Lily's zuster te krijgen. Hij dankte den hemel dat Ethel op be zoek was bij hare vriendin, Lady Gwendo line. Hij zou anders tegenover haar zeker harde woorden gebezigd hebben. Eindelijk kwam de avond. Cecil zeide tot zijn vader dat hij naar de club zou gaan, daar hij dien morgen teleur- steen over te gaan, werd het woord gevoerd door den heer W.L. Winkelman, die ongeveer het volgende zeide Getrouw aan de bestaande gewoonte, heeft de kerkeraad onzer Doopsgeziude gemeente het goed gedacht, het leggen van den eersten steen voor eene nieuw te bouweu kerk niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. En dat te meer, wijl met zekeren weemoed besloten was geworden het oude gebouw op den Peperdijk te verlaten, dat gediend had tot het houden der bijeenkomsten hunner voorvaderen, een gebouw, dat zij met zooveel opoffering van tijd en geld zoodanig hadden ingericht, dat het tot eene aange name plaats van bijeenkomst hunner broeder schap was geworden en waariD onder de leidiug van den ouvergetelijken Jeeraar dier gemeente, den heer Pekelharing, menigeen zijne godsdienstige opleiding ontving en de gemeente met hem zich met een waar ge noegen vereenigde. Hoezeer echter meermalen ingenomenheid werd betuigd met de inrichting, die zich inzonderheid door gezelligheid zoozeer ken merkte, bleek het oude kerkgebouw van lieverlede niet meer aan de eischen van den t;i'l te kunnen beantwoorden. Vandaar dat tol den verkoop van liet oude kerkgebouw werd besloten, toen een aanbod tot verkoop daarvan werd gedaan. Daartoe werkten in geen geringe mate mede de toegezegde hulp en medewerking van professor De Hoop Scheffer, die met deD steun der zustergemeenten het mogelijk maak ten tot het bouwen van eene nieuwe kerk te besluiten. Eu nu wij genaderd zijn tot het tijdstip van het leggen van den eersten steen, ging spr. voort, hebben wij dit opgedragen aau Robert Winkel maD, achterkleinzoon van den edelen Bartholomeus Winkelman, aan wien onze kerk zooveel verplichting heeft. Na vervolgens den wensch uitgedrukt te hebben, dat het Dagelijkscb bestuur de Doopsgezinde gemeente steeds ter wille mocht zijn om dat gedeelte der stad, waar het nieuwe kerkgebouw zal verrijzen, verder een gunstig aanzien te doen geven, gaf de heer Winkelman de beste getuigenis van de goede verstandliouding tusschen den heer IC. Stof fels, architect van het kerkgebouw, die ver hinderd was thans tegenwoordig te zijn en den heer Ganderheijden, die zich met het gesteld was in zijn hoop een zijner beste vrienden te spreken, maar dat hij de broug ham zou tehuislaten. Cecil nam dus een hansom en was spoedig iu het bekende Pantheon gekomen. Hij begaf zich zoo spoedig mogelijk naar de verver- schingkamer. Hoe levendig verrees voor zijn geest zijn eerste ontmoeting met Lily I Ja, daar was ook Mrs. Jenkins, die hij zich herinnerde dat met lof van Lily ge sproken had. Cecil nam zijn hoed af en vroeg of Miss Rose hem kon inlichten aangaande het adres van de zuster van Miss Lily Harland. De danseres bleef een oogenblik zwijgen en deed geene moeite om hare verachting en verontwaardiging te verbergen. z/En dus komt ge om mij het adres te vragen van de zuster uws slachtoffers?" z/Als gij met het slachtoffer de dame be doelt, die gij als Miss Lily Harland gekend hebt, moet ik u zeggen dat zij mijne wettige vrouw is." Mrs. Jenkins lachte ongcloovig. optrekken van het kerkgebouw met den aan kleve van dien had belast en drukte de overtuiging uit, dat bij voltooiing van dit nieuwe kerkgebouw een goed werk zou zijn volbracht, dat bevorderlijk zou ziju tot het veraangenamen der broederlijke samenkom sten van de gemeente. De heer T. J. ICielstra, leeraar dier ge meente, voerde hierop het woord en schetste in korte trekken den aard en het doel, dat met de slichting van dit nieuwe kerkgebouw werd beoogd. Dit in hoofdzaak de bevorde ring van het geestelijk leven der gemeente zijnde, uitte hij zijn beste weDschen voor de voortzetting van het werk. waarop een Hoo- geren zegen ODmisbanr werd geacht. Den aannemer, den heer H. J. Ganderheijden en het werkvolk verder voorspoed op huu werk toewenschende, sprak hij in gevoelvolle be woordingen den jongen heer R. T. Winkelman toe, van wien hij verwachtte, dat hij niet nalaten zou de voetstappen te drukken zijior voorvaderen en anderen, aan wie de broeder gemeente alhier zooveel had te danken, daarbij de hoop uitsprekende, dat hij van die ge meente eenmaal een sieraad en steun worden Zou. Nadat de heer Ganderheijden hierop zijn dank had betuigd voor de goede wenschon voor den bouw geuit, en de verzekering had gegeven, dat bij met goeden moed zijn werk hoopte voort te zetten en te voltooien, vol bracht de joDgeheer Winkelman zijne taak en legde den eersten steen van het kerkge bouw, dat eeu waar sieraad dier omgeving belooft te worden. In eene daarna met de genoodigden ge houden bijeenkomst bedankte de heer Tutein NoltheDi'us, namens de leden van bet Dage lijkscb bestuur en den Raad, den kerkeraad derDoopsgezinde gemeente voor de eer der uit- noodiging tot bijwoning dezer plechtigheid, en uitte overigens zijne beste wenschen voor de verdere voltooiing van hel aangevangen werk. De gemeente Middelburg staat met een nieuwe (derde) fabriek vermeerderd te wor den, die aan vele handen arbeid en daardoor brood zal verschaffen. De firma G. Mes aldaar heeft de eenige in ons land sedert 150 jaar te Haarlem bestaande fabriek tot het vervaardigen van laget, koord en lint, ge bruikt wordende door de boerinnen in ver schillende provinciën aangekocht Behalve (/Dan moest ge maar liever aan uwe vrouw vragen waar haar zuster woont." r/Ik kan u nu niet verklaren waar om dat onmogelijk is. Lily heeft mij gezegd dat gij kleine kinderen hebt. Sta mij toe dat ik u wat voor hen geef. Ik wil hun een bankbiljet van f 60 geven, indien gij mij zonder uitstel het adres geeft." De vrouw van den vioolspeler liet zich verteederen toen Cecil haar een gevouwen banknoot in de handen drukte. z/Nu, ik zeg u slechts de eenvoudige waar heid, als ik zeg dat ik het niet weet, maar ik kan er wel achterkomen. Bijvoorbeeld, Tayleure, die zal het u wel zeggen." z/Dank Rosa duizendmaal dank 1 Neen, houd het papiertje maar. Ik zal het Tayleure vragen." Cecil ging naar de balletmeester, die zich in zijne volle lengte verhief en de deftige Cecil met een streDgen, koelen blik aanzag. Hij weigerde Cecil's baud aan te nemen en hield de zijne op den rug en beantwoordde de driftige toespraak van Cecil op koudeen afgemeten wijze.

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1