VLISSINGSCHE COURANT. No. 134. Vrijdag 15 November 1889. 27»t« Jaargang. Gemeentebestuur. Waarschuwing. zeveie tieijaarlpksclie VolWelling, Een Kerstfeest, ri aai lektirtaiisseii. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden I.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. U lTGEVEfi: F. VAN BE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groot® letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijkjde firma G-. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dingdag-, Donderdag* en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitschland, Enge land en Frankrijk 1.85 per drie maanden. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlissingen, gelet op de gegeven voorschriften betreffende de voorbereidende werkzaamheden voor de waarschuwen de ingezetenen, die in gebreke mochten zijn gebleven, na vestiging iu» of bij verhuizing binnen de gemeente de - voorgeschreven aangifte te doen, dit verzuim ten spoedigste te herstellenter voor- komiug van de straffen op het niet be hoorlijk doen dier aangifte gesteld bij Eon. Besl. van 27 Juli 1887 (Stbl. no. 141) zijnde hechtenis van ten hoogste veertien da gen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Gelegenheid tot aangifte bestaat eiken werkdag van des morgens 10 tot 12 ure en des namiddags van 1 tot 2 ure op het bureau der BevoUcing. Vlissingen, den 7 November 1889. Burgemeester en Wethouders voorn., TUTEIN NOLTIIENlüS. De Secretaris, F. N. VAN DEll BILT. Binnenland. Vlissingen, 14 November. Naar de 2V. R. Ct. meldt heeft de Rotter- damsche Lloyd besloten over te gaan tot den bouw van twee nieuwe stoomschepen, welke later zullen vervangen de twee stoomschepen, toebehoorende aan de stoomvaart-maatschappij „Rotterdam", die voorloopig nog in deze lijn varen. Met het oog op een te sluiten mailcon- tract, wenscht zij langzamerhand schepen van grootere snelheid te verkrijgen. De schepen zullen gebouwd worden bij de koninklijke maatschappij „üe Schelde" alhier. De vergadering van aandeelhouders heeft directie en commissarissen volmacht gegeven tol het sluiten van eene leening. Aan het postkantoor alhier, zijn gedurende de 2e helft der maand October jl. de volgende brieven ter verzending ontvangen, geadres seerd aan onbekenden P. Dijke, Rralingen B. van Straten Zo maren. Verzonden geweest naar Engeland Elliot, Londen. FEUILLETON. Uit het Engelsch- 20.) Het briefje was zeer kort en luidde als volgt: „Lieve Cecil „Ik heb uw briefje ontvangen. Ik verlaat Dove Cottage dezen avond. Doe geene moeite om mij op le sporen. BinDeD enkele uren zal ik buiten uw bereik zijn. Ik heb al de juweelen, die gij mij gegeven hebt, in mijn lessenaar gesloten. Moge God u vergeven 1 Aldus bidt uwe liefhebbende Lily." Het was nu duister geworden. Lily was uitgeput. Hare geschenken verzamelende, sloot zij Op het laatst dezer week wordt alhier verwacht het stoomschip „Prins Hendrik," der stoomv.-maatsch. „Zeeland, thans nog liggende aan de werkplaatsen der Nederl. stoomb.-maatsch. te Rotterdam, waar het van nieuwe ketels is voorzien. Genoemd stoomschip zal in den loop der volgende week weder in dienst worden gesteld. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Middelburg zijn Burg. en Weth. gemachtigd tot aankoop van duinen en duingrond voor de waterleiding. Blijkens den staat der rijksmiddelen hebben de ontvangsten der schatkist in October jl. 10,854,480 bedragen of 5.9 toD minder dan in dezelfde maand van 1888. Van deze vermindering vindt men de hoofdoor zaak bij de accijnzen, welke ditmaal geza menlijk slechts 8,446,961 hebben opge leverd, tegen f 4,017,867 ia het vorige jaar, tengevolge van de aanmerkelijk lagere opbrengst van den suikeraccijns 303,7S9 tegen f 903,151.) Van de indirecte belas tingen is de gezamenlijke opbrengst f 71,400 kleiner, doordien het successierecht 127,648 minder heeft ingebracht, terwijl wel de zegel rechten met f 70,795 vooruitgegaan zijn, maar daarentegen de registratie- en, hypo theekrechten te zamen f 14,500 minder ge geven hebben. De posterïj wijst voor de maand eenen achteruitgang aan van ƒ67,860) de telegrafie van 3750. De directe belastingen hebben, onder alle drie de hoofden, ruim gevloeid, en in het geheel 125,000 meer gegeven. Tegenover eene vermeerdering bij de invoerrechten van bijna 17,000 8.4 staat eene kleine vermindering bij de loodsgelden. Wat de afzonderlijke accijnsmiddelen be treft, valt op te merken dat zout en zeep wat achterlijk zijn geweest. Het geslacht is daarentegen vooruitgegaan met 18,000. Gedurende de thans verstreken 10 maanden heeft dit middel ƒ112,000 meer gegeven dan verleden jaar, of 4.9 pet. Voor het gedistilleerd is October, gelijk gewoonlijk, eene goede maand geweest; het heeft ƒ2,133,464 afgeworpen, of 19,000 meer dan verleden jaar, en ruim 1.6 ton meer dan de raming voor eene maand. Het nadeelige verschil tusscheo opbrengst en raming beloopt voor de 10 maanden nog ƒ82,000. die in haar schrijflessenaar en nam er haar huwelijks-certificaat uit. Bit stak zjj tusschen haar kleed op de borst. Een oogenblik aarzelde Lily nog, of zij ook den trouwring van haarviDger zou verwijderen. Doch ook slechts een oogenblik. Dit stuk moest met haar gaan. Daarna sloop Lily, nadat zij een stemmig zwart kleed had aangetrokken, zachlkens naar beneden en na nog een enkelen hartver- scheurenden blik geworpen te hebben op het vertrek, waarin zij eens zoo gelukkig geweest was, verliet zij Dove Cottage voor altijd. Lily ging nu Albany Street en Regent Street door. Menige bewonderende blik werd door de voorbijgangers op het schoone meisje en niet het minst door nietsdoeners geworpen,maar die blik werd evenmin beantwoord als Cleopatra's obelisk door blikken getroffen wordt. Lily liep nu het drukke en woelige strand af, het geliefkoosde oord van menschen, die met onbekommerd hart vermaak najagen, en van lohouwburgbezoekers. Steeds als in een Dat over de opbrengst der indirecte be lastingen in dit jaar niet te klagen valt, is herhaaldelijk reeds opgemerkt. Het blijkt thans opnieuw, wanneer men waarneemt dat gedurende de 10 maanden het successierecht 831,200 minder gegeven heeft, maar zegel-, registratie- en hypotheekrechten te zamen ƒ800,200 meer afgeworpen hebben. In het geheef hebben de rijKsmiddelen thaus ƒ94,088,383 opgebracht, d. i. ƒ1.8 milioen meer dan in hetzelfde tijdvak van 1888. Bij kon. besluit is de dag, waarop de boterwet in werking treedt, bepaald op 1 Januari 1890. Naar men verneemt wordt aan het departe ment van waterstaat een wetsontwerp in gereedheid gebracht tot wijziging der wet van 25 Mei 1880 op de rijkspostspaarbank. De wijzigingzou voornamelijk beoogen het rente- gevend maximum, dat thans 800 bedraagt, te verhoogen. Gisteren zijn te Kampen bij het instruc tiebataljon ingedeeld 34 jongelingen. 42 waren opgeroepen 2 hebben aan de oproeping niet voldaan, terwijl 6 geneeskundig ongeschikt zijn bevonden. Op de elfde jaarvergadering der „Unie," die Maandag te Utrecht gehouden werd, wees jhr. mr. A. E. de Savornin Loh- man op den eigenaardigen toestand van het bijzonder onderwijs, nu de wet-Mackay voor de Eerste Kamer staat. Spr. zette de be- teekenis van den strijd der „Unie" uiteen en drong op eenheid en krachtsontwikkeling aan, om in den nieuwen toestand te kunnen optreden. De reglementswijzigingen zijn aangenomen. Een motie om niet bij de Eerste Kamer aan te dringen op aanneming der schoolwet, is met algemeene stemmen aangenomen. In den Limburger Koerier van Zaterdag jl. treedt de heer Thijssen, pastoor te Am- stenrade, die van den beginne af, hoewel op geheel andere grondeD dan de liberalen, de gewijzigde schoolwet bestreden heeft, als voorvechter van de openbare school op. Deze geestelijke komt thans ridderlijk verklaren, dat hij de aanneming dezer nieuwe schoolwet niet wenscht. Hij heeft daarvoor twee gron- droom verder voortgaande, kwam Lily einde lijk het gedrang uit en in de Wellington Street. Eenige oogenblikken later was zij op een van de uithoeken der Waterloo Bridge ge komen. Hier zette zij zich neder om nog eens na te denken. Wat ging zij doen Het leven bood haar niets anders aan dan ver achting en schande. Bat kon zij dragen, want haar geweten was vrij, en de verachting der wereld kon haar dus niet bezoedelen. Maar de gevolgen zouden voor Cecil, dien zij op dit vreeselijk oogenblik nog tienmaal meer dan ooit beminde, erger zijn dan de dood zelf. Zij keek over de steenen borstwering op het water beneden zich, dat zich koud eu onmededoogend aan haar blik vertoonde. Het was hard, haar jeugdig leven vaarwel te zeggen en de bloemen van haar leven, om zoo te zeggen, in de geboorte te ver stikken. Daarna staarde Lily weder in het donkere water. De maan wierp haar zilveren stralen op hfct zacht gerimpelde water. Daarin kon zij rust en vergetelheid vinden, zoover den de eerste is, dat de oprichting van bijzondere scholen te veel geld zou kosten en daarom niet te verwezenlijken isde tweede grond is van zedelijken aard, ni. de vrees voor tweedracht, haat en wrok tusschen de ingezetenen der zelfde gemeente. „Immers", zoo schrijft de heer Thijssen, „indien in eene gemeente eene katholieke bijzondere school wordt gesticht, dan moet het voorschrift van het bisschoppelijk man dement worden uitgevoerd, dat nl. de ouders hunne kinderen niet meer naar de ongods dienstige staatsschool mogen zenden. „De geestelijke overheid der gemeente ia dientengevolge verplicht de onders aan te sporen, hunne kinderen niet meer Daar die school te zenden. Daardoor geeft zij natuur lijk aansloot aan de onderwijzers, met welke zij doorgaans op vriendschappelijken voet staat. Allicht worden 'er ouders gevonden, die uit vriendschap of verwantschap de pari ij van den onderwijzer znlfen kiezen. „Buitendien zullen openbare en bijzondere onderwijzers geene vrienden zijn. Mededin- ging, ijverzucht, ongenoegen, vijandschap zelfs zal tusschen hen ontstaan. De scholie- ren zullen er vaak in betrokken worden en in twee vijandige kampen tegenover elkaar staan. „Mocht iemand aan al die noodlottige gevolgen voor kleinere gemeenten twijfelen, dien verwijzen wij naar België. Daar hebben zich al die gevolgen in hooge mate doen ge voelen. Daar vindt men gemeenten, waar tot nog toe de bitterste haat en vijandschap, ontstaan uit de mededinging der openbare en bijzondere school, de gemoederen verdeelt. „Wie zou zulke toestanden in onze rastige kleinere gemeenten wenschen P Wij denken er slechts met huivering aan. „Derhalve zijn wij met de regeling bij" zondere school regel, openbare uitzondering, niet ingenome n". Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Kerkwerve (cl. Zierikzee) de heer K. Loggers Jr., cand. te Utrecht. *Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gemeente te Nisse, is tot predi kant beroepen de heer N. P. Pockens, pred. te Schelluinen (Zuid-Holland.) Met den be- roepene stonden op het drietal de heeren deze wereld betreft en misschien ontwaken in eene betere wereld, waar geene tranen of leed gevonden worden. Ja, zij zou nog éen gebed om vergeving opzenden, en dan Lily sloeg een blik op de brug. Er was niemand te zien. Zij boog een oogenblik het hoofd en mom pelde een kort gebed. Toen stond zij snel op en klom op de steenen borstwering der brug. Zij had besloten geen blik meer to werpen op het meedoogenlooze water. En dus maakte Lily zich, met de oogen op het sterrengewelf boven zich geslagen, ge reed om den noodlottigen sprong te doen. Maar op dat oogenblik greep een sterke arm haar om het middel. Het volgende oogenblik voelde zij zich met kracht op de steenen bank beneden zich neerdrukken, en vóór zij door zielsangst en opgewondenheid bezwijmde, zag zij het welbekende ge laat van den ouden balletmeester, Mr, Tayleure.

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1