VIJSSIMSi llE COUIAM. <o. y8 Ko. No. 130. er-Schelde. Woensdag 6 November 1889. 27s'6 Jaargang. Een Kerstfeest, sts. 45 cts. Dr. HUFELAND, kinderen van el- Galvlekken, Bra- en, Stuipen, Ko et gebruik 20 en bij J. WANNEE, \MDIENNT en Middelburg v. v. t)Voormiddag 5 (Remise) 12.30, 2, 3.80, 5, 6.80, 8, middag 5 30, 7-15, 8-15 2,45, 4.15, 5.46, 7.15 Vlissingen en 5.80 van werkdagen. G E I» I E N T g en Vlissingen v. v. 6.20, 8.—+, 0.20. lo.—f middug 1.40. 2.80+, 3.30, 3.-, 9.-f, 10.—. 11.-+, I f, 2,30, 8.30+, 4.30, vertrekuren met een zijn usschensiatious stilgehouden, de Keersluis aan. llavciidlciiHt. 6.10, 6.30, 7. 7.30, 8.20' 9.40, 10, 10.20, 10.40, 11, m. 6.20. 6.50, 7 10, 7.40, 9.50, 10,10, 10.30, 10.50, 12,10, 1.20, 1.40 via kecrsl., 4 20, 5, 5.20, 6, 6.30, 12.20, 1.80, 1.50, 2.10, 8.50, 4 10, 4.31, 5.10, 5,30, n 9.10. ootdienst sell en elburgRotterdam ggemlo plaatsen, EMBER. vm. 8.30 vm. 8.15 8.30 h 8.15 .1 8.15 8.30 8 15 OOTDIENST urg en Zierikzee v v. EMBER. I VAN ZIEIUKZEE Zondag 3 vm. 7.30 Maandag 4 nm. 2.— Dinsdag 5 12.—' Woensdag 6 vm. 10.— Donderdag 7 6.30 Vrijdag 8 7.80 Zaterdag 9 7.30 Zondag 10 7._ n 12,25 en 3,45 12,55 4,16 Woensdag en Zaterdag. 1. 7.30 um. 2,46 7.60 3,05 10,30 11,— 6,— 12,30 6,20 12,50 Ter Neuze Sluiskil Philippiui Sa9 v.Genl Selzaete Gent 12 20' 12 29 1237 12 46 1 8 1 54 an Gent L Selzaeto Saa v. Gent Philippi Sluiskil [Ce Ter Neuzen BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco*per post ƒ1.15. Afzonderlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijkjde firma G-. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitscliland, Enge land en Frankrijk 1.65 per drie maanden. Binnenland. Vlissingen, 5 November. Gedurende de maand October werd in de Rijkspostspaarbank op het postkantoor alhier, in 217 malen ƒ3277.45 ingelegd en in 39 keeren 2725.51 terugbetaald. Er werden 22 nieuwe boekjes uitgegeven, zoodat op 31 October 1174 loopende waren. Sedert 1 Januari werden 196 nieuwe boekjes genomed. Aan het postkantoor alhier zijn gedurende de le helft der maand October jl. de vol gende brieven ter verzending ontvangen, ge adresseerd aan onbekenden Mej. M. M. de Koningh, AlfenRatel band, Amsterdam. Een wetsontwerp is ingediend fot herziening der wet op consulaatrechten. Volgens dit ont werp mag voortaan voor de expeditie van een schip gevorderd worden f 2.50, met een maxi mum van 25 per jaar voor eenzelfde schip in dezelfde haven. Vrijgesteld ziju schepen van minder dan 170MS en schepen in recht- streeksche vaart op Eems, Rijn, Maas, Schelde en de kanalen naar Duilscbland en België. Vö'ljooaing wordt voorgesteld vau enkele andere betalingen wegens consulaire werk- De heer Reekers, lid der Tweede®Karaer, beeft op nieuw een wetsvoorstel ingediend tot opheffing van het verbod van visschen met den wonderkuil op de Zuiderzee, nu men een voldoend oordeel kan vellen over de in 1881 ingevoerde proefneming en over deu invloed der verbodsbepaling op den visch- rijkdom der Zuiderzee. Z. i. bewees de proef neming de nadeelou voor de Zuiderzeevis- scherij, aan het verbod van visschen met den wonderkuil verbonden. Aan den Min. van Waterstaat is door den lieer J. Cbr. Benit te N.-Amstel een adres toegezonden, waarin bij verklaard gemachtigd te zijn door een voornaam buitenlanscb ingenieur namens een soliden uitvoerder, ge steund door een der grootste bankiershuizen van Europa, concessie aan te vragen tot drooglegging van de Zuiderzee (zuidelijk gedeelte) volgens het plan der regeering ran 1877. De kosten van uitvoering met dichting FKUIILETOIV. Uit het Engelseh 17.) #üaar hebt gij mijn antwoord. GaVer laat mijn huis 1 Zulke gevoelloozo vrouwen als gij kunnen eene liefde als de mijne niet verslaan 1 Cecil's wil i3 mij eene wetAls zijn vader hem als een bedelaar op straat zet, zal ik hem onderhouden. Ik bekleedde eene onafhankelijke positie vóór ik Cecil ontmoette, ik kan mijne betrekking weder aanvaarden en voor ons beiden den kost verdienen." Ethel draalde een oogenblikmaar in de oogea van bet jonge meisje; dat met de van het Eyerlandsche Gat tusschen Texel en Vlielaud inbegrepen, worden geschat op f 126.500.000. Hieronder zijn niet begre pen de te betalen renten van de tijdens de uitvoering nit te geven gelden. Het werk zou in dertien jaren gereed zijn. De Regeering zou een subsidie moeten verleenen van B1/^ pet. van het ieder jaar verwerkte kapitaal, onder dien verstande, dat het totaal der subsidiën na afloop van drooglegging niet meer bedrage dan 30,000,000. De op te richten maatschap pij zou zich verbinden het voltooide werk desgevorderd aan de Regeering over le dragen voor 120 pet. van het besteede kapitaal 126,500,000). Voor een staatsspoor weg zouden a ƒ2000 per H.A. gronden worden afgestaan. Wil de Minister van Waterstaat hierover onderhandelen, dan zal adressant de namen zijner lastgevers noemen. (Z). t>. N.) Naar de anti-revolutionaire /Oranjevaan" verneemt, mag eertang het wetsontwerp tot verdeeling der groote steden (voor hel kies recht) verwacht worden. Zelfs moet het wets ontwerp sedert eenige dagen bij den Raad van State ingediend zijn. De vergaderzaal van de Tweede Kamer is thans aangesloten aan het centraalstation voor electrische verlichting. Als de Kamer bijeen komt, vermoedelijk 12 November, zullen de gloeilampjes, die aan de gaskandelabres be vestigd zijo, kunnen branden. Evenals in vorige jaren geschiedde, is door den minister toegestaan, dat ook dit jaar bij het aanstaande St. Nicolansfeest en op den Ouden- en Nieuwjaarsdag door militairen in de verschillende garnizoenen, op aanvraag van postdirecteuren, hnlp kan worden ver leend voor den dienst der posterijen. De scheepswerkers te Amsterdam van de c/Hollandscbe Stoom boot-maatschappij "(dienst op Londen,) die Vrijdag weigerden op de oude voorwaarden (20 cts. per uur) do ,/IJstroom" te lossen, wilden ook gisterenmorgen niet be ginnen met de Zondag van Londen gekomen u Amstelstroom" of hun moest eerst een loon van 25 cts. worden toegezegd. Baas Park, hoewel hij zeide dezen eisch niet te kunnen inwilligen, toonde zich wel bereid met hen te onderhandelen, en herhaalde het eene hand aan de deurknop stond en met de andere naar den uitgang wees, was geen spoor van toegevendheid te bespeuren. Ethel schudde verontwaardigd het hoofd en giDg langzaam en majestueus de kamer uit. »Wel, hoe is het gegaan P" vroeg de ge neraal, terwijl hij zijne dochter in 't rijtuig hielp. „Ik ben letterlijk met pak en zak de deur uitgezet. Ze heet Lily, maar eigenlijk moest ze //juffrouw heetgebakerd" genoemd worden!" Beiden reden huiswaarts naar Eaton-Place, met de nederlaag op hun gezicht te lezen en inwendig ontmoedigd. Het volgende, dat hun te doen stond, was een aanval op de eigenliefde van Cecil. In dien tusschentijd was Lily op de knieën gevallen en riep, terwijl zij haar schoon gelaat naar boven wendde en de tranen langs haar bleeke wangen stroomden, uit //Cecil, wat heb ik heden voor u uitgestaan I Door mijne zuster versmaad door de uwe veracht! maar ik heb mijn eed gehouden Zaterdag reeds gedaan voorstel, dat zij den arbeid zouden hervatten tegen een vast week loon van 12. Daaronder zou men niet komen, doch wat, per uur uitgerekend, meer gewerkt werd, zou tegen 20 cts. per uur boven het vaste bedrag van 12 worden uitbetaald. Dit aanbod werd van de band gewezen, om dat de werklieden meenden, dat deze regeling, goed bekeken altijd van bet standpunt der werklieden de zaak bij het oude liet, ja, hen eigenlijk nog achteruit bracht.Neemt men toch het gemiddeld aautal werkuren per week als maatstaf, dan komt een weekloon van 12 op 15 cts. per nur. En er worden werkelijk zooveel uren gewerkt als die f 12 vertegen woordigen, daar het restant moet inverdiend worden met werk in de loods. Toen de werklieden beslist weigerden op andere dan de door hen gestelde voorwaarden aan den arbeid te gaan, gaf de baas hun een bedenktijd van twee uren. .Zij bleven volharden en de baas voorzug zich daarop te 9 uren van andere menschen, die, tegen 20 cts., aan het werk gingen en daarbij niet de minste tegenwerking van de strikers ondervonden. Er was bovendien eene zeer sterke politiemacht,onder bevel van den hoofd inspecteur Hazenberg, aanwezig. Te 1 uur gisteren middag ging alles nog ge regeld zijn gang en was de politie grootendeels ingerukt. De werklieden van de Maatschappij //Neder land" hebben eergisteren antwoord gekregen op het drieledig verzoek, naar aanleiding van de vergadering in café //Insnlinde" tot de di rectie gericht. De schafttijd zal niet meer 15 maar 20 mi nuten zijn, men had verzocht dien tijd te ver lengen tot een half uur, terwijl voor nachtwerk het loon van 25 op 30 cts. per uur zal gebracht worden. Loonsverhooging van 20 tot 25 cis. voor dagwerk en hel verzoek om nachtwerk, waar mede niet de geheele nacht heengaat, toch als zoodanig uit te betalen, konden niet worden toegestaan. Zaterdagavond werden te Rotterdam een tweetal vergaderingen gehouden van ijzer- en metaalwerkers, de eene in het Verkooplokaal op uitnoodiging van de vereeniging //St. Eloy," de tweede in //Caledonia" op uitnoodiging van M. Emonts, werkman aan de fabriek Wilton. De Klerk van tfSt. Eloy" wenschte dat IX. De generaal liet geen tijd voorbij gaan om den oorlog in het land van den vijand over te brengen. Dat wil zeggen dat hij, zoodra hij de stem 2ijns zoons in den salon hoorde, zijn bediende Mr. Cecil deed ver zoeken dadelijk bij hem in zijn studeerka mer te komen. Voor Cecil waren aan dat vertrek allerlei onaangename horinneringen, zoolang hem heugde,1 verbonden. Als bij als jongen van kostschool kwam om zijn vacantie te buis door te brengen, en de brief, dien de onder wijzer meegaf, klachten bevatte, moest Cecil in deze kamer komen om behoorlijk door zijn vader de les gelezen te worden over zijn gedrag. En toen hij eenmaal meer had uitgegevea daD de hem toegestane som, was het weder in deze kamer dat hij ge- roepon werd om zijn onbedachtzaam gedrag te verdedigen. Het was dus roet versnelden polsslag dat Cecil thans de deur van do hatelijke kamer opende en zich in zijns vaders tegenwoor digheid bevond, Gewoonlijk zeide hem zijn iedereen die grieven meende te hebbeD, deze ter tafel bracht om ze te onderzoeken, nadat hij alvorens had meegedeeld dat de patroons hadden toegestemd een vergadering met de commissie uit de werklieden te houden, doch reeds bij voorbaat loonsverhooging weigerden. Een der aanwezigen, die nu als spreker optrad, verweet aan //St. Eloy," dat deze vereeniging heult met de kapitalisten en met de patroons oDder een deken ligt. Een groot deel der vergadering nam na een dreigende bonding aan, waarop De Klerk pogingen deed om de vergadering te sluiten. Een ander, Snelleman, vroeg of de ver gadering de commissie erkende, die zich de vorige week bad gevormd. Ja, schreeuwde men vaD verschillende kanten. Dan naar //Caledonia." Onder groot ramoer verlieten daarop een vijftigtal personen de vergadering. Nadat de orde was hersteld, werd de ver gadering hervat. Op de fabriek Eeyenoord bleek men de volgende grieven te hebbende minste werkman verdient 13 cent per uur, dit moet worden 16, de anderen naar bekwaamheid 2 cent van den gulden werd volgens het reglement voor het ziekenfonds afgenomen, het reglement zegt echter niet, dat dit moet worden genomen van het nachtwerk en de overuren en toch geschiedt zulks. Bij onge lukken kregen alleen de goede werklieden het volle loon uitbetaald, terwijl de bijloopers slechts de helft bekwamen. Men wenscht dat zonder aanzien des persoons zou worden gehandeld. Voorts was een grief, dat in de 2 cent ziekengeld ook pensioen was begrepeD, terwijl men na ODisiagen te zijn, na twiutig jaar werkeDs niets kreeg uitgekeerd. Vervol gens wenschte men een vasten werktijd van zes tot zes uur, met 2 uur schaftijd, tegen hetzelfde loon, van zes tot tien anderhalf- maal zooveel en nachtwerk dubbel. Nog werd geklaagd over slechte gereedschappen. Op een andere fabriek, die niet werd genoemd, was een baas die een kroeg hield en degeen die het meest daar verteerde, had ook de meeste verdieuste. De firma Bonn en Mees maakte volgens een ander een gunstige uit zondering, daar deze 16 cent betaalde. Wegens het vergevorderd uur werd de vergadering gesloten. De vergadering in //Caledonia" had een geweten reeds van welken aard de beschul diging was, die tegen hem zou uitgesproken worden, maar thans liet het hem geheel in den steek. Dat hij met Lily eene verbintenis aan geknoopt had, kwam geen oogenblik bij hem op hoe zou trouwens zijn vader daar achter zijn gekomen De generaal verzocht hem met een zeer ernstig en gestreug gelaat te gaan zitten. z/Cecil, het is mijn plan niet een omweg te maken ik zal dadelijk op het doel af- gaaD. Niet lang geleden zijn Ethel in ik van een bezoek te Dove Cottage, en Port Village, teruggekeerd en hebbon het meisje dat Lily genaamd wordt, gezieD." Cecil werd door dezen plotselingen aanval geheel tot zwijgen gebracht. //Ik weet alles<s ging de generaal voort. Ondertusschen had Cecil den tijd gehad om tot zich zeiven te komen en besloten dat hij zoo weinig mogelijk zou zeggen, tot hij vernomen had hoeveel zijn vader van de zaak wist. Hij bleef dus zwijgen. z/Er is, Cecil, een oud gezegde, dat zegj

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1