VLISSINGSCHE COLBANT. No. 126. Zondag 27 October 1889. 27s{e Jaargang. Gemeentebestuur. Gemeenteraad. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden f 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijkjde firma G-. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Diusdng-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor Eelgië, Duitscbland, land en Frankrijk 1,65 per drie maanden. T R I C H. i N O S I S. Waarschuwing tegen het gebruik van rauw varkenvleegeh. De Burgemeester van Vlissingen, gelet op de circulaire van den Commissaris des Konings in Zeeland dato 7 October jl. Prov blad no. 107) in verband met die van 16 No vember 1888 (Prov. blad no. 99,) maakt bekend: dat op nieuw gebleken is dat de trichinenziekte te Goes niet als uitgeroeid kan worden beschouwd, daar een onlangs te dier plaatse geslacht varken, door die ziekte aangetast is bevonden. Ilij waarschuwt mitsdien de ingezetenen ten zeerste tegen het gebruik van rauw of halfgaar vurkenvleescli en beveelt, in het belang der open bare volksgezondheid aan, het te gebruiken var- kenvleesch, hetzij versch, gezouten of gerookt, vooraf goed gaar Ie koken ofte braden en wel voornamelijk de [stukken ajkomstig van het middenrif (lendengedeelte) de tusschcnribbige spieren en de kauwspieren. Daarbij wordt aanbevolen het vleesch mot koud water op te zetten en langzaam aan de kook te brengen, opdat het door en door gaar worde. De houders van varkens kunnen van hunnent wege, tot bestrijding der ziekte medewerken door aan die dieren, geen dierlijken afval te verstrekken, de varkenshokken en mestvaalten zindelijk te houden en alle ongedierten, als ratten, muizen, bunsingen enz., zoo veel mogelijk op te vangen en te vernietigen. Het gemeentebestuur zal door strenge keuring, zoo veel mogelijk, trachten te voorkomen dat trichinen bevattend varkenvleesch in gebruik wordt genomen. Vlissingen, 12 October 1889. De Burgemeester voornoemd, Th. VAN ÜIJE P1ETERSE, L. B. Zitting van Vrijdag25 October. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius. Tegenwoordig al de leden. De notulen der vorige zitting worden ge lezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat door Ged. Staten zijn goedgekeurd de raadsbesluiten van 9 October jl betreffende de regeling der jaarwedde voor een tijdelijk assistent-leeraar aan de burger-avondschool, benevens de onderhandsche verhuring eener woning met achuur en tuin en die van jachtrecht, welke mededeeling voor kennisgeving wordt aan genomen. Vervolgens wordt door den voorzitter over gelegd het ingekomen 2e deel van den door den heer C. P. I. Dommisse, voloDtair ter gemeente-secretarie alhier, bewerkten inven taris van bet archief dezer gemeente, be vattende de in chronologische orde gerang schikte bescheiden van af het jaar 1800, voor zoover die in het oud archief aanwezig waren, en de stukken, waarvan de jaren noch de datums bekend zijn. Wordt besloten den heer Dommisse, voor de inzending hiervan, namens den raad dank le zeggen. Komt ter tafel het reeds vroeger door den heer P. A. van Beers ingediend adres, dat bij raadsbesluit van 9 Oct. jl. in handeu werd gesteld van B. en W. ter uitbreuging van advies, houdende verzoek, om voor de door hem te bouwen huizen in de Gravenstraat een trottoir van klinkers te mogen leggen, in plaats van de door B. en W. hem voor geschreven trottoirtegels. Desbetreffende wordt door B. en W. een uitvoerig rapport uitgebracht eu waarin o. m. wordt gezegd, dat reeds herhaaldelijk geble ken is, dat er bij de ingezetenen bezwaren rijzen, omtrent de hun, ingevolge de ver ordening op het bouwen en sloopen, ge geven voorschriften en wel voornamelijk, wat betreft die, welke voortvloeien uit art. 13 der verordening, hetgeen men als de zooge naamde trottoir-quaestie zou kunnen be stempelen. Alvorens eene beslissing op het adres van Van Beers te nemen,achten B. en W. het wen- schelvjk.dat de zaak,betreffende het leggen van trottoirs, in den gemeenteraad nader zal wor den geregeld, op grond de uitvoering der verordening blijft aan B. en W., en de raad, ingevolge de voorschriften der gemeentewet niet op het adres te beschikken heeft,doch het alleen terfine van afdoening zenden kan aan B. en W. De heer Loois morkt op, dat deze zaak terecht een trottoir-quaestie wordt genoemd en zegt den loop van het adres van Van Beers te betreuren. Uit het advies van B. en W. blijkt hem, dat men eene herziening der verordening op het bouwen en sloopen weuscbelijk acht. Vandaar dat het hem ge raden voorkomt, alvorens hiertoe over te gc.Jn, de leden van den raad in de gelegenheid te stellen, zich op de hoogte van het een en ander, deze zaak betreffende, ie stellen. Niettemin vindt hij geen bezwaar thans reeds op het adres van Vau Beers eene beschik king te nemen. Wat betreft de bedoelde voor schriften voor bet leggen van trottoirs, welke hij voor het algemeen drukkend acht, spijt het hem, dat hij bij de vaststelling daarvan, zoo maar is medegegaan. De voorzitter zegt, dat B. en W. maar al te zeer bekend zijn met de bezwaren aan de uitvoering van art. 13 verbonden en zij bereid zijn die van buDnen kant zoo veel mogelijk te doen verdwijnen. Dit neemt niet weg, dat de beschikking over het adres van Van Beers op grond der gemeentewet aan B. en W. behoort te blijven. Evenwel wil hij gaarne aan het college van B. en W. bet noodige voorstel doen om Van Beers te vergunnen klinkers in plaats van tegels te De heer Van Raalte verklaart niet veel over deze quaestie te zullen uilweiden daar hij deze zaak door B. en W. op zeer vol doende wijze acht toegelicht. Slechts eene enkele vraag wenscht hij den voorzitter te doen en wel deze of bij het verleenen van vergunning voor bet bouwen van buizen aan Van Beers niet uitdrukkelijk de voorwaarden is voorgeschreven van het leggen van trottoirs voor de door hem te bouwen huizen en of hij die bepaling heeft ouderteekend. Zoo ja, dan zou hij het beneden de waardigheid van den raad achten, zich nog verder met deze quaestie in te laten en eenvoudig het adres van Van Beers naar B. en W. renvoyeeron. De heer Harder meent, dat Van Beers geen grond vau de stad heeft gekocht en is het overigens eens met den heer Loois, dat de trottoir-quaestie een last is voor de burgerij. De beer v. d. Beke Callenfels verklaart het eens te zijn met den heer Van Raalte. De heer Verkuijl Quakkelaar herinnert, dat Van Beers bij de aanvrage voor het houwen van twee huizen zich heelt verbon den troltoirtegels te zullen leggen. Voor de overige te bouwen huizen echter niet. De heer Van Raalte merkt op, dat ondanks de gemaakte bepaling ten aanzien van het leggen van trottoirs, Van Beers toch aan het bouwen is gegaan, wat hij in strijd acht met alle regelen der welvoegelijkheid. De heer Loois vraagt, of de raad wel het recht heeft de verplichting lot het leggen van trottoirs op te leggen, wat de voorzitter toestemmend beantwoordt. Verder zet de heer Loois uiteen hoe ge handeld wordt bij de teekening van het stuk, waarin de aanvrager verplicht wordt tot het leggen van een trottoir. Het wordt vanwege de gemeente tegen betaling van een kwartje ter teekening aan geboden, wat ook somwijlen in blanco ge schiedt. Nadat de heer Kalbfleisch nog deswege zijne meening bad uitgedrukt, stelt de voor zitter voor B. en W. te machtigen op den ingeslagen weg voort te gaan en de trottoir- quaestie in behandeling te nemen bij de voorgenomen herziening der verschillende verordeningen, wat met algemeene stemmen wordt aangenomen. Betrekkelijk de aanvrage tot verlenging van den termijn voor het daarstellen van werken aan den Noordzee-Boulevard(Rotoude) wat reeds bij raadsbesluit van 7 Juni jl. voor een tijdvak van tien jaren was aange vraagd, wordt op voorstel van Burg. en Weth. alsnu besloten Alsnog een termijn van één jaar te ver zoeken voor het uitvoeren der werken, be doeld in het proces-verbaal van 6 October 1885, thans geëxpireerd eu de redactie der liaa'rloe strekkende aanvraag aan deD Minister van H. W. en N. over te laten aan Burg. en Weth. Op het adres van den heer C. N. J. de Vey Mestdagh, houdende verzoek tot het plaatsen van eene loods aan de IJzeren Brug, om daarin tijdens het verbouwen van zijne drukkerij, zijn bedrijf uit te oefeDen, wordt gunstig beschikt en daarbij bepaald, dat de duur der concessie drie maanden zal bedra gen, ingaande met 1 October '89 en daarvoor door adressant zal betaald worden de som van f 5. Overeenkomstig het gedane verzoek van A. Dekker Hz. om in huur te mogen be houden de woning met aangrenzend terrein, gelegen aan den Zandweg alhier, wordt be sloten, het gevraagde perceel aan adressant voor 2 jareD in huur af te staan tegen deu prijs van 60 's jaars, ingaande met 25 November 1889. Mede wordt gunstig beschikt op het adres van de heeren C. L. Timmermans c. s. om in pacht van de gemeente te bekomen een stuk grond ter grootte van 473 M3. gelegen achter hunne woningen in de Badhuisstraat en de pachtsom bepaald op f 0,03 per M3. alzoo tot eeB totaal bedrag van 14,19 per jaar, ingaande met 1 November 1889. Evenzoo op het adres van den heer H. A. J. Klijberg, namens de sociëteit „Gaai- schieting," te Vlissingen, om in pacht van de gemeente over te nemen 25S0 M3 grond, uitmakende een gedeelte van het zoogenaamd Oostelijk Kogelpark, tegen betaling van 45 per jaar, ingaande met 1 November 1889. Wordt besloten aan C. van Tatenhove weder voor den tijd van één jaar in pacht af te staan een stuk gemeentegrond, ter grootte van 1300 M3, gelegen aan de ge projecteerde Giacisstraat, en de pachtsom te bepalen op f 15 voor den geheelen pachttijd. Wordt besloten aan H. de Wagemaker Huibregtse, pachter van het recht tot het verhuren van strandstoelen en tenten aan de gemeenschappelijke badplaats, op diens verzoek ontheffing te verleenen vau de ver plichting tot herstel der schade aan bij hem in gebruik zijnde strandstoelen en teDten, teweeg gebracht door den storm van 27 September jl. Komt ter tafel het adres van deu heer N. Jergen alhier, houdende verzoek om van de gemeente in koop over te nemen 590 M2 grond, gelegen aan de De ltuijlerstraat eu d;n Koningsweg, ten einde op dien grond een hotel te bouwen. Na bedoelden grond niet meer voor ge bruik noodig verklaard te hebben, wordt deze aan adressant in koop afgestaan, tegen betaling van 5 de M2, alzoo tot een to taal bedrag van 2950, met bijbetaling eener som van 823.50, voor het leggen van een trottoir door de gemeente. Alvorens tot behandeling der begrooting over te gaan, worden achtereenvolgens goed gekeurd de begrooting van hel Biirger Wees huis over 1890, tot een bedrag van ƒ6659.20, die van regenten van 'het Gasthuis, ad 11892 86, die van het Burgerlijk Arm bestuur ad 7600, die van de Kamer van Koophandel ad 435 en die van de d.<>. Schutterij ad 1825.50. Tevens wordt nog besloten de te verstri k ken subsidiën voor 1890 aan het Burgerlijk Armbestuur te bepalen op C547.77, die voor het Gasthuis op 4600 en die van bet Burger Weeshuis op 4490. De 'commissie van financiën, die in geeDe algemeene beschouwingen treedt, en bij de artikelsge'wijze behandeling der begrooting geene aanmerkingen had te maken, betreurt het echter evenwel, dat op de begrooting geen post voor het aanschaffen vau benoo- digde straatkeien kon worden uitgetrokken, waaraan toch; met het oog op de doorgaans slechte bestrating in deze gemeente en de uitbreiding van het stratennet, eene zoo dringende behoefte bestaat. Daar zij evenwel bij het onderzoek der begrooting tot de overtuiging is gekomen, dat daarvoor geene ruimte is te vinden, kon zij zich daarbij nederl eggen, in het vertrou wen evenwel, dat in volgende dienstjaren zoo mogelijk de benoodigde fondsen zullen kun- nen worden gevonden om ia dezen toestand hetzij geheel of gedeeltelijk te gemoet te komen. De commissie van fabricage, haar rapport uitbrengende, bepaalde zich alleenlijk tot het voorstellen van aan te brengen wijzigingen met betrekking tot enkele posten der be grooting, naar aanleiding van welke rap porten B. en W. opmerken, dat, ten op zichte vaD de in de begrootiDg voor de fabricage uitgetrokken som van 3600, die som bij de 2e wijziging der begrootiDg voor 1889 aan de begrootiDg van dat jaar Verder stellen B. en W. voor, den post van hooofdsluk II, art. 1 te verminderen met f 63, op grood van de weigering van van deu heer C. Maters, om de huur van den door hem aangevraagden grond aan de Giacisstraat te aanvaarden, en die post al zoo te brengen op 3830.995 en overi gens den post van hoofdstuk III, afd. 1, art. 3, opcenten op de hoofdsom der per— soneele belasting te verhoogen met 41,89 en alzoo te brengen op 9829.83! Geen der leden in algemeene beschou wingen over de begrootiDg wenschende te treden, wordt overgegaan tot de artikelsge- wijze behandeling der begrooting en aange vangen met de uitgaveD, die als volgt wor den vastgesteld Uitgaven. Hoofdstuk I. Huishoudelijk bestuur. Afd. 1. Jaarw. en presentiegeld f 120S2. Alvorens deze post werd vastgesteld, brak de beer Gewin bij art. 5 dier afdeeling Jaarwedden van het personeel ter secretarip,

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1