VLISSimCHE COURANT No. 124. Woensdag 23 October 1889. 27ste Jaargang. Een Kerstfeest, BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. U1TÖEYER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijkjde firma G. L. DAXJBB Co., te Parija. Verschijnt ©iusdaïg-, Donderdag:- en Zaterdagavond. Abonnementen voor Belgie, Duitachland, laDd en Frankrijk 1.65 per drie maanden. Binnenland. Vlissingen, 22 October. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvaDger der registratie en domeinen te Gouda, II. Kilyser, thans te Goes. Uit tal van plaatsen worden door ver schillende corporation en vcreeuigiogen adres sen tot de Eerste Kamer gericht, om ver werping van de door de Tweede Kamer aangenomen schoolwet. Naar aanleiding daarvan schrijft het Schoolblad het volgende Zulleu wij ons bij deze smeekbede aan de Eerste Kamer aansluiten P In geenen deele. Nu de Tweede Kamer de wet heeft aange nomen, beruste mon daarin. Een verwerping door de Eerste Kamer zou opnieuw het land in beroering brengen en het lager onderwijs weer voor wie weet hoeveel jaren tot een twistappel maken, waardoor groote belangen, ook hel onderwijs zelf, schade zouden lijden. 't Is waar, leerplicht ontbreekt en verplichte sehoolgeldheffing is voorgeschreven; dit zijn ook voor on6 twee groote bezwaren. Maar het laatste wordt getemperd,doordat minvermogen den en onvermogende» niets of zeer weinig zullen mogen betalen. Bovendien, hoeveel ge meenten zijn er in ons land, die geen school geld heffen Het zijn volgens het laatste school verslag 161 van de 1100 gemeenten in ons land en daaronder in Noord-Brabant 22 en in Limburg 15, waaruit blijkt, dat kosteloos openbaar onderwijs niet eeu uit sluitend vrijzinnig denkbeeld is. Algemeen kosteloos onderwijs moet de leus zijn en dat willen ook zij niet, die nu verwerping van de wet verzoekeu. En wat leerplicht betreft, 't Ï9 waarlijk ge lukkig dat de tegenpartij deze niet wilde, want nu werden de vrijzinnigen geprikkeld om er als een man voor te stemmen, wat nog nooit vertoond was komen zij later weer eens aan 't roer, dan mag men hen dit nabonden. En misschien zijn ze in zake kosteloos onderwijs dan ook zoover. Dat hebben wij dan als welkome vrucht van enkele jaren „kerkelijk juk"; ons volk zal er wel bij varen. De bepalipg, waarbij aan postambtenaren verboden is, zich te belasten met de invor dering van quitantiön, wisselbrieven, enz., anders dan vanwege de postadministratie, is FEUILLETON. Uit het Engélsch- 13.) Alice keek naar hel postmerk. Het wa9 N. W. Dit kon echter wel misleiding zijn. Alice besloot zoolang mogelijk geduld te oefenen en zelfs geen oogenblik aan de deugd van hare lieve Lily te twijfelen. Alice had onlangs opgemerkt dat Mr. Philipps, de directeur van het Eldorado, bij zonder veel werk van haar maakte. Hij maakte haar gedurig complimentjes over haar per soonlijk voorkomen. Alice nam ze luchthartig op als de ver bij minislerieele beschikking thans ook van toepassing verklaard op de ambtenaren bij de .Rijkstelegraaf. De Hollandscbe Club te Antwerpen sluit Vrijdag avond 25 October hare inschrijvings- lijst ten behoeve van de ramp van 6 September. Een ieder dus, die nog iets bij te dragen heeft, wordt verzocht dit uiterlijk Donderdag 21 Oc tober af te zenden. Bijdragen, na 25 October binnenkomende, zullen rechtstreeks aan den schatbewaarder van de commissie van onder stand worden afgedragen. Het totaal bedrag der gelden, tot dusverre bij de Club ingekomen, is circa 29,000 frank. Men verzoekt ons het volgende, hetwelk onder den titel van ,/H[elpt] E[lkander] coiltra E[igen] H[ulp]" voorkomt in Gelria van 16 Oct. jl., op te nemen z/Het leveren van waren tot den kostenden prijs met slechts eeu kleine verhooging voor noodzakelijke kosten van administratie enz. het leveren van zuivere, onvervalschte waren en het tegengaan van woekerwinsten zie daar een drietal leuzen zij heeft er meer welke //Eigen Hulp" in haar vaandel heeft staan. Ten onrechte, meenen velen barer tegenstanders en meent ook het bestuur der alhier [Arnhem] gevestigde handelsver- eeniging „Helpt Elkander". En dit bestuur is verder gegaan, het heeft getoond „Ie courage de son opinion" te bezitten. Tegen over een invloedrijk lid van „Eigen Hulp", die even vast overtuigd was, dat zijn ver- eenigiDg goedkooper en beter waren leverde, als het bestuur van „Helpt Elkander" van het tegendeel, nam dit aan om het bewijs te geven van zijn stelling, althans de proef te willen doorstaan. Daartoe werd in overleg met bedoeld lid een commissie benoemd welke op een onbepaalden tijd, maar gelijk tijdig, bij E. II. en bij verschillende (3) winkeliers winkelwaren zou laten halen, welke waren dan terwijl de bewijzen van her komst behoorlijk verzegeld werden aan een commissie van deskundigen, onder welke een makelaar uit een der hoofdsteden van ons land, ter beoordeeling en keuring zouden worden overgegeven. Zoo geschiedde het en het resultaat van haar onderzoek heeft laatst- commissie proces-verbaal. „En wat blijkt daaruit nu P tVan vier gekleurde soorten tbee thee van/"0.8C liefde grillen van een man van middelharen leeftijd, maar ten laatste was zij eenigs- zins ongerust geworden, daar de verliefde toespraken in aantal en warmte steeds toe namen. Op zekeren avond verzocht Mr. Philipps haar in zijn eigen kamer te komen. „Ga zitteu, Miss Harland. Laat mij u een glas champagne aanbieden. Neen Hoe dwaas. Een glas doet goed na inspanning. Ik moet u wat zeggen, Alice, ik ben met den ge sloten koop zeer tevreden. Gij valt zeer in den emaak van de bestuurders van het Eldorado." „Het doet mij evenzeer genoegen u dat te hooren zeggen, Mr. Philipps." Alice verkeerde in de hoop dat deze toespraak van den wel- gedanen Mr. Philipps slechts bet voorspel was van een vermeerderd wekelijksch salaris. „Maar laat mij er bijvoegen, Miss Har- land, dat gij niet half dit succes zoudt be haald hebbeD, indien gij buiten uw heerlijk gezang, geene andere hoedanigheden bezeten had n.l. het voorrecht van persoonlijke schoonheid." E: J7. had deze uiet en gaf in de plaats daarvan stof- tlvee van 0.86), van f 1.-, van f 1.20 eu f 1.50 1 werd slechts die van E. II., van f 1.als de hoste gekeurd; voor de thee vau 1.20, welke f 1.25 kist bij E H. was zij nummer twee, voor die van 1.50 uiimmer drie, voor de stoftbce van f 0.85 uuminer vier, met de bijvoegingzeer duur, hoogste vêrkoopwaarde 05 a 70 cis „Voor rijstsoorten, respectievelijk vim 12, 10 en 6 centen E H. leverde rijst vau 12, 11 eu 7 ets. kwam E. II. iederen keer nummer vier te staan. Nummer vier met rijst van 11 cent, onder opmerking naar verhouding van den prijsnummer vier voor die van 7 cent, waarvan de verkoopwaarde niet liooger geschat werd dan 6'/» cent. Beter was E. H. met gort. Voor gort van 12 ceDt, welke daar IS cent kostte, was zij nummer twee; voor die vau 10 ceut hij haar 11 eveneens; voor de gort van 6 cent, had E. H. {^»t van 9 cent gegeven en deze behaalde slechts nummer vier, met de opmerking: goed in verhouding lot een prijs van 7 ets. Maar het slimst bracht E. H. het eraf met koffiie, suiker, nuijszaail, peper kancel, juist artikelen, waarbij de waarheid der bewering, dat cl. H. zuivere en -onvervalschte waren leverde, op de proef kan worden gesteld. Haar koffie van f 0,75 nam de vierde plaats in, met de bijvoeging: niet geheel zuiver bij die van f 0.80 werd zij nummer drie, hij ij bet artikelongebrande koffie kwam zij met de hare van f 0,03 te staan heueden die van f 0.60 van een der winkeliers Hel anijszaad van E. II. kreeg nummer vier, met de aaateekcuing onzuivere lucht de. zwarte peper hetzelfde nummer met dc kwalificatie zeer min; en ook do kancel werd nummer vier. Bij witte peper was zij twee, maar tegen een prijs van 24 cent, terwijl de peper van nummer den slechts 20 kostte; hij kreuteu drie tegen 5 cent, terwijl e'en en 'wee ze voor 3 en 4 cant leverden. Voor sultnnarozijuen was E. H. daarentegen twee met rozijnen van 5 nummer den waren rozijnen van 7 cent, üEu Dn-nog de suikers I De superior of patent meli» kost bij E. H SB cent, duurder dan bij do winkeliers, en met de Jj>jv'ocK'nS5 minste, nam zij de vierde plaats in; de gewone melis eu dc basterd zag E H. met nummer twee genoteerd, maar de prijzen zijn respectievelijk .11 en 33 ceDt, heide keeren drie cent boven dezelfde suikers van nummer éeneu was E. H. voor bruine suiker nummer een, haar afnemers betalen daarvoor 32 cent, terwijl zij bij 2, 3 en 4 slechts kosten respectievelijk 28, 29 en 28 cent. „Het mag onnoodig heeten, om aan den inhoud van dit procesverbaal nog veel woor den toe te voegen. Daarvoor spreekt bet te krachtig en te overtuigend uit zich zelf. En kele willen wij opmerken iets, wat wel uit het proces-verbaal blijkt, maar misschien minder duidelijk in het oog springt uit het uittreksel, dat wij ervan gaven dat de wa ren, welko door de keuringscommissie als niet zuiver of van minue kwaliteit bevonden zijn, uitsluitend afkomstig zijn uit de wiukels vau E. H, Yan eenigen waarborg tegen ver- valsching van levensmiddelen is dus bij de afdeeling van E. H. alhier [Arnhem], volstrekt geen sprake, en na boveustaaud gelezen te hebben zal men ook achter haar goedkoopte wel een vraagteeken mogen zetten. En dan Nu zou Alice verkeerd gedaan hebben met boos te worden. Eén pennestreek en het was gedaan geweest met haar engagement en eenig middel van bestaan. Dus antwoordde zij luchtig„Gij bezit in ieder geval de gave der vleierij, Mr. Philipps." „Yleierij ik denk er in do verste verte niet aan Gij zijt het schoonste meisje, dat ooit de planken van het Eldorado betrad. Nu, wat zegt gij er van Zoudt ge zin kunnen hebben in een ouden kerel als ik P En toch ben ik nog zoo oud niet. Ik ben nog geen vijftig en zoo sterk als ooit. Wat denkt gij er van P" Alice bloosde in weerwil van zichzelve. „Ik kan hierin niet beslissen, ik ben ge- „Zeker toch niet met dien pleistermajoor met dien knaap, die zijn leven doorbrengt met steenen to brekeD, hè? Wel, aan zoo iets te denkeu, staat gelijk met de paarlen voor de zwijnen te werpen 1" „Als gij den heer Bruce bedoelt, die is kunstenaar-beeldhouwer," hernam Alice ver ontwaardigd, ten slotte Waar, als in het winkelbedrijf woekerwinsten worden genoten waar wor den zij dan behaald Zeker meer in de win- kelvereeniging alhier[Arnhem] van E. H. dan bij de winkeliers hier ter stede [Arnhem]". Men schrijft nit Breda aan de A. R. Ct. Door de plaatselijke blaadjes alhier, werd dezer dagen melding gemaakt van de vondst van een verloren pakket, dat bleek eene waarde te bevatten van circa f 80,000, doch de naam van den verliezer werd niet opge geven, maar alleen volstaan met de mede- deeling dat een boeren-arbeider het gevonden had, die hel aan den rechtmatigen eigenaar had teruggegeven, zonder vermelding van diens naam of opgave van de fooi, die aan den eerlijken vinder was gegeven. Het was op 12 October jl. dat Albert Homfeld, conducteur-remmer bij de staats spoorwegen alhier, zich met zijne vrouw n uit Prinsenhage, zijne woonplaats, stadw.w.i s begaf om boodschappen te doen, omstreeks 7 uur de9 avonds, toen zij in de duisternis tegen een pakket stonden, hetwelk zij mede naar huis nameD, om den inhoud te onder zoeken. Toen bleek het hun, dat daarin aanwezig waren circa f 8000 aan bankpapier en eene partij Engelsche, Oostenryksche en Turk- sche effecten. Na daartoe bij anderen den inhoud te hebben vertoond, heeft genoemde remmer zich des anderen daags bij het politiebureau aangemeld, en bleek de verliezer te zijn een der firmanten van de kassiers Iugenhousz en Zoon alhier. Onmiddellijk heeft zich de remmer met den commissaris van politie derwaarts bege ven, onder terugbezorging van het verlorene, en werd de man voor zijne eerlijke daad een fooitje aangeboden van f 25, die hij met verachting weigerde aan te nemen. Hij werd toen verzocht, over 8 dagen terug te komen, en in de meening, dat het hart nu beter zou spreken jegens den man, die met eene karige bezoldiging een huis houden heeft van vijf kinderen werd hem aangeboden de som van f 50 in ontvangst te nemen, en anders niels. De vrouw koos onder die pressie het eerste en nu vragen wij u af Is zulk eene belooDing niet waard ver meld te worden P „Dat kan wel zijn, maar wat verdient hij in de week - dat is de quaestie. Geen twee pond I Terwijl ik, de WelEdele Heer Robert Philipps, u een heerlijk leven kan aanbieden, u op een prachtig paard laten rijden en u kleeden in satijn en zijde om de meisjes van het Eldorado half van spijt te doen barsten. Wat kan een vrouw meer verlangen „Het is onmogelijk, Mr. Philipps. Ik ben verloofd." „Welnu, denk er eens over. Ik kan nog wel een paar weken wachten. Ik wil u niej haasten." t Alice ontvluchtte zoo spoedig mogelijk he sanctum sanctorum van den waardigen Mr Philipps, met een benauwd hart en den gees vervuld met akelige voorgevoelens. Alice vond bij hare terugkomst een briefje van Harold. Het was kort en meer dan gewoonlijk koel, dit kwam Alice ten minste zoo voor, wier moed op dit oogenblik tot op het n ul- pnnt gedaald was. Het briefje behelsde niets dan dat bij die dag naar Exeter zou terugkeeren en Uoop

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1