VLISSINGSCHE COlltAM'. No. 123. Zondag- 20 Ootober 1889. 27ste Jaargang. bode r-Schelde, 89. Gemeentebestuur. Gemengd Nieuws. I SCHEEPJES! ^ST UI eboden een Ttieuw C HTS CHIP, ipier gebouwd, lang 34 cM., voor een B. J. VAN DIE- Noordsiraat, C 29, mber, ais MELD ;en. Franco brieven ;de buur, ouder let- landel, Vlissingen. m I» I E N S T i Middelburg v. v, Voormiddag 6 (Roraisi) 2.80, 2, 8.80, B, 6.80, l, ddng 5.80, 7.15, 8 45 2,45, 4.15, 5.45, 7.15 in Vlissingen en 5.30 van werkdagen. r- E l> I E N T en Vlissingen v. v. 6.20, 8.—f, 9.20, 10.—f liddag 1.40, 2.90f, 3.30, 9.-t. 10.-. 11.-f, f, 2 80, 8.30f, 4.80, ertrekuren met een f zijn schenstations stilgehouden, de Keersluis aan. Inveii<licii9t. 6.10, 6 30 7 7.80. 8.20, .40, 10, 10.20, 10.40, 11, ui. 6.20, 6.50, 710, 7.40, 9.50, 10.10, 10 30, 10.50, 10, 1.20, 1.40 via keersl., 4, 4.20, 5, 5.20, 6, 6.30, L 12.20, 1.80, 1.50, 2.10, BO, 4.10, 4.30, 5.10, 5.30, 9.10, o(dienst burgBotterdam eude plaatsen. BER. 8.45 8.45 8.45 8.45 8.46 8.45 rriHENST g en Zierikzee v.v. Eit. VA.H ZIERIKZEE Vrijdag 18 vm, 6.30 Zaterdag 19 7.— Zondog 20 7.— Maandag 21 7.— Maandag 21 nm. 8.— Dinsdag 22 8.— Woensdag 23 3.— Donderdag 24 S._ Vrijdag 25 3._ n 12,26 en 3,45 12,65 4,15 Woensdag en Zaterdag» 7,30 nm. 2,45 7.50 3,08 ,10,30 6.- 12,30 6,20 12,50 ir Neuzen luiskil Philippine Sas v.Genl Selznete Geut BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. Prys per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijkfde firma G. L. DAUBE jt Co., te Parijs. Verschijnt'Dlosdag-, Donderdag- on Zntcrd.ignv oud. Abonnementen voor België, Duitscbland, Enge land en Frankrijk 1.65 per drie maanden. TEtl<5H!SN@§C§. Waarschuwing tegen het gebruik van rauw varkenvleesch. De Burgemeester van Vlissingen, gelet op de circulaire van deu Commis saris des Kouings in Zeeland dato 7 October jl. Provblad no. 107) in verband met die van 16 November 1888 (Prow, blad no. 99,) maakt bekend dat op nieuw gebleken is dat de trichinen- ziekte te Goes niet als uitgeroeid kan worden beschouwd, daar een onlangs te dier plaatse geslacht varken, door die ziekte aangetast is bevonden. Hij waarschuwt mitsdion de ingezetenen ten zeerste tegen het gebruik van rauw of halfgaar varkenvleescb, eu beveelt, in het belaag der openbare volksgezondheid aan, hot te gebrniken varkenvleesch, hetzij versch, gezouten of gerookt, vooraf goed gaar te iokeu of te braden en wel voornamelijk de stukken afkomstig van het middenrif (lendengedeelte) de tusschcnribbige spieren en de kauwspieren. Daarbij wordt aanbevolen het vleesch met koud water op to zetten en langzaam aan ilè kook te brengen, opdat het door en door gaar worde. De houders van varkeus kunnen van hun nentwege, tot bestrijding dor ziekte mede werken door aan die dieren, geen dierlijken afval te verstrekken, de varkenshokken en mestvaalten zindelijk te houden en alle on- gedierten, alsratten, muizen, bunsingen enz., zoo veel mogelijk op te vangen en te vernietigen. Het gemeentebestuur zal door strenge keuring, zoo veel mogelijk, trachten te voor komen dat trichinen bevattend varkenvleesch iu gebruik wordt genomen. Vlissingen, 19 October 1889. De Burgemeester voornoemd, Th. VAN TJIJE PIETERSE, L. B. 12 201 5 2« 12 29 5 29 12 37 5 66 18 46 5^5 18 65 1 54 fló» VIII. "Wanneer we de vraag wilden beantwoorden uit welke bron kon mevrouw Verliude put ten dan tillen we een sluier op, die mis schien ook nog wel bij anderen over dat geheim zal hangen. Evenwel zijn we verplicht dit te doen ter wille der waarheid. Op den avond v<5<5r 't groote feest had men eeno vrouw over do markt bunnen zien gaan eu wel met haastigen tred. Wie haar voorbij kwam, zou niet op 't eerste gezicht gezegd kannen hebben, of 't al of niet eene ,dame was, want ze had een doek over 't hoofd geslagen, wat haar bij de felle koude zeer goed te pas kwam, te meer daar de oostenwind vinnig over het marktplein streek, 'ïee spoedig mogelijk ging ze eene zijstraat "i ea verdween in een der steegjes, welke daarop uitliepen. In 't midden der steeg bleef Za voor een vrij armoedige woning staan, hoek nog eens rond eu opende vervolgens de deur, zoodat ze dadelijk in het woonvertrek "ond. 't Zag er daar vrij armoedig maar toch dodelijk uit, voor zooverre bij 't flauwe licht 'nn eene lamp viel op te merken. De binnengetredeue deed den doek van 'hoofd, zoodat haar gelaat zichtbaar werd en nu hooren we eeue stem zeggen i/Wel goeje hemel I is u daar mevrouw en dat met zulk koud weer Die stem behoorde aan eene ruim zestig- jonge vrouw, die, met een knijpbril op den neas, kousen zat te stoppen, 't Was de we duwe Hamer, die jaren geleden reeds bij den heer Moerman had gediend, daarna met een metselaar was getrouwd en nu als weduwe 't vrij zuinig had. Vroeger, in de goede jaren was zij menigmaal door die familie onder steund, maar toen na den dood van den ouden heer de omstandigheden zoo veranderd waren, toon ondervond vrouw Hamer dit natuurlijk ook. Toch werd baar zoo nu en dan door mevrouw Verliude nog wel iets toegestopt, want deze was zeer gehecht aan de oude meid en deze aan haar. Ja zelfs gebeurde het meer dan eens, dat de oude Geert in 't vertrouwen werd genomen, en zoo was deze zeer goed op de hoogte van 't geen er in „de gouden kop" voorviel en niet minder van deu toe stand der geldmiddelen. Op den uitroep van Geert antwoordde de dame eerst niets. Ze ging op een der oude stoelen zitten en moest eerst wat bekomen van den haastigen tocht door de fijne koude. Toen ze wat bedaard was, zeide zij Ja, Geert! je moet me nog eens een plezier doen. 't Is weer de oude boodschap. Dat wil je toch wel voor me doen //Ach, mevrouw hernam 't vrouwtje, moet ik nu toch al weer voor u naar deu lom merd Dat spijt me, dat spijt me?' //Kom, Geertzoo erg is 't niet. Dat komt later allemaal terecht. We hebben morgen onverwacht wat geld noodig eu mijn man was zoo slecht bij kas, dat hij mij er niet aan kon helpen. Nu kan ik me zeiven wel helpen, als jij ten minste voor me wilt gaan. Hier heb ik wat zilverwerk Kijk, een paar zilveren lepels en een suikerstrooier." z/Toch niet die mooie, die u nog van uw tante hebt gekregen z/Jamaar waarom niet Tante is reeds lang dood en behalve dat, ;t is ook maar, om me op 't oogenblik te redden. Over eeDige dagen zal het weer in orde komen, en dan haal je alles terug." z/Maar dat zilveren horloge is er van den zomer toch maar gebleven Als Jt maar niet weer zoo gaat l" //Daarover moest je u nu maar niet be kommeren. Breng jij T maar weg en of ;t weerom komt, zal jou toch wel 't zelfde zijn," //Mevrouw mevrouw zei Geert op treu- iigen toon „'t is toch verschrikkelijk Als mijnheer dat eens had moeten beleven?" Mevrouw zweeg eenige oogenblikken. Ze gevoelde, dat de oude Geert gelijk had, maar er kwam ook een gevoel van kwalijk ver borgen bitterheid bij haar op, om door eene voormalige ondergeschikte de les te worden gelezeD. Dat zijn van die momenten, waarin de geest van 't goede strijd voert met den geest van 't kwade, maar wanneer de laatste krachtig wordt ondersteund door hoogmoed en een gevoel van vernedering, dan behaalt hij zeker de overwinuiDg. Vandaar dan ook haar antwoord z/Nu, Geert! 't Is voor de laatste maal; ik zal je niet meer lastig komen vallen, dat verzeker ik je. Zie maar, dat je me vijftien gulden bezorgtals Jt kan van avond nog en andera morgen ochtend vóór negen uur, maar je zorgt, dat mijubeer er niets van aan de weet komt, begrepen En Geert beloofde. Ze kon het niet wei geren. Mevrouw bleef nog een oogeublikje, sloeg den doek weer om 't hoofd en weg ging mevrouw Verlinde, heimelijk, als be ging ze eene misdaad. In allen gevalle deed ze iets, dat ze gaarne voor de wereld verborg. Zoo bereikte ze hare woning en ze had in zeker opzicht haar doel bereikt. Ze had anderen zand in de oogen gestrooid ze zou een middel hebben, om nog te kunnen mee doen, want, boe 't ook ging, meedoen moest ze, zoolang 't maar eenigszins kon Oude Geert bleef nog guruiuien lijd in gepeins verzonken. „Och 1 och wat was dat anders, toen ze bij deu heer Moerman diende en daar geld werd verdiend als water. En toen jouge juffrouw Marie nog klein was Mijnheer kon baar niets^ weigeren alles, wat ze vroeg, kroeg ze en toen ze groot was, kreeg ze zoo'n zin in dien knappen bediende, dien Yerlinde, en mijnheer kon met dio ziekte geen neen zeggen Als nu de goeje man zijn oogen eens opeu kon duen en eens zien, hoe alles er uitzag en dat er zooveel tekort kwam l" En er kwam een traan in haar oogen Toch gevoelde ze nog iets anders. Ze was arm en moest nog hard werken voor een stukje brood, maar ze had toch nog brood en naar den lommerd was ze nog nooit voor haar 'zelve gegaan. Neen, Goddank nooit! Die oude Geert zou 't misschien niet be grijpen, wanneer we haar deftig wilden uit leggen en spreken van fatsoen ophouden en dergelijke uitdrukkingen, maar met haar ge zond verstand zou ze svel weten, dat iemand, die- maar een gulden bezit, geen rijksdaalder kan uitgeven en dat elk middel, dat wordt aangewend, om, koste wat het wil, toch aan het ontbrekende te komen, niet anders kaD brengen dan op verkeerde wegen, die eindelijk uitloopen op eenen afgrond, waarin men reddeloos verloren gaat. Ziedaar de bron, waaruit mevrouw Ver linde andermaal putte, nadat de schaamte van den eersten stap was overwonnen, 't Moge voor eerlijke armoede een redmiddel zijn om niet vrra honger om te komen, maar wanneer 't moet dienen om te voldaan aan de zucht om mee te doen, dan zou het een zegen zijn, wanneer 'l niet bestond, want het voor beeld van mevrouw Vorlinde is waar en staat, helan3wiet alleen. casacara. Binnenland. gevuld. Waarschijnlijk door het hangen daaraan, is de tobbe gekanteld, met bet nood lottig gevolg, dat bet arme kind den ganscben inhoud over het lijfje kreeg. Hoewel hevi<* gebrand, is liet eerst den volgenden dag na 6en smartelijk lijden bezweken. Naar wij vernemen zal vooreerst niet tot het bouwen van een steiger te Ellewoutsdijk of Borssele worden overgegaan. De daaraan verbonden bezwaren en voorwaarden zijn van dien aard bevonden, dat de oplossing en ver vulling van den wensch naar een steiger zich nog wel eeoigen tijd zullen laten wachten. Cl.) Uit een nader onderzoek omtrent het ge beurde met d. M. op Dinsdag 11. is gebleken, dat v. d. W. op zijn verzoek de hekken ge opend heeft. Tegen deze is een vervolging ingesteld. Niet de machinist maar een inspt ci'eur, die zag wat er gebeurde, heeft, door dé noodrem over te halen, den treiu doen stoppen. De Koninklijke postboot „Roslin Castle* beboorende aan de Castle-lijn, directie Donald Currie Co., waarvan de spoedige aankomst te Madera reeds enkele dagen geleden werd ge meld, is Zaterdagmiddag jl. te 4 uren te Ply mouth binucngeloopen en heeft daardoor de reis van Kaapstad in 16 dagen eu 221/, aren volbracht. Het oponthoud te Madera was 3 uren 45 minuten, waardoor de juiste duur der vaart wordt teruggebracht op slechts 16 dagen, 18 ureu en 45 minuten. Deze zeereis is verre weg de kortste, welke ooit tusschen Tafelbaai en Plymouth werd geconstateerd, en wint het van vroegere snelle reizen met bijna 8 uur. De gemiddelde vaart bedroeg 14.62 knoopen per uur. De „Roslin Castle' had zware noord westelijke zeeën gedurende de geheele reis van af Madera. Vlissingen, 19 October. Van 12 tot 18 October zijn alhier uit Qneenboro met de mail booten der Stoomvaart maatschappij „Zeeland" aangekomen, met de nachtbooten 571 en met dc dagbooten 11)4, daarheen vertrokken met de nacbtbooten 479, met de dagbooten 216, alzoo samen aangeko men 675 en vertrokken 695 passagiers. In haar nummer van beden melding makende van een bericht uit de A'. R. Ct., dat alhier een kindje in een tobbe met kokend water is gevallen, en tengevolge daarvan is overleden, zegt de Midd. Court: „In de Vlis8. Court., die gisteren verscheen, vinden we daarvan niets vermeld." Men zou zoo vragen, wat beweegt de M. Ct. toch, om ons blad daar als 't ware met de haren bij te slepen. Acbt zij zich geroepen, nu eens deze, dan weer gene zoo af en toe de les te lezen Of zal het ook baar niet meer dan eens zijn overkomen, dat een of ander bericht aan hare aandacht of, zooals thans, aan die barer correspon denten alhier, is ontsnapt? "Wat bedoeld ongeluk betreft, vernemen wij, dat dit zich als volgt heeft toegedragen Terwijl zijne moeder, die aan het was- schen was, zich even verwijderd had om een emmer koud water vau beneden te gaan halen, wist een 21/s jarig knaapje, (een eenigst kind), een 3toof machtig te worden, om, daarop staande, in de tobbe te kannen kijken, die zoo juist met kokend water was Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voov het beroep naar Kats en Kleverskerke door deu heer D. Jacobsen,cand, te 's- Hage. Beroepen te Venendaal de heer J. F. F. van den Hamtne, pred.te Wemeldinge. Het drietal ter benoeming van een kerkelijk hoogleeraar te Amsterdam, opge maakt door de synodale commissie, bestaat uit de heerer» drs. Bronsveld te Utrecht, Dau- banton te Amsterdam en Muller te Rotter dam. Den 13n November zal de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk bijeenkomen, om uit dit drietal eene benoeming te doen. RECHTSZAKEN. Arrondissem-rechtbank te Middelburg' Gisteren (Vrijdag), zijn veroordeeld wegens vernieling-. M. \V., 13 j. zonder beroep, Rilland Bath, tot drie il gov.; hel doen van een valsche aangifte: A. A. B. 46 j„ molenaar Retrancliement tot 1 m gev. mishandelingC. fl„ 25 j. werkman, Vlissiugen, J. P. S., 23 j. Middelburg, C. v. d. B., 24 j„ Krabbedijke en E. W. 25 j„ Bergen op Zoom tot lid. gev. diefstalJ. M. M., 13 j., en N. P. M vau Z., 14 j., dienstboden, Middelburg, ieder tot 3 d. gev. G. N., 64 j. zonder beroep, Heinkenszand tot f 20 b. s. 10 d h. P. 11. 12 j„ Heinkenszand tot 14 d. gev.-, eu A. M.. 23 j. landbouwersknecht Groede te Middelburg gedeti neerd, tot 18 m gev. Allen in de kosten. Te Aardenburg had Donderdag een treurig ongeval plaats. Bij het vervoeren van een ledigen goederenwagen van de tram, van de Markt naar de wisselplaats buiten de Westpoort, had een elfjarige knaap, die, zonder dat de geleiders van den wagen het

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1