IISS'.XUSCIIE COURANT. i Bloom. No. 120. Zondag 13 October 1889. 27ate Jaargang. Gemeentebestuur. Binnenland. Gemeng-d Nieuws. T R I 0 K I N O S I S, Waarschuwing tegen het gebruik van rauw varkenvleesch.. De Burgemeester van Vlissingen, gelet op de circulaire van den Commis saris des Kouings in Zeeland dato 7 October Provblad no. 107) in verband inet die van 16 November 1888 (Prov. blad no. 99,) maakt bekend dat op nieuw gebleken is dut de trichinen- ziekte te Goes niet als uitgeroeid kan worden boschouwd, daar een onlangs te dier plaatse geslacht varken, door die ziekte aangetast is bevonden. Hij waarschuwt mitsdien de ingezetenen ten zeerste tegen het gebruik van rauw of halfgaar varkenvleesch, en beveelt, in het belang der openbare volksgezondheid aan, hot te gebruiken varkenvleesch, hetzij versch, gezouten of gerookt, vooraf goed gaar te koken of te braden en wel voornamelijk de stukkon afkomstig van het middenrif (lendeugedeelte) de tusschenribbige spiereD en de kauwspieren. Daarbij wordt aanbevolen het vleesch met koud water op te zetten en langzaam aan de kook te brengen, opdat het door en door gaar worde. De houders van varkens kunnen van hun nentwege, tot bestrijding der ziekte mede werken door aan die dieren, geen dierlijken afval te verstrekken, de varkenshokken en mestvaalten zindelijk te houden en alle on- gedierten, als ratten, muizen, bunsingQD enz., zoo veel mogelijk op te vangen en te. vernietigen. Het gemeentebestuur zal door strenge Luun'og-, too veel mogelijk, trachten te voor-' komen dat trichinen bevattend varkenvleesch in gebruik wordt genomen. Vlissingen, 12 October 1889. Da Burgemeester voornoemd, Th. VAN UIJE PIETËRSE, L. B. VII. Hij voerde een zwaren strijd. Daar, aan den eenen kant stond dat veel eischende fatsoen, dat tot vertegenwoordiger zijne vrouw had gekozen, aan wie hij zoo moeielijk iets kon weigeren en die derhalve een uitmun tende advocaat was en aan den anderen kant doemden voor zijne verbeelding de gedaanten op van werkelijke schuldeischers en van hy potheken, die zich aan zijne oogen vertoon den in den vorm van menschen met vleesch en bloed. Aan beide zijden lieten zich krachtige stemmen hooren. Wanneer hij in den volsten zin des woords een man was geweest, dan zou die strijd niet zwaar geweest zijn; dan had hij opeens ferm den knoop doorgehakt en geweigerd, maar juist die hoe danigheid bezat hij niet en zij, die in zulk een toestand verkeeren, verliezen juist door tegenspoed die geriüge hoeveelheid van ener gie, die ze nog bezatflD, en laten spoedig allen moed varen. Niettegenstaande dit alles bleef er nog een voukje over van datgene, wat we 't liefst ge voel van schaamte noemen, en daarom Izeide hij t Gaat niet, Marie Bedenk eens, boe wo bij menigeen in 't krijt staan en als Stroom w Van Marken en anderen ons daar zien zitten en meedoen, alsof we 't goed konden doen, terwijl ze weten, dat we nauwelijks op zijo tijd den intrest kunnen betalen, wat moeten ze dan wol van ons denken 't Spreekt zeiven, dat ze dan ook geen geuade met ons zullen hebben, wanneer we den eenen of anderen dag om uitstel zullen moeten vragen Zijne vrouw was door deze woorden vol strekt niet uit hot veld geslagen integendeel scheen baar trots daardoor uog des te meer °Pgewekt te worden. Dit bleek duidelijk uit kaar antwoord. //Je moest liever alles doen, om ons fat toen zooveel mogelijk te redden. Iedereen weet niet, dat we aan Stroom en Van Marken die schuld hebben dat hangen zij ook niet aan de klok, dat weet je wel beter en hoe meer we ous fatsoenlijk voordoen, des te langer zwijgen de lastertongen, 't Heeft me waarlijk al genoeg gehinderd, dat mevrouw Van Rooijen zoo'n minachtenden blik op mijn laatsten boed wierp, als wou ze "eggen ,/t Begint or bij Verlinde al mooi sjoveltjes uit te zien 1" Ik verkropte mijn ergernis, maar 't heeft ine moeite genoeg gekost, dat verzeker ik je. Wanneer je maar wat meer durfde, daD liet je alles eens ferm opknappen en dan zon alles wel beter gaan, maar 'lis net, alsof je alle courage verloren bobt." Dat was een stortvloed van woordeD, zoo als Marie ze kon vergieteu, als ze goed op haar dreef was. Verlinde kreeg er geen moed door, maar werd als 't ware overbluft en wist niets beter te doen, dau de zaak aan haar op te dragen. „Als jij een toovermidcleltje weet, om aan geld te komen, zal 't me hoogst aangenaam zijn. Ik kan Jl niet. Je wondt dus hebben, dat ik morgen op de lijst teeken als de boe ren komen „Wel zeker; wat anders? Je teekent voor zooveel als Van Rooijen en anderen onzer kennissen en je neemt twee plaatsen voor 't bal. Al dans jij dan niet, wie weet, of ik 't nog niet doe. Bij zoo'q gelegenheid, moet men meedoen en ik zal wel zorgen, dat bet geld er komt." Verlinde begreep er niets van, maar boog het hoofd. Ilij, die in den laatsten tijd voor al door zijne vrouw geregeerd werd, moest nu wel toegeven, te meer daar zij over on bekende bronnen scheen te kunnen be schikken. Mevrouw had gezegevierd en toen op deD ^bepaalden dag de bewuste inteekeniugslijst werd aangeboden, handelde Verlinde dien overeenkomstig. De heeren, dio er mee kwa men, waren natuurlijk in hunnen schik, dat zij geen weigering ondervonden. Ronduit ge zegd, hadden zij er niet op gerekend en toen ze zich weer op straat bevonden, kon de een niet nalaten, om tegen zijn collega Ie zeggen „Je liadt toch zeker niet verwacht, dat" Vertinde zou teekenen, wel „Neen, volstrekt niet I Ik heb in den laatsten tijd zooveel kwade noten omtrent hem hooren kraken, dat ik heui eerst maar voorbij had willen gaan, maar hij is toch altijd fatsoenlijk mau geweest en daarom giüg dat niet. Nu ben ik evenwel blij, dat ik hem uiet heb overgeslagen, walit hij zou 't kwalijk genomen bebbeD." ,,'t Klinkt vreemd I" hernam de eerste schouderophalend, „maar toch geloof ik Dooit, dat de zaak zuiver is I" Als mevrouw Verlinde dit gehoord had, zou ze stellig van genoegen in haar handen gewreven hebben. Ze had dan toch getoond, wel wat menschenkennis te bezitten en te weteD, dat de wereld gewoon is, naar uiter- lijken schijn te oordeelen en het publiek nog al gemakkelijk zand in de oogen kan ge strooid worden. Was de lijst geweigerd, dan waren ze arm geweest, maar nu konden ze immers nog meedoen De dag, de gewichtige dag, was aange broken en door het prachtigste weer begun stigd. De winterzon bescheen de spiegel gladde baan en de rijk versierde arrcsleden en paarden. Uit den omtrek waren honderden menschen saamgestroomd en er heerschte eeno allergezelligste, vroolijke drukte. De kastelein uit „de Zalm" had een goeden dag. Al wat voornaam, al wat fatsoenlijk in ons stedeke was, bevond zich daar en onder de aanwezigen natuurlijk ook de heer Verliude met zijne vronw. Dè laatste was opgeruimder dan haar man, op wiens gelaat nog zoo'n trek van zorg bleet rusten, terwijl mevrouw zich in haar element scheen te bevinden. Zie zoonu had ze ten minste weer eonige monden gestopt, altijd, zooals zij zicb ver beeldde, omdat ze de gevoerde gesprekken Diet kon hooreD, anders zou ze vernomen hebben, hoe sommigen zich dienaangaande al zeer minachtend uitlieten en niets minder beweerden, dan dat zij al die uitgaven deden van 't geld van anderendat de bom wel 11 zeer spoedig zou losbarsten enz. enz., want jzelfs te midden van 't feestgenot is er altijd ,nog tijd en gelegenheid genoeg, om de aan wezigen zooals men dat noemt, de revue te laten passeeren. Maar genoeg. Zij waren op 't feest en dat was genoeg. Na afloop van de harddraverij keerde meD huiswaarts, om 's avonds ander maal terug te komen en deel te nemen aan het aangekondigde bal. Verlinde bleef thuis, bij had geen lust en ook geen tijd, maar mevrouw ging onder geleide van eeD goede kennis en vertoonde zich das en kon mte- doen. Waar was evenwel de broD, waaruit zij putte? casacara. Vlissingen, 12 October. Aan het postkantoor alhier zijn gedurende de 2e helft der maand September jl. de volgende brieven ter verzending ontvangen, geadresseerd aan onbekenden De Ruiter, 's-Gravenhage wed. Holtman, Rotterdam C. Thibaut, Sc'nijndel Van Dosselaar, Zuilen L. Temperman, Rotterdam (briefkaart). Van 5 tot 11 October zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der Stoomvaart maatschappij „Zeeland" aangekomen, met de liachtbooten 509 en met de dagbooten 151, daarheen vertrokken melde nachtbooten 557, met de dagbooten 199, alzoo samen aangeko men 660 en vertrokken 756 passagiers. De stoomkanonneerboot „Vos," comman dant de luitenant ter zee le kl. P. Heijning, wordt naar 's rijks werf te Amsterdam over gebracht, om aldaar verwapeud te worden. Alhier wordt alsdan gestationeerd, de stoom- kaDoneerboot „Geep", onder bevel van bovengenoemden zee-officier. De tweede-luitenants K. P. Dil en J. A. A. Holste, van bet 5e bataljon, 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom, worden op 1 December a. s. overgeplaatst, respectievelijk bij de le en 2e compagnie van bet 4e batal jon van genoemd regiment alhier. Bij kon. besluit van 9 October is benoemd tot burgemeester van Ritthem, de heer W. Cevaal. Men meldt aan de N. R. Ct. De koninklijke mailboot „Roslin Castle," van de „Castle line," vertrok van Kaapstad op 25 September, 5 uur namiddag, en arriveerde te Madera ten 9 ure jl. Dinsdagavond'. De „Roslin Castle" vertrok van daar ten 12 ure 's nachts naar Plymouth, waar de boot Zater dag a. s. wordt verwacht. Terwijl de beide voorgaande reizen van de „Roslin Castle" via St. Helena Ascension als de snelste reizen naar Engeland over deze eilanden werdeu be schouwd, heeft deze boot de reis van Kaapstad naar Madera volbracht in 13 dagen eu 4 uren. Dit is de snelste reis die ooit is gemaakt, aaD- gezien thans alle vorige met bijna 6 uren wer- deD overtroffen. Kerk- en Sclioolnieuws. Ned. Herv. kerk. Bedankt voor het beroep naar Kattendijke door den heer D. Jacobsen, cand. te 's-Gravenhageidem voor Oost- en West-Souburg de heer H. W. Vethake, pred. te Schalkwijk. Viertal van predikanten te Middelburg de heeren L. J. van Apeldoorn, te Tzum, P. S. Bartstra te Wassenaar, W. GerritseD, te Wierden en N. C. J. de Minjer te Leerdam. In het Berliner Tageblatt kwam dezer dagen een schets voor van de Nederlandsche schutterijen, welke wij gedeeltelijk weergaven en waarin de burgerwachters nog al een veer moesten laten. Deze humoristische schets heeft aanleiding gegeven dat menig Neder lander zich als verdediger der schutters op wierp, vooral wijzende op het gedrag der Rolterdamsche schutterij tijdens de werk staking. Het Berliner Tageblatt maakt nu amende honorable on schrijft „Wij verheugen ons over het gevolg van het optreden der flinke schutterij, en het geeft ons bijzondere voldoening in ons eigen blad daarop te kunnen wijzen." Zekere Rotterdamsche dame, die door baar hondje al spelende in den neus werd gebeten, is daardoor in vrij ernstigen toestand geraakt. Reeds drie geneesheeren hebben baar behandeld, en bet is niet onmogelijk, dat zij genoemd lichaamsdeel zal verliezen. Aau het hoofd van een socialistische vereeniging te Amsterdam stond iemand, die vóór een paar jaren onverwachts door een erfenis in het bezit geraakte vaD f 6000. De leden van zijn vereeniging wilden dit geld op socialistische wijze onder elkander hebben verdeeld. De man bad daar echter geen lust in. Ten einde van alle verdere onaangenaam heden te worden bevrijd, vertrok hij naar Rotterdam, begon een zaakje en maakte for tuin. Hij wil thans niets meer met het soci alisme te doen hebben. Wij gelooven van die vraag tot verdeeling niets. Socialistisch zou 't zijn geweest, als de 6000 in de gemeenschappelijke kas was gekomen, waar onze vriend ook wel geen lust in zou hebben gehad. Dat bij, toen hij f 6000 bezat, geen socialist wilde blijven, is zeer verklaarbaar, zooals wijlen A. van der Yeen zong (met kleine verandering) Socialisten te bekeeren, Mijne heeren Is luttel waard. "Verhef die vitters Maar tot bezitters, Eu 't probleem is verklaard. {A. C.) Uit Leiden wordt aan de NR. Ct. Eene van elders komende ongehuwde vrouw werd vóór eenige dagen in het academisch ziekenhuis opgenomen om daar hare beval ling af te wachten. Een lOtal dagen na hare bevalling nam zij op eenen avond, in strijd met de bepalingeu van het gesticht, haar kind uit de wieg, om het volgens haar zeggen de borst te geven, waarna zij het weder in de wieg legde. Toon een half nur later de oppasseres de verschillende wiegjes nazag, ontdekte zij, dat het kind van bedoelde vrouw er vreemd uitzag, waarom zij het aan den geneesheer vertoonde, die de dood con stateerde, blijkende het bij de gehouden sectie, dat het kind aan verstikking was overleden. De moeder, ter beschikking der politie gesteld, ontkende haar kind te hebben willen dooden, en verklaarde dat zij het neusje vaD het kind eeu paar minuten had dichtgeknepen, om het op die wijze te nood zaken de borst tos ts laten. Zij was reeds driemalen bevallen, zijndo slechts óéo kind in leven. Op haar 14e jaar onderging zij reeds een vonnis van twee maanden, wegens diefstal in dienstbaarheid. Na opgemaakt proces-verbaal is zij ter be schikking der Haagscbe justitie gesteld. Voor de betrekking van brugwachter aan de nieuwe brug over de Zaan te Wor- merveer, voor welker bediening drie personen noodig zijn, hebben zich 428 liefhebbers aangemeld. Berichten uit Groot-Britanje omtrent den storm, waarvan wij slechts een klein staartje hadden, melden dat men daar sinds lang niet zoo zwaar weder gehnd beeft. In Dublin in geen twintig jaardaar werd dan ook zeer gïoote schade aangericht. Heel de stad lag als 't ware onderstboven. De straat was vol gevallen boomeD, schuttingen, luiken, telegraaf- en telefoonpalen en draden. Gas- lautarens woeien omver en glazen stuk, en veel schade werd in de parken aangericht. De kanonneerboot „Entreprise", die van Plymouth naar Liverpool gesleept werd, moest worden achtergelaten, strandde en verging. De bemaDDing werd aan reddingslijnen naar land getrokken. Zij zeiden in Carnar- vonbaai een schip te hebben zien stranden, dat vermoedelijk met man en muis vergaan was. Id een golfbrekershoofd Holyhead is een gat geslagen van 50 voet lengte en 7 voet breedte. Groote steenen van 7 *oet lengte werden door de geweldige zeeën op-

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1