VLISSimCHE CIEMXT No. 119. Vrijdag 11 October 1889. 27ste Jaargang. Gemeenteraad. ïeii Kerstfeest, BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden f 1.—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Prankryk;de firma G-. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt dinsdag., Donderdag- en Zaterdag» joud. Abonnementen voor België, Duitscliland, Enge land en Frankrijk 1.65 per drie maanden. Zitting van Woensdag 9 October. Voorzitter de heer Tateio Noltbenius. Afwezig de beer Wibaut mei kennisgeving en de heer A. A. A, E. Gewiu wegens uitstedigheid. Alvorens tot behan leling van zaken over te gaan, wordt den heer Th. van Uije Pieterse door den voorzitter namens de leden van den Raad een fraai album aangeboden, bevattende eeD 15-tal gezichten op Vlissingen en voorzien van zilveren hoeken on plaat met het Vlissingsche wapen erop en den datum 1861—1889. Dit album bevat de volgende opdracht uAangeboden aan den heer Th. van Uije Pieterse door den Gemeenteraad van rlis- tin gen bij gelegenheid van zijn 25-jarig Wethouderschap. Bij de aanbieding zegt de voorzitter „Het is mij eene aangename taak, mijn heer Van Uije Pieterse, ter gelegenheid van de herdenking van Uw 25-jarig Wethouders schap een klein bewijs van hoogachting en vriendschap van de leden van den Raad te Amman [let is een albnua met 15 gezichten op de stad Vlissingen, waaraan Gij zooveel goed gedaan hebt. Ik hoop, mijnheer Pieterse, dat het U gegeven zal zijn nog vele jaren in ons midden te verkeerou en nog veel goeds te doen in het belang der gemeente Vlissingen," welke toespraak door de leden vau den Raad met instemming werd begroet. In gevoelvolle bewoordingen zegt de heer 7an Uije Pieterse den voorzitter en den leden van den Raad ten zeerste dank voor dit geschenk. De aanbieding daarvan is hem des te aangenamerwijl hem daarin in de eerste plaats aanschouwelijk wordt voor gesteld, wat voor hem de gemeente Vlissin- gCD, in welke hij de levendigste belangstelling stelt, zoo aangenaam maakt. Maar ook en wel .vooral is dit geschenk hem aangenaam, om dat het hem een tijdvak van 25 jaren voor den geest roept, waarin voel met betrekking 'Ot de gemeeDte is omgegaan en dat hij als iet schoonste vaa ziju leven beschouwt. VVerd hem op 4'5-jarigen leeftijd de be trekking van Wethouder opgedragen, op 70-jarigen leeftijd mag hij thans constatee- jon, dat de gemeente belangrijk in bloei en 7elvaron is toegenomen en hij aan de vele FEUILLETON. ril m ptartenisseH. Uit het Engélsch VI. Wij moeten den lezer nu verzoeken ons volgen naar een prachtig salon in Eaton- aoe, waarin drie personen gezeten zijn 'eneral Gray, zij De dochter Ethel en zijn Cecil Gray, dien wij tot hiertoe als Cecil leerden kennen, be generaal is een oude heer met wit aw en gele kleur, welke hij in ziju lang ogen dienst iu Indië opgedaan heeft. Ethel eene ranke trotsche dame, die sterk op brooder Cecil gelijkt, veranderingen en verbeteringen, welke Vlis singen onderging, een werkzaam deel heeft gehad. I-Iet bewijs van vriendschap der heeren op hoogen prijs stellende, geeft de heer Van Uije Pieterse de verzekering, zijnerzijds steeds alles te willen doen, om de vriendschap V3n alleD meer en moer te verwerven en uit zijne beste wenschen roor de stad zijner inwoning, welker belangen hij steeds zal voorstaan, daarbij de verzekering gevende, dat hij er steeds naar atreveu zal den bloei en de wel vaart dezer gemeente bevorderlijk te zijn. Na toejuiching dezer woorden door de leden van den Rand, worden hierop de no tulen der vorige zitting gelezen en goed gekeurd. De voorzitter deelt mede, dat door Ged. Staten is goedgekeurd bet raadsbesluit, be treffende den verkoop van bouwgrond id. het suppletoir kohier van deD hoofdelijken omslag voor 1889 id. dè vaststelling der jaarwedden van bet onderwijzend personeel op de lagere scholen voor zoover zulks de goedkeuring van dat college behoefde. Voorts dat op 21 September j(. de kas en boeken van den gemeente-ontvanger zijn opgenomen en in orde bevonden. Wijders eene kennisgeving van de commissio van toezicht op bel middelbaar onderwijs, dat het herbenoemde lid, de heer F. Stewart Scbultz in hare vergadering van 80 September jl. is geïustalleerd en in zijne plaats als secretaris dier commissie is benoemd, de heer C. Kloos. Op het daartoe ingediend verzoek, wordt wegens vertrek Daar Middelburg aan den heer B. van Bekum, onder dankbetuiging voor de door hem aan het onderwijs bewezeu diensten, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als lid der commissie van toe zicht op het lager ouderwijs. Idem aan den heer A. L. A, van Unen, als onderwijzer aan school C, ingaande met 16 October a. Op voorstel van den voorzitter wordt over gegaan tot het herbenoemen van den beer F. van der Veen, onderwijzer aan school F., als nssistent-leeraar in de wiskunde en overige vakken aan de burgeravondschool voor den tijd van één jaar, ingaaude met 16 October a. Wordt besloten het adres aan den heer P. A. van Beers, houdende verzoek om een trottoir van klinkers te mogen leggen langs de nieuw te bonwen huizeD van de Graven- Zij zijn aan het ontbijt en op dat oogen- blik druk bezig met bet doorbladeren van hunne tamelijk uitgebreide correspondentie, waarmede de tafel bedekt is. Het behoeft niet gezegd te worden dat van Lily geen brief gevonden wordt. De arendsoogen van Miss Ethel zouden een met eene vrouwenhand geschreven adres onder haar broeders blieven spoedig ontdekt hebben. Als Lily met Cecil correspondeerde, zond zij haar brieven eenvoudig naar zijn club in Pall Mall. Het gelaat van den ouden generaal wordt eensklaps verhelderd door eene uitdrukking van genoegen en voldoening. „Lieve, Lady Gwendoline heeft onze uit- noodigiug aangenomen en zal morgen hier zijn." Dit bericht oefende eene verschillende uit werking op den broeder en de zuster uit, want, terwijl Ethels donkere oogen vaD blijd schap straalden, vertoonde zich op Cecils gelaat eene uitdrukking van ongenoegen en trok hij de weukbrauvven samen. „Blijft Gwendoline lang bij ons?" vroeg strapt (terrein Prinsentuin) in plaats van een trottoir volgens voorgeschreven modél, te stellen in handen van Burg. en Welh. om advies. Komt ter tafel het adre9 van ds. I. Montague Az., houdende verzoek, om voor het houden der Zondagschool van 121 uur tot wederopzegginga toe gebruik te mogen maken van één ongebruikt lokaal van de openbare lagere school B (hoofd de heer Van Kamer.) De commissie van toezicht op het lager onderwijs meent afwijzend op dit verzoek te moeteu adviseeren, op grond het haar niet wenschelijk voorkomt, het hoofd der school, die verantwoordelijk is voor bet in orde houden der schoollokalen en de daarin aanwezige leermiddelen,daarmede te bezwaren, te meer daar volgens haar inzien het gebouw voor het bijzonder onderwijs in de Palingstraat even goed daarvoor des Zondags beschikbaar kan worden gesteld. De voorzitter deelt echter namens Burg. en Weth. mede, dal deze met dit gegeven advies der schoolcommissie zich geenszins kunnen vereenigen, aangezien het door ds. Montagne te gebruiken lokaal afgezonderd kan worden van "de overige lokalen eD dit nu en in bet eerstvolgende jaar wel niet benoodigd zal zijn. Yan mogelijk te veroorzaken schade aan leermiddelen kan ook geen sprake zijn, wijl behalve do banken geene leermiddelen en meubelen in bedoeld lokaal aanwezig zijn. De commissie van fabricage, roede tot inwilliging van het verzoek adviseerende, stelt de voorzitter voor alzoo te besluiten. De heer Wiukelrann merkt op, dat vroeger dit lokaal geweigerd werd aaD eene gym- Dastiek-vereeDiging, die daarvan wenschte gebruik te maken en vraagt, of het nu wel opgaat het onderhavige verzoek zoo maar voetstoots 'in te willigen. De voorzitter zegt wel eenigszins onder scheid te moeten maken tussohen eene gym- nastiek-vereeniging en een Zondagsschool. Yiodt hij van den eenen kant don werkkring van de eerste hoogst nut lig, aan deD anderen kant acht hij bet godsdienst-onderwijs ten zeerste aanbevelings- en bevorderingswaardig. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt hierop zonder hoofdelijke stemming adDge- nomen. Op het daartoe strekkende verzoek wordt besloten aan de Maatsch. tot exploitatie van Ethel. „Ik hoop het," antwoordde de generaal „om velerlei redenen" (met een blik op Cecil.) „Zeg Cecil, het schijnt dat gij niet verrukt zijt met het vooruitzicht van een bezoek van een der bevalligste meisjes in Engeland." „Hoe zon ik mijo verrukking moeien too- nen? Zoud't ge willen dat ik de kamer vond danste P" vroeg de veelbelovende zoon knorrig. De donkere oogen van den ouden gene raal schoten vlammen vau onder zijn grijze en stoppelige wenkbrauwen. Maar hij hield de toornige woorden terug, die over zijne lippen dreigden te komen, waarschijnlijk wel omdat Ethel er bij was. „Ik zou je gaarne wel eens alleen willen spreken, Cecil, als het ontbijt afgeloopen is. Het vooruitzicht op een gesprek, waarbij het spannen zou, was niet geschikt om Cecil vroolijker te stemmen. Ethel maakte een spoedig einde aan haar ontbijt en verliet de kamer, terwijl generaal Gray met zijn rug tegen den haard ging staan en zijn eeDigeD zoon met strenge en gronden een vernieuwd uitstel te verleenen van één jaar en wal tot 10 December 1890 voor den bij overeenkomst van 10 December 1887 verplichten bouw en voltooiing van drie villa's aan het Duin bij de badplaats. Op het adres van W. Slroo, houdende verzoek om weder in huur te mogen beko men, het huis met schuur en tuin gelegen aan deu Zandweg in de nabijheid van het Badhuis, wordt besloten bedoeld perceel aan adressant voor den tijd van 7 jaren in huur af te staan voor den prijs vaD 100 'sjaars, ingaande met 1 Mei 1890 met recht tot wederopzegging wederzijds. Wordt besloten aan den heer A. Smit te Kralingen voor den tijd van vijf achtereen volgende jaren, ingaande met 1 September 18S9 en eindigende met 81 Augustus 1894 onderhands te verburen hot pachtrecht op de gronden der drooggemaakte voormalige buitenvest in deze gemeeDte tegen ƒ10 's jaars. Vervolgens wordt tot eene tweede wijziging der gemeente-begrooting voor 1889 besloten tot eeD bedrag van 4014,20. Ter bespreking van de ingekomen bezwaar schriften in zake den hoofdelijken omslag gaat de openbare zitting over in eene zitting met gesloten deuren. De zitting heropend zijnde wordt besloten af te voeren van het kohier, uit de le kt. P. vaa Acker, W. J. Ardewijn, J. Benee, J. J. van den Burg, F. M. Carol, W. Carels, P. Dorleijn, Wed. Eekman, A. Flaman, J. Huijssen, L. C. Lagaaij, W. van Oosten, J. Puijsselaar, Wed. Remont, C. de Rijcke, W. E, Smit, P. Step, J. Weelaud, P. J. Weijberg en J. W. Wolteringuit de 2e kl. H. K. Bernard, Tb. Gunter, A. van Hemert, Wed. A. van Hoek en N. van Hoorn uit de 8e ki. H. Olthoff en Wed. J. van Wilsuro uit de 8e kl. Wed. J. F. C. Aspeslagh, Wed. H. Danniël en Wed. L. Verhaegheterug te brengen van de 2e naar de le kl. D. J. Annokkee, C. P. Blinkhof, M. J. EekmaD, G. van den Ent en A. Franken; van de 3e naar de lekl. J. van KlaverenDaar de 2e kl. P. van Saane en J. F. Sterzen bach van de 4e naar de le kl. F. C. H. Everaars naar de 3e kl. H. JoDkers Daar de 2e kl. E. II. Teepe V3n de 7e naar de 1 kl. M. Quite van de 8e naar de 7e kl. E. A. van Loo van de 9e naar de 1 kl. J. Doensevan de 10 naar de Se kl. J. E. dreigende blikken aanzag. Cecil speelde zenuwachtig met een eier lepeltje en wachtte de uitbarsting van den vaderlijken storm af. „Cecil, je weet zeer goed, dat ik niet van veel woorden houd. Jij hebt onlangs toen gij bij Lord Caledoo fogeerdet, veel werk gemaakt van zijne dochter, Lady Gwendoline. Dat zeg ik niet alleen, maar iedereen zegt hetzelfde." Ik wil je niet vleien, Cecil, maar je ziet er niet kwaad uit, juist zooals ik op je leeftijd, en Gwendoline is zeer gevoelig voor je attenties. Als het je met die attenties geen ernst is, moet ik zeggen dat je een zeer afkeurenswaardige rol in deze zaal ge speeld hebt." „Ik beken ten volle," zeide Cecil, dat ik werkelijk eenige attenties aan Gwendoline bewezeu heb, uiaar dat voornamelijk gedaan beb om do verveling van het landelijke leven te verdrijven. En ik mag zonder grootspraak zeggen, dat de dame in qunostie zeer dank baar was over deze wijze om den tijd te dooden. Als ik elke vrouw, met wie ik op

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1