ngszout. &e No. 117. Zondag 6 October 1889. 27ste Jaargang. ■Schelde. istig bekende GSZOUT, een agk walen, t w a t e r enz. in 1 4 pakjes a Cent en heele agen, bij Q,. A :h kan omgaan, traat. 'I EN ST iddelbnrg V. v. iddag 5 (Remiss) 2. 3.30, 5, 6.30, 8, 5.80, 7.15, 8.45, 5, 4.15, 6,4s, 7.15, DIENST Vlissingen v. v. t, 9.20, io.-t 1.40, 2.30f, 3.30, ).-f, 10.—, 11.-t, 2.30, 8.30f, 4.30, tureii met een f zyn latioiis stilgehouden. Keersluis aan. cmllcuwt. 6.30, 7. 7.30. 8.20, 10, 10.20, 10.40, 11, .20, 6.50, 7.10, 7.40, 10.10, 10 30, 10.50, .20, 1.40 Tia keersl., 20, 5, 5.20, 6, 6.30, .20, 1.30, 1.50. 2.10, 10, 4.31. 5.10, 5.30, gRotterdam plaatsen. ddelb. van Rolterd. 8.45 vm, 8.15 8.45 8 I® 1_ 8.15 8.45 8.16 8.45 •lENST n Zierikzee v.v. 'AN ZIERIKZEE dag 4 vm. 6.30 -rJag 5 7 dag 6 7.— indag 7 7.30 s dag 8 7.- sdug 8 ii ra. 3.— :Usdflg 9 v 3.— iderdng 10 3.— dag 11 vm. 1130 25 en '3,45 ,55 4,15 roenedag Zaterdag. um. 2,46 3,01 12,30 12.50 enzeu 5 50 13 20 5 20 il 6 12 29 5 29 •pine 68 1237 5 36 .Gem 618 12 46 5 45 ite 6 41' 18 6 6 7 30 1 54 6 55 8 34 12 15 8 20 ote 9 20 1 20 9 20 Gent 9 35 1 30 9 35 pp.ne 9 43 1 40 9 43 952 1 50 9 52 lenzen 10- 2- 10- vussiusiw: courant. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1.15. Afzonderlijke linmmers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. U1T6EYER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTTËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. nig Agent j., te Pariji voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zalei'dngavoud. Abonnementen voor Belgie, Duitschland, Enge land en Frankrijk 1.05 per drie maanden. VI. Menigeen vraagt misschieD verbaasd hoe kon hij voortgaan, de luimen zijner vrouw in te willigen, wanneer zijne omstandigheden zoo geheel anders zijn geworden Als 't geld op is, dan is immers 'tkoopen gedaan Wanneer dit laatste gezegde werkelijk waar was, dan zou het er voor menigeen beter uilzien en menigeen zou dan belet worden, om zich tot over de ooren in schulden te steken, 't Ongeluk wil, dat meer dan een koopman tot vervelens toe aanbiedt, om op krediet te verkoopen. Zoo'n aanbod is zoo verlokkelijk, dat slechts weinigen daaraan op den langen duur weerstand kunnen bieden, 't Is zoo gemakkelijk, maar door te koopen 'tis zoo heerlijk, zoo lang met de voldoening te kunnen wachten, als men zelf maar ver kiest. Bij die muziek dommelt men zoo ge makkelijk in, totdat de barsche stem van den schuldeischer ons in de ooren klinkt, en wij verschrikt uit dien zaligen droom ontwaken, om verschrikt terug te deinzen voor die drei gende beelden, die ons dan aanstaren en op wier gelaat dan geen medelijden staat te iv,ion, omdat zo bet masker van vriendelijk heid, van indringende, lastige beleefdheid hebben afgeworpen en zich vertoonen in hunne ware gedaante, zich luide beroepende op hun goed recht. Dan zou men, billijkerwijze oor- deeleude, beide partijen kunnen veroordeelen de eene, omdat zij, bekend met de omstan digheden, toch zijn voortgegaan, om mooi weer te spelen van eens anders geld, en de indere, omdat zij daarop zelve heeft aange drongen Zoo geraakte Verlinde hoe langer hoe meer in schulden, terwijl leveranciers nog zoo dwaas waren, om het verleende krediet steeds uit la breiden. Maar een koopman en een winkel nog weer geheel andere zaken als pu blieke vermakelijkheden. Bij zulke gelegen- beden kan men slecht borgen. Wil men daaraan deeluemen, dan zal men contant moeten betalen en nu wil ik als voorbeeld een staaltje aanhalen uit de lijdensgeschie denis van Verlinde, dat niet uit de lucht is grepeD, maar de zuivere waarheid bevat. 't Was winter; niet zoo'n winter, gelijk We dien tegenwoordig zoo dikwijls hebben zoo'n kwakkelwintertje, dat de wanhoop der schaatsenrijders en der schaatsenverkoopers is, maar een stevige, echte ouderwetsche winter. Reeds dagen lang had het ferm ge- vroreD en niet alleen lagen de sloten, die ons stadje omringen, dicht en waren de uit- epanningsplaats van 't jongere geslacht, maar telfs het breede kanaal, waar de groole zee- tohepen doorvaren, was met eeD dikke ijs korst bedekt, waaronder geen sneeuw lag en tas prachtig ijs opleverde. De wind bleef standvastig in het oosten en het vroor eiken eacht dat het kraakte. Als het nu eenmaal loover is met het ijs, dan worden de noodige plannen gemaakt tot het houden van hard rijderijen en harddraverij met arreslede op 't ijs. Als men dat tegenwoordig doet, dan kan men er gerust wat onder verwedden, dat het met een paar dagen aan 't dooien gaat en alle plannen daardoor letterlijk in 'water vallen, maar in dien goeden ouden lijd was dat niet het geval. Men kon de ont- 'orpene plannen uitvoeren en menig prettig, opwekkend ijsfeest werd er toen gevierd tot genoegen en niet minder tot voordeel van velen Een kwartier buiten de stad lag de her big //de Zalm.'* In dien nog eenvoudiger I'ijd noemde men het nog een herbergtegen woordig zou zij stellig een hotel heeten. 't Was een groot gebouw, aan 't kanaal ge legen, met zeer goede logeerkamers, een tuin véór 't huis, waar men zomers zoo heerlijk 's avonds kon zitten, om een frisch koeltje te genieten, en achter het huis een speel tuin en een kolfbaan en een kegelbaan. Met het volste recht kon men dit een plaats van uitspanning noemen. In een winter zooals deze was 'ter altijd druk. Juist daar was 't kanaal zonder bochten en leverde eene prachtige gelegenheid op voor het houden van vermakelijkheden op 't ijs, waarvan dan ook druk gebruik werd gemaakt, en wie maar eenigermate op den Daam van fatsoenlijk aanspraak wilde maken, kon in ,/de Zalm" gevonden worden. Het ijs was dien winter, waarover we nu spreken, zoo buitengewoon mooi en sterk, dat de ijsclub in hare vergadering met alge- meene stemmen besloot, om eene fameuse harddraverij met paard en arreslede te or- ganiseeren, die zou klinken als een klok. Natuurlijk zou liet groote feest met een bal besloten worden en ,/de Zalm" was de aan gewezene plaat9, waar dit zou geschieden. Niet alleen dit, maar ook daar was de plaats van bijeenkomst, van afrid, van uitreiking der prijzen, in ééu woord in //de Zalm" zou men uiet recht het neusje van den zalm hebben, en men zon geene kosten spareD, om het feest recht luisterrijk te doen zijn. 't Geld daarvoor zou wel gevonden worden. Men besloot, om lijsten te doen circuleeren, waarop men voor plaatsen kou inteekenen, teneinde een goed gezicht op de harddraverij te hebben en het bal te kunnen bijwonen. Bij zoo'n gelegenheid kan men zich in moeielijke omstandigheden bevinden en wel door de toepassing van het betrekkelijk niet zeer groote woord fatsoen. Zoo'n lijst wordt bij alle fatsoenlijke menschen aangeboden en ieder, die er op gesteld is, om voor fatsoenlijk gehouden te worden, kan niet nalaten, om daarop zijnen naam te plaatsen. Alles wat nog in 't verborgen geschiedt, kan er dik wijls nog door en men onttrekt er zich aan, zonder dat het aan de zoogenaamde groote klok wordt gehangen, maar een lijst, een openbare inteekeninglijst voor iets, waarover de geheele stad spreekt, dat is geheel wat anders. Men kent de heeren, die met de lijst komen en deze kennen ons wederkeerig en wat geeft het later geen haken en oogen, wanneer men weigert om mee te doen Geen wonder dat eene zaak, eene ge beurtenis, waarvan ieder den mond vol had, ook in de woning en in de huiskamer van Verlinde werd besproken. We hooren hem zeggen z/Ik vind het alleraardigst, dat we die hard draverij zullen hebben, maar ik weet waar lijk niet, wat ik moet doen, wanneer de heeren met de lijst bij mij komeo. Ik kan het geld niet missen. Vroeger ging dat beter, maar nu ben ik blij, als ik nog zoo wat rondkom I" z/Maar je kunt ze niet wegzenden, Ver tinde, zonder te teekenen 1" is liet dadelijk antwoord zijner vrouw. //Dat begrijp je toch wel Denk eens, dat een van de heeren vader Moerman zoo goed heeft gekend en met jou in 't bestuur van de sociëteit heeft gezeten. We dienen ons fatsoen toch op te houden, zoolang we kunnen 1 't Is toch maar voor één keer in den winter I" Verlinde zit met de hand onder 't hoofd en zwijgt een oogenblik. Binnenland. Vlissingen, 5 October. De geraeentebegrooting voot den dienst 1890, die eerlang bij den Gemeenteraad in behandeling zal komen, bedraagt in ontvang en nitgaaf ƒ173,277.71. Uitgetrokken zijn daarop de volgende posten Wat de inkomsten der gemeente betreffen 3736,60® voor ontvangsten wegens vroe gere diensten 13426,89 voor inkomsten van gemeente eigendommen en bezittingen voor belastingen en heffiogcD 104421,91s, waaronder ƒ27500 voor hoofdejijken omslag 26500 voor belasting op de dranken 18500 voor belasting op het gemaal schoolgelden(middelbaar onderwjjs) 140 idem (lager onderwijs) S517.60, benevens voqr inkomsten van verschillenden aard en toevallige batec 51632.39. Wat de uitgaven betreffen voor het huishoudelijk beheer ƒ16,623.14 voor kosten betrekking bobbende op plaat selijke belastingen 7195,045 voor kosten van onderhoud, aanleg en ver nieuwing van de openbare gebouwen, wegen, bruggen, veren, vaarteD, straten, plantsoenen, pleinen en andere plaatsen lot gemeenen dienst van allen bestemd 12204 voor kosten van onderhoud, aanleg en ver nieuwing van de overige gemeente-eigendom men en de daarvoor verschuldigde lasten 1379.06 voor kosten van politie, schutterij, brand weer en straatverlichting 1S176.74 voor kosten van den geneeskundigen dienst en van het armwezen ƒ16964.77 voor kosteu ten behoeve van bet onderwijs en van kuDsten en wetenschappenƒ55423.466, waarvan de kosten van het middelbaar onder wijs bedraagt 3546.26 en die van het lager onderwijs 51677,205 bedragen; voor renten en aflossingen van aangegane geldleeningen 26483,49 voor andere uitgaven 17777,46 en voor onvoorziene uitgaven 1050.54. Van 28 Sept. tot 4 Oct. zijn alhier uit Queenboro met de mailbooteu der Stoomvaart maatschappij //Zeeland" aangekomen, met de nachtbooten 572 en met de dag booten 172, daarheen vertrokken melde nachtbooten 784, met de dagbooten 323, alzoo samen aangeko men 744 en vertrokken 1057 passagiers. Men schrijft uit Noord-Beveland: Treurig is het met den Vlietepolder gesteld. De zware zeedijk is voor een groot gedeelte weg an waar voor een paar weken alles nog hecht en sterk scheen lag nu Donderdag reeds een tjalk tot tegen den inlaagdijk (nu zeedijk) te lossen. Men is dan ook terecht beangst voor den naderenden winter met zijn eveutueele stor men, die den geheelen polder met ondergang bedreigt. En de zwakke Sophiapolder, zonder eenige verdedigiug, houdt zich, trots alle kwade voorspellingen steeds goed en blijft als 't ware tot een protest voor zijne niet- calamiteusverklaring nog stand houden. Door vier afdeelingen der Tweede Kamer zijn reeds rapporteurs benoemd over de wets voorstellen van de heeren Borgesius en Bahl- mann, en wel over bet voorstel Borgesius c. s., betreffende eene inkomstenbelasting enz. de heeren Harte, De Meijier, Van Delden en Meesen over het voorstel van den heer Bahlmann tot heffing van een recht op granen enz., de heeren Borret, Van der Borch, Gleichman en A. van Dedem. Volgens een ingezonden hoofdartikel in de Tijd zou de minister van financiën voornemens zijn, bij de herziening der personeele belasting de grondslagen //deuren en vensters en haard steden" te doen vervallen en in de plaats daarvan als grondslag het //woonojspervlak" aan te nemen. Naar wij uit zeer goede bron vernemen zijn in den loop van dit jaar namens een consortium van buitenlandsche kapitalisten aan den minister van W. H. en N. voor stellen gedaan tot het verleenen van concessie tot drooglegging van het Zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, met buitenlating van de mon den van den Use!. De afsluitdijk zal onge veer zes kilometer beneden Eokhuizen aanvang nemen, eerst in zuidoostelijke rich ting en daarna in oostelijke richting loopen. De uilgestrektbeid gronds die alsdan bloot zal worden gelegd, zal ongeveer 170.000 hectaren bedragen. Het plan zelf moet de goedkeuring van den minister en van bekwame technici hebben weggedragen en de onder handelingen alleen nog loopen over de voor waarden, welke door de gemachtigden van genoemde kapitalisten namens deze worden gesteld.Zij hebben betrekking op de financieele hulp, welke de regeering in dezen zou kunnen verleenen. (Amsterd.) De werkstaking onder de scheepssjouwers te Rotterdam heeft gelukkig haar beslag ge kregen. Donderdag bad de stad weder haar gewoon aanzien. Wel waren dien ochtend nog het le en 4e bataljon der schutterij opge komen, doch in den loop van den ochtend werd de schutterij van dieusten ontheven. In het Beursgebouw werd door den comman dant der mariniers en den kolonel Knight de flinke houding der schutters tijdens de onlusten geroemd. Daarna werd het le batal jon nog door zijn overste, majoor de Jongh en het 4e bataljon door zijn overste, majoor van Atphen, afzonderlijk toegesproken. Daverende hoerah's bezegelden deze toe spraken. Nadat de oorlam was uitgereikt, zijn de manschappen ingerukt en zijn thans alle bijzondere maatregelen opgeheven. Overal wordt gewerkt en ook aan de Rijn- spoor zijn de Utrechtsche werklieden wederom door Rotterdammers vervangen. Men zendt het D. v. N. het volgende uittreksel van een brief, 28 Sept. jl. te Amsterdam ontvangen. Segli-Atjeh, 26 Aug. 1S89. De toestand hier op Atjeh blijft voor de eer van het vaderland nog altijd bespottelijk 1 Wij liggen hier voor Segli, waar een ben- ting met ongeveer 200 kolonialen gestati- onneerd isen eiken dag wordt die benting op zeer korten afstand beschoten door de Atjehers. Wel wordt dat vuur niet onbeantwoord gelaten, doch wat geeft dat, de lui zijn toch achter boomen, of iets anders schotvrij. Yaren we met de stoombarkas onder de kust, dan worden we heftig beschoten. En ik heb bij zulke gelegenheden wel opgemerkt, dat onze vijanden lang geen slechte schutters zijn. De legercommandanten op Atjeh wilden zoo gaarne dien boel eens flink aanpakken doch de Atjeh-politiek biudt hun de handen. Neen, als de eer van de natie op deze manier moet blijven opgehouden is het be spottelijk en kost zij buiten de groole som-

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1