VLissimsojE oitiiwr No. 115. Woensdag 2 October 1889. 27ste Jaargang. Binnenland. Een Kerstfeest, r® aan ptarteÉsen. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F, VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PKIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters 'worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk dö firma G-. L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag*, Donderdag* en Zatcrdiigavoud. Abonnementen voor België, DuitBChland, Enge land en Frankrijk 1.65 per drie maanden. Vlissingen, 1 October. Gedurende do eerste helft der maand September jl. zijn aan het postkantoor alhier, de volgende brieven ter verzending ontvan gen, geadresseerd aan onbekenden Slabber, Veere Verzonden geweest naar België Mej. S. d'ïïaenens, Antwerpen dhr. van Oost, Gent. In de toelichting op de waterstaatsbe- grooting voor 1890 komt o. a. het volgende voor Sedert lang is er groote behoefte aan meer ruimte in de buitenhaven te VlissiDgen. Op groote schaal tot verruimingen over te gaan zou aanzienlijke kosten vorderen, waarom men dan ook gemeend heeft zich tot het strikt noodzakelijke te bepalen, nl. tot het verlengen van den bazaltmuur door een schoeiing en tot graaf- en baggerwerk. De kosten van deze werken worden geraamd op 24,000. Voorgesteld wordt aan de gemeente Bergen-op-Zoom eene bijdrage te geven in de kosten voor verbetering der haven ad ƒ2000. Wat betreft de werken tot ver nieuwing wan het Goesche Sas wordt geraamd ƒ175.000 voor den bouw van eene geheel nieuwe sluis. Het rijk zal daarvan ys voor zijne reken'mg nemenvoor dit jaar wordt te dien effecte ruim 29000 aangevraagd. Voor het aanleggen van een plankier en lossteiger te Ter-Neuzen is geraamd 70000. Omtrent de werkstaking onder de scheeps- sjouwers te Rotterdam, meldt de JV. R, Ct., dd. Maandag 30 September het volgende Niettegenstaande de werkstaking voort duurt, hebben de meeste stoombooteu heden met equipage en een deel van de vaste sjouwers kunnen laden en lossen. De rust trerd nergens verstoord. Trouwens er wor den onderhandelingen gevoerd en er zijn reeds eenige puDten van toenadering voor- loopig vastgesteld, waaromtrent belangheb benden zeiven nader zullen hebben te be slissen. De stoomschepen //Derwent", //Batavier'', (/Maasstroom", //Stoomvaart", //Winsloe", //Swift" en //Edith" zijn aan het werk, doch aan do Willemskade wordt door de daar liggende booten niet gewerkt. Aan de Westerkade bij de Harwichbooten FEUILLETON. Uit het Engelsch //Alice, waarom zouden wij onze inkom sten niet vereenigen, hoe gering zij ook mogen zijn Gij zoodt dan een beschermer hebben. Wij konden hier samen met Lily wonen en wij zouden met onze vereenigde inkomsten gemakkelijk het gebrek buiten de deur kun nen houden.a Het kan zijn dat Alice in de schatting 'an den lezer eenigszins benadeeld wordt als wij het feit vermelden, dat zij standvastig bij haar voornemen bleef niet in het huwelijks bootje te stappen voor hare vooruitzichten en zijn de werkzaamheden in vollen gaug, El('. //Harwich" is bezig om eene menigte vee aan boord te nemen en vertrekt op gewonen tijd. Ook op de ^Lady Tyler" en//Adelaide". Voldoende macht van schutterij en politie is daar aanwezig, om de kade van onnoodigen te zuiveren." Aan het Rijnspoor liggen de stoomschepen z/Agosto", //Torth", //City of Hamburg" en /Iberia" met ongeveer 8009 ton ertsdewijl de gewone ertswerkers onwillig zijn om die ^ooten te lossen, zijn er zandwerkers aan gevoerd, die onder bescherming van politie en schutterij deze booten zullen lossen. Aan de Ned. Amerik. Stoomvaart-Maat schappij werd heden namiddag mede het werk hervat, en de boot van de Rotterdamsche Lloyd, de //Gelderland", vertrekt morgen, terwijl men bezig is de /Zeeland" te lossen. Op stroom werd geen werk verricht. De //Skjold", hier op stroom liggende, is gedeeltelijk gelost gisteren naar Schiedam vertrokken, om daar verder te lossen. De //Echo" van Bilbao met erts, die voorgaats is, zal order ontvangen om naar Dordt te vertrekken om daar te lossen. De //Kingsley,'" in lading te Caen met erts voor Rotterdam, heeft order naar Terne.uze.n te vertrekken, terwijl de ,/Mula", van Dielette verwacht met erts, te Slikkerveer zal lossen. Het stoomschip //Erasmus", van Umea naar Rotterdam bestemd, lost nu le Schiedam de uit hout bestaande lading. Voor het overige waren maatregelen ge nomen om de openbare orde, waar zij onver hoopt mocht worden verstoord, te handhaven. De schutterij was ouder de wapens. Politie eD mariniers patrouilleerden. Op de rivier werd voor de veiligheid gewaakt door de haveupolitie en door gewapende booten met oorlogsmatrozen. De' Westerkade was evenals Zaterdag geheel afgezet. Langs Boompjes en- Willemsplein kon men vrij circuleeren, doch, afgescheiden van de patrouilles, stonden hier en daar manschappen gereed om terstond tusschen beiden te treden, indien er wanor delijkheden voorvielen, iets wat tot nu toe gelukkig het geval niet is geweest. Omtrent het gebeurde aan boord van het Engelscho schip ,/Jobn Readhead" verneemt de N. R. Ct. nader het volgende Het schip was den 18en alhier aangeko men. Den 19en was men begonnen te lossen en dit was tot Donderdag voortgezet, toen die van Haiold beter waren. De helden onzer geschiedenis zijn tot dus verre heel eenvoudige personen eD, het moge verre van romantisch klinken, maar het was een feit dat Harold's wekelijks inkomen weinig meer dan 15 gulden in de week be droeg. Alice had gezond verstand om in te zien dat de uitgaven voor het huwelijk ge woonlijk sneller vermeerderen dan het inkomen. Dus maande Alice met tranen in de zachte blauwe oogen haar nederigen, maar vurigen minnaar tot geduld aan, en hij moest zich tevreden stellen met hare belofte hem den volgenden dag naar het atelier van den ver maarden beeldhouwer Phidias te vergezellen. De terugkomst van Mr. Crane maakte een einde aan de vrijerij, en toen droDg Harold aan om met Alice naar het Pantheon te gaan om gezamenlijk Lily naar huis te brengen. Dadelijk na het ontbijt bracht Harold Alice met den beeldhouwer Phidias te Ken sington in kennis. De arm werd behoorlijk bewonderd. Ha rold schikte de plooieu der draperie, en de de lading op een gedeelte na was gelost. Een troep losse werklieden, die aan dat werk tot dusver hadden deelgenomen, zijn toen met eene boot naar het schip gekomen, om te zeggen dat zij het werk staakten en om hun achtergebleven gereedschap op te eischen, hetwelk bun ook terstond werd afgegeven waarna zij heengingeD. Toen de kapiteio daarom met zijne eigeDe manschappen de lossing liet voortzetten, zijn andere werklie den, die de arbeidstaking provoceerden, met eene boot naar het schip en tegen den wil van den kapitein aan boord gekomen. Er lag toen lijnzaad op het dek, en daardoor was het eenigszins glad dientengevolge is bij het opstappen een der werkstakers zoo danig gevallen, dat bij aan het hoofd ge wond werden bleef liggen. De anderen lieten bem voor dat oogenblik aan zijn lot over, en niettegenstaande de kapitein deEogelsche vlag had geheschen en hen sommeerde het schip te verlaten, poogden zij zijn eigen volk over te halen, insgelijks het werk te staken.. Toen daaraan geen gehoor werd gegeven, hebben een paar aanranders het mes getrok ken en de touwen der lossingstoestellen doorgesneden, zoodat de verdere lossing ondoenlijk werd D.wnr. zijn zij heengegaau. Hun kameraad, die op het dek was gevallen, ligt thaDs nog in bet Ziekenhuis. Het komt ods voor, dat de toestand iets verbeterd is, te meer nu wij vernemen, dat de vereenigde reeders en cargadoors uit hun midden eene commissie hebben benoemd, die bereid is in overleg te treden met afge vaardigden der werklieden. Uit Amsterdam word ons gemeld Naar men ter beurze hoort, worden vele goederen die eerst te Roterdam zonden worden ver scheept, naar hier gedirigeerd. Uit Londen wordt bericht, dat Benjamin Tillet, de socialist, die een groote rol speelde in de werkstaking te Louden, naar Rotter dam vert-rokkeo is om de werkstakenden aan te zetten. Naar Harwich waren afdeelin- gen socialisten gezonden om lederen werkman te beletten naar Holland te vertrekken om daar te werken ook te Londen werden velen tegengehouden. De commissie der Eugelsche werkstakers vergaderde gisterenavond om te bespreken welke ondersteuning zij naar Rot terdam zouden zenden uit de kas, die nog niet geheel uitgeput, aanmerkelijk versterkt was door nagekomen giften. beroemde beeldhouwer begon dadelijk ijverig de blozende en bevende Alice, die op eene kleine verhevenheid aan het andere einde van het atelier gezeten was, in klei te boetseeren. Op zijn minst was het een vermoeiend werk en vooral eentonig, maar Alice hield vol met de gedachte aan den tijd, dat bare verdiensten als openbaar zangeres haar in staat zouden stellen van het vermoeiend zitten als model af te zien. Die inspanning had goede gevolgen, daar Alice hare muzikale studiën met zulk een ijver voortzette, dat signor Bocca met alle recht eene overeenkomst kon sluiten met Mr. Philipps, den eigenaar van de welbekende concert-zaal//Het Eldorado." Zij vonden Mr. Philipps zitteude in zijn eigen kamer ouder het geuot van een sigaar, met een groot glas vol brandewijn-grog voor zich. De beroemde pachter van het Eldorado was een zwaarlijvig, vroolijk persoon met een sponsachtig gelaat. De heeren begroetten elkander hartelijk, terwijl Mr. Philipps het gelaat en de gestalte van Alice duchtig opnam. In het ziekenhuis werden ter verpleging opgenomen 4 persouen. Onder deze is een politieagent, die aan het hoofd vrij ernstig is verwond. Van de drie anderen kan worden medege* deeld, dat een eene sabelhouw over den neus ontving, een ander met gebroken knieschijf werd binnengebracht en een derde licht ge wond is. Het garnizoen is met 110 mariniers ver sterkt, die uit Amsterdam zijn gekomen. Uit Amsterdam wordt gemeld dat Vrijdag en Zaterdag aldaar geruchten omtrent een be gin van werkstaking onder de dokwerkers, in omloop waren. Een schijn van waarheid hadden die geruchten wel. Althans Donder dag verkregen de werkers in dienst van de Generaal Steam Navigation Comp. een loonsopslag van 5 ceDt per uur, nadat zij verklaard hadden het stoomschip Grant.-n niet te zuilen lossen, als het loon per uur niet van 20 op 25 cent gebracht werd. (Voor nachtwerk van 25 op 30 cent.) Na dat deze eisch. was ingewilligd, vonden de werkzaamheden geen vertraging meer. Wat verder de geruchten voor Vrijdag en Zaterdag betreft, zij bleken geen grond te hebben. Te Rotterdam hielden gisteren avond de werklieden aan de stoombooteu weder eene bijeenkomst in het verkooplokaal aan den Goudscben Singel. Te 7 uren, schrijft de N. R. Ct., was het er zoo propvol, dat tot zelfs op de gaanderijen geen staanplaats onbezet bleef. Allen zaten of slonden dicht opeengepakt. Er waren naar verachilleude raming van 1000 tot 1500 zoogenaamde bootwerkers bijeen, want ook nu werden alle anderen geweerd. De voorzitter begon met de vraag te stellen, of er iemand aanwezig was die sedert de vorige bijeenkomst eenig werk aan de stoombooten had verricht. Het antwoord luidde ontkennend. Dat scheen bevreemding te baren, doch men berustte er in. V. d. Kolk deelde alsnu mede, dat de zaak zoo ver was gevorderd, dat zich uit de werk gevers een comité had gevormd om met de af gevaardigden der werkstakers in overleg te treden. Er zou heden, des voormiddags of des namiddags, eene gecombineerde vergadering worden gehouden, maar nu was het noodig aan z/Hoe gaat het, Bocca Seiio komiek of sentimenteel genre P" ,/Sentimenteel," antwoordde Bocca. i/Het doet mij pleiziex dat te hooien. Kom, Miss Harland, ge moet mij eens eene proeve van uwe bekwaamheden geven. Ik maak geen aanspraak op den naam van toonkunstenaar, maar ik ken een goed lied als ik het hoor. Bocca zegt veel goeds van u, laat ons dus naar de zaal gaan Mr. Philipps ging hun voor naar het too- neel, waar zij een piano vonden, voor welke Bocca ging zitten, terwijl de zwaarlijvige be stuurder zich iu een der stalles verschanste. Alice hoopte dat zij geeu tiende gedeelte van de zenuwachtigheid zou gevoelen op den avond van haar optreden, als zij gevoelde toen die éene man haar van uit de stalles met ziju doordringende oogen bekeek. Alice zong het lied van Sullivan //Once Again" en liet er op volgen //Looking Back." ,/Het is inderdaad heel goed!" zeide Mr. Philipps, maar het publiek is de rechtbank, die gij zult moeten bevredigen. Een beetje zenuwachtig, Miss Harland. Daar moet gij

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1