IJSSIM.SIIIi: ClllltWT No. 113. Vrijdag- 27 September 1889. 27- Jaargang BERICHT. Een Kerstfeest, rijk aai pMeni. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.Franco per post ƒ1.15. Afzonderlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr.Jte Vlissingen. PRIJS DER ADVEltTENTJËN; Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk c Co., te Parijs. firma G. L. DAUBE Verschijnt Dinsdags, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitseliland, Enge land en Frankrijk 1.05 per drie maanden. Zijdie zich mei hei volgend kwar taal, aanvangende 1 October a. s., op de VL1SS1NGSCHH COURANT' abonneer enontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Binnenland. Vlissingen, 26 September. De collecte, die door liet bestuur, bijge staan door eenige leden van /,Hulp in Nood", ten behoeve der noodlijdenden bij het drama te Antwerpen, aan de buizen der ingezetenen alhier gehouden werd, heeft opgebracht de som van 458.705. Gisteren (Woensdag) werd alhier door de leden der Vereeniging van de H. Vincentins van Paulo, in den vooi maligen Prinsentuin, de eerste steen gelegd voor een huis en spijs- kokerij voor die Vereeniging. Door den Minister van Oorlog is, met in gang van 1 October a. s., benoemd tot ad ministrateur der garuizoensbakkerij te Leeu warden, de heer J. G. A. Prins, administra teur der garnizoens-magazijnen van kleeding en nachtleger alhier. Bij kon. besluit zijn benoemd tot burg. van Koudekerke W. A. graaf van Lynden tot burg. van Dreischor P. Goemans Jz., secr. dier gemeentetot dijkgraaf van den Tweede Bathpolder A. Baas; tot plaatsver vangend dijkgraaf van den Eerste Bathpolder A. Baastot gezworen van het waterschap Loven en Willemskeike A. Eranse Cornelia- zoon tot lid van het bestuur der water- keering van het calamiteuze waterschap Sta- venisse M. van Luijktot lid van het be stuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Scherpenisse M. Noordijke; tot lid vau het bestuur der waterkeering van het. calamileuse waterschap Tienhonderden Zwarte P. ds Bruijnetot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Walzoorden P. A. Adriaansenstot lid van het bestuur der waterkeering van het calami teuze waterschap Bruinisse J. de Groen; tot lid ran het bestuur der waterkeering van den eala- mitenzen Vlietepolder A. A. van der Maas. FEUILLETON. Uit het En/jehch' Naluurlijk moest Lily, toen zij weder te Earl's Court teruggekeerd was, alles verhalen wat haar gedurende de repetitie bejegend was. In antwoord op de vraag of bet tooneel baar beviel, antwoordde zij voorzichtig dat ze, al vorens op die vraag te antwoorden, meer van het tooneelleven moest weten. Op hel einde van de week werd het ballet opgevoerd. Alice vergezelde Lily naar den schouwburg en hielp haar bij het kleeden. Alice huiverde een oogenblik bij de ge- daohte dat de bloeiende waDgen van hare De winterdienst-regeling op de spoorwegen, die 1 October a. s. in werking treedt, is, wat betreft de lijn VlissingenRoosendaal, geheel gelijk aan de thans bestaande. Naar de Daily Democrat verneemt, heeft het uit Noord-Amerika halen van C. E. Pluggc te Grand-Rapids, en het in Neder land terecht staan, aan Nederland ongeveer 5000 dollars gekost. Toen de heer Plugge vrijgesproken was, werd hem niet alleen eerste klasse transport naar zijne woonplaats gegeven, maar werd hem tevens een ruime vergooding geschonken voor het verlies dat hij, door zijne gedwongen afwezigheid, in zijne zaak heeft geleden. Te Rotterdam, waar onlangs de dokwer kers hooger loon geëischt en verkregen hebbeu, is gisteren onderstaand biljet op verschillende plaatsen in de stad aangeplakt Aan de werklieden voor het laden en lossen van schepen en sioomboolcn. Door eenigen onder u (misschien wel door ecnigen die bui tea uw kring staan) is eenc beweging op touw gezet voor hooger loon. Ieder mcnsch lacht het toe zijn inkomsten te kunnen verboteren. Maar ia door u er ovor nagedacht, of wat gevraagd wordt door te slechte betaling gewettigd is? De weokloonen aan de geregelde bcurtbooten vari- ccreu van f 12 tot f30 en meer, al naar gelang oieu in de eerBte of tweode vaste ploeg is of als losse man dienst doet, of wel er per uur of por last gedeeltelijk wordt gewerkt. Op granenbooten, waar men mag aannemen dat ge middeld 40 last per dag gewerkt wordt, wordt 40 maal 9 cent ol f3.60 per dag verdiend. Ertsbooten geven f4 ii f 6 per dag hij het nn betanld wordeud lasteugeld. Indien deze bedragen alt ij d thuis worden gebracht, zal de vrouw toch wel niet mopperen en do kinderen gebrek lijden. Hoe komt het, dat bijna alle kroeghouders, waar het werkvolk veel komt, spoedig in eigen huis zitten, en dat menig werk- mansgozin klaagt, ja gebrek lijdt? Hebt gij daarover wel nsgedacht. voor gij er u toe leeude om mee to doen Wie zijn uw leidslieden in deze? Kent gij ze? Ontevrcdeuen worden overal gevonden en zullen er zijn zoolang de wereld bestaat. Maar moot de ordenllijko goed gezinde zich leenen om die enkele, nooit tevreden te stellen, personen te helpen en daarvoor zich in de waagschaal stellen van te verliezen wat men nu heeft. Do handel, de schoep vaart heeft uw krachten noodig, maar hebt gij omgekeerd Ook niet noodig dat handel en selicapvaart bestaat en bloeit. Het stellen van hooger loon zal den toevloed van werklieden van buiten af niet keeren. maar doen toenemen, en zal daarmede dan do toestand beter worden Wacht u voor opruiing van een kant dio meeat het alleen geluk aanbrengend socialistisch geloof te bezitten. zuster met blanketsel bedekt werdeD, maar gaf toch eindelijk aan Mrs. Jenkins raad toe. Lily's armen waren zoo lelie wit, dat geen kunstmiddel noodig was om de schoonheid van dit lichaamsdeel te verhoogen. Toen Lily de groote kleedkamer verliet om op het tooneel te gaan, dacht Alice dat zij nooit iets schooners en bevalligers gezien had dan Lily. IV. Alice heeft dus den eersten stap op de veelbewogen zee van het tooneelleven gezet; welken invloed dit op haar had, zal bet volgende van het verhaal doen zien. Alice vergezelde altijd hare zuster als deze naar deu schouwburg ging of er des avonds van daan kwam om naar het kleine huis te Earl's Court terug te keeren, waar de beide zusters een vroolijk soupé wachtte. Haar dienstbode was een bedaarde vrouw, van middelbaren leeftijd, die reeds jaren lang in de familie gediend had, en dus konden beide meisjes het oude huiselijk leven, zonder de welvoeglijkheid te kwetseD, voortzetten. Men schrijft uit Rotterdam aan hpf U. P.- Aan de cargadoors, bij do stooinboot- ondernemiDgen eu andereD, die sjouwerlieden in bun dieust hebben, werd eeu gedrukt blaadje bezorgd, zekere voorwaarden bevat tende, die door de werklieden heeten gesteld te zijn en die vddr 25 dezer moéten zijn iugewilligd, zullende anders de arbeid bij bet ladeD en lossen van stoombooten,en schepen worden gestaakt. Diezelfde voorwaarden kan men lezen in het Zaterdag verschenen nom- mer van het te 's Ilage verschijnende orgaan der sociaal-democraten, en het heet dftar, dat zij zijn vastgesteld in eeDe met de bootwer kers gehouden „huishoudelijke" vergadering (dat is de vergadering, waar de verslaggevers der dagbladen en de politie werden geweerd Het bij de cargadoors, enz. verspreide biljet is kennelijk van de drukkerij van net blad afkomstig. Zooals werd medegedeeld, is de eisch tot verhooging van het loon met 5 cent per uur reeds door de meeste patroons toegestaan. Daardoor verviel de reden voor eene werk staking. Maar nu hebben de socialisten de eischen uitgebreid o. a. verlangen zij, dat de sjouwerlieden voor een geheelen voor- of namiddag of voor een geheelen nacht zullen worden betaald, ook al verrichten zij maai gedurende een. gedeelte daarvan werk. Het bezwarende van dezen eisch behoeft niet te worden aangetoond, vooral wanneer men weet, dat steeds bij bet laden en lossen een groot getal werklieden moet worden in dienst ge nomen, ten einde het werk zoo snel uiuge- lijk te doen afloopen. Zulke eiscben worden dus blijkbaar gesteld met de bedoeling, in williging onmogelijk te maken, en alzoo moedwillig eene botsing tusscken werklieden en werkgevers teweeg te brengen. Om te beseffen welk een gevaarlijk spel de socialisten hier spelen, moet men de toestanden alhier kennen. De bloei van onze haven hangt grootendeels hiervan af, dat het verschepen en overladen der goederen zoo goedkoop mogelijk geschiede. Bij de scherpe concurrentie is dat een nadrukkelijke eisch. Werden voor den handel de kosten belangrijk verzwaard, dan zou men groot gevaar loopen, de stoombooteii, die thans hare lading alhier aanbrengen, onze haven te zien voorbijgaan. Alle krachtsinspanning om den bloei van Rotterdam te bevorderen zou dan te vergeefs zijn geweest. Het spreekt Tegelijk met de komst van Lily in den Pantheon-schouwburg was Alice aan een professor in de muziek, Siguor Bocca, voor gesteld geworden, die, na haar stem beproefd te hebben, er in bewilligde haar lessen in den zang te geven en haar een engagement in een van de music-halls te bezorgen, op voorwaarde dat hij, Signor Bocca, een zeker gedeelte van haar jaarlijksch inkomen zou ontvangen als schadevergoeding voor zijn onderricht en zijne moeite om haar eene be trekking te bezorgen. Dus ging Alice driemaal in de week naar Notting Hill en kreeg les in het zingen van Signor Bocca. Maar daar het kleine salaris van Lily als balletdanseres geheel onvoldoende was om in do behoeften der zusters le voor zien, had Alice er nu Diets meer op tegen om ingevolge den wensch van Harold aan den heer Phidias voorgesteld te worden. Des avonds te voreu waren zekere zaken tusscken Alice en Harold besproken gewor den, die wij nu zullen mededeelen. Mrs. Crane, de dienstbode, was dien avond uit en Lily was alleen naar hpt Pantheon vao zelf, dat bij achteruitgang van handel en scheepvaart ook de talrijke arbeiders, die daarbij een bestaan vinden, de Dadeelige gevolgen daarvan zouden ondervinden. Wat nu de billijkheid van de aanspraken dezer werklieden betreft, dient in aanmer king te worden genomen, dat de sjouwer lieden, die door de socialisten in beklag worden gebracht, voor verreweg het meeren- deel geregeld in de week 20 en meer aan loon outvangen. Zij zijn er dus veel beter aan toe dan de ambachtslieden, die dan toch zooveel hooger staan, omdat zij een vak geleerd hebben en arbeid verrichten, die zooveel intelligentie vercischt. Wat echter is het geval Van dat hooge loon wordt eeu groot deel aan jenever be steed. In geen anderen kring wordt zooveel sterke drank gebruikt als onder de scheeps- sjouwers. Dientengevolge ziju in den wiDter, als 't werk stil staat of verminderd is, du lieden de eersten, die zich om onderstand aanmelden. In het bewuste blaadje, dat de patroons ontvingen, wordt gevorderd, dat zij hun antwoord op de gestelde voorwaarden zullen zenden aan het vergaderlokaal der socialisten. Natuurlijk zal dat autwoord wel uitblijven, en zal men afwachten, wat er na den 25en zal gebeuren. Men blijft verwachten, dat de werklieden, in wier naam de socialistische leiders handelen, zich voor het grootste gedeelte althans niet zullen laten mede- sleepen. Maar er wordt door de onruststokers hard gewerkt om hen door fraaie voorspie gelingen en door het beloven van stoffelijke ondersteuning te winnen. Het gebeurde te Londen, waar de dok werkers hunne eischen hebben zien inwilli gen, doet daarbij dienst, ofschoon de toe standen hier ter stede zeer verschillen van die in de Londensche dokken, ook voor de werklieden. De plannen strekken om niet alleen de sjouweilioden, die bij het lossen en laden van stoomschepen werkzaam zijn, maar ook hen, die voor bet overladen van granen en andere handels-artikelen gebezigd worden, over te halen het werk to staken. Slaagden die plannen, dan zouden scheepvaart en handel alhier nagenoeg geheel stilstaan. Hoe zouden de socialisten in hun haat tegen „het kapitalisme" zich daariD verheugen Intusschen verdient het aanteekening, dat gegaan met de afspraak dat Alice haar om elf nur zou komen afhalen om naar huis te gaan. Alice rekende er reeds op een langen en een zamen avond te zullen slijten, toen zij het welbekende kloppen van Harold aan de deur hoorde. „O, Harold, ik heb van avond geen tijd om met je te spreken! Ik heb het druk!" zeide Alice. „Laat mij je helpen, Alice zeide de jonge man. „Je weet niet hoe handig ik ben." Maar Alice schudde het hoofd. „Ik heb zooveel te strijken dat ik niot voor lien uren van avond klaar ben." „Stijven en strijken. Daar ben ik eene specialiteit iu. Probeer het maar eens." Alice aarzelde. „Was bet niet beter dat je me iets voor las, dat zou deD tijd spoediger doen voor bijgaan „Voor het lezen bezit ik een bijzonderen aanleg" zeide Harold. Het was onmogelijk zulk een volhardenden en begaafden minnaar wederstand te bieden.

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1