VLISSINGSCHE COURANT. No. 106. Woensdag 11 September 1889. 27ste Jaargang. Gemeentebestuur. PATENTEN, Een Kerstfeest* PBRSONBBlBB&UtSTMG. B i n n e n 1 a ïi tl. BI! RE AU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden I.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij aile Boekhandelaren en PostdirecU uren. UITGEVER-. F. VAN DE VELDE Jr. te VHssingen. PRIJS OER ADVERTENT1ËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eanig Agent voor Frankrijk de firma G. L D ATT BE St Co., te Parijs. Verschijnt Domlei'dnrg- en Zaterdagavond. Abonnementen voor Belgie, Duitsohland, Enge land en Frankrijk 1.05 per drie maanden. Aan onze geachte Abonné's! Als PREMIE voor het aanstaande kwartaal is het ons ditmaal mogen gelukken, niet minder dan een oorspronkelijken Historisehen Roman van den beroemden Schrijver J. HUF VAN BUREN te kunnen aanbieden. Al onze abonné's en ook zij, die zich met 1 October a. s. op ons blad wenschen te abonneeren, hebben het recht achterstaande B 0 N in te vullen en aan ons bureau te bezorgen, (s. v. p. vóór 30 September a. s) Hei boek wordt in de eerste weken van het nieuwe kwartaal aan alle inteeltenaren toegezonden. ggr Men leze s. v. p. verder achterstaande advertentie. DE UITGEVER. Verkrijgbaar stelling der patenten over het dienst jaar 1889/90. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, maken bekend dat de patenten over het dienstjaar 1889/90 verkrijgbaar zijn gesteld ter gemeente-secre tarie. waar zij kunnen worden afgehaald van den 10 tót en met den 24 September a. s. van des morgens 10 tot des namiddags 3 uren, de Zondagen uitgezonderd dat de patenten, die niet binnen dien tijd zijn algehaald, overeenkomstig de bepalingen der wetaan de huizen van de belangheb benden zullen worden afgegeven door den deurwaarder der directe belastingen, tegen voldoeniog van het daarvoor verschuldigde; wordende de belanghebbenden levens her innerd dat zij, die desgevraagd hun patent niet kunnen vertoonen, zich blootstellen aan de boete bij de wet bedreigd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 9 September 1889. De Burgem. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHËNIUS. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT. EPIDEMISCHE ZIEKTE. M A Z li L E IV. De Burgemeester van VlissiDgen, gelet op art. 21 alinea 2 der wet van 4 FEUILLETON. December 1872 [St.bi. no. 13 t), maakt bekend dat in de week van Zondag 1 tot en met Zaterdag den 7 September jl. binuen deze gemeente geene sterfgevallen, tengevolge van mazelen, zijn voorgekomen. Vlissingen, 7 September 1S89. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHËNIUS. Uil liet Engelsch- Er is in Londen misschien geen voorstad, welke in het laatste tieDtal jaren eene grootere verandering heeft ondergaan dan Earl's Court en de daaraan grenzende buurt, welke ge legen is in het zuidwestelijk postdistrict van de hoofdstad. Tien jaar geleden stond het kleine station van den Underground Railway te midden van moestuinen, die zich in ecno oostelijke richting bijna tot Eulham uit strekten thans is het groote en prachtige station het centrum van talrijke straten, waarin somtijds de huizen voor meer dan Door omstandigheden buiten onze schuld, moeton wij het feuilleton „Dauwwatcr11 tijdelijk staken. Voor- loopig is aangevangen met een nieuw verhaal, getiteld •Een Kerstfeest, rijk aan gebeurtenissen, Red. Afkondiging van liet kohier der personeele belasting, no 3, dienst 1S89/90. De Burgemeester van Vlissingen, maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijks-ontvanger is gezonden, het execu toir verklaarde kohier wegens de personeele belasting, no. 3, dienst 1889/90 de daarop voorkomende belastingschuldi gen worden uilgenoodigd om hunne aan slagen op den bepaalden tijd aan te zuive ren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert: dat de bezwaarschriften binnen drie maan den na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ont heffing, ingeval van verhuizing, op grond van art. 27 2, der personeele wet, moeten worden gedaan bij den rijks-ontvanger, bin nen ééne maand, volgende op die, waarin het perceel is ontruimd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 10 September 1889. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHËNIUS. vier en twintig hoüderd guldeD per jaar ver huurd wordcD. Niettegenstaande de gedaanteverwisseling, welke alles daar ondergaan heeft, bestaan er zelfs op dit oogenblik nog overblijfselen van den ouden tijd in den vorm van ouderwet- sche huizen, die er zonderling en schilder achtig uitzien en de verfraaiingszucht onzer dagen in haar vaart niet heeft kunnen slopen. In een van die huizen leefden eenige jaren geleden Mr. Harman met zijne twee dochters. Het was een zeer klein huis, in overeen stemming met zijn inkomen, dat ook zeer ge ring was. Mr. Harman was klerk in de City eD weduwnaar. Zijn vrouw was bij het begin van dit verhaal reeds drie jaar dood, en de beroofde echtgenoot was dus gedwongen zijn troost bij zijne dochters, die respectievelijk achttien cn zeventien jaar oud waren, te zoeken. Hij zou ook nergens grooter troost hebben kunnen vinden dan bij zijne beide beminne lijke dochters, Alice en Lily Harman. Vlissingen, 10 September. DF MAILSTEAMER „MERAPI" VAN DE R07TERDAMSCHE LLOYD. Heden namiddng te 8 uren is van de werf der Koninklijke Maatschappij j,üe Schelde";, te Vlissingen met goed gevolg te water ge laten, het voor rekening der Rotlerdarasche Lloyd gebouwd wordende schoefstoomschip ,/Merapi", bestemd voor den maildienst tus- schen Rotterdam en Java, zijnde nu het 4e stoomschip voor de genoemde reederij op de fabriek „De Schelde" gebouwd. De afmetingen van het schip zijn iets grooter dan die van zijne voorgangers. De lengte over alles is 332, breedte grootspant 3G3/4 en holte 27 Eug. voeten. Het schip zal onder stoom eeue waterver plaatsing van 5560 ton bezitten, hij eene diepgang van 22 Eng. vt. en heefi een laad vermogen van pl.m. 3500 ton. Het heeft vier dekken. De twee bovenste dekken zijn van teakhout, het tusscbendek van staal, i'. .kleed met Amerikaausch greenenhnut, ter wijl het onderdek van gewoon greenenhoul is. Een keurig ingerichte, ruime salon bevindt zich onder het campagnedek vooral trekken daar de geëtste en verzilverde glazen, ver vaardigd door de firma I. I. B. J. Bouvy te Dordrecht, de aandacht, welke soort van glazen eveneens tot versiering der kap zijn aangebracht. Achter het salon is eene ruime middengang, waarin zich aan weerszijden de hutten der le klasse passagiers bevinden voor 31 passagiers, terwijl bij die hutten ruime en nette badkamers aanwezig zijn. Op het campagnedek is eeD keurig netle dames-9alon en een rooksalon aangebracht. Tusschendeks vooruit wordt liet verblijf voor de 2e klasse-passagiers aangetroffen. Ook hier is een flinke, nette salon, waarin alles van blank hout is afgewerkt. Aau beide zijden van het salon zijn geriefelijke hutten voor 24 passagiers, welke alle voldoende kunnen geventileerd wordèn. Voor de campagne bevindt zich op het opperdek een kinderkamer. De kapiteinshut en kaartenkaroer zijn op het 70 Eng. vt. lange brugdek geplaatst, terwijl hotleu voor den dokter met apotheek, voor officieren en Zij waren beiden blond, hadden blauwe oogen en eene blozende gelaatskleur. Harts tochtelijk gehecht aan haar vader, waren hare gelijkmatige vroolijkheid en liefde voor hem brouueu van nimmer missende troost en ge luk in zijn verlaten toestand. Maar de beste wijze om roet het huishouden der Harmans in kennis te komen is Mr. Harmans op zekeren avond bij zijDe terug komst uit de City naar zijn woniug to ver gezellen. Het is eene week voor Kerstmis, de sneeuw ligt dik op de straten, zoodat de oude klerk naar de genoegens van den hui- selijken haard verlangend uitziet, terwijl hij op den weg van het station van Earl's Court voortsukkelt. Welke wederwaardigheden, kwellingen of verdrietelijkheden hij dieu dag ondervonden heeft, Harman weet dat hij ouder zijn nede rig dak zeker i9 vrede, tevredenheid en liefde te vinden een schuilplaats voor de ruwe wereld en een waar land van Gozen. Hij kan nauwelijks bot ijzeren hek van de kleine binnenplaats openen, zoo hoog ligt de sneeuw, Boren de overdekte ingang zijner machinisten zich onder de brug bevinden. Eene koude luchtmnckïne met ijsliuis cn vrieskamers zijn in de zijden van liet schip aangebracht, voorts bevindt zich daar de bakkerij enz. met de keuken in drie af- deeÜDgen. liet schip heeft eene stoom-stuurmachine, een stoom-ankerspil en eene machine om zoet water te distilleeren. In het schip zijn vijf waterdichte schotten aangebracht. Onder de machinekamer en gedeeltelijk onder het groot laadruim ia een waterballasttank. Het schip wordt geheel eiectrisch verlicht. Hel wordt als schoonerbrik getuigd en van twee stalen masten en dito ra's voorzien. Het stoomschip, geheel van staal, is vol gens de hoogste klasse der Rules van Veritas gebouwd, alsmede onder toezicht der Veree- nigiog van Nederlandsche Assuradeuren. De stoommachine staat geheel gereed iu de fabriek en is, evenals die van het zus terschip ,/Bromo," in 1888 door dezelfde maatschappij afgeleverd, van het quadruple- compound-systeem, met een werkenden stoom druk van 200 lbs. Na de gunstige resultaten met het laatstgenoemde schip gedurende ver schillende reizen verkregen, besloot de di rectie der Rotterdamsche Lloyd dit systeem te blijven toepassen. De machine is in staat een vermogen van 2000 Ind. paardekrachten te ontwikkelen. De afmetingen der cylinders zijn 23, 33, 43 en 63 Eng. dm., bij eene slaglengte van 42 dm. en een aantal omwentelingen van 60 per minuut. Behalve de gewone voedingpompen, bezit deze machine nog een compleet stel Weir's patent-voediDgpompen, alsmede verwarmings toestel en distilleerinrichting, waarvan laatst genoemde in staat is 10000 liter water per dag te maken, om zoodoende het water in de stoomketels voortdurend op peil te hou den, zonder bijvoeden van zout water. De krukas is 14 dm. diameter, de kruk- penDen zijn 14^2 dm. De machine wordt door middel van stoom aaDgezet, waardoor gelegenheid bestaat haar in 3 seconden van vooruit op achteruit te doen werken. De voor de machine benoodigde stoom wordt geleverd door twee staloD stoomketels op eene werkende drukking van 200 lbs., woning ligt een hoop sneeuw, zoo zwaar, dat zij elk oogenblik dreigt nter te storten. Maar tusschen de reien van de kamergordijnen glimt een licht, dat spreekt vau warmte en gezelligheid binnen. Vóór Mr. Harman de deur kon sluiten, voelt hij een paar armen om zijn bals en twee lippen op zijn waug. Eene tweede-editie van dit bedrijf volgt onmiddellijk, maar door een geheel ander persoon. In het tweede be drijf wordt de vader door de eerste persoon van zijn hoed en jas ontlast en vervolgens in zegepraal naar de verlichte huiskamer ge voerd en in een stoel gedrongen. Lily neemt zijne met sneeuw bedekte laarzen weg, ter wijl Alice met de warme pantoffels gereed 9taat. De theetafel wordt gedekt, het water in de ketel raast en een flinke stapel geroosterd brood wordt voor het vuur warm gehouden. Het is toch een der voordeelen van het reizen met het spoor dat men den tijd der tehuis komst tot op eene seconde kan uitrekenen en Mr. Harman ia zelden over ziju tijd. Terwijl de oude klerk zich verheugt j

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1