VLISSINGSCHE COURANT. No. 105. Zondag 8 September 1889. 27ste Jaargang. Gemeentebestuur. SCHOOLWEKE N. G ËMEENTÉB EST UUR. BBKBNDMAKING. 111D IN. Binnenland. Burgemeester enWethouders vanVlissingcn, Gelet op het Raadsbesluit van den 26 Februari 1889, no. 9, Overwegende, dat, teneinde die nieuwe regeling van het schoolwezen in werking te doen treden, het wenschelijk is, de'overgang der kinderen naar de nieuwe scholen geleide lijk te doen plaats hebben Besluiten: ter openbare kennis te brengen I. Dat, volgens de nieuwe regeling, de scholeu worden onderscheiden, als volgt 1. School A (Coosje Buskenstraat) voor on- en miuveruiogendeu, hoofd de heer Landsman. 2. School B (Hooikade) voor on- en minvermogenden, hoofd de heer Van Kamer. 3. School C (Groenewoud) tus- schenschool voor jongens, hoofd de heer Op den Zieke. Hat schoolgeld bedraagt O 50 per maand en is zóó laag gesteld met het oog op ouders, die hunne kinderen niot op de school voor on- en min vermogenden willen laten gaan, doch onvermogend zijn meer te betalen. 4. School D (Groote Markt) tus- schenschool voor Meisjes, hoofd mejuffrouw Beijerman Het schoolgeld bedraagt eveneens f 0 50 per maand, en is om dezelfde reden zoo laag gesteld als bij school C is opgemerkt. 5. School E (Wagenaarstraat) dubool voor gewoon en meer uitgebreid Jager onderwijs voor jongens, hoofd de heer Frpjng. Deze school bestaat uit negen klas sen en is in het leven geroepen met het oog op eene betere aansluiting van het onderwijs voor kinderen van meer gegoede ouders. In de zes laagste klasseu bedraagt het schoolgeld 1.25 per maand, waarvoor mede les in de Fransche taal gegeven wordt, en voor de 3 hoogste klassen 40 per jaar, waarvoor de kinderen zooveel moge lijk hetzelfde onderwijs genieten, als aan de 3 laagste klassen eener Hoo- gere Burgerschool. 6. School F (Wagenaarstraat) school voor meer uitgebreid lager ouderwijs voor meisjes, hoofd mejuffrouw Schuurman. Voor deze school bedraagt het schoolgeld in de 6 laagste klassen 1.25 per maand, in de 3 hoogste klassen 40 per jaar en zijn de opmer kingen, betreffende school E gemaakt, hier eveneens van toepassing, en wordt alles in het werk gesteld om voor dat betrekkelijk lage schoolgeld, eene uit stekende opvoeding aan meisjes van meer gegoede ingezetenen te ver schaffen. II, Voor het in werking treden dei- nieuwe regeling is het volgende programma vastgesteld lo. School A, (hoofd de heer Landsman), neemt op Maandag 9 September de nieuwe leerlingen aan. 2o. Donderdag en Vrijdag 5 en 6 Septem ber wordt vacantie gegeven op de school B (oude G) (hoofd de heer Van Kamer), alsmede op de zoogenaamde hulpschool (voormalig takelmagazijn der marine). De nieuwe school B be gint op Zaterdag 7 September, hetgeen noodig is met het oog op de nieuwe leerlingen, die aldaar Maandag 9 Sep. tember kunnen worden toegelaten. So. School C, (hoofd de heer Op den Zieke). De daar reeds schoolgaande meisjes gaan Maandag 9 September, om 9 uur, naar mejuffrouw Beyerman, zullende do nieuwe leerlingen, zoowel jongens als meisjes, voor school O en D, om 2 uur des namiddags van dienzelfden dag op school C in het Groenewoud, door den heer Op den Zieke worden aangenomen, terwijl de nieuwe meisjes Dinsdag 10 September 's morgens, naar mejuffrouw Beijerman zullen overgaan. 4o. School D- De thans daar schoolgaande leerlingen gaan Maandag 9 September over naar school F, (mejuffrouw Schuurman). 5o. Wat de scholen E en F betreft, zoo worden daar de nieuwe lokalen Maan dag 9 September in gebruik genomen. Vlissingen, den 3 September 1889. Burgemeester enVVelhouders voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H DOMMISSE, L. S. Benoeming vun vaste commission uit cïen raad. De Burgemeester en Wethouders vau Vlissingen, maken bekend dat in de raadsvergadering van den 3 September 1889 zijn benoemd Tut wethouder en ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heer Th. van Uije Pieterse. Tot president van het Algemeen Armbe stuur de heer A. Loois. Tot leden der onderscheidene vaste com- missiën uit den gemeenteraad a. in de commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, de Burgemeester, voorzitter, en de heeren Dr. J. van der Beke CalleDfels, W. L. Winkel man, P. Delvoye en J. Le Sage van Hoeve, leden. b. in de commissie voor de belastingen, de heer Th. van Uije Pieterse, voorzitter, en de heeren S. Alter, Dr J. van der Beke Callenfels, A. A. A. E. Gewin en I. Harder, leden. c. in de commissie voor de finantiëD, de heer J. Yerkuijl Quakkelaar, voorzitter, en de heeren P. Delvoye, C. Mortier, Jos. van Raai te en E. H. J. Wibaut, leden. d. in de commissie voor de fabricage, de Burgemeester, voorzitter, en de heeren J. Verkuijl Quakkelaar, Jos. van RaaUe, k. Loois, C. A. Kalbfleisch; en E. M. Cheva lier, leden. e. in de commissie, bedoeld iu de laatste zinsnede van art. 4, der verordening op de invordering van den hoofdelijken omslag, do beeren C. Mortier, W. L. Winkelman, E. Delvoye en J. Le Sage van Hoeve. f. in de commissie voor de badplaats de beeren A. A. A. E. Gewin, E. H. J. Wibaut en E. M. Chevalier. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 7e Septemberl889. De Burgem. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. DOMMISSE. L.S. Stremming passage o. d. Tonnenbrug. De Burgemeester van Vlissingen, gezien de kennisgeving van den ingenieur van 's rijks waterstaat dd. 5 September 1889 no. 7.77 lo/227, brengt ter algemeene kennis dat, ingevolge van het te water laten van het stoomschip Merapi, de passage over de Tonnenbrug, zal gestremd zijn van af 6 uren v. m. van 10 September e. k. tot uiterlijk 12 uur 's middags van 11 September d. a. v. Vlissingen, den 8 September 18S9 De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. III. Er waren eenige jaren verloopen. In dien tusschentijd was 't huisgezin van Verlinde door de geboorte van een drietal kinderen grooter geworden, maar dit leverde geen be zwaar op. Integendeel werd de huiselijke kring daardoor gezelliger en daar de zaak zeer winstgevend was, behoefde men zich niet te bekrimpen. Toch scheen 't, alsof de ge zelligheid niet geheel en al binnensbuis te vinden was, en 't verschijnsel deed zich he laas ook hier voor, dat zoo raenigmalen de verwondering van andersdenkenden opwekt. Dit verschijnsel bestaat hierin. Wanneer er een huisgezin is, waar geen gebrek en d aap n tegen eene zekere welgesteldheid heer.scht, zoodat aan billijke wenscben vol- daaL kan worden wanneer meu in zulk een huishouding vroolijke kinderstemmen hoort, dan verwacht men daarin tevredenheid en eene zekere voldaanheid met den liuiselijken too;, and, waardoor er geen behoefte beslaat, om zijn genoegen buitenshuis le gaan zoeken. Eu wanneer men dan somwijlen van derge lijke huishoudingen hoort, hoe de hoofdper sonen hoe langer hoe meer zich aan dien gezelligen kring onttrekken en buiten zoeken, wat ze binnen niet behoefden te zoeken, om dat ze 't reeds bezaten, dan verwondert men zien terecht over zoo'n verschijnsel ön men zoekt naar de oorzaken. Die oorzaken ziju in den regel nog niet eens zoo heel ver te zoeken en daarbij ook nog niet zoo onnatuurlijk, als men bij den eersten oogopslag vermoedde. Evenals meer oorzaken werken ze langzamerhand en ge leidelijk. In de eerste twee jaar van zijn huwelijk leefde Verlinde geheel voor zijn zaak en ziju huisgezin. Er wns voortdurend volop werk in „de gouden kop" en bij bleef er zijne eer in stellen, om den goeden naam van de be kende apotheek op te houden. Maar als ge vestigd man en patroon bevond bij zich in eene andere positie als voor zijn huwelijk. Zelf levenslustig en een aangename prater zijnde, werd zijn gezelschap spoedig gezocht, en hij, die in deo beginne nooit tijd kou vinden, om uit te gaan, vond dien tijd lang zamerhand in den vorm van bekwame be dienden. Zijne vrouw was vroeger als eenig 'ïud gewoon geweest, dat elk barer wenscben werd ingewilligd en getrouwd zijnde, be schouwde haar man het niet alleen als een genoegen, maar tevens als eene verplichting, die op hem rustte, om haar in dit opzicht niets te ontlrouden. Is men nu eenmaal maar zoo verre geko men, dat men over de eerste bezwaren is heengestapt, dan gaat men wel verder, 't Is immers zoo akelig kleingeestig, om zijn plich ten zoo nauwgezet te betrachten en daaraan zelfs eenige genoegens, dood onschuldige ge noegens, op te offeren 1 Men moet in de wereld kunnen geven en nemen en 't dienen van twee heeren plicht en vermaak, wordt door velen voor zeer uitvoerbaar gehoudcD. Zoo ging het ook met onzen man. De vroo lijke, gezellige Verliode moest lid worden zoowel van 't eene als van 't andere gezel schap. Wel weigerde hij in den beginne be slist, maar bij herhaalde en steeds dringender uitnoodiging werd de weigering zwakker, te meer daar bijde zaak langzamerbaud uit een minder kleingeestig oogpunt ging be schouwen en er zoodoende minder verkeerds in vond. Maar behalve dit rustte er op hem nog eeDe andere verplichting, iu welke hij niet te kort mocht schieten. Men versta mij wel. Eene verplichting volgens zijne levensbeschou wing. En juist deze levensbeschouwing van Verlinde wordt nog voortdurend door velen gedeeld: Zij is deze Men is aan de plaats, die men sn de maat schappij inneemt, verplicht, om zich ook volgeus dien stand, die plaats, te gedragen, vooral wat het uiterlijk betreft. Hierin ligt ontegenzeggelijk veel waars. Iemand uit den deftigen stand kan niet gekleed gaan als een werkman. Dit zou strijden tegen alle regelen van welgemanierdheid en goeden toon. Maar hierbij blijft het niet. Men is daarbij tevens verplicht, om in alles mee ie doen. Wat is dit meedoen Dat iszijne vrijheid, zijne onafhankelijkheid opofferen, prijsgeven ter wille van een dwang, die zoogenaamd fat soen, in gezelschap van valsche schaamte, oplegt. Zoo kom ik, maar in veel grootere uitgebreidheid, terug op 't geen ik in den beginne reeds heb aangevoerd. Wanneer de jongeling zedelijk overtuigd is, dat deze of die uitgave meer vordert, dan zijne beurs kan lijden, dan eischt het veratand gebiedend, dat hij die uitgave achterwege laat, dewijl ze niet anders kan geschieden dan door het ontbrekende te leenen, wat met andere en toch met dezelfde woorden zeggen wil: door schulden te maken, door le beproeven door een moeras te waden, waarin men hoe langer hoe dieper wegzinkt en eindelijk den dood vindt. Op veel grootere schaal zal no hel zoo genaamde meedoen ten slotte dezelfde ramp zalige gevolgen hebben. Toch bestaat er bij dezelfde uitkomsten nog een groot verschil in het wezen der zaak, wanneer men den jongeling vergelijkt bij den gevestigden man. Dc eerste k.an zich nog veel gemakkelijker verwijderd houden van dien zoogenaamden maatschappelijke!) band, daar hij zich veel vrijer kan bewegen en niet in zoovele belommerende omstandigheden ver keert. De man moet nu eens toegeven ter wille van zijne zaak, ziju bestaan dan weder durft hij bijna niet weigercu> om zich niet het misnoegen van iemand op den hals te balen, die hem kan benadeelennog een andermaal biedt het meedoen hem voordeelen aaD, die hij, altijd naar zijue meening, niet over 't hoofd mag zien, en zoodoende komt er langzamerhand een stroom van redenen, onder welke intusscben vele drogredenen zijn, die hein als 't ware dwingen, om mee te doen. Tegen zoo'n stroom is menigeen niet opge wassen en wordt er dus door meegesleept, altijd verder, altijd verder en evenals iedere stroom ten laatste uitloopt in den grooten oceaan, waarin iodere watermassa, groot of klein, wordt verzwolgen en onkenbaar wordt, evenzoo verdwijnt zoo menig medegesleept individu in den grooten maalstroom van de wereld of de maatschappijsommigen lang zaam, terwijl hun door huDne medemenschen nu en dan eene reddende band wordt toe gestoken, die nu eens dankbaar aangegrepen, dan weder ruw teruggestooteii wordt som migen plotseling en op bijna onbegrijpelijke wijze, maar hoe 't ook geschiedt, ze worden slachtoffers van den vernielenden stroom van ;t meedoen en dubbel jammer wa9 't, dat Verlinde, met zooveel goede vooruitzichten ook in dat lot moest deelen CASACARA. Vlissingen, 7 September. Door de Directie der Kon. Maatscb. „Do Schelde" is besloten, dat voor iedereen bij bet afloopen der „Merapi", op Dinsdag 10 September a. s. des namiddags 3 uren, toe- gangkaarten tot de werf zullen te bekomen zijn, tegen den prijs van f 0.25 per stuk. De opbrengst dezer kaarten is ten voordeele van het zieken- en ondersteuningsfonds. Zie verder achterstaande advertentie. Van 31 Aug. tot 6 Sept. zijn alhier uit Queenboro met de mail booten der Stoomvaart maatschappij „Zeeland" aangekomen, met de nachtbooten 674 en met de dagbooten 249, daarheen vertrokken met de nachtbooten 708, met de dagbooten 430, alzoo samen aangeko men 921 en vertrokken I13S passagiers. Op het terrein tusscbcn de tweede binnen haven en het verbreed kanaal alhier, is men sedert eenige dagen druk bezig met het aan voeren en storten van zand (circa 3000 Ms), dat moet dienen tot bet in gereedheid bren gen van bedoeld terrein, voor den bouw van een petroleum-„tank", voor rekening van pakhuismeesteren te Rotterdam. Men verneemt, dat tot commissaris der loodsen te Delfz'jl is benoemd, de beer G. Groen Jzn., hier ter stede wel bekend en die zich naam heeft gemaakt door het als gezagvoerder overbrengen naar Soerabaja, van de alhier op de Maatsch. „De Schelde" gebouwde totpedoboot „Cerberus." Niet alleen ontving de heer W. van Kamer van zijne leerlingen en onderwijzers bij het verlaten zijner school stoffelijke bewijzen van waardeeriDg, maar ook de heer J. E. Op

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1