VL1SSLNGSCBE COURANT. No. 103. Woensdag 4 September 1889. 27ste Jaargang. Gemeentebestuur. Binnenland. PEUIliETOl. DAUWWATER,. BUEEAÜ: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zicli bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE I Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen Toor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. EPIDEMISCHE ZIEKTE. MAZELEN. De Burgemeester van Vlissiugen, Gelet op art. 21 alinea 2 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), maakt bekend dat in de week van Zondag den 25 tot en met Zaterdag den Slen Aagustus jl., binnen deze gemeente geene sterfgevallen ten gevolge van mazelen zijn voorgekomen. Vlissingen, 31 Aug. 1889. De Burgemeester voornoemd, TUTBIN NOLTHENIUS. Vlissingen, 31 Augustus. Heden ochtend te 5.40 vertrok van hier per extra-trein naar Bokstel, het alhier in gar nizoen liggende 4e bataljon van het 3e regiment infanterie, onder bevel vau den majoor W. Langguth, sterk 17 officieren 561 minderen, tot deelneming aan de groote manoeuvres, welke dit jaar ven 3 tot 12 dezer in Noord-Brabant worden gehouden. Ook bet 2e bataljon, in garnizoen liggende te Middelburg, en sterk 17 officieren en 556 minderen, vertrok van daar met den- zeltden extra-trein, die te 10 u. 57 m. te Bokstel aankwam. De vertrokken garnizoenen waren geheel op voet van oorlog uitgerust en ieder batal jon was vergezeld van 7 tweeradige voer tuigen (da munitie-caissoDs, ambulance wagens, enz.), bespannen met daartoe gezon den artillerie-paarden en bestuurd door artilleristen. De extra-trein waarmede de militairen naar hunne bestemming werden vervoerd bestond uit 41 waggons. Te beginnen met 5 Sept. a. s. wordt des Donderdags om de 14 dagen eene post ver zonden per „Castlelijn" voor Kaap de Goede Hoop, Oranje Vrijstaat, Transvaal, Delagoa- baai en Natal, waarvoor de buslichting op het postkantoor, alhier, is bepaald op 6.30 m. Het port voor allo bovengenoemde landen bedraagt, „via Vlissingen", voor de brieven 25 ct. voor 15 gram, drukwerk en monsters Uit het Duitsck. 10.) Zijne lippen trilden en zijne oogen waren vochtig. Bant stak hem beide banden toe en legde het hoofd op zijn schouder. „Neem mij mede/' zeide hij „gij mijn eerste en eenige vriend." Het duurde eene minuut en toen maakte zich Verzen zachtkeus los. „Het is laat geworden," zeide bij vroolijk „ga met mij naar huis, Bent. Misschien vinden wij daar wel eene flesch rijnwijn om op het welzijn onzer pasgosloten vriendschap te drinken." Zij gingen arm aan arm door de straten, Waar do lantaarns in den nevel een flauw 5 ct. per 50 gram (met een minimum, wat de monsters betreft, van 7a/a ct.) Aantee- kengeld 10 ct. Briefkaarten worden niet verzonden. De directie der Maatschappij „Zeeland" schreef aan de Times, om de praatjes van haren Brusselschen correspondent te logen straffen, volgens welke er eene conferentie gehouden wordt te Brussel, om den toe stand van den VJissingschen dienst, door den verbeterden dienst over Ostende ontstaan, te bespreken. De directie loochent insgelijks de voorgewende vermindering barer ontvangsten. Integendeel brengen goederen en passagiers voortdurend belangrijk hoogere prijzen aan. NR. Ct.) Gedurende de maand Augustus werd aan het postkantoor te Vlissingen in de rijks postspaarbank in 214 malen ƒ5649,97 in gelegd, op 44 boekjes werd 1658.95 terug betaald, 20 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Jl. Zondag werd bij gelegenheid van een rijtoer van Domburg door den Prins en Prinses van Arcmberg een bezoek aan onze stad gebracht. Na bezichtiging der merkwaardigheden onzer stad, werd door den Prins en de Prinses het diner gebruikt in het „Hotel du Commerce" op de Bellamykade alhier. De vorstelijke personen roemden zeer de ligging onzer stad en waren met de het Hotel ten hoogste tevreden. In het „Hotel du Commerce" waren sedert jl. Vrijdagavond afgestapt, Lady Mackenzie met zonen en een koerier uit Schotland, welk reisgezelschap Zondagavond per mail boot te ÏO1/" uren naar Engeland zijn door gereisd. Bovengenoemde dame en kinderen behooren tot het buisgezin van Dr. Mozes Mackenzie, die door de behandeling der keelziekte van Keizer Friedricb vermaardheid heeft gekregeD. Het was Zaterdag avond na den drukkend heeten dag allerheerlijkst op bet terras van het badpaviljoen te Domburg, waar zich vele badgasten en bewoners der omliggende bui tens hadden vereenigd om den verjaardag van Prinses Wilbelmina eenigszins feestelijk te besluiten. licht verspreidden op zwarte waterplassen en half gesmolten sneeuwmassa's. Eene poos later bleef BeDt staan. „Hoor eeDs, George," zeide hij op be- deesden toon „Gij hebt daareven woorden tot mij gesprokeD, die mij diep getroffen hebben. Gij hebt gelijk, er is in mij eene omwenteling ontstaan, die mij zalig maakt en toch tevens doet huiveren. Het is geen den hemel bestormende geest, die in mij werkt ik heb in bet geheel geen genie. Dus moet het," hier bleef hij steken en het bloed steeg hem in hot gelaat," iets iets, misschien zal het anders zijn, waarvan gij gesproken hebt. Vergeef mij, ik ben zoo onwetend, mij ontbreekt alle steun, niemand heeft zich tot nu om mij bekommerd, ik heb nog met niemand over zoo iets ge sproken waarom bemint men een jong meisje zoo zoo geheel anders dan ouders of broeders en zusters? Vrouwenliefde moet dus do hoogste liefde zijn - wat is toch eigenlijk die liefde, George Gij zijt in dit punt meer ervaren dan ik, gij zijt zelfs, wat men noemt, een dichter. Gij moet het Voor het concert, dat door het daartoe uitgeuoodigde Middelburgsch Harmoniege- zelscbap, directeur de beer H. C. d6 Waal, zou gegeven wordeD, was eene flinke mu ziektent opgerieht, terwijl door tal van giorno's licht werd verspreid en het terras een kleurig nanzieu bad gekregen. Ter eere van de vorstelijke jarige werden de volksliederen gespeeld en met toejuichin gen begroet, terwijl daarna, wijl H. M. de Koningin van Roemenië en de Prinses Van Wied op het dicht nabij hot terras van bet badpavillioen gelegen terras van de villa /Carmen Sylva" het concert bijwoonden, Die Wacht am Rbein werd aangeheven. Omstreeks half tien, toen eenige vuurpijlen sissend den aanvang van bet vuurwerk aan kondigden, verlieten de Koningin van Roe menië en Prinses Van Wied beneveüs het talrijke gevolg de villa Carmen Sylva, die geïllumineerd was, om op bet terras van bet paviljoen van het schitterend kleurenspel te genieten. Bij hare komst liet de muziek de tonen van de volksliederen en later die van Die Wacht am Rhein opnieuw weerklinken. Omtrent hetgeen verder dien dag te Dom burg plaats had, meldt ons eene vriendelijke haod het volgende Evenals in geheel Nederland was het ook hier voor allen een feestdag. En toch had de feestviering alhier een eigenaardig karak ter; eene Nederlandsche prinses, H. K. H. mevrouw de Prinses Van Wied, onze Prinses Marie der Nederlanden, stelde zich aan het hoofd der feestvierenden. H. K. H. uitte het verlangen de schooljeuhd te onthalen. Twee dames hadden de eer H. K. H. bij de uit voering dier taak behulpzaam te mogen zijn. De schoolkinderen, allen met Oranje ge tooid, vereenigden zich onder geleide van onderwijzers en onderwijzeressen te ongeveer half twaalf op de Markt, vanwaar zij zich naar het Badpaviljoen begaven en in de groote zaal plaats namen. Oio twaalf uur verscheen H. IC. H. de Prinses Van Wied, vergezeld van H. M. de Koningin van Roemenië, be nevens het gevolg der beide vorstinnen, en terwijl twee schoolmeisjes bloemen strooiden, hieven de overigen het Wilhelmus aan. Daarna begon de uitdeeling ieder kind ont ving twee kantenkoeken en een bolis, waar bij chocolade, later werd ook nog op uit drukkelijk verlangen van H. K. H. limonade geschonken. De hofdames hadden de taak van het uitdeelen op zich genomen, waarbij de prinsen Wilhelm en Victor de behulp zame hand bodeD. Bij tusschenpoozen wer den toepasselijke liederen gezoügen en door liep H. K. H. de rijen der kinderen, ieder kiüd een minzaam woord toesprekende. Bij het vertrek der kinderen ontvingen zij ieder een tablet-chocolade, versierd op den omslag met het portret der Prinses Wilbelmina. Het geheele kinderfeest is uitgegaan van H. K. II. en door Haar bekostigd. Morgen (Woensdag) zal te Domburg we der feestgevierd worden. Zooals wij melddeD, heeft dan eene ringrijderij plaats, waarvoor zeer fraaie prijzen zijn uitgeloofd. (Ji. C Bij de aubade (morgenmuziok) die Zater dag de schoolkinderen aan de Prinses brachten op het Loo, heeft een klein ongeluk plaats gehad dat gelukkig geen ernstige gevolgen had. Toen do Koningin en de Prinses op de stoep voor het paleis verschenen wilde men, wijl de zon II. M. vlak in het gezicht scheen, het linnen scherm boven den hoofdingang van het paleis nog iets laten zakken. Het bleek echter dat het scherm niet goed voorzien was want het viel, zoodat de Koningin aan de bovenlip geraakt werd. Vooral de Prinses was zeer ontsteld, maar kwam heel spoedig tot bedaren, waarna zij weder met de Koningin, elk van een parasol voorzien, op de stoep verschenen, en de aan bieding eener mand bloemen en bet zingen der kinderen verder ongestoord kon plaats hebben. dus goed weten." Verzens lippen plooiden zich tot een glim lach, maar onmiddellijk daarop werd hij weder ernstig. „Uwe vraag, Bent, verdient een "ander antwoord dan ik u geven kan. De wijsheid houdt, helaas, bij dit punt op, geen dichter of denker heeft ooit eene goede bepaling daarvan gegeven. Over dit punt loopen de gevoelens wijd uiteen. De liefde is de.Ari- adne-draad, die ons door een donker dool hof moet voeren jammer dat hij voor de meeste menschen te kort gesponnen werd. Liefde is verwantschap met God, is de eenige menschelijke eigenschap, die niet bekrompen kan zijn. Er is geen kleingeestige liefde. Liefde is misschien de afstraling eener ver loren, betere wereld, die in ods hart ge bleven is. Liefde is het begin en het einde, de wetenschap der menschen kan haar niet meten. Vraag geen wijze, geen philosoof wat liefde is vraag het de vrouw, die gij liefhebt en daarom ook God." „En gij zelf," zeide Bent na een langen strijd met zichzelven Gij zelf, George Z. M. de Koning heeft, bij gelegenheid van den 9o verjaardag van H. K. H. Prinses Wilbelmina, haar onderwijzer, den heer F. Gedekiog, hoofd der gemeenteschool aan de Scheepskade te 's Gravenhage, benoemd tot ridder 5e kl. der Orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Uit Apeldoorn schrijft men aan het U. D De schoone feestdag van heden, de natio nale feestdag bij uitnemendheid, wordt hier weder op waardige wijze gevierd. Te half negen begon de optocht der kinderen naar het Paleis, alwaar zij op het Bassecour defileerden en de feest-commissie de Prinses een bouquet aanbood, hetwelk gaarne aan vaard werd. Daarna ontving de Prinses van Hare Ko- hebt gij lief!" „Wij zijn slechts sedert een uur vrienden," zeide Verzen „en daarom luidt uwe vraag vreemd. Het is mij echter of ik u ver trouwen moet en het een onrecht zou zijn, indien ik u niet vertrouwde. Ik heb nooit bemind een zeldzaam iets, niet waar, in onzen tijd van vroege rijpheid thans is echter de liefde tot mij gekomen, als eene openbaring in mijn droomerig leven. Gij zegt dat de liefde echt moet zijn, en gij denkt dat gij gelukkig zult worden, niet waar? NeeD, zeg ik u, duizendmaal neen. Zie, Bent, ik heb haar maar eenmaal gezien, maar eens gesproken, en ik bemin haar reeds. Onze wegen loopen ver uit elkander, ik ben haar vreemd en toch bemin ik haar. Ik heb haar lief met duizend smarten, veel meer dan mijn leven, meer dan mijne ge dachten, mijn gedichten en andere arbeid wat is de vriendschap, wat het vaderhuis met hare liefde vergeleken Ik zon voor haar vader en moeder verlaten. Ja Bont, zoo is mijne liefde, dat is de spraakloos geboren liefde, de echte liefde eD juist

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1