VLISSIUSCIIE COURANT. No. 102. Zondag 1 September 1889. 27ste Jaargang. Gemeentebestuur. Gemeenteraad. Binnenland. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Posldirect' uren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Prankrijk, de firma G. L. DAUBE 'i Co.,- te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Prankrijk f 1,65 per drie maanden. Ter lezing liggen en verlcrijgbaarsteUing der Gemeentebegrooting voor het jnar 1899, De Burgemeester en Wethouders van Vlis singen, maken bekend dat, ter voldoeuing aan de voorschriften van art. 298 der gemeentewet, de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het jaar 1890, mei de noodige inlichtingen en bescheiden, op heden aan den Raad is aangebpden en voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der gemeente, waar zij in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 30 Augustus 1889. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. B. Zittmg van Vrijdag, 30 Augustus. Voorzitter de heer Tutein Nulthenius. Waarnemend secretaris- de heer J. H. Dommisse. Afwezig de heer Delvoije. De notulen der vorige zitting worden ge lezen en goedgekeurd. De voorzitter legt over de gemeente-be grooting voor 1890 die deu leden toege zonden en in handen zal gesteld worden van de Commissie van fabricage en financiën. De begrooting bedraagt iu ontvangst en uitgaaf 172.877,71. Wordt overgegaau tot het benoemen van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen in de gemeente. Na het verleenen van ontslag uit hunne tegenwoordige betrekking, worden op voor dracht van Burg. eD Weth. uit een opgemaakt drietal van ouderwijzers, met algemcene stem men benoemd voor school A (hoofd de heer P. Lands man,) de onderwijzer P. Zeegelaar. Voor school 13 (hoold de heer W. van Kamer,) de onderwijzers K. C. Delvoije, J. W. Vnelink, J. J. Bevelander, C. van Schage on P. C. H. Sasburg. Deze onderwijzers komen allen van do hulpschool (takelmagazijn) behalve J. W. Vrielink, die van de school van den heer Landsman komt en P. C. II, Sasburg, die op de school van den beer Op deu Zieke werkzaam is. Voor school D (hoofd mej. J. W. Beijer- man,) de onderwijzer C. J. de Steur, komende van de tegenwoordige school B. Voor school E (hoofd de heer W. J. Prij- ling,) de ouderwijzers F. van der VeeD, C. van de Putte, W. Laugebeeke, W. C. van de Volkere, L. Braam, J. Verhoef en A. van de Putte. Deze onderwijzers komen alleu, behalve de heer A. van de Putte, die van den heer Op den Zieke komt, van den heer Van Kamer. Voor school P (hoofd mej M. E. Schuur man,) de onderwijzeres J. H. Gasille, die van school D komt. Wat betreft de onderwijzeressen, belast met het onderwijs in de nuttige handwerken, wordt besloten mej. C. C. E. van Ockenburg, thans hoofd van dat onderwijs aan de schooi van den heer Op den Zieke, over te doen gaan naar school B (boofd de heer W. van Kamer,) en worden benoemd tot helpsters bij ge noemd onderwijs, de dames S. A. R. Dob- belaere, J. C. Terwoert en M. C. Balk, en tot kweekelingen mej. J. de Vries en mej. N. J. Mets. Voorts vrorden benoemd voor school D (hoofd mej. J. W. Beijerman) tot helpsters mej. M. J. Dobbelaere en tot kweekelinge mej. M. Plorusse. Ter aanvulling van de onderwijzeressen aan de openbare school P voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes (hoofd mej. M. E. Schuurman,) komen ter tafel de volgende voordrachten le voordracht1 mej. C. H. Tiggelaar, onderwijzeres te Middelburg, die echter hare sollicitatie heeft ingetrokken en 2 mej. C. A. Fischer, onderwijzeres to Leiden. Uit deze voordracht werd mej. C. A. Fischer, met hoofdacte en acte voor de Eng. taal benoemd met algemeene stemmen. 2e voordracht1 mej. W. L. Crull, on derwijzeres te Tholen. 2 mej. A. J. Kraft, idem to Middelburg, 8. mej. J. C. Biemond, idem te Haarlem. Bij de eerste stemming over deze candi- daten verkregen mej. W. L. Crull 7, A. J. Kraft 6 en J. C. Biemond 1 slem. Bij de tweede en dèrde daaropvolgende stemming verkregen mej. Crull en mej. Kraft ieder 7 stemmen, waarna het lot ten gunste van mej. W. L. Crull besliste. 3e voordracht1 mej. C. Bos, onderwijze res te Midsland op Terschelling. 2 mej. S. J. van den Berge, idem te Sluis. 3. mej. M. R. Bourdrez, idem ta Middelburg. Na drie vrije stemmingen, bij welke mej. C. Bos en mej. Bourdrez telkens ieder 7 stemmen verkregeD, werd mej. C. Bos mot het lot bonoemd. 4e voordracht1 mej. C. J. van Dishoeck, onderwijzeres te Domburg. 2 mej. M. Smit Sibinga, idem te Middelburg. 3. mej. D. M. C. Poppe, idem te Wilhelminadorp. Benoemd met 11 stemmen werd mej C. J. van Dishoeck, terwijl mej. D. M. C. Poppe 2 en mej. M. Smit Sibinga 1 stem verkreeg. Hierna werd overgegaan tot het vaststel len van eene verordening op het openbaar lager onderwijs idem van eene verordening op de samen stelling van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Tegen het voorstel van Burg. en Weth. betreffende de regeling der benoeming van enkele gemeente-ambtenaren en bedienden door het college van Burg. eu Weth. werden bezwaren ingebracht door den heer Gewin, die in het voorstel van Burg. en Weth. eene inkrimping van het gezag van den Raad en eene uitbreiding van dat van Burg. en Weth. meende te bespeuren. Z. i. behoorde de be noemingen o.a.van den opwinder der klok, van deu agent van inkwartiering en den knecht van het raadhuis door den Raad te geschieden. De voorzitter antwoordt hierop, dat indertijd eene verordening is gemaakt naar aanleiding van art. 145 der gemeentewet, welke thans wordt voorgesteld gewijzigd vast te stellen. Tegen het benoemen van den knecht ten raadhuize, door den Raad geen bezwaar ma kende, stelt hij voor dat zulks voortaan door den Raad zal geschieden. De heer Van Raalte geelt hierop in be denking over het geheele voorstel te beraad slagen, waartoe de voorzitter de gelegenheid openstelt. Geen der leden hierover het woord wen- schende te voeren, brengt de voorzitter alsnu het voorstel in omvraag, waaromtrent oogen- bikkelijk geene beslissing werd genomen. Nadat de heer Vau Raalte nog eenige inlichtingen had gevraagd en verkregen be treffende de bezoldigingen van genoemde ambtenaren en de heer Loois de wenschelijk- heid had betoogd den secretaris bij het braud- wezen te doen benoemen door den opper- brandmeester, gaat de voorzitter over tot het in behandeling brengen van eiken in de voorgestelde verordening voorkomenden amb tenaar. Bij eene stemming of de benoeming van den opwinder der klokken al of Diet aan Burg. en Weth. zal worden opgedragen, wordt uitgemaakt, dat zulks door voornoemd col lege zal blijven geschieden. Evenzoo de betrekking van agent vsd in kwartiering en die van knecht ten raadhuize. Ten aanzieD van de benoeming van deu secretaris van do brandweer staakten de stem men, weshalve te dien opzichte eene beslis— siug iu de eerstvolgende zittiDg zal worden genomen en alsdan tevens de verordening in haar geheel zal worden vastgesteld. Ten slotte wordt vastgesteld de gemeente rekening over 1888, sluitende in ontvang met 58.2381.82 iu uitgaaf 52.4748.416 alzoo met een batig slot van f 7683.41°. De zittiDg wordt hierop gesloten. VHssmgen, 31 Augustus. De 9de jaardag van H. K. H., Priöses Wilhelmina, werd heden op de gebruikelijke wijze alhier gevierd door het uitsteken der nationale driekleur aan alle openbaro ge bouwen, Rijks en andere vaartuigen, als mede aan de woningen van een groot aantal ingezetenen. Te 12 uren werd eene parade gehouden deor het 4e bataljon van het alhier liggend garnizoen, welke gecommandeerd werd door den kapitein van Hooijdonck. De dd. schut terij was er niet bij tegenwoordig. Het mailstoomschip ffMerapi," voor de Rotterdamsche Lloyd, op de werf der Kon. Maatsch. ,/de Schelde" alhier in aanbouw, zal op Dinsdag 10 September e. k., des namiddags worden te water gelaten. Van 24 tot 30 Augustus zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der Stoomvaart maatschappij /Zeeland'' aangekomen, met de nachibooten 663 en met de dagbooten 222, daarheen vertrokken met de nachtbooten 690, met de dagbooten 320, alzoo samen aangeko men S85 en vertrokken 1010 passagiers. Om den heer W. van Kamer, hoofd van school C, een blijk van hoogachting en waar- deeriDg te schenkeD, vereeDigden de leerlin gen zich gisteren namiddag, tegen het einde van den schooltijd, in het gymnastieklokaal, en boden hem, bij monde van no. 1 der school, den leerling D. Willemse, een prach- tigen barometer als souvenir aan. Wij woteD, mijnheer, zeide hij, dat we spoedig deze school en ook u zullen ver laten. Vóór we afscheid nemen, betuig ik u, namens alle leerlingen, onzen daDk voor het genoten onderwijs, en spreek den weusch uit, dat het u in alle opzichteu wèl moge gaan en het u gegeven zij, uog vele jaren werkzaam te zijn voor het welzijn der jeugd. Om des te beter bij u in herinnering te blijven, hebben de meesten onzer iets bij gedragen tot den aaukoop van een souvenir, dat ik u hierbij aanbied. Ik hoop, dat ge er lang genot van moogt hebbeD, dat ge er veel mooi weer op zult lezen en dat in uw buis het zonnetje veel zal schijuen. Met dankbaarheid aanvaardde de heer v. K. het geschenk. Hij dankte èn ouders èn leerlingen voor de betoonde belangstel ling en sprak den wensch uit, dat het allen leerlingen wei moge gaan en zij in de nieuwe school ook door goed gedrag en vlijt zullen toonen de moeite en de zorgen op prijs te stellen, die aan hen worden besteed. Ook de onderwijzers mochten niet achter blijven, om hem, van wien ze noode scheiden, een stoffelijk blijk hunner hoogachting aan te bieden. Hun souvenir, twee terra-cotta schilderijtjes, werd ook met ingenomenheid in ontvangst genomen. 's Avonds gaven de onderwijzers gaarne gehoor aan de uilnoodiging van hun patroon, om te zijnen huize hun genoegelijk samen zijn iu school C, hun lief en leed daar te gedenken en scheidden als oprechte vriendeD, die den geknoopte» vriendschapsband nim mer zullen Terbreken. Men schrijft ons uit Goes, dd. 31 Aug. Het verzoek om hedeu de klok te luiden kon natuurlijk, wijl indertijd bij raadsbesluit is vastgesteld dit niet meer te doen plaats hebben, afwijzend beschikt. Den verzoekers moet echter te kennen gegeven zijn, gaarne te zullen ontwaren, dat men door het uitsteken der vlaggen van de feestvreugde over dezen nationalen dag blijk gaf. Of het hieraan, dan wel aan een bloot toeval geweten moet worden, doet niets ter zakehet aantal wapperende vlaggen is ech ter zeer aanzienlijk. Het klokkespel is heden morgen ongeveer l1/» Qur bespeeld. Bij de gisteren middag te Middelburg plaats gehad hebbende tentoonstetlingsloterij zijn de hoofdprijzen gevallenop no. 133 zwarte dames schrijftafel (cat. no. 206) 202 mahoniehouten boekenkast (cat. no. 216) 2S9 tafel in renaissance stijl (cat. no. 588) 280 keukenkachel (cat. no. 62), en 886 badstoel (cat. no. 309). Voor de andere met prijzen uitgekomen nommers is voor belangstellenden bij de firma J. C. W. Altorlfer aldaar een trek- kingslijst verkrijgbaar. Men schrijft uit Domburg aan de Al. Ct. De Koningin van Roemenië, die zich gaarne op de hoogte stelt van toestanden en ge bruiken, aan deze streek eigen, heeft haar verlangen te kennen gegeven om ook het ringrijden te zien. Daarom is eene iingrij- partij georganiseerd tegen Woensdag 3 Sep tember a., waarvoor verscheiden gouden voorwerpen als prijzen beschikbaar zjjn Dewijl dit juist samenvalt met het bezoek der leden van het Belgische Archeologisch Congres wordt daardoor hier vrij wat drukte verwacht. Men schrijft uit Westelijk Zeeuwsck-Vlaan- deren Het schooDe zomerweder der laatste dagen geeft deu boeren gelegenheid, de laatste tarwe binnen te halener wordt alom een gretig gebruik van gemaakt. Slechts eenigen waren voor de regendagen binnen. Enkelen kunnen eeu groot gedeelte vau deu oogst in deu mestput brengen en velen ziju er met heele partijen geschoten graan. De paardenboouen beloven veel. Wat 't fruit aangaat, dit heeft door de hevige windrukken, waarmede de regens der vorige weken gepaard gingen, veel schade bekomen. De appels en pereu zijn klein van stuk eu met het oog daarop be trekkelijk duur.

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1