VLISSINGSCHE COURANT. No. 100. Woensdag 28 Augustus 1889. 279te Jaargang. DAUWWATEH. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. Ü1T6EYEB; F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADYERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke .regel meer 10 cent. Clichés en groote letters vrorden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Binnenland. Vlissingen, 27 Augustus. Men meldt ons uit Goes, d.d. 26 Au gustus De Hoogeer»', heer J. A. EversSetjn, her dacht heden zijn 25jarig priesterschap alhier. Da godsdienstoefening, waarmee het feest als 't ware een aanvang nam, werd dooo eeue groote schare bijgewoond, waaronder ook vele protestanten, o. a. burg. en weth. en den secretaris, die, naar rnen wil, daartoe waren uitgenoodigd. Nadat door den jubelaris een Heilige mis was gehouden, waarbij hij o. a. was gead- sisteerd door de weleerw. heeren Klaphake, kapelaan alhier, Schouten, gewezen kapelaan alhier, Timans, kapelaan te Vlissingen en ineer andere heeren, werd een feestrede uit gesproken door den Weleerw. Zeorgel. heer J. A. Meijs, professor aan bet semenarium te Hageveld, waarin spreker o. a. de waar digheid van het priesterschap besprak. Heden avond om half acht bracht het harmoniegezelschap „Euphonia" in den tuin der pastorie zeer verdienstelijk eenige nom- mers ter eere van den feestvierende ten gehoore. Tijdens het verblijf van den jubelaris kwa men hier tot stand een R. C. kerkhof, een R. C. school en de St.-Jozephvereeniging. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der belastingen te Zijpe c. a. J. A. Bleusen, thans te Yzendijke, Aan het U. D. wordt gemeld, dat, waar schijnlijk tengevolge van de ongunstige weersgesteldheid, Z. M. de Koning in de laatste dagen weer hinder beeft van zijn chronisch lijden (nier-aandoening). Gisteren avond heeft in het gebouw van de Tweede Kamer eene bijeenkomst plaats gehad van de liberale leden dier Kamer, ter verdere gedachtenwisseling over de gedrags lijn, door de linkerzijde te volgen mot op zicht tot de onderwijswet. Door deD Minister van Oorlog was bepaald, dat het blijvend gedeelte der lichting 18S8, vóór zij op half September a. s. met onbe paald verlof huiswaarts zou keereD, in de behandeling van het nieuwe repeteergeweer zou worden geoefend. Aangezien het oveDwel te voorzien is, dat de wijziging der geweren en uitrustingstukken niet tijdig genoeg gereed zullen zijn, zoo moet van dat voornemen worden afgezien en zal het gedeelte der ge noemde lichting later voor dat doel ouder de wapenen worden geroepen, evenais dit voor alle lichtingen in de laatste drie maan den van dit jaar elke lichting gedurende den tijd van 13 dagen zal plaats hebben. Men meldt uit Breda aan de iV. R. Ct. Gedurende de 2 eerste dagen der groote manoeuvres, door de 8e divisie van 312 September in Noord-Brabant te houden, zal de le brigade (oostelijk) bestaan uit de staven en 4 bataljons van het 2e en 6e regt. in fanterie en 4 batterijen van hel 3e regt. veld-artillerifl. De 2e brigade (westelijke) telt don den staf en 4 bataljons van het 3e regt. inf., benevens 3 batterijen veld-art. Beide bri gades beschikken weder over 2 escadrons huzaren (2e regt.) detachementen telegraaf- afdeeling, genietroepen, ordonnancen, hospi taalsoldaten, trein eu inaréebaussée. De le brigade is kenbaar door witte bunden om het hoofddeksel. De hoofdkwartieren der brigades zijn dan gevestigd te Eindhoven en Bokstel. Na deu 2den manoeuvredag gaan bij de le brigade over de staf en 4 bataljons van het 6e regt. inf. en 2 batterijen veld artil lerie, terwijl daarbij gevoegd wordt de ge- lveele compagnie genietroepen. Het hoofdkwartier der divisie zal gevestigd zijn, op 3 Sept. te Eindhoven, 4, 5 en 6 Sept. te Oorschot, 7 en 8 Sept. te Tilburg, 9, 10 en 11 Sept. te Breda. De manoeuvres zullen o. a. worden bijgewoond door den kolonel van den generalen staf Tchitschagou, militair attaché bij de Russische legatie te 's-IIage en door den majoor der art. Libon uailit. attaché der Fransche republiek te Brussel en 's-Hage. Volgens de nieuw ontworpen regeling der militaire opleiding van officieren, zal de Militaire Academie vervormd worden tot eene zuivere driejarige vakschool, waarin zullen opgenomen worden de eerste afdeeling der krijgsschool, de artillerie-cursus-Delft en de militaire school te Haarlem. Leerlingen der Academie zullen practisch bij den troep ge- Uit het Duitsch. 8.) „Ik beb, zeide Bent, eens van een pasto rie in Duitschland geboord, die geheel door linden omgeven was. Dat moet prachtig zijn wij hebben nooit eene linde gehad." Hij zette zijn verbaal voort op zulk een bedaarden toon, alsof hij alles heel natuurlijk vond, maar toch sprak uit zijne woorden ont bering en diepe onderworpenheid. Hij bleef ook eindelijk steken, bij wist niets meer te zeggen en keek verlegen naar Giacinta of hij haar niet verveeld had. Dit scheen echter niet het geval te zijn, want zij steunde het hoofd met de handen en zag hem nadenkend aan, de signora wendde nu en dan met een halfiuiden kreet haar kaarten om, en de pape gaai wiegde zich slaapdronken op zijn ring. „ïïw leven was niet vroolijk," zeide zij eindelijk, „het mijne was het evenmin. Ik heb mijne moeder niet gekend, mijn vader was hoofdofficier en sneuvelde voor zijn ko ning. Mij bleef niemand over dan Zia, die eens eene zeer beroemde zangeres was. Zij trok zich mijner aan, en nu zal ik ook spoedig moeten zingen om mijn brood te verdienen." Zij sprak dezo woorden onverschillig en dof uit, als sprak zij tot een vreemdeling. Bent gevoelde er zich echter ten diepste door getroffen. Hij had immers nog ouders, broe ders en zusters en een tehuis hoe rijk was hij vergeleken met deze vreemde, ver latene mensehen Hij moest wel werken, maar dat was immers zooals liet behoorde, on hij had de krachteu er voor. Zij echter moest van de eene plaats naar de andere trekken en zou door duizenden oogen aangegaapt en beoordeeld worden f Hij was nog nooit in een schouwburg of op een concert geweesthij herinnerde zich echter eene zangeres, die hij eens jaren geleden ergens gezien had met vormd worden. Toelating geschiedt na al dan niet de cadettenschool met tweejarigen cursus te hebben doorloopen. De hoofdcur sussen voor adspirant-officieren worden saam- gesmolten tot een cursus te Kampen. Voorts zal eeDe Hoogere Krijgsschool opgericht worden voor officieren der land- en zeemacht en zullen andere maatregelen worden geno men tot voortzetting der studiën binnen- en buitenslands. De betrekking van inspecteur van het militair onderwijs is weder hersteld. Het ontwerp Iaat gelegenheid lot instelling van reserve-officieren. De eerste goedkoope trein uit Nedeiland naar Parijs zal, volgens regeling van gis teren, op 12 September loopen. Het vertrek van Utrecht N. R. S, is bepaald op 8.10 's avondsvertrek Rozendaal 10.56 aan komst Parijs 6.55 's morgens. De terugreis van Parijs Js Woensdags 18 September vangt aaa te 9,40 's avonds, aankomst te Rozen-- dcal 5.47 's morgens en te Utrecht te 9.20 ;s morgens. Biljetten voor den trein worden uitgegeven, bubalve aan de voornaamste stations waar langs de trein gnat, o. a. ook te Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Leeuwarden, G*oningen cdz. De rei9 van die plaatsen, in aansluiting aan den extra-trein, vindt per gewonen trein plaats. Zoo vertrekt men op de heenreis ran Amsterdam bijv. te 5.55 's middags per Rijnspoorweg, om te Utrecht den trein te treffen, en te 5.83 per Hol- landsche spoorweg, om te Rozendaal aan te sluiten. De prijs van Utrecht bedraagt voor de reis heen en terog 20 per 2e en ƒ14 per derde klasse; voor Amsterdam ƒ21 voor de tweede klasse en 14.55 voor de 3e klasse en van Rotterdam 18.15 voor de 2e en ƒ12.70 voor de 8e klasse. De Haagsche wandelaar. LI. «Alles weten ia alles vergeven." Ik weet niet of het een Prnnschmnn is geweest, die deze uitdrukking uitvond, maar Frauschraau of Chinees, Laplander of Patagoniêr, hot doet er niet too, hij, die deze uitdrukking het eerst gebruikte had zeker machtig veel op zijn geweten. Hot is ook zoo gemakkelijk, want als die uitdrukking met een diepen zucln vergezeld gaat, dan is de hoorder zoo ras tot modelijden gestemd, en de „schrobbeering," die de schuldigo verdiende op te loopen wordt door dat «Alles weten is alles vergeven," misschien wel vervangen door een vriendelijk woord. Weet ge het wel dat ik den zevenden Juni voor het een tijgervel op den ontblooten boezem en een wijnglas in de hand, moest het stille, op eene liefelijke bloem gelijkende wezen voor hem, ook zulk eene worden Nooit 1 Hij voelde pijn in het hart, hij begon on- zamenhangend, onverstandig zelfs te spreken, maar het was een storm van wee en harts tocht, die uit het diepste zijns harten kwam. Het jonge meisje zat stil, met de oogen vol tranen tegenover hem. Over zijn eigen lot, zijn eigen arm, kommervol leven, had hij niet geklaagd, neen, slechts het leed vaD andereD deed zijn hart trillen, zijn voor hoofd gloeien en bracht toornige woorden op zijne lippen o, wat was hij goed Zij ge dacht de gift, die hij aan het bedelend kind geschonken had. Dat was slechts eene vluch tige opwelling van medelijden geweest, maar hoeveel grooter en liefelijker wa3 de weldaad, die hij haar thans door zijne hartelijke, warme deelneming bewees. Hij troostte haar zoo goed hij kon, en de arme jongeling met den slecht gemaakten jas en zijpe van aan doening trillende stem vermoedde zeker niet met welke innige dankbaarheid zich dat ver- laatst ik durf het woord niet uitspreken, maar het moet er uit, weet ge het wel dat ik den zevenden Juni voor het laatst eene wandeling met u deed? Het is bijna drie maanden geleden I O foei, ik weet niet waar ik mij bergen inoetl En toch, als ge eens alles, alles wist, dan ik zuclit diep, buig in allen ootmoed het hoofd en stamel: «Alles Weten is alles vergeven.1' Maar, wie trekt me daar aan de mouw Het is vans Zeéuwsche schoon e, zooals ik die zoo graag zie. en ondeugend vraagt ze «Verliefd geworden „Op reis geweest?" klinkt het van een anderen kant. „Schrijfkramp gehad.?" luidt de vraag vao een ge neesheer „De bokkepruik op gehad?" - „Teveel komkommers gegoten - „Een hnwelijksreisjo gemaakt?" - ,/l'e veel in de zorgen des levens gezeten - „Uw eerste liefde vergeten eD met eene andere gewandeld Van alle kanten kumt men mij mot vragen aanboord, maar ik kau u niet de ware oorzaak noemen. Ach, een diepe zacht, hoort gij hem? en dan „Alles weten is alles vergeven Ziezoo, mijn kerfstok is eflen gemaakt en iu een fat soenlijken rotting veranderd Gaat ge mede «Neeu, ondeugeude mouwtrekster, niet langs dezen kant. Dat is de weg, die ons langs de grachten zou brengen en wc hebben een duur kanaal voor de watcrververscking. maar de sluisdeuren zijn dicht, sinds te Scheveningen het eerste had genomen werd eD ze gnau pas open als de laatste badgast het water verlaat. Er veel van zeggen mag ik niet. anders nemen de voor standers van de gesloten sluisdeuren het mij kwalijk, zooals ze het den viciduizeud menschen kwalijk namen, die dezen zomer een request aan den Gemeenteraad aan boden om de sluisdeuren weer open te zetten. Men stak met dat getalletje van bij de vierduizend den drank, men uoemde het bespottelijk klein I Als die vierduizend tuaar aa hunne zijde gerequestreerd hadden, dun zouden ze dat misschien ook wel in opgeblazen kwnkzalverstaal geuoemd hebben esu pbalmix va-» edclea en onedelcn, van aanzienlijken en geringcu. vao rijken en armen, van geleerden en eenvoud/gen van geest, dan zouden ze wel licht zoo eerlijk geweest ziju om van die vierduizend eens twintigduizend te maken, omdat in ecu geziu toch in de meeste gevallen het hoofd alleen maar teekent, maar dau uit naam van al de zijuen I Men heeft dat niet gedaan, de menschan hebben nul op hun request gekregen en zelfs het verslag, dat deskundigen omtrent het zeewater voor het badhuis uitgebracht hebben ca dat gunstig moet ziju voor de gcopcude sluisdeuren, wordt eenvoudig aao de burgers niet bekend gemaakt. Dus niet langs de gracht, mejuffrouw I „Dau naar het Lange Voorhout om de toebereidselen voor het feest vsn den Prinsesjes-dag te ziou I Br zal heel wat in Den Haag gebeuren, hebben we gehoord I Is er weer niet een Eiffeltoren?" Loop maar niet te hard I Dat feest zal wol nfloopen. Eu een Eïlïeltoren Zwijg ervan I Gij zijt immers mouarchaal en dc Eiffeltoren is Eepublikeinsch. Als gij dat niet gelooft dau kan ik het niet helpen. Om u de waarheid te zeggen zou ik het ook niet geweten hebben, als een geleerde dat niet iu schitterende, bruisende, krachtige, mannelijke, forache, gespierde, gloedrijko vurigo eu vaderlandslievende taal had verkondigd. Ik was er „heelemaal kapot" van, toeu ik dat las, want weet u, ik had ook behoord tot die douime menigte, die niet begrepen had dat de miniatUUr-Eilleltoren in den hoschvijvor bij den verjaardag vaa Hare Majesteit dc Koningin zoo'n Jacobijn, zao'n Robespierre was. Ik voelde dat ik vau top tot teen bloosde over mijn domme domheid 1 Vraag dus niet Daar ceu Eiffeltoren, want die ïs door de machtige stem vau een vaderlandslievend geleerde vermorzeld, vernietigd, vernield, vergruisd, als laten en toch zoo volle hart tot hem wendde, hij vermoedde het zeker niet, want hij zweeg en draaide zijn hoed rond, dien hij tot nu toe krampachtig in zijne hand gehouden had. ,/Caria mia, amuseer je jezelve nog al?" riep de signora vanjhaar ligplaats, terwijl zij een nieuwe rij kaarten uitspreidde. Giacinta maakte eene beweging alsof zij ontwaakte. „Dank u, Zia," antwoordde zij koel en wendde zich toen tot Bent. „Beklaag mij niet al te erg," zeide zij „want ik zing gaarne, ik zing met geheel mijn ziel als gij wilt, zal ik dadelijk wat voor u zingen en wel zoo goed als ik het ooit gedaan heb.' Hare stem klonk wonderzacht, maar toch trilde het om haar mond, alsof zij met hare tranen worstelde. Zij stond op en deed een schrede voorwaarts. „Mia Giacinta, che ideal" riep de tante verbaasd en bezorgd uit. „Ge hebt heden reeds zooveel en zoolang gezongen, dat ge u met alle geweld ziek zult maken. Als de hofraad u eens om eene aria verzoekt, rijt gij altijd moede, ofheesch, of hebt ge

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1