VLISSINGSCflË COll INT. No. 98. Vrijdag' 23 Augustus 1889. 278te Jaargang. Binnenland. DAUWWATEH. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande loren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. C? tf6 Parijs!1 "Frankr^' de firma G' L' Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Vlissingen, 22 Augustus. De bekendmaking dat het water in het Kanaal door Walcheren op 26, 27 en 28 Augustus zal worden afgelaten, heeft tot oorzaak het leggen der bedding voor het afloopen der op de Kon. Maatsch. „De Schelde" voor de Rotterdamsche LloyJ in aanbouw zijnde mailsteamer „Merapi", dat naar men verneemt in 't begin van Sep tember zal plaats vinden. Maakten wij vroeger reeds melding, dat de Provinciale schietwedstrijd van de dienst doende schutterijen van Middelburg, Vlissin gen, Goes en Zierikzee niet kon doorgnan, nu is door den majoor-commandant goed gevonden en bepaald, dat eene huishoudelijke schietwedstrijd zal plaats hebben voor elke compagnie afzonderlijk. Voor de eerste compagnie is de dag be paald op Maandag 26 en voor do tweede com pagnie op Woensdag 28 Augustus a. s. Bij gunstig weder zullen de compagniën daarvoor aantreden des middags te 5 uren aan de Tonnenbrug en bij ongunstig weer wordt de oefening telkenmale één dag uitge steld. Het aankoopen der prijzen is aan de zorg van de compagnies-commandanten toever trouwd en, zijn wij goed ingelicht, dan wor den enkele prijzen, zoo mogelijk, beschikbaar gesteld voor minder-geoefenden op eenigen korteren afstand, terwijl de meer-geoefenden 5 schoten doen uit de vrije baud, op den afstand van 150 meter, op de vijfmansschijf. Eerst komen de treffers, daarna de punten in aanmerking. Voor de eerste compagnie worden de prij zen, op den dag der oefening, tentoongesteld in het café „Maison des Pilotes" en aldaar des avonds uitgereikt. Op Maandag 2 en Dinsdag 8 September e. k. zal, telkens van 's namiddags 1 tot 5 uren, een huishoudelijke schiedwedstrijd plaats hebben op bet terrein van het voormalige luit Midden-Kroonwerk, en wel voor leden van de Scherpschutters-vereeniging /Vlis singen" en genoodigden. Deze wedstrijd zal verdeeld zijn in A. Een personeelen wedstrijd, uitsluitend voor leden der vereeniging Vlis- Uit het Duitsch. 1) singen". Vijf schoten, desverkiezende met één proefschot. B. Eeu wedstrijd opvrijebaan, 150 meter, 3 schoten h 0.50. C. Een idem, 200 meter, 5 schoten, a 1.00. D. Een idem, 25 passen, 6 schoten, h 0.50. Bij de sub. A B en C bedoelde wed strijden mag worden geschoten met geweren en munitie naar verkiezing. Wedstrijd D is een Revolverwedstrijd. Van de opbrengst der vrije banen wordt 80 v°or prijzen besteed en wel, voor Wedstrijd B Wedstrijd C. Ie prijs 25 5e prijs 10% le prijs 30 2e 20 6e 10 2e 25 3d 15 7e i/ 5 8e 20 4e 10 8e 5 4e 15 5e ff 10 Wedstrijd D. le prijs 50 2e 30 3e 20 Proefscboten zijn op de vrije banen niet toegestaan, terwijl iedere schutter in eigen munitie moet voorzien en op elke baan slechts voor ééu prijs in aanmerking zal kunnen komen. De leden outvangen echter Beaumont- patronen voor de vrije banen, zoolang de voorraad strekt. Overigens gelden de gewone, bij wedstrij den gebruikelijke regelen. Het eenige, dat hij vond, was dat Lalage fang niet zoo schoon klonk als Giacinta. Daarna begon hij het papier met eeD groot aantal kunstig ineengeslingerde G's te bedekken en hield toen plotseling op. «Met de ode," 9prak hij iD zichzelveu, //gaat bet Diet, misschien is die vorm wel te ouderwetscb, ik moet een metrum nemen dat mij gemeenzamer is en meer variatie bezit." In dien geest herhaalde bij de gedichten, die hij in zijne kinderjaren bad moeten leeren, maar vond niets, dat hem leek. Eindelijk helderde zijn gelaat op, hij nam haastig de pen op en schreef De jl. Dinsdag alhier gehouden collecte voor De Unie, een school met den bijbel", heeft, behoudens enkele te verwachten nagif- ten, opgebracht de som van 271,775. Het vorige jaar was de opbrengst 292.49®, legeD 281,11 in het jaar daaraan vooraf- Zaterdag 24 dezer wordt 's morgens vroeg tijdig het koninklijk Engelscb jacht „Os- home" in de buitenhaven alhier verwacht, vermoedelijk met de bestemming om de Prinses van Waie9 naar het vaste land over te voeren. Ondanks het voor het geven van eene uitvoering in de open lucht zeer ongunstige weder, viel het concert, van wege de zomer- concert-vereeniging „Vlissingen" gegeven „Leonore ontwaakte bij het morgenrood Uit benauwende droomen." ffDat is het," riep hij bijna hardop, daarin ligt eene zekere regelmatigheid, bijna een zekere congruentie der strofen." Maar niettegenstaande deze congruentie der strofen pijnigde hij zijne hersens te ver geefs, want het was hem onmogelijk ook slechts een enkelen regel te doen rijmen. Op het laatst kwam de gedachte bij hem op, dat bet verzen maken toch zoo heel gemakkelijk niet was. Hij verviel met de hand onder het hoofd in diep nadenken, er schoten hem eeD paar woorden te binnen, die door Giacinta gezegd waren, n.l. Eeu vroolijk hart uitte zich Dooit in een groot lied. „Dat is het," riep hij opspringend uit „ik kan niet dich ten, omdat mijn hart te vol en te gelukkig is, omdat ik u, Giacinta, dadelijk, op het oogenblik zal wederzien." Een hevige windvlaag kwam door het ge opende venster en in de straten begon het donker te worden. Hij staarde nog eenige oogenblikken in de schemering en begaf zich toen langzaam naar het huis naast bij. door het 9tafmnziekkorp9 van het 3e regi ment infanterie uit Bergen-op-Zoom, onder directie van den heer Bouwman, op jl. Dinsdag avond een vrij druk bezoek ten deel. De uitvoering had dientengevolge plaats in de Kurzaal van bet Grand-Hotel en deed de kapel van bet 3e wederom alle eer aan. Verschillende nummers werden flink toege juicht en gebisseerd. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de kolonel J. H. H. Dommers met zijn adjudant. Volgens het prov. verslag van Zeeland over 188S werden in onzeprovincienfgegeven 1421 jacht- en vischakten eu 526 kosielooze ver gunningen tot visschen. Eerslgemelden brach ten eene bale voor het rijk op van ƒ14361. Met het speciale toezicht op de jacht en visscberij wareD 18 bezoldigde rijksveldwach ters belast en 259 onbezoldigde. Omtrent den dienst der prov. atoombooten op de Westerschelde wordt gemeld dat 60881 personen werden vervoerd in 5894 reizen. De ontvangen vrachtgelden bedroegen van personen 32606,90, vap goederen en vee f 6621,15 van brievenmalen en postpakketten 12500. Van 1866 tot 1875 werden gemiddeld per jaar vervoerd 38270 personen en van 1876 tot 1885 gemiddeld per jaar 42111; in het jaar 1886 46973, in 1887 58590 en in 1888, zooals vermeld, 60881. Van wege de spoorbootmaatschappij Mid delburg Zierikzee werden 7677 eerste klasse reizigers vervoerd en 10995 tweede klasse. Samen 18172. De ontvangsten bedroe gen voor transport van personen 17015,05, van goederen en vee 4197,65, van mili tairen 197,70 en van postpakketten 250. Samen 21660.40. Tusscken Walsoorden en Vlake v. v. werden overgebracht 663 reizigers le klasse en 7273 2e klasse, samen 7935. Wegens vrachtgelden werd ODtvangen voor personen 5190,90, voor goederen f 887,8SB en voor vee ƒ897,35. Samen 6976,176. De Staatscourant bevat het volgende ver slag omtrent de verwachtingen van den oogst van 1889 in de provincie Zeeland. Van de wintergranen, tarwe, gerst en rogge, kan over het algemeen een vrij ruim be- Op de tweede verdieping ontmoette hij het dienstmeisje, dat hem zoo barsch ontvangen had; zij zat op den grond neergehurkt en schuurde met vuurroode armen de trap. „Neem mij niet kwalijk, dat ik u onnoodig stoor" zeide Bent haastig, „ik heb mij in de verdieping vergist." Het meisje, dat aan geene vriendelijkheid gewoon was, zag hem verbaasd aan. Hij liep voorzichtig de natte trappen op en kwam aan eene hooge glazen deur, waarboven stond Signora Galiero, Vicolo Giuliano 55. Toen hij aan de schel trok, word hij be antwoord door het keffen van een kleinen bond, waarop Giacinta snel de deur open deed en hem verzocht binnen te komen. „Ik heb tante op uw bezoek voorbereid," zeide zij, „mijne lieve Zia is van daag goed gestemd." Deze woorden sprak zij tamelijk luid, met het hoofd naar de kamer gewend „en nu volg mij slechts." Zij opende de deur van eene eenvoudige kleine eetzaal, sloeg toeu de portieren open en geleidde hem in een bijzonder groot ver trek, waarin een halfduister heerschte. In den schot worden verwacht. De slagregens en windvlagen der laatste weken veroorzaakten echter veel schade. Vooral van de wintsr- gerst schijnen de zwaarste stukken door te vroege legering, zoo in beschot als in qua- liteit, hier eu daar sterk te hebben geleden. Ook zomergerst en haver zijn in meerdere of mindere mate neergeslagen toch kan nog vrij algemeen eene meer dan middelmatige opbrengst worden verwacht. De boekweit, alleen verbouwd iu enkele grensgemeenten, laat een matig beschot verwachten. De paardeboonen waren zeer schoon ont wikkeld en beloveD, uitgezonderd enkele stukken, waaraan de bladluis nadeel deed, een vrij hoog beschot. Witte en brniue boonen (stamboontjes) staan tot dusver bijzonder gunstig en laten een ruimen oogst verwachten. De stand der erwten is meestal uilmuritend. Wel veroorzaakte hier en daar de St. Jans- brand nadeel, maar over het geheel kan een ruim, of althans meer dan middelmatig be schot worden verkregen. Het koolzaad doorstond den winter bijzon der goed de oogst wordt in sommige streken ruim, in andere middelmatig genoemd. Karwijzaad gaf zeer bevredigende uitkom sten. De vlasteeit, waartoe dit jaar veel grond is gebezigd, is vrij algemeen geslaagd. Er is veel goed vlas en de bedongen prijzen zijn zeer bevredigend. De aardappelen ontwikkelden zich gunstig en stonden tot voor korten tijd uitmuntend de gewone ziekte heeft zich echter id de laatste dagen, zoowel in het loof als aan de knol ge openbaard, De uitkomst is nog onzeker. Suikerpenen beloven een ruimen oogst; zoo ook mangelwortels en paardenpenen. Van de klavervelden was de opbrengst uit muntend de graslanden voorzagen ruim in do behoefte, de hooioogst was buitengowooD over vloedig en werd iu puiken staat binnen gebracht. In de gemeenten Schoondijke, Groede en Zuidzande,KattendijkeenWolfaartsdijk,Tholen en Poortvliet deed een zware hagelbui in bet begin der maand Juni groote schade aan de veldvruchten. Het bestuur van de vereeniging De Dageraad heeft eenige beschouwingen betreffende het afgelegensten hoek van de kamer bevond zich eene hangmat, waarin eeDe tamelijk gezette, rijk gekapte dame van oDgeveer veertig jaar rustte, naast haar stond een tafeltje met allerlei snuisterijen en een bord vol oranje appelen, boven haar wiegde zich op zijn ver gulden riDg son schoone papegaai met bonte veeren. Zij richtte zich op. „Hier, Zia," zeide het jonge meisje vroo lijk „breng ik u mijnheer mijnbeer zijn naam begint met Bent, zooveel heb ik er gelukkig nog van onthouden. Hij wil u zijne opwachting maken, eu ik vind het heel Jief van hem, dat bij niettegenstaande het af schuwelijke weder toch naar ons gekomen is." Bent had gedurende deze woorden, welke zij tot zijue inleiding gebruikte, de gelegen heid gevonden tweemaal eene buiging te maken, en gevoelde zich nu onder de blikken, die zij op hem wierp, tamelijk verlegen. Zia had spoedig haar onderzoek geëindigd. uMa chel" zeide zij de schouders opha lend en op roedelijdeuden toon tot Giacinta, tche poverelto

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1