VIJSSIMiMlllE COURANT iiiwu e. No. 97. Woensdag 21 Augustus 1889. 27ste Jaargang. Gemeentebestuur. B i n n e n 1 a n d. DAUWWATER. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. U|1 T G E V E R F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissïngen. PRIJS DERc ADVERTENTIËN Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE c Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Aangifte van nieuwe leerlingen. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden dat tot 1 September e. k. gelegenheid be staat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de navolgende scholen School E, uitsluitend jongensschool, (hoofd de heerW.J.Frijling), mits voldoende aan proe ven van bekwaamheid. School D, uitsluitend meisjesschool, (hoofd der school mej. M. E. Schuurman,) mits voldoende aan prooven van bekwaamheid. School C, uitsluitend jongensschool, (hoofd der school de heer W. van Kamer). School F, uitsluitend meisjesschool, (hoofd der school moj. J. W. Beijerman). School B, tusschenschool (hoofd der school de hoer F. J. Op den Zieke.) Zich aan té melden bij de hoofden der betrokken scholen. Vlissingeu, den 6 Juli 1889. De Burgem. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT. Vlissingen, 20 Augustus. Zaterdag 11. werd door den beer jhr. mr. V. de Stuers, referendaris van schoone kun sten, een bezoek gebracht aan de gebouwen der Abdij te Middelburg. De poort, die van het binnenhof naar de Balans voert, zal in haar oorspronkelijken, schoonen vorm her steld worden. Verscheidene onnutte en onar tistieke bijgebouwtjes worden opgeruimd, eu aan bet provinciaal archief worden een paar zalen afgestaan, die het ter berging van zijn rijke verzameling hoog noodig heeft. Uit het Duit8ch. 6.) Hare fijne gelaatstrekken werden door een bijua onmerkbaren blos gekleurd. „Gij zijt zoo goed voor mij/' stamelde hijmaar sta mij deze enkele maal nog toe ik was nog niet geheel uitgesproken, het was nog niet alles Hij greep in zijn portefeuille en haalde een tamelijk groot schrijfboek voor den dag. „Neem het, bid ik u," zeide bij verlegen, bet zal mij zulk een genoegen doen." „O, hoe mooi 1" riep bet jonge meisje Vroolijk het zijn zeker gedichten, niet waar?" //Gedichten, wei neen I" antwoordde Beat gekrenkt; „Dit is iets veel beters, het heeft Bij den gemeenteraad van Zierikzee is een adres ontvangen van de firma F. van Schaik, te WoenselEcfeart, die een locaalspoor met tramweg wil aanleggen van Zierikzee naar Rozendaal, over den Dam door het Slaak met overbrugging van het Zijpe. Voor deze brug vraagt hij van Zierikzee een subsidie van 1/i in de kosten. Ook beeft hij zich tot den Minister van Waterstaat en tot de Staten van Zeeland en Noord-Brabant gewend om subsidie voor het werk. Het is voor Schouwen en Duiveland te hopen, dat de onderneming succes heeft. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Geiieraal zijn ter vergaderiug bijeengeroepen legen Maandag den 26slon dezer, des avonds te acht uren. Bij koninklijk besluit i9 bepaald, dat leges-trekkende ambtenaren, die een tweede of volgend huwelijk hebben aangegaan, doch verzuimden binnen den in art. 1 van het K. B. van 27 Juni 1S82 No. 80, gesteldeu termijn de vereischte verklaring in te zenden, mits voldoende aan het bepaalde bij art. 2 sub. 2 ^vnn genoemd K. B., alsnog aan de vrouw en kinderen uit dit huwelijk de deel- gerecktigbeid iu het weduwenfonds kunnen verzekeren, door toezending van de verkla ring, met de huwelijksakte, v<5<5r 1 Januari 1890 aan den directeur van het weduwen- fonds. Door de directie der Nederl.-Amerik. Stoomvaart-Maatschappij is een rondschrijven aan haar agenten gezonden, waarin zij ver zoekt, geen passagiers aan te nemen, welke vóór of op den 14n September a. s. als passagiers le en 2e klasse wenschen te ver trekken, doordien alle plaatsen als zoodanig zijn bezet. Een en ander bewijst dat. tal van personen de Nieuwe Wereld bf gaan bezoe ken of wel tot woonplaats kiezen. Zestien stoomschepen der Ned. Ind. Stoom vaart-Maatschappij, thans iu de a Indisehen Archipel varende, worden met 1 Jan. a. s. door de Kou. Pakketvaart-Maatschappij overgenomen. Voor deze uitbreiding besteedt laatstgenoemde maatschappij een kapitaal van drie millioeD. De Ned.-Ind. Stoomvaart-Maatschappij zal zich na bovengenoemdeu datum uit de vracht- en passagiersvaart in den Ned.-Ind. een tamelijk practische waarde." Zg sloeg het schrijfboek op, keek natuur lijk naar de laatste bladzijde en trok een verwonderd gezicht. Op het titelblad stond „Onderzoek naar hyperbolen van de hoogere soort Hyperboloiden.) Der redster zijns levens in dankbare vereering gewijd door Bent SürenseD, Studiosus." Zij keek hem bijna verschrikt aan. „Hemel, wat is dat P" zeide zij eindelijk „wat moet dit beduideD. Hyper boloiden?' Bent bedacht zich een oogenblik en begon toen met groote voldoening eeue zeer geleerde beschrijving van hyperboloiden te geven. Het was lief van baar dat zij in geen lach uitbarstte, waartoe zij grooten lust bad. „Dat is zeker wonderschoon, mijnheer Bent Sörensen nu weet ik toch ook uw naam maar voor het oogenblik versta ik er geen woord van, gij moet mij dat eens bij gele genheid verklaren. Hoe dit zij, ik dank er u ten zeerste voor. Nu moet ik u echter iets zeggen „Het staat volstrekt niet dat wij te zamen op de daken wandelen, de buren konden er wel eens over praten. Ga Archipel en vandaar op Singapore V.V. terugtrekken. Onder de overgenomen schepen bebooren ook de „Bantam", de „Celebes", de „Bor neo" en de „Gouverneur Generaal 's Jacob", die tban9 nog varen iu de lijn van de Stoom vaartmaatschappij „Holland" tusschen Am sterdam en Java. pleiziertrein te gaan te Utrecht, 's-Bosch, Tilburg of Rozendaal, Nadere bijzonderheden kunnen eerlang worden tegemoetgezien. E Naar aanleiding van berichten, die dezer dsgen de ronde doen, omtrent de voorne mens die zouden bestaan om de militaire strafgevangenis nabij Leiden naar elders te verplaatsen, kan het volgende worde.n ge meld Het is reeds lang zeer zeker, dat die ver plaatsing zal geschieden, en met het oog daarop werd dan ook reeds in het voorjaar (Februari) een onderdirecteur aangesteld voor slechts 10 maanden, op eeue jaarwedde bere kend ƒ1800. Eerst wensebte men daartoe zelfs reeds 1 October over te gaan, doob de Re kenkamer meldde, dat niet vdor 1 Januari over de gelden zou kunneu worden beschikt. Nu is men zelfs reeds bezig, verschillende bijgebouwen, een smederij en andere werk plaatsen iu te richten voor de nieuwe be stemming; eu deze is eene rijkswerkinrich ting voor vrouwen, die van Veenhuizen naar hier zulloo worden overgebracht. Wat de toekomstige verblijfplaats der ge vangenen betreft daaromtrent is nog niets met zekerheid bekend. Over bun aantal zijn de meest verschillende berichteu in omloop, doch het feit is, dat er in het zeer ruime gebouw slechts 162 militaire gevangenen en 22 bur gers (correctioneel) worden bewaakt. Van die militairen zijn een kleine vijftig uit ons land, de overigen uit onze koloniën, en van deze laatsten zijn er met ten hoogste 15 en ten minste 5 jaren gestraft. Het U. D. verneemt, dat de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen met de betrokken spoorwegmaatschappijen onderhan delingen lieeft aangeknoopt, om in de maand September wekelijks een pleiziertrein 2e en 3e klasse van Utrecht naar Parijs te laten loopen, tegen verminderde vrachtprijzen. Na een zesdaagsch verblijf iu Parijs zou den de reizigers per extratrein terugkeereo. Reizigers van verschillende plaatsen in Nederland zullen gelegenheid hebben op den nu bedaard de trap af eD bezoek ons dezen namiddag langs den hier te lande gebruike- lijken weg, ik zal ondertusschen tante er mede -in kennis stellen. Wij wonen op de derde verdieping." Bents gelaat werd als met een lichtstraal over- togen. Zij woonde dus maar een trap lager dan hij en er lag dus geen ouoverkombare afgrond tusschen hen. Hij had het wel kunnen uit schreeuwen van geluk.Maar hoe rijmde zich dit met den avond, toen Giacinta hem als eene verschijning uit eene wereld vol glaos, die hem vreemd was eD die hij vreesde, voorbijge gaan was. Het joDge meisje begreep den loop, welken zijne gedachten namen. „Wij zijn niet rijk I" zeide zij met een weemoedig lachje. „Wat het rijtuig betreft, waariu gij mij gisteren gezien hebt, dit be hoort aan een hier woonachtigen aanzienlij ken heer, aan wien wij aanbevolen waren. Hij is een vriend van taute, geloof ik," voegde zij er met een zonderling trillende stem bij en is een beschermer voor ons. Gij zult dit alles later nauwkeuriger hooren en nu Omtrent de laatste executie te Tjilegon deelt de Java-Bode de volgende'bijzonderheden mede Woensdag 10 Juli worden de zes ter dood veroordeelde muiters uit de gevangenis te Se vang door een gewapend geleide, onder den 2en luitenant Haak Bastiaanse, naar Kramat Watoe gebracht en van daar door een gewapend ge leide onder den len luitenant Baudoin afge haald, die ze verder bracht naar de gevangenis te Tjilegon, om Zaterdag den 13en Juli te worden opgehangen. Niet weinig verbazing wekte het op, toen op dien morgen vlak bij Tji legon eenige duizenden Bantammers, zoowel mannen, vrouwen als kinderen zich rechts en links van den weg schaarden, wellicht bloed verwanten om die slachtoffers voor het laatst blijken van belangstelling te geven. Niet lang nadat de veroordeelden de gevangenis waren binnengetreden kwamen er van de zijde der familieleden verzoeken bij het hoofd van plaat selijk bestuur, ook in de gevangenis te mogen worden toegelaten om hunnerespectievemannen, broeders of andere aanverwanten slamat en ververschingen te brengen, hetgeen blijkbaar niet van harte ging. Deze verzoeken worden toegestaan, mits bij gedeelton en ouder streng toezicht van politie-personeel. Nadat den ver oordeelden door den ass.-resident, den heer Donner, de dood op Zaterdag was aangezegd, vroeg éen hunner, met name Armadja, om, in stede van Zaterdag, Vrijdag te mogen worden opgehangen, teneinde als geloovige te kunnen sterven en in den Hemel terecht te komen, welk verzoek natuurlijk werd van de hand Verder ging alles gelijk den vorigen keer, met deze wijzigingen, dat nu de le luit. Bau doin in het kampement achterbleef en de le luit. Ferguson naar het executie terrein ging. De 2e luit. Van der Scheer had dezelfde functie van de vorige maal. Om zes uren 's morgens kwam de cavalerie te Tjilegon aan, onder den 2en luit. Van Ester. Op het executie veld ging aJles juist als de vorige maal. Er heerschte echter ditmaal niet zoo'n buitengewone stilte als toen. Er was wol is waar op het galgen veld zelf geen Bantammer te bekennen, doch op eenigen afstand daarvan stonden een hoop lui naar het schouwspel te zien. Ook op Tji legon zelf was niets van stilte te merken alles giDg als gewoon zijn gang. Dog iets. Mijne goede tante bezit een bij zonder eigenaardig karakter, zij is verschrik kelijk oprecht eu gewoon hare geheimste gedachten nu en dan heel duidelijk uit te spreken. Als ze soms niet al te beleefd jegens u mocht zijn, neem het haar dan om mijnen twille, wat ik u bidden mag, niet kwalijk. „Zij houdt dol veel van mij," voegde zij er roet een droevig lachje bij „en vindt dat eigenlijk slechts een prins ol het eene of andere fabelachtig wezen het waard is met mij in kennis te komen. Dus, nu weet gij wat u te wachten staatals ge moed hebt, kom ons dan bezoeken, ik zal u wachten." Zij groette vriendelijk en maakte zich ge reed heen te gaan. Bent bemerkte dat zij haar boek vergoten had, hij nam het op en gaf het haar half opengeslagen en zag toen dat het verzen bevatte. „Houdt ge vau gedichten vroeg hij zeer verwonderd terwijl de gedachte bij hem begon op te komen dat hij met zijne op dracht tot „Onderzoek der hyperbolen van hoogere soort," te gul geweest was, Het jonge meisje glimlachte,

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1