VLISSINGSCQE COI RWl. No. 96. Zondag 18 Augustus 1889. 27ste Jaargang. Gemeenteraad. Binnenland. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,—. franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. Ujl TGEVEK: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTEMTËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parij9. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Zitting van Vrijdag16 Augustus. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius. Afwezig de heer Wibaut met kennisgeving. De notulen der vorige zitting worden ge lezen en goedgekeurd. Aan de orde stelt de voorzitter het onder zoek der geloofsbrieven van de onlang3 her kozen raadsleden, de heeren Th. van Uije Pieterse, A. A. A. E. Gewin, A. Loois, Jos. van Raalte en S. Alter. De daartoe benoemde commissie, bestaande uit de heeren J. Ie Sage van Hoeve, C. A. Kalbfleisch en F. Delvoye, zich vau hare taak gekweten hebbende, brengt deswege rap port uit en adviseert tot toelating van al de herkozen leden, waartoe wordt besloten. De voorzitter deelt mede, dat door Ged. Staten is goedgekeurd de rokening der dd. schutterij over 1888, sluitende met een goed slot van 272.07 idem het raadsbesluit tot aankoop van grondidem de raadsbesluiten tot onder- handsche verhuring van gemeentegrond en het beschikken over den post van onvoorziene uitgaven op de gemeente-begrooting van 1889; Voorts een schrijven van de commissie voor het oprichten van een gedenkteeken op het ■craf va" wijlen Jacéb Hobein, welke mededee- lingen voor kennisgeving worden aangenomen. Worden overgelegd Het jaarverslag der gemeente Zierikzee; een ingekomen exemplaar van het Volksfeest lied, toegewijd aan H. K. H. Wilhelmina, Helena, Paulina, Maria, Prinses van Oranje ter gelegenheid van haar verjaardag op 31 Augustus a. s. door den heer H. J. van Berkel te Bredahet verslag omtrent den toestand der visscherijen in de Schelde en Zeeuwsche stroomon over 1888 het eerste jaarverslag der Ned. Algemeene Maatschappij van Le vensverzekering „Concordia'4' te Rotterdam, uitgebracht in de gehouden jaarlijksche ver gadering aldaar op 25 Mei 1889Le Ca talogue de la collection du muséerenommé sous le nom de musée du Prince Henri; de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente over 1888, sluitende in ontvang met f 582381,83, in uitgaaf 584748,416, alzoo met een goed slot van ƒ7633,416. Wordt besloten deze rekening te stellen in handen der commissie van financiën. Op voorstel van den voorzitter wordt de rekebing van de leenbank over 1888, iu ont vang en uitgaaf sluitende tot een bedrag van ƒ25528,72, goedgekeurd. Aangezien volgens art. 48 van het bestek no. 1, onderhoudswerken 1889, de eenheids prijs van een M2 schorgrond met verwerken gesteld is op 0.20 en voor dien prijs het werk echter niet kan worden uitgevoerd, stellen Burg. en Weth. voor, dien eenheids prijs te verhoogen met ƒ0.10 en alzoo te brengen op 0.30, waartoe wordt besloten. De voorzitter deelt namens Burg. en Weth. mede, dat voor de te maken school banken het minst is ingeschreven door den beer H. J. Ganderheijden, mr. timmerman alhier, voor de som van 1578. Daar de som 78 hooger is dan bij de begrooting is geraamd, stellen Burg. en Weth. voor, de levering der schoolbanken tot dat bedrag te gunnen, welk voorstel zonder hoofd, stemming wordt aangenomen. In aanmerkiug nemende, dat blijkens m9de- doaling van Burg. en Weth. door den dkecttur der Maatsch. „Concordia" is ver zocht de gemaakte straat in den voormali- gen Prinsentuin, na in orde bevinding in eigendom en beheer voor do gemeente Vlis singen te doen overnemen, wordt daartoe besloten, behoudens de verplichting, dat het geen nog aan het een eD ander wordt gemist, speciaal het leggen van trottoir-banden, ter gelegener tijd zal worden aangebracht. Komt in behandeling het in de vorige zit ting ter tafel gekomen adres van den heer J. Colijn, mr. timmerman alhier, houdende ver zoek om vrijstelling voor zijne woning in de Wagenaarstraat van het leggen van een trot toir en dat ter fine van beschikking iD handen was gesteld van het college van Burg. enWeth. De voorzitter brengt deswege een breed voerig rapport uit, waaruit blijkt, dat door Colijn niet behoorlijk is voldaan aan de voor schriften voor het indienen vao een adres voor den verbouw zijner woning en hij in gebreke is gebleven aan het rechtmatig verlangen van B. en W. te voldoen. Dientengevolge stelt de voorzitter voor,aan adressant, die tegenover het dagelijksch bestuur zich op een verkeerd standpunt plaatst, te kennen te geven, dat de raad onbevoegd is op zijn adres te beschikken, en zich overigens heeft te wenden tot het col lege ran Burg. en Weth. De heer Gewin, die de kwestie tusschen Colijn en het dagelijksch bestuur wenscht in het midden te laten, acht de raad in deze wel degelijk bevoegd eeno beschikking op het door hem ingediende adres te nemen. Volgens spreker is oen trottoir een verbeterd voetpad een ver hoogde steenenweg, waaromtrent de zorg aan den raad is opgedragen. De voorzitter merkt den heer Gewin op, dat de verordening van de gemeente dienaan gaande wat anders voorschrijft en de raad op grond dier verordening zich oubevoegd moet verklaren op dit adres te beschikken. De heer Gewin zijn ingenomen standpunt handhavende, zou het wenschelijk achten, dat aan Colijn werd medegedeeld, wat hem in deze te doen staat, waarop de voorzitter de hande lingen van Burg. en Weth. krachtdadig ver dedigt en herhaalt, dat de raad onbevoegd is om in deze uitspraak te doen. De heer Van Uije Pieterse gelooft, dat de heer Gewin de zaak van een verkeerd stand punt beschouwt. Daarenboven is Colijn de ver plichting volstrekt nog niet opgelegd een trot toir voor zijne woning aan te leggen. Alleen is door hem verandering van den gevel van zijn huis aangevraagd,waarop zeer zeker door Burg. en Weth. eene beslissing zou zijn genomen, bijaldien Colijn zijn aanvraag naar behooren bad gedaan. De heer Van der Beke Callenfels merkt op, dat op de agenda de behandeling dezer zaak is gesteld, zoodat de raad z. i. in deze eene be slissing kan nemen, waarop de voorzitter ant woordt,dat da raad zich alleen onbevoegd heeft te verklaren op het daar liggende adres te be schikken. Nadat de heeren Loois, Harder en Van Uije Pieterse nog het woord hadden gevoerd, blijft de heer Gewin zijn recht handhaveD te spreken over zakeD, die op de agende voorkomen en waarover de raad heeft te beschikken. Het voorstel van Burg. enWeth. wordt hier op zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wordt besloten aan het hoofd der open bare lagere school B. alhier, boven en be halve de vergoeding voor huishuur ten bedrage van 250 per jaar, eene toelage te verleenen voor het jaar 1890 van 50 en dit bedrag te regulariseeren op de be grooting voor het betrekkelijke dienstjaar. In aanmerking nemende, dat hot wen schelijk is om over te gaan tot de aanstel ling van een controleur, tevens klerk bij de bevolking, ten einde bij het toenemend aantal inwoners in deze gemeente, in verband met de eerlang te honden tienjaarlijksohe volks telling de noodige werkzaamheden te ver richten en een geregeld toezicht te kunnen houden bij het aankomen, vertrekken en verhuizen van iDgezeteneo, met het oog op de daarvoor gestelde wettelijke bepalingen, welk gestadig toezicht met het nu voor handen personeel ter secretarie, steeds met vele werkzaamheden belast, onmogelijk kan geschieden. Daarbij overwegende, dat door de aan stelling van zulk een ambtenaar aan de gemeente-secretarie verbonden en daarin be hulpzaam kunnende zijn, tevens in het be lang van den hoofdelijken omslag in een algemeenen zin kan worden gewerkt, stellen Burg. en Weth. voor, over te gaan tot het aanstellen van een controleur-klerk bij de bevolking ter gemeente-secretarie op eene jaarwedde van 600 en zulks op eene door hen vast te stellen instructie. Nadat door den heer v. d. Beke Callenfels eeuige inlichtingen betrekkelijk den aan te stellen titularis waren gevraagd, die hem door den voorzitter werden verstrekt, stelt de heer Loois voor,de jaarwedde van bedoelden ambte naar met het oog op de jaarwedden van andere ambtenaren der gemeente te bepalen op ƒ500. Dit amendement, ondersteund door den heer J. le Sage van Hoeve, wordt met 10 tegen 4 sttAomen verworpen. Voor stemden de heeren Loois, Harder, Yan Hoeve en Mortier. Het voorstel van Burg. en Weth. daarop iD omvraag gebracht, wordt aangenomen met 10 tegen 4 stemmen. Tegen stemden dezelfde heereD. Gezien het verzoek van de afdeeling „Vlis- siDgen" van den Sociaal-democratischen bond, om eenige arbeiders op kosten der gemeente in de gelegenheid te stellen de Parijsche wereld-tentoonstelling te bezoeken en over wegende, dat het niet op den weg ligt van het gemeente-bestuur om een zoodanig ver zoek in te willigen, stellen Burg. en Weth. op het advies van de commissie vaD fioanciën voor, aan adressante te kennen te geven, dat haar gedaan verzoek voor geene inwilliging vatbaar is, waartoe wordt hesloten. Komt ter tafel het adres van een tiental bewoners van de Korte Walstraat, houdende mededeeling van eenige bezwaren tegen de ligging van de rails van den stoomtram aldaar, waardoor bij het berokkenen van schade in het bedrijf, door enkele adressanten aldaar nitgeoelend, de aldaar staande buizen worden ontsierd en tevens het dubbel spoor in eene straat als de onderhavige, als zeer gevaarlijk en schadelijk is te be schouwen. Bovendien vermeenen adressanten, dat aan hun bezwaar zeer goed kan worden tegemoet gekomen, wanneer de tramhalt werd bepaald voor het wachthuis op de Zeilmarkt, waar door het dubbel spoor in de drukke straat zou vervallen en er alzoo alleen sprake zou zijn van een met groote bocht gelegen enkel spoor, vindende de tram aldaar bij grootere ruimte een gemakkelijker en minder gevaar lijke wisselplaats. Verder voeren adressanten aan, dat bij de directie van deD tram daartegen geene de minste bezwaren bestaan, ja zolfs die ver andering haar zeer gewenscht schijnt, weshalve zij den raad verzoeken wel aan buu ver langen te willen voldoen eu hen le vrijwaren niet alleen voor schade en overlast in hun bedrijf, maar ook in roerende- en onroerende goederen. Wordt besloten dit adres te stellen in han den van Burg. en Weth. om prmadvies. Op het adres van den heer A. L. A. van Unen, handelende voor en namens don kerke- raad der Doopsgezinde gemeente te Vlissingen, houdende verzoek om in koop van de gemeente Vlissingen le mogen overnemen een stuk ge meente-grond ter grootte van 805 Ms, of zooveel meer of minder, als bij juiste afmeting zal blijken, gelegen aan de De Ruijterstraat, de Nieuwe Kolvenierstraat en de Glacisstraat, teneinde op dien grond een kerkgebouw te kunnen stichten, wordt 0. m. en onder nadere goedkeuring van Ged. staten besloten lo. het aangevraagde gedeelte gemeente grond aan adressant voor en namens den kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Vlissingen af te staaD, tegen den prijs van 2.50 per M2, alzoo tot een totaal bedrag van 2012.50, behoudens verrekering van bet meerdere of mindere bedrag na gedane uitmeting; 2o. te bepalen, dat adressant de verplich ting op zich neme, om, boven en behalve de koopsom van den grond aan de gemeente Vlissingen te betalen, eene som van t 1130,20 voor het van gemeentewege aanleggen van een trottoir, laDgs den door hem gekochten grond. In aanmerking nemende de door Burg. en Weth. overgelegde missive van Z.E. den Minister van W. H, en N,, hondeDde bericht op dezerzijds schrijven van 22 Juni 1889 in zake de inlading van den beer en en mestspeciën en daarbij overwegende, dat het gemeentebestuur van oordeel is geen genoegan te mogen nemen met de in ge noemd schrijven aangegeven motieven, waar door eene gunstige beschikking op de zijns inziens wettige bezwaren ten opzichte van de geregelde inlading van den beer, voor goed zou worden genomen, wordt besloten Burg. en Weth. te machtigen tot het inwin nen van een rechtskundig advies voor de hand having der vermeende rechtvaardige eischen van den raad tot het van Rijkswege op voort durende diepte brengen en houden van den mond der voormalige Marinehaven, noodig voor de geregelde inlading van den beer in deze gemeente vallende en daarvoor de beDoodigde gelden toe te staan. Wordt besloten te beschikken over den post van onvoorziene uitgaven der begroo- tiDg vaD '89, tot een bedrag van f 400. wegens gedeeltelijke vernieuwing van de klei— bekleediug van den Noordzee-Boulevard bij de badplaats. Vervolgens tot wijziging van de gemeente-begrooting voor 1889 door haar in ontvang en uilgaaf te verhoogen met 4568.90. De openbare zitting gaat over in eene zit ting met gesloten deuren. Na heropening der zitting wordt besloten aan den keurmeester van het slachtvee, op diens verzoek, eervol ontslag uit zijne betrek king te verleenen met ingang van 1 Sept. a. s. Niets meer te behandelen zijnde en nie mand meer het woord verlangende wordt de zitting gesloten. Vlissingen, 17 Augustus. Het schijnt nog niet algemeen bekend te zijn, dat de porten voor Ned. Oost- en West- Indië weder verlaagd zijn. Per mail kosten de brieven 15 ct. per 15 gram drukwerk 3 ct. per 50 gram. Per zeepost (vin Am sterdam of Rotterdam dit vervoer duurt 12 dagen langer) 10 ct. per brief van- 15 gram en 2 ct. voor iedere 50 gram drukwerk. Twee Vlissingsche Couranten kunnen dus voor slechts 3 of 2 ceuten naar Oost- of West-lndië gezonden worden.

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1