VIJSSIUSCIIE CIILIIWI a No. 95. Vrijdag 16 Augustus 1889. 27ste Jaargang. Gemeentebestuur. Binnenland. PEuniBTOfi. DAUWWATER. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187 Prijs per drie maanden 1,—. Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. U.1TGETEB: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIE Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekent. Eenis agent voor Erankriik. de firma G. L. DAUBE Abonnementen voor België, Duilscbland, Engeland Co.; to Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. j.raI)krijk f 165 per arie6ffiMIlde„. BEKENDMAKING. Toelating van leerlingen op school A. De Burgemeester en Wethouders van Vlis singen, verwittigen ouders en voogden, die hunne daartoe in de termen vallende kinderen of pu pillen met 1 September e. k. wenschen te zien toegelateu, tot de leasen aan de school A alhier (hoofd der school de heer Landsman) dat zij zich te dien einde op Dinsdag 20 Augustus 188 9, des avonds te 7 uren, bij de commissie van toezicht op het lager onderwijs, ten raadhuize zullen moeten aanmelden. Tevens geven zij kennis dat bij niet voldoening daaraan, eerst één jaar later (niet tusschentijds,) daarvoor gele genheid zal worden gegeven, tenzij voor leer lingen die reeds onderwijs genoten hebbeD. Ter bekoming der over te leggen bewijzen van ouderdom, vervoege men zich ten kantore van den burgerl. stand ten raadhuize. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 3 Augustus 1889. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, E. N. VAN DER BILT. Vlissingen, 15 Augustus. In de op Vrijdag den 16 Augustus e. k. des namiddags te 2 uren te houden zitting van den Gemeenteraad zullen o. m. de na volgende zaken worden behandeld a. Mededeelingen. b. Overlegging. c. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden. d. Voorstellen. 1. Tot goedkeuring der rekening van de leenbank over 1888. 2. Tot verhooging van den prijs waarvoor schorgrond kan worden geleverd. 8. Tot goedkeuring der gehouden aanbe steding van schoolamenblement. Uit het Duitsck. 5.) Bant hield bet geld, dat men hem gegeven Bad, nog in de hand. Hij gaf het aan hel Bind en zeide //Daar, neem het, en geef ook wat aan uwe moeder/ en haastte zich weg te komen. Nauwelijks had echter de kleine het zilver geld gezien, of zij liep hem na en wilde hem d® hand kussen. Bent kon dit niet beletten B'j Werd rood als bloed, omdat vele voorbij gangers hem met deels verbaasde, deels met goedkeurende blikken aankeken. Het rijtuig met de groote bruine paarden was ondertussehen voor den winkel gekomen, Re lakei nam verscheidene pakjes in ontvangst 4. Tot overname van de aangelegde straat in den Prinsentuin. 5. In zake het verzoek van J. Colijn om vrijstelling voor het leggen van een trottoir. 6. Tot het verleenen van eene toelage, voor huishuur, aan het hoofd van school B. 7. Idem tot aanstelling van een controleur voor de bevolking. 8. Op het verzoek van de sociaal-democra- tiscben bond om van gemeentewege in de gelegenheid te worden gesteld tot bijwoning van de Parijsche wereld-tentoonstelling. 9. Idem tot het verleggen van de wissel plaats van den stoomtram van de Korte Walstraat naar de Zeil markt. 10. Idem om grond in koop bij de Nieuwe Kolvenierstraat. 11. Tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1889. 12. Betrekkelijk de inlading van de beer en mestspeciën. 13. Tot lo wijziging der gemeente-begroo ting voor 1889. Aan het postkantoor alhier zijn gedurende de 2e helft der maand Juli jl., de volgende brieven ter verzending ontvangen, geadres seerd aan onbekenden N. Kensen, Amsterdam W. Dekker, Rot terdam G. Boogert, idem J. E. de Moor, Willemsoord; Boulboulli, Elburg (briefkaart.) In tegenstelling met het bericht, voor komende in de Midd. Ct. van 15 dezer, kuDnen wij mededeelen dat het stoomschip I/Willem Prins van Oranje" van de Sloom- vaartmaatsch. „Zeeland" niet uit de vaart behoeft te worden genomenalleen is eene verwisseling van een machinedeel noodig. Er is dan ook volstrekt geen sprake vaD, om de werkzaamheden aan het stoomschip „Prins Hendrik" te Rotterdam te doen op houden. De stoomkannonneerboot „Vos/ comman dant de luit. ter zee le kl. P. Heyning, is gisteren ochtend te 9 uren van Hellevoetsluis alhier teruggekeerd. Gisteren nacht is te Middelburg plotseling overleden de oudste wethouder, thans waar nemend burgemeester, de heer E. Ermerins, en bleef toen met den hoed in de hand er naast staan. De paarden krabden ongeduldig met de hoeven op de 3traatsteenen, maar werden met raste hand in toom gehouden. Op de tree stond eene jonge dame en zag Bent onafgebroken met eene zonderlinge uitdrukking aan. n Vien' pure, Giacinta," riep eene vrou wenstem uit het rijtuig. Het portier werd dichtgeslagen, de lakei sprong op den bok en de paarden vlogen in het donker weg.-Bent zag bij het licht der rijtuiglantaarnen een bleek gezicht met groote donkere oogen, dat zich nog eens snel tot hem wendde. Hij bleef, als van den bliksem getroffen, staaD, slechts zijne lippen bewogen zich zachtkons en fluisterden „Giacinta Giacinta Den volgenden dag ging Bent zooals ge woonlijk naar het college. In de pauze voor het ontbjjt deed bij onderzoek bij een collega, die dikwijls geleerde theepartijen bezocht en bij de vrouw van den professor Hahn goed in de kas stond, welk uur het gescbikste was in den ouderdom van 65 jaren. Sedert 1881 lid van den gemeenteraad en van 1883 wet houder was de overledene voorts lid. van verschillende commissies. Maandagavond te tien ur6n kwam met den sneltrein uit Keulen te Middelburg aan Koningin Elisabeth vaD Rumeüië (Carmen Syfva,) vergezeld van PrÏDS en Prinses Yon Wied en hunne kinderen, benevens een tal rijk gevolg. Na een kort oponthoud in de wachtkamer, begaven de hooge reizigers zich in de acht gereedstaande rijtuigen, om de reis Daar de badplaats Domburg te vervol gen, alwaar zij vier weken zullen vertoeven, de Koningin in het hotel „"Villa Marina", de Prins en Prinses in eene daarbij gelegen villa. Eene talrijke menigte was aan het station bijeen, en toen de Koningin buiten kwam en bet rijtuig besteeg, klonk er een daverend hoera, dat zij met vriendelijke buigingen beantwoordde. Tot opperwachtmeester, dienstdoend kwar tiermeester, bij de divisie maréehaussée van Noord-Brabant en Zeeland, is benoemd M. G. van Pelt. Blijkens den 9taat der rijksmiddelen is de maand Juli voor de schatkist voordeelig ge weest. Alle groepen van middelen, met uit zondering alleen van de loodsgelden, hebben meer afgeworpen dan in dezelfde maand van het vorige jaar, ten gevolge waarvan de ge zamenlijke opbrengst 9.945.974) eenen vooruitgang aauwijst van ruim 1.3 millioen. Tot dit laatste bedrag hebben de accijnsen ruim 1 millioen bijgedragenzonder uit zondering wijzen zij vermeerdering aan, waar van de suiker bijna 7.6 ton, het gedistilleerd 118.000, het zout 77.000, het geslacht 28.500. Yan de f 1.3 millioen welke deze groep sedert den len JaDuari meer heeft afgeworpen dan verleden jaar, is 1 millioen te danken aan de suiker (welk mid del met 3.7 ton boven de raming voor 7/13 gestegen is), en 138.000 aan het gedis tilleerd (dat thans tusschen Dog met 3.7 ton beneden de raming staat.) Het geslacht wijst voor de 7 maanden eenen vooruitgang aan met f 46.000, maar is bij de raming nog 74.000 ten achteren. Terwijl de invoerrechten voor de maand om bezoeken af te leggen. De aangesprokene meende dat hij niet goed gehoord had, be keek Bent lachend van het hoofd tot de yoeten en gaf toen het verlangde antwoord „Yan elf tot éen ure voor deftige en van drie tot vijf voor familiare bezoeken." Zonder dat Bent het hem vroeg, deelde hij dezen mede dat de eerstgenoemde bezoeken te ver kiezen waren, voornamelijk waar er mooie dochters waren en goede koffie geschonken werd. Was echter Bent van plan den minis ter van openbaren eeredienst zijne opwachting te maken, dan moest hij hem voor zijn per soon dringend aanraden den tijd van elf tot drie uren te nemeD. Yerder moest hij daar in een rok met witte das en het studenten lint over zijn vest heengaan. Bent dankte beleefd, stond echter precies om elf uur op en verliet de college-zaal. Te huis gekomen, haalde hij zijn zwarten rok voor den dag en bekeek hem nadenkend het goede oude 9tuk was oorspronkelijk voor zijn vader gemaakt, maar het stond hem ook nog deftig. Bij dit toilet voegde hij een paar handschoenen, die slechts kort geleden helder met 32.000 gestegen zijn, vertoonen de loodsgelden eene vermindering met ongeveer 5000. Yan de indirecte belastingen is het regi stratierecht achterlijk gebleven, terwijl de hypotheek- en zegelrechten slechts matig zijn vooruitgegaan. Voor verreweg liet grootste gedeelte is de vermeerdering van f 186.200 welke de geheele groep aantoont, geleverd door het successierecht, dat f 1.141,300 gegeven heeft, tegen f 978.000 in Juli van het vorige jaar. De posterij heeft gedurende Juli 17.000 en over de 7 maanden f 104.000 meer ge geven dan in het vorige jaar, maar staat nog 2.S ton beneden de raming voor 7/13 de telegrafie, welke voor de maand eenen vooruitgang van 4000 en voor de 7 maan- deu eenen van 14.500 vertoont, heeft de raming voor 7/13 met f 11.000 overschreden. Sedert den len Januari heeft de schatkist thans in het geheel 64.553.282 ontvan gen, of ongeveer 1.8 millioen meer dan in hetzelfde tijdvak van 1888. Neemt men in aanmerking dat bijna alle middelen tot deze uitkomst hebben bijgedragen, en dat het successierecht ditmaal 5.7 ton minder gegeven heeft dan in het vorige jaar, dan mag over het algemeen de loop van zaken voor de schatkist zeer bevredigend heeten. Van geachte zijde wordt ons medegedeeld, dal de daad van minister Keuchenius op de jongste koffieveiling volstrekt niet kwaad bedoeld is geweest. Het besluit, om de koffie niet te gunnen, tenzij ver boven taxatie, is een doodslag voor de speculatie geweest, die in den laatsten tijd alle perken te buiten ging. Men ver zekert ons, dat niet minder dan 600.000 balen bier te lande, op termijnen verkocht, nog geleverd moeten worden en algemeen wordt verwacht, dat tengevolge van het besluit des ministers om de koffie vast te houden, beet wat „scharrelaars" in koffie een gevoelige les zullen krijgen. In 't midden latende, of het tot de taak van de regeering behoort om zich met een onderdeel der handelspraktijken te bemoeien, geven wij deze mededeelingen, zooals wij ze hebben ontvaDgen. [N. v. N.) De rekening van Nederl.-Indië over 1882, thans in druk aan de Kamers rondgedeeld, en schoon uit de wasch van juffrouw Bitter- licb gekomen waren, nam toen het ruikertje viooltjes op en begaf zich met een kloppend hart naar het nevenstaande gebouw. Toen bij de zware deur opende, verscheen aan liet venster van de verdieping gelijkvloers het zeer opzichtig gekapte hoofd van eene vrouw, die hem monsterde met blikken, zoo als men wet eens bij gendarmen opmerkt, die de papieren van een verdacht persoon onderzoeken. Dit alleen reeds was gonoeg om Bent verlegen te maken gelukkig herstelde hij zich en nu trad hij de eerste verdieping binnen. Deze was te huur, zooals uit een bordje bleek. Op de tweede verdieping woonde links zekere heer Nebringer, bcursagent. Aan den ingang rechts ontbrak elke aanwijzing, daar om kreeg hij moed en trok aan de bel. Een dienstmeisje, met eene pyramide van borden op de armen, deed open en vroeg wat hij verlangde Bent stoDd als verstijfd. Aan dezen hinderpaal had hij in het geheel niet gedacht; bij wist zelfs niet eens, naar wien hij vragen moest of bij wien bij zich moest laten aanmelden. Hij kon immers in het al-

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1