VLISSHYGSCHE COURANT No. 94. Woensdag 14 Augustus 1889. 27ste Jaargan: Gemeentebestuur. FBUIURTON. DAUWWATER. Binnenland. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187 Prijs per drie maanden 1,—. Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. M, U.1TGEYEE: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADYERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekent. Eenig agent voor Erankrijk, c Co., te Parijs. firma G. L. DAUBE Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duilschlaud, Engeland en Erankrijk 1,65 per drie maanden. Aangifte van nieuwe leerlingen. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden dat tot 1 September e. k. gelegenheid be staat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de navolgende scholen School E, uitsluitend jongensschool, (hoofd de heerW.J.Frijling), mits voldoende aan proe ven van bekwaamheid. School D, uitsluitend meisjesschool, (hoofd der school mej. M. E. Schuurman,) mits voldoende aan proeven van bekwaamheid. School C, uitsluitend jongensschool, (hoofd der school de heer W. van Kamer). School E, uitsluitend meisjesschool(hoofd der school mej. J. W. Beijerman). School B, tusschenschool (hoofd der school de heer E. J. Op den Zieke.) Zich aan te melden bij de hoofden der betrokken scholen. Vlissingen, den 6 Juli 1889. De Burgom. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, E. N. VAN DER BILT. BEKENDMAKING. Toelating van leerlingen op school A. De Burgemeester en Wethouders van Vlis singen, verwittigen ouders en voogden, die hunne daartoe in de termen vallende kinderen of pu pillen met 1 September e. k. wenschen te zien toegelaten, tot de lessen aan de school A alhier (hoofd der school de heer Landsman) dat zij zich te dien einde op Dinsdag 20 Augustus 188 9, des avonds te 7 uren, bij de commissie van toezicht op het lager onderwijs, ten raadbuize zullen moeten aanmelden. Tevens geven zij kennis dat bij niet voldoening daaraan, eerst één jaar later (niet tUsschentijds,) daarvoor gele genheid zal worden gegeven, tenzij voor leer lingen die reeds onderwijs genoten hebben. Ter bekoming der over te leggen bewijzen Vit het Duitsch. Hij had zich tamelijk warm gemaakt met bet spreken. Bent was door zijn welge meend aanbod getroffen en dankte hem met warme woorden, maar verontschuldigde zich toen, dat hij vertrekken moest, daar het reed3 laat was. De fabrikant begeleidde hem met een lantaarn tot aan het tuinhek. //Wij blijven dus goede vrienden riep hij nog eens. ffZoo lang ge wilt," antwoordde Bent. //En ik geloof ook dat uw wensch helpen zalik ben heel spoedig een gelukkiger en beter mensch geworden." Buiten regende het niet meer, de nacht van ouderdom, vervoege men zich ten kantore van den burgerl. stand ten raadhuize. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 3 Augustus 1889. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, E. N. VAN DER BILT. Vlissingen, 13 Augustus. Gisteren avond werd, in openbare verga dering, in het lokaal van den heer Kuijpors, door de afgevaardigden van de afdeeling VlissingeD /Maatschappelijk Belang" verslag uitgebracht, van wat te Arnhem behandeld en besloten werd. De waarnemende voorzitter wees er met nadruk op, dat de strijd tegen //eigenbe lang" een moeieiijke strijd is en zal blij ren. Hij noemde //Eigen Hulp" een plant, ge kweekt in vruchtbare aarde, opgeschoten tot een boom, verbasterd in zijn natuur, welker groeikracht slechts door volharding, voor zichtigheid, beleid en geduld is te beperken. Voorts wees hij op de lauwheid en on verschilligheid van veleD, die om allerlei rodenen, maar ook uit berekening, zich ont houden om toe te treden. Hij betoogde, dat Zoowel den ijverigen ambtenaar, als den nij- veren winkelier, een bescheiden plaatsje toe komt aan den maatschappelijken disch, en waar //Eigen Hulp" de winkeliers met den naam van concurrenten betitelt, en de minste begunstiging als veea heulen met den vijand" brandmerkt wekte hij ieder die zaken doet en zijn belasting betaalt, dringend op om den vijand, die hun maatschappelijk be staan bedreigt, te helpen bestrijden. Na voorlezing van een brief van den heer Nienhuis, die tot zijn leedwezen verhinderd was over te komen, en na de benoeming van den heer J. Harder tot bestuurslid in de plaats van den heer C. J. Rekkers, werd de vergadering gesloten. Niettegenstaande de vergadering bij an nonce voor ieder toegankelijk en van onge- noode gasten geen sprake was, werd ze door geen der leden van //Éigen Hulp" bijgewoond. Met de mailboot Willem Prins van Oranje, ran de Maatschappij //Zeeland", vertrok was donker en zachtmet zwaren en hel deren slag klonken van alle torens de uren. Bent spoedde zich naar huis, de lof van den Hinken man had hem goedgedaan en hem in zijne eigene oogen verbeven. Het scheen hem beden de gelukkigste dag zijns levens te zijnhet was hem alsof hij plot seling uit de grootste duisternis ontwaakt was. Ontwaakt, zeide bij werktuigelijk, ont waakt en dan moet nog de lente komen. Hij bleef staan en legde de baud tegen zijn voorhoofd. Hij zag zich weder op de natte dakenmet de wereld en den dood bene den zich, maar voor hem stoud een jong meisje, wier haar door den lentestorm bewogen werd en die tot hem in bemoedi gende woorden sprak. Hij liet het hoofd zakken en ging pein zende verder. //Beterschap," zeide zij tot mij, mompelde hij in zichzelven beterschap, zooals men het een zieke toewenscht ik geloof bijna dat zij gelijk heeft, ik moet wel lange jaren ziek geweest zijn. Wat zij daar toch mede wilde zeggen I Om het even, zij zeide Zaterdag avond Daar Londen Prinses Alice vaD Hessen-Darmstadt met eene hofdame. Uit naam vaD de Koningin van Eugeland werd zij alhier ontvangen door kolonel Car* rington, die haar naar Londen vergezelde. De opperbrandmeester, de heer P. Smith, heeft, wegens 60jarigen leeftijd, als zoodanig bij burgemeester en wethouders ontslag aan- Naar men verneemt, bestaat bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen het voornemen, op hel laatst van deze of in het begin der volgende maand weder een goedkoope trein der drie klassen van hier naar Rotterdam te laten loopen. De besmettelijke vlekziekte richt verscbik- kelijke verwoestingen onder de varkens in het eiland Tholen aan. Van 17 Juli10 Augustus is te St. Annaland aaDgifte gedaan van 92 varkens aan die ziekte lijdende. Daarvan zijn er 30 gestorven en onder toe zicht der politie begraveD, 43 geslacht, waarvan 2 zijn afgekeurd en 19 zijn her stellende of nog lijdende. Varkens, die geen eetlust toonen, ja zelfs maar eenmaal bun voedsel weigeren, worden veelal terstond afgemaakt. Aan vele der herstellende dieren blijven ook later de gevolgen der ziekte to bespeuren. Op enkele hofsteden in Tholen schijnt ook ouder de boenders een aanstekende ziekte te heerschen, zoodat bij een boer slechts het vijfde gedeelte der kippen is overgebleven. Die ziekte openbaarde zich het eerst doordat zij kreupel werden en weinig of geen eetlust toondenhet eieren leggen hield op. (M. C Naar aan de M. CL wordt medegedeeld heeft het raadslid te IJzendijke, dat zijne reclame tegen den aanslag in den hoofde- lijken omslag overgenomen in ons vorig no. en ontleend aan het Vaderlandlas, zich op grond van art. 272 van bet Wetboek van Strafrecht tot den Minister gewend, omdat de reclame in geheime zitting is be handeld geworden. Aan het ingediende ontwerp tot wijziging der schoolwet is het volgende ontleend De rijksbedrage zal toegekend worden aan scholen, waar het schoolgeld niet meer dan //beterschap" en ik geloof dat ik werkelijk reeds een beter en gelukkiger mensch beu geworden." Eensklaps deed een gedachte zijn hoofd gloeien. Hoe verlegen en onbeholpen had hij zich gedragen f Zij had hem het leven gered, hij had haar slechts aangestaard en haar niet eens bedankt. Hij knelde zijn vuisten samen en stormde voorwaarts, als wilde bij die kwellende gedachten ontvlieden het ge voel van door haar belachelijk en ondankbaar gehouden te worden was hem onuitstaanbaar. Hij besloot een langen brief te schrijven of zoo spoedig mogelijk heen te gaan en haar vergiffenis te vragen, wat zou zij anders van hem toch denken 1' Eeue poos nog liep hij in groote opgewondenheid verder, zoo opgewonden dat hij bijna een lucht sprong zou gedaan hebben. Dat zal het zijn, zeide hij tevreden, dat is het juist. Hij zette vroolijk en stil in zichzelven lachend zijn weg voort. Men kon zien dat Bent Sörensen eene goede gedachte had gekregen. Ondertusschen werd de afstand tusschen hem en de fabriek steeds grooter, hij zag 80 golden bedraagt, en zal ook uitgekeerd worden voor een h twee onderwijzers boven het vereisckte getal, ten bedrage van 150 a, 200 gulden elk, naar gelang van de bevolking der school. Bij meer uitgebreid lager onder wijs wordt die vergoeding gegeveu over drie onderwijzers boven het wettelijk minimum, ten bedrage van 200 h ƒ250 elk. Waar evenredig schoolgeld wordt geheven, moet de heffing geschieden bij wege van aan slag op kohieren, met recht van reclame. Op de gemeentelijke verordeningen ter vast stelling van schoolgelden mag de koninklijke goedkeuring niet anders worden geweigerd, dan bij een met redenen omkleed besluit, den Raad van State gehoord. In art. 54 (bis) is de term leertijden ver vangen door het voorschrift, dat er IS uur 's weekö onderwijs moet worden gegeven in de vakken ak, en dat van die 18 uren hoogstens twee uren mogen worden bestemd voor k (de vrouwelijke handwerken). Op de gesubsidieerde scholen moet het on derwijs gegeven worden volgens eonen rooster, die aan het schooltoezicht medegedeeld en in de schoollokalen opgehangen moet worden. Die rooster moet tevens vermelden de feest dagen en de vacautie-tijden. ScholeD, van welke blijkt dat zij als winst gevend bedrijf worden gehoudeD, zijn van de rijksbedrage uitgesloten. De besturen der vereenigingen zijn verplicht aan den Minister alle inlichtingen te geven, die hij verlangt om te kunnen beoordeelen of de scholen voor subsidie in aanmerking komen. Over het jaar 1890 blijft het bestaande ar tikel 45 gelden, behalve dat voor den bouw van scholen in dat jaar de rijksbijdrage van 30 op 25 pet. wordt gebracht. Over 1891 wordt door het rijk als extra-vergoediDg aan de gemeenten uitgekeerd het nadeelige verschil tusschen de oude en de nieuwe regeling. Over 1892 2/s erf over 1S93 J/3 van dat verschil. Op invoering van den leerplicht werd door vele leden aangedrongen. De Regeering is van meening, dat opneming hiervan aan eene zuivere stemming over dit wetsontwerp niet bevorderlijk zou zijn, daar de meenin- gen op dit punt nog zeer ver uiteenloopen. De Regeering staat niet vijandig tegenover den leerplicht. Hel is echter niet zeker, dat leer plicht het beste middel is, om de kwaal van het ongeregeld schoolbezoek tegen te weder meer lantaarneD, en enkele wagens rolden voorbij. In de hoofdstraten waren nog veel menschen. Bent verheugde zich in het denkbeeld, dat hij nu eeus zonder bepaald doel zich onder hen bewegen kon hij bleef dan ook voor eiken winkel staan en keek nieuwsgierig in de helder verlichte winkelvensters met hunne uitstallingen. Yoor een van de laatstgenoemde bleven de voor- bijgaanden voornamelijk staan, het was grooter en meer verlicht dan de anderen en scheen aan een pas geopende zaak te behooren. Er hield zells een equipage voor stil, waarvan de in een witten regenmantel gehulde koet sier onbewegelijk met de zweep in de handen geklemd op de bok zat, terwijl de lakei aan het portier stond te wachten. Onder de nieuwsgierigen schaarde zich ook Bent, die ook de uitgestalde zaken wilde zieu, welke zeer schoon en uitlokkend en bijua naar een zeker systeem schenen gerangschikt te zijn. Daar lagen heerlijke dingen, vele vruchten, die hij niet kende en die hem om huune symetrische rangschikking bijzonder belang inboezemden en nog meer andere beziens-

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1