VLISSINGSCBE COIMNT. No. 92. Vrijdag 9 Augustus 1889. 27ste Jaargang. Gemeentebestuur. Binnenland. DAUW WATER. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187 Prijs per drie maanden 1,—. Franco per 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regel. 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekent. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland Frankrijk f 1,65 per drie maanden. BEKENDMAKING. Toelating van leerlingen op school A, De Burgemeester en Wethouders van Vlis- singeD, verwittigen ouders en voogden, die hunne daartoe in de termen vallende kinderen of pu pillen met 1 September e. k. wenschen te zien toegelaten, tot de lessen aan de school A alhier (hoofd der school de heer Landsman) dat zij zich te dien einde op Dinsdag 20 Augustus 188 9, des avonds te 7 uren, bij de commissie van toezicht op het lager onderwijs, ten raadhuize zullen moeten aanmelden. Tevens geven zij kennis dat bij niet voldoening daaraan, eerst één jaar later (niet tusschentijds,) daarvoor gele genheid zal worden gegeven, tenzij voor leer lingen die reeds onderwijs genoten hebben. Ter bekoming der over te leggen bewijzen van ouderdom, vervoege men zich ten kantore van den burgerl. stand ten raadhuize. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 8 Augustus 1889. De Burg. eu Weth. voornoemd, 4 TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT. Vlissingen, 8 Augustus. Gisteren namiddag te 3 uren bracht de Minister van Justitie Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruijs van Beerenbroek met zijne referenda rissen A. W. Carrière en M. C. Feith, be nevens de inspecteur W. C. Metzelaar een bezoek aan de werf en werkplaatsen der Kon. Maatsch. „De Schelde" alhier. Met de grootste belangstelling en nauwkeurigheid werden de ateliers en de op stapel staande schepen, bijzonder de mailsteamer „Merapi," bezichtigd en gaf Z.Exc. op onverholen wijze zijne ingenomenheid met deze grootsche inrichtiug te kennen. Te 5a/a ureu keerde de Minister met zijn gevolg per stoombarge naar Middelburg terug, alwaar Z.Exc. tot het houden eener inspectie over de justitie-gebouwen vertoefde. Uit het Duitsclu 3.) Hier ea daar yerhief zich in den donkeren nacht een schoorsteenpijp, het doffe, kortuit- gestooten hijgen der machine hoorde hij. Toen de p0ort 0pen giDgf werd de straat tot aan den anderen kant door een roode vurige streep verlicht. Op de straat was bijna geen mensch, slechts nn en dan zag men een rustige werkman, die aan zijti moeite vollen arbeid ging, of rende hem eene vrouw voorbij, misschien wel omdat zij haar tijd m de winkels verpraat had, misschien ook om medicijnen voor een ziek kind te halen. Bent zag dat gaarnebij hem, het kind van harden arbeid, wekten zulke dingen Als verbetering van het bericht in ons vorig blad dient, dat door het Departement van Marine aan de Kon. Maatsch. „De Schelde" alhier de vervaardiging is opge dragen van 4 stel machinewerktuigen en ketels on wel voor de kleine soort torpedo booten XXI, XXII en voor de middelsoort torpedobooten L en M. De vier torpedobooten zijn allen in aanbouw op 's Rijks marinewerf te Amsterdam. Men schrijft ons In de Middelburgsche Courant van 7 dezer komt, in de rabriek kerknieuws, ten tweede maal een bericht voor, dat min stens genomen, zeer voorbarig en onjuist is. Er staatNaar wij vernemen is door de Doopsgezinde gemeente te Vlissingen eene plek grond aangekocht enz. Een ieder weet toch, dat het koopen van Gemeentegrond zoo maar niet gaat of men bij den bakker om een broodje komt, eu dat, al is een verzoek daartoe in handen van Burgemeester en Wethouders, daarom den koop nog niet kan worden toegestaaD. De gewone loop van zakeD toch in der gelijk geval is dat, na door het dagelijksch bestuur te zijn onderzocht, de aanvraag in banden wordt gesteld van de commissie van fabrikage, daarna van de commissie van finantiën, dan eerst komt het verzoek in den Gemeenteraad en wordt het door dit college aangenomen, dan wordt nog de goed keuring vereischt van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Het ware te wenschen dat, alvorens der gelijke berichten in te zenden, de verslag- govers zich eerst beter op de hoogte stelden, daar zulke voorbarige berichten de zaak zelve veel nadeel kunnen toebrengen. Omstreeks éen uur in den-afgeloopen nacht werden onze stadgenooten door een alarm kreet van „brand'7 onzacht uit den slaap ge wekt. Er was namelijk in een houten ge bouwtje van den winkelier V., staande op het erf achter diens woning in de Schermiukel- slraat, een felle brand losgebroken, die aan zienlijk werd gevoed door den inhoud, welke uit kruidenierswaren, sterke dranken enz. bestond. Hoog in de lucht zweefden stukken vuur en talrijke vonken in de richting naar de Walstraat en de werf. Gelukkig echter was de wind gaan liggen en hadden zelfs de .ie. Dit was nu een plaats, waar het gold het op de wetenschap veroverde prac- tisch aan te wenden en dienstbaar voor de gansche menschheid te maken. Hier heerschte stelsel hier was het steeds voorwaarts, geen stilstand, geen lediggang hier gold het spreekwoord„De mensch is zichzelven j hier is de leus: arbeiden of onder gaan. Ook ik ben een cijfer in het groote getal, dacht Bent en hij vermeide zich in die gedachte. De machinefabrikant woonde in een afge legen huis, dat door een tuin omgeven werd, welke er reeds bestond voor met den bouw begonnen werd. Hij was een fameus flinke kerel,die zich van onder op naar boven gewerkt en zijne tegenwoordige positie aan zichzelven te danken had. Zijn eenig gebrek was, dal hij vroeger als meesterknecht in eene groote fabriek gelegenheid noch tijd gevon den had zich verder te bekwamen in de hoogere wiskunst eu nu in enkele moeilijke gevallen van vreemde hulp afhankelijk was. Hij had zich in dit geval tot een professor gewend, die hem Bent als een geschikt omliggende perceelen weinig of geen gevaar. Eene groote moeielijkheid bestond er evenwel, dat er weinig water voor de blussching in voorraad scheen te zijn. Door dat het lasg water was, stond de Kaaskade droog en moest dus het water uit de regenbakken worden geschept, om daarmede de spuiten te voeden. Dat dit langzaam en weinig effect gaf, zal ieder begrijpeD. Ook de brandkraan der water leiding gaf slechts karig water. Intusschen snelden verschillende spuiten toe, en kweten de militairen van het dépot van discipline zich uitmuntend van hunne taak, terwijl zij met hunne spuit in de Kolvenierstraat waren De commandant der dd. schutterij, de opper-brandmeester, de commissaris van po litie en meerdere autoriteiten waren spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig. Toen na eeDigen tijd genoegzaam water in voorraad kwam, was de blussching spoedig volbracht. Intusschen was eene aanzienlijke menigte op de straten van alle kanten komen toestroomen. Waarschijnlijk door een verkeerd begrepen order was eindelijk schijnbaar een komisch einde het slot van het ongeval. Toen name lijk alles gebluscht, de puinhoop niets dan - ok meer gaf eu de menigte weer huiswaarts keerde, begon eensklaps de groote klok van den St. Jacobstoren te luiden en verspreid den de trompetters der schutterij zicb door de stad, zoodat beide middelen wel wat laat werden aangewend, om 't noodige alarm te weeg te brengen. De oorzaak van den brand is niet bekend. De schade is door verzekering gedekt. De polis loopt bij de Geldersche Assurantie- maatsch., directie de heer André de la Porte te Arnhem, Door bet korps officieren, den kolonel commandant en het muziekkorps der dd. schutterij van Mechelen, zal Donderdag 15 Augustus een bezoek aan Middelburg wor den gebracht, alwaar zij des morgens te half elf uren zullen aankomen. Het voorne men bestaat, des namiddags te 2 uren eene matinée musicale in het Schuttershof te geven, waarvan de opbrengst, na aftrek van de noodige kosten, ten voordeele van de armen zal strekken. De Minister van Justitie, vergezeld van twee persoon had aanbevolen. Bent had sedert dieu tijd dikwijls voor hem gewerkt en zijne tevredenheid in de ruimste mate verworveD. De machinefabrikant was verstomd over het groote bevattingsvermogen, dat Bent, zelfs in zaken, die alleen het vak betroffen, aan den dag legde. Toch bevielen hem zijne heldere uitleggingen en bewijsvoeringen niet minder hij noemde Bent schertsender wijze „zijn technisch bureau." „Goed, dat ge komt," aldus sprak hij hem aaD, terwijl hij hem krachtig de hand schudde. „Zijt ge reeds met de berekening klaar? Ja! Komaan, dat is goed, nu zullen wij het wel verder klaar spelen. Ge hebt u wat laten wachten 't was zeker geen gemakkelijk werkje, bè Ik dacht het wel. Siemers en Gray hebben eergisteren het zelfde werk hij de hand gehader schijnt daar echter ook iets aan te haperen, want heden kreeg ik een bezoek van de heeren van het bureau, die mij vroegen, hoe ik het toch aangelegd had. „Het zal wel gaan," zeide ik. Zij stonden toen een uur lang het werktuig te bekijken, zooals de dokters referendarissen en een ingenieur heeft jl Dins dag de gevangenis en later het nieuwe kan tongerecht te Goes bezocht. Gisteren bezocht Z.Exc. de rechtbank en de gevangenis te Middelburg. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen 20 Augustus, 's namiddags 2 uren. Het mondeling overleg van den Minister van Binnenlandsche zaken met de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over de schoolwets-herzieniDg is afgeloopen. Het gedrukte rapport wordt binnen enkele dagen verwacht. Heden zon H. M. de Koningin, waar schijnlijk in gezelschap van H. K. H. Prinses Willielmina, haar voorgenomen bezoek aan de residentie breDgen. Het verblijf van H. M. zal slechts eenige dagen duren. Vrijdag a. s. zullen Prins en Prinses Albert van Pruisen deelnemen aan de déjeuner ten hove. Binnen kort wordt de Koning van België te Zand voort verwacht om zijn dochter,prinses Stephanie, te bezoeken. Ouze Koningin is voornemens om uit Den Haag den prinses een bezoek te brengen. Het wetsontwerp tot splitsing der meer voudige kiesdistricten is gereed en kan in de aanstaande zitting der Staten-Generaal worden tegemoet gezien. De aanstaande te Breda te houden land bouwtentoonstelling zal plaats hebben op 14, 15, 16 en 17 September in de zaal eu op de terreinen der vereeniging „Concordia". Paardeu en vee znllen op Dinsdag 17 Sep tember worden tentoongesteld op het exercitie- terrein der veldartillerie bij de Gasthuisvelden. Voor de bekroningen zijn beschikbaar ge steld: 5 gouden-, 26 verguld zilveren-, 71 zilveren-, 59 bronzen medailles, benevens een bedrag van 330 premiën. Bovendien nog een groot aantal eere-diploma's. Uit geheel Nederland worden inzendingen aange nomen. Z. M. heeft ingevolge gemeenschappelijke voordracht van de Ministers van Marine en van Koloniën lo. eene Commissie samengesteld, ten hun zieken, trokken lange gezichten en dropen eindelijk, zich aanbevelende, af. „Maar kom toch binnen, ge moet volstrekt een bordje soep bij ons blijven eten, dat zal mijne vrouw groot genoegen doen. Zeg vrouw, waar zit je toch Is het avond eten al klaar?" Op dit oogenblik ging de deur open, en eene vrouw, met een eenigszius ziekelijk uit zicht, kwam, vriendelijk groetend, binnen. Zij werd gevolgd door eene meid, welke de kolossale, dampende schotel met soep droeg dadelijk verdween zij weder en keerde met een groot brood en een groote kruik met schuimend bier terug. Toen de tafel gedekt was, stond een veertienjarige knaap van een teekenbord op, waarvoor hij in een hoek van de kamer gezeten had, en riep zijn vader. Deze bekeek de teekening, eene tamelijk ongewikkelde kogelsnode, en knikte goed keurend. „Zie, mijnbeer Sörensen," zeide hij „dat levert de middenklasse van de ambachtscholen niet op. Zoo, jongen, het is goed leg alles behoorlijk en kom aan tafel,"

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1