VLISvMXGSCUE COURANT. No. 91. Woensdag 7 Augustus 1889. 27st* Jaargang. Gemeentebestuur. p/nriNviM. FBUIUBT0N. DAUWWATER. Binnenland. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187 Prija per drie maanden 1,—Franco per 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4, regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekent. Co., agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Aangifte 'van nieuwe leerlingen. De Burgemeester en Wethouders van breugen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden dat tot 1 September e. k. gelegenheid be- l staat tot aangifte vau nieuwe leerlingen voor de navolgende scholen School E, uitsluitend jongensschool, (hoofd de heerW.J.Frijling), mits voldoende aan proe ven van bekwaamheid. School D, uitsluitend meisjesschool, (hoofd I der school mej. M. E. Schuurman,) mits i voldoende aan proeven van bekwaamheid. School C, uitsluitend jongensschool, (hoofd I der school de heer W. van Kamer). School F, uitsluitend meisjesschool, (hoofd der school mej. J. W. Beijerman). School B, tusschenschool (hoofd der school de heer F. J. Op den Zieke.) Zich aan te melden bij de hoofden der betrokken scholen. Vlis9iügeu, den 6 Juli 1889. De Burgem. en Weth. voornoemd, TUTEIN" NOLTHENIUS. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT. Afkondiging van hel kohier der Patenten over het dienstjaar 1889/90. De Burgemeester van Vlissingen, maakt bekend dat bij hem is ontvangen en op heden aan den rijks-ontvanger gezonden, het execu toir verklaarde kohier, wegens het patent recht over het dienstjaar 1889/90, de daarop voorkomende belastingschuldi gen worden uitgenoodigd, om hunne aau- I slagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook om vervolging te voorkomen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen drie maan den na heden behooren te worden ingediend, En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 6 Augustus 1889. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. Uit het Duitsch. Waarom wildet gij sterven vroeg zij Zacht en met een zeer eigenaardigen nadruk. Hij antwoordde niet en dronk diep adem- balende het koele waterhij werd spoedig wodej beter, maar keek nog eenige oogen- jmKken als in een droom voor zich. De oude Maartwind schudde de daken, de zoo scheen voor de eerste maal sedert lang en voor hem stond het jonge meisje met de vragende oogen en het bleeke gelaat, waarom heen het zachte haar donker en liefkozend woei. vu l ö'et 8te"eo," zeide hij einde- ijk bedeesd, „Xk ben hier slechts gekomen om een boek te halen, dat ik noodig had en toen werd ik plotseling ODgesteld het kan wel zijn dat ik mij een beetje te veel ingespannen heb vergeef mij nogmaals at ik u gestoord Keb eu neem mijn dank aan voor uwe zoo gr0ote goedheid." Eene inwendige stem fluisterde hem toe BEKENDMAKING. Toelating van leerlingen op school A. De Burgemeester en Wethouders van Vlis singen, verwittigen ouders en voogden, die hunne daartoe in de termen vallende kindereD of pu pillen met 1 September e. k. wenschen te zien toegelaten, tot de lessen aan de school A alhier (hoofd der school de heer Landsman) dat zij zich te dien einde op Dinsdag 20 Augustus 188 9, des avonds te 7 uren, bij de commissie van toezicht op het lager onderwijs, ten raadhuize zullen moeten aanmelden. Tevens geven zij kennis dat bij niet voldoening daaraan, eerst één jaar later (niet tusschentijds,) daarvoor gele genheid zal worden gegeven, tenzij voor leer lingen die reeds onderwijs genoten hebben. Ter bekomiDg der over te leggen bewijzen van ouderdom, vervoege men zich te.o kantore van den burgerl. stand ten raadhuize. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 3 Augustus 1889. De Burg. eu Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT. Vlissingen, 6 Augustus. Begunstigd door prachtig zomerweder kwa men op jl. Zondag ongeveer 500 pleizier- reizigers per Telegraaf van Antwerpen bier aan. Ook de sleepbooten Goliath en Belgian leverden ruimschoots haar contingent in het aantal bezoekers onzer omgeving, in welke dat het fatsoen eischte dat hij wegging, maar die stem sprak te vergeefs tot hem. Hij keek voor zich op den grond en voelde dat de oogen van het jonge meisje onderzoekend op hem rustten. //Toen ik u zoo bleek en ontdaan aan den nok van het dak zag staan," zeide zij vroolijk, #was ik ongerust dat gij er af zoudt vallen en riep u daarom zoo heftig toe. Het zou mij van u gespeten hebben, want ge zijt jong en het leven is zoo rijk en schoon 1 Vindt gij dit ook niet Bent werd onrustiger, daarover had hij nog nooit nagedacht. Het kwam hem eigenlijk voor dat zijn leven tot nu toe alles behalve schoon of rijk geweest washij waagde het echter niet haar tegen te spreken en bracht er stotterend slechts deze woorden uit. z/Ja, zeker ik ben geheel van uw Zij kon wel vermoeden om welke oorzaak Bent het niet zoo volkomen eens met haar scheen te zijn. „Men kan ook met weinig tevreden zijn," antwoordde zij vertrouwelijk //arm kan men slechts dengoue noemen, die een arm hart bezit. Er is immers zooveel heerlijks in de wereld, waarover elk zich verblijden kan. Zie, spoedig komt de lente, de vogels zullen weder zingen, de viooltjes bloeien en de zon zal over alles licht en vroolijk - den ganscben dag eene buitengewone drukte heerschte. Niet het minst op het strand en aan de duinen, alwaar het Belgische muziek gezelschap, dat de Telegraaf had medege bracht door de uitvoering van eenige num mers in het Grand Hotel" in geen geringe mate het zijne toebracht, tot bevordering een er opgewekte stemming onder onze vreemde bezoekers. Na het genieten wat er ten onzent te ge nieten valt, werd tusschen 4 en 5 uren de terugreis aangenomen, wat mede aan de buitenhaven, alwaar een talrijk publiek aan wezig was, om getuige te zijn èn van het ver trek onzer bezoekers èn van de aankomst van da mailboot Prins Willem van Oranje, die om streeks dien tijd van het Engelsche Kanaal terugkeerde, vrij wat drukte teweegbracht. Jammer dat de daarstelling van een pier aan ons strand, van welke wij dezer dagen weer hoorden gewagen, tot dusverre nog tot de vrome menschen blijft behooren. Te meer wijl door het gaan van de buitenhaven naar de duinen en vertrek van daar door het ge mis van eene behoorlijke aanlegplaats voor booten in de onmiddellijke nabijheid onzer badaangelegenheid een groot deel van den beschikbaren tijd der reizigers te loor doet gaan. Door het Departement van Marine is aan de Kou. Mij. //De Schelde" alhier, opge dragen het vervaardigen van 2 stel werk tuigen en ketels, ten behoeve der torpedo- booten ,L." en M.," die aangebouwd worden op 'e rijks werf te Amsterdam. De stoomkanonneerboot //Vos," comman dant de luitenant ter zee le kl. P. Heijning, is Zondag namiddag te vijf uren te Hells- voetsluis aangekomen, om aldaar te dokkeu, en enkele herstellingen te ondergaan. De le luitenant G. van Munster, van het le reg. infanterie, wordt met 1 October overgeplaatst bij het depót van dicipline alhier. Door den Minister vau biunenlandscbe zaken zijn onder geDot eener studiebeurs tot de rijkskweekschool te Middelburg toegelaten K. H. Visser, te SimoDshaven, W. Lekker- kerker, te Moerkapelle, J. F. van den Ende, te Wolfaartsdijke, J. F. van de Plassche, te Oostburg, J. van der Kreeke, te Nieuwe- Tonge, W. F. K. van Overbeeke, te Groede, C. A. Kok te Othene. H. van der Bilt, te Zaandam. G van den Berge, te Goes en H. W. Odink te Zaamslag. Naar men thans verneemt, is de heer E. W. Mus, bouwkuudige te Zierikzee, er in geslaagd, hoogst waarschijnlijk afdoende mid delen te vinden tot bescherming van paal werken tegen den paalworm en tot wering van aanwassen, pokken en dergelijke op ijzeren of houten vlakken in zeewater. De heer Mus heeft zich een geruimen tijd bezig gehouden met het nemen van proeven in het groot en klein, en eindelijk de voldoening mogen smakeD, dat onder scheidene voorwerpen, door hem van het behoedmiddel voorzieD, op verschillende plaatsen in het zeewater gesteld en later door hem in andere deskundigen onderzocht,,^ geen sporen van paalworm, noch van „lim- noria", zeepissebed, vertoonen, zoodat hij meent te mogen zeggen, d3t het middel tot weriug van die verderfelijke schelpdieren is gevonden. AaDgaande het bewuste middel zelf kan haar niets Daders worden medegedeeld. Voor zoover schrijver dezes er van weet, moet de zaak voornamelijk daarin bestaan, dat het hout niet, zooals bij het benagelen en creosoteeren geschiedt, slechts uitwendig of tot op geringe diepte wordt beschermd, maar dat bet middel het hout geheel doordringt, zonder de sterkte of duurzaamheid te ver minderen, die er integendeel door moeten vergroot wordeu. Ook het middel tot zuiver houden van beid verspreiden. O, God is zoo goed en de wereld zoo heerlijk, zoo wonderschoon Zij legde haar hand op het voorhoofd en zweeg. Bent was in verwarring geraakt, nu de gedachte bij hem opkwam dat bij in zijn leven nog nooit met een joog meisje ge sproken had. Hij bad gaarne ook iets ver standigs en moois gezegd, maar bij kon geen enkel woord uitbrengen. Hij gevoelde dat hij zich dom en ellendig aanstelde, maar toch doortrilde een zoete vrees zijn hart en was het hem zeer wonderbaar te moede. //Gij hebt zeker Diet geweten dat het lente is?" begon zij opnieuw. z/Neen," zeide hij dralend //ik bad cr geen tijd toe. Nu is zij echter gekomen en zal ik er aan gelooven, omdat gij haar zoo lief hebt." z/üoe dat," antwoordde zij eenvoudig //en werk niet te veel. Beterschap." Zij boog even met het hoold en ging de trappen afover de dakeD streek een nieuwe windvlaag, die bijzonder warm was, de lucht was drukkend eu regenachtig ge worden. Het meisje verdween door de deur, zooder een oogen blik om te zien, waardoor Bent, gelukkig voor hem, zijn plompe bui ging niet kon ten uitvoer brengen. Hij keerde langzaam naar zyn kamer terug en maakte zijn werk af, daarna keek hij op zijn horloge en besloot des namiddags nog naar het college te gaan. Hij wierp zich in afwisseling daarvan op de harde sofa, een door juffrouw Bitterlich met trots in eere gehouden Procrustusbed, en trachtte zijne gedachten bijeen te verzamelen. Het gevolg daarvan was dat hij in een lood- zwaren slaap verzonk, die verscheidene uren duurde. Toen hij ontwaakte, was het in de kamer volkomen donker. Hij sprong verschrikt op, deed zichzelven verwijten over den verloren tijd en besloot, daar het te laat voor het college geworden was, zijn werk in ieder geval nog heden af le leveren. Juffrouw Bitterlich zag hem verwonderd aan en droBg, nadat bij zich als gewoonlijk bij haar aangemeld had, bij hem aan dat bij in ieder geval bet opgewarmde middageten zou gebruiken, maar hij bedankte er voor en ging de straat op. De lantaarnen waren pas aangestoken, er viel een fijoe regen neder, die echter zoo weinig te beteekenen bad, dat slechts weinige voorbijgangers hunne para- pluies opgezet haddeD. Bent bedacht zich dat zijn machineboer aan het andere einde der stad woonde en giüg rustig voorwaarts, eerst door strateD met helder verlichte win kels, waarvoor menschen stonden te kijken, vervolgens door een wijk, waar de lantaarns slechts flauw brandden eu de trottoirs plaats hadden gemaakt voor hobbelige, van nat tigheid blinkende straatsteenen. Naargees tige bouwterreinen wisselden hier af met door schuttingen afgesloten onvoltooide huizen of met hooge, kazernachtige gebouwen. {Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1