No. 87. Zondag 28 Juli 1889. 27,te Jaargang. Gemeentebestuur. KMMelin Sterken Draal Binnenland. vlissingschfi courant BUREAU: Kleine Markt I N°. 187 Prijs per drie maanden 1,—Franco per 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen, PRIJS DER ADVERTENTEËN Van 1 tot 4 regel» 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekent. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE 5 Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. it i: li t: 11 Ter lezing liggen der gemeente rekening voor het jaar 1888. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, maken bekend dat, ter voldoening aan de voorschriften van art. 219 der gemeentewet, de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1888 op de secretarie der gemeente, voor ieder ter lezing is neder- gelegd en tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar gesteld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 26 Juli 1889. De Burgem. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT. Verzoek om vergunning tot verkoop van sterken drank in H klein. De Burgemeester en Wethouders van Vlis- gelet op art. 5 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 97,) zooafs die is gewijzigd bij de wetten van 23 April 1884 (Staatsblad no. 54 en 16 April 1885 (Staatsbi. no. 78); doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek schrift van PIETER VAN BEERS, wonende alhier, om vergunning tot verkoop van ster keu drank in 't klein, in perceel N. no. 236 Aagje Dekenstraat. VlissiDgen, den 27 Juli 1S89, De Burgem. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT, LEVEN. VI. Boven den kruidenier op den hoek van 't Steegje woont de oude Hanna. Ieder kind in de buurt keDt haar en geen wonder, want de ouders en grootouders dier kinde ren hebben baar gekend en ze is, om zoo te zeggeD, een curiositeit in de buurt ge worden, en de buurt is trotsch op haar. Trotsch wat beeft ze dan verricht Door welke roemrijke daden heeft ze zich zoo bekend gemaakt Als ik dit moest op geven, j]j. inderdaad verlegen staan, want bizoiideie feiten uit haar leven zijn rue niet bekend en ik geloof ook niet, dat ze veet merkwaardigs heeft uitgevoerd. Ik zal u zeggen, waarom de buurt trotsch op haar is. Ze is namelijk de oudBte vrouw uit ons dorp. Men gaat de kermissen rond met menschen, die opmerkelijk zijn door grootte of kleinte, maar met haar zou men kunnen rondtrekken om haar hoogen ouder dom, om haar Jaag leven! Een veertien dagen geleden was er groote opschudding in 't Steegje en men kon zien, dat er toebereidselen werden gemaakt voor een groot feest. Op den hoek prijkte een eeroboog en 't hoekhuis was met slingers versierd, 't Was nu wel niet zoo mooi als met het Koningsfeest, maar toch heerschte er algemeene deelneming, bijua zon ik zeg gen geestdrift. Wat was er te doen? Wel, de oude Hanna zou haar honderdsteu ver jaardag vieren en dat was dan ook zoo'n bizonderheid en de gebeele buurt beschouwde het als zulk een eer, die als 't ware de buurt te beurt viel, dat men zich beijverde, om dit openlijk te toonen. Alles, alles tereere van de oude Hanna, van de honderdjarige vrouw, die voor een wonder doorging Wonderen maken de nieuwsgierigheid gaande en geen wonder derhalve, dat ik begeerte gevoelde, om dat wonder te zien. Iemand van honderd jaar ziet men niet alle dagen. Ik begaf mij naar 't Steegje en naar 't versierde huis. Dat gedeelte, wat de oude Hanna bewoonde, was klein en bestond uit een drietal kamertjes. Ia 't voorste werd ik gelaten en vond daar een oude vrouw, die met een stokje voortstrompelde. Op mijne vraag of ik hier bij de oude Hanna was, antwoordde zg ,/Ja mijnheerde oude Hanna is mijn moeder. Ik ben haar eenige dochter.* z/Maar hoe oud zijt gij dan „Ik word iü 't najaar vier en zeventig en zoo ab mijnheer gehoord zal hebben is moeder vandaag honderd geworden. De buren en de andere goede menschen hebben van daag wel aan ons gedacht. Kijk u maar eens hierDaar zijn de ruikers en de taarten, die moeder gekregen heeft, 't Goede mensch is er kapot vanVan de taarten zal ze weinig gebruiken, want ze eet bijna niets meer, maar 't is toch aardig, dat ze zoo om haar gedacht hebben. Gaat n maar meê Daar 't achterkamertje, want moeder ligt nog te bad." Een vreemd gevoel beving mij, toen ik dat kamertje inging. Waarom kwam ik daar? Alleen om iemand te zien, die lang geleefd bad. Ik wist niets van dat lange leven. Was het goed, welbesteed, nuttig geweest? Ik wist alleen dat het lang was geweest. Dus louter nieuws gierigheid. Enfin 1 ik trad nader en daar in eene bedstede lag of liever zat eeDe menschelijke gedaante, door kussens gesteund. De oogen waren diep ingezonken, maar haddon toch nog flikkering. De kin stak ver en scherp vooruit. De lippen waren samengetrokken. Een paar grijze haren kwamen van uit het netto mutsje te voorschijn. Eene hand, die niets dan vel en beende ren vertoonde, lag op het laken en in de andere hield ze een ruiker, dien ze bij her haling aan haar neus bracht. Waarlijk 1 ik wist niet, wat ik zeggen moest. Zou ik haar in gemoede geluk wen- schep, dat haar leven zoo lang was gespaard En toch, als ik naar die bejaarde dochter zag, die met kinderlijke liefde de moeder beschouwde, en op wier gelaat een glans van tevredenheid lag, dan kon ik bemerken, dat er in 't gemoed van die dochter nog een gevoel van dankbaarheid sprak voordat lange behoud. Daarom richtte ik een paar woorden tot de jarige bij wijze van geiuk- wensch, waarvan ze toch den zin nog wel begreep, want ze stak mij hare gerimpelde hand toe, als om mij te danken en ook de dochter verzekerde mij, dat moeder er nog wel besef van had, maar dat ze moe was, want de naaste buren waren ook al bij baar geweest en daarom was ze dan ook maar blijven liggen. Met den ruiker had zij blijkbaar veel op, want ik boorde duidelijk, dat ze haar dochter opdroeg, om de bloemen vooral in 't water te zeiten. Toen ik thuis kwam, moest ik mij zeiven meer dan eens afvragen, of ik nu over dat bezoek voldaan was. Groot was de vol doening niet. Ja, ik zou lafer als er over oude menschen gesproken werd, mij kunnen beroemen, dat ik een vrouw van honderd jaar bad gekend en gezien en dat zou me nigeen niet kunneD zeggen, maar ander» bleef er mij niet veel opwekkelijks van bij. Twee dagen later kwam de meid binnen mét bet bericht, dat de oude Hanna een soort van beroerte had en de dokter, die nog al eens ruw kon uitvallen zeidewel ze hebben 't mensch vermoord Die drukte kon zoo'n oud mensch niet uithouden. Mis schien leetde ze anders nog wat, maar nu zal ze deD avond niet balen. Zijne voorspelling kwam uit. Den vol genden morgen ontvingen we 'l bericht van haar overlijden. Ze had een deftige begra fenis en in de nieuwsbladen werd het ver meld dat bij ons eene vrouw den hoogen leeftijd van honderd jaar had bereikt. Haar vier en zeventig jarige dochter trok zich bet verlies zoo sterk aan, dat ze kort daarna bezweek. Wat wordt ons niet menigmaal een lang leven toegewenscht en de meesten oDzer verlangen er naar en toch, wanneer we zoo verre zijn gekomeD, wat we gewoonlijk de grens des levens noemenwanneer onze krachten langzamerhand verminderd zijn en ons gevoel is verstompt, zoodat we aan den eenen kant vrij ongevoelig zijn voor de smarten des levens, maar aan den anderen kant ook niet deelen in de vreugde, die t kan opleverenwanneer we zoodoende jaf"- laven, d. i. ademen en gelijk, of liever nog minder worden dan de plantdan is ons lot toch niet benijdenswaardig en al ligt er voor sommigen of voor hunne betrek kingen eene zekere eer iD, om zoo'n hoogen leeftijd te bereikeD, in deD grond dor zaak is 't mijns inziens minder gewenscht en tel kens wanneer ik mij bet beeld van de oude Hanna voor den geest breng, zooals ze daar op dien gedenkwaardigen dag een totaal afgeleefd meDschelijk lichaam vertoonde met niets bekoorlijks, niets aantrekkelijks, dan begrijp ik, dat er eenmaal eeD tijd komt, waarop datgene, wat ik onder leven versta, een einde heeft genomen, en men, al is men nog niet in de registers als overleden op geschreven, veilig als zoodanig beschouwd kan worden. Voorwaarzulk een lang leven kan door iemand, die er goed over nadenkt, niet als begeerlijk beschouwd worden. CA.SACARA. Vlissingen, 27 Juli. Van 20 tot 26 Juli zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der stoomvaart maatschappij //Zeeland* aangekomen, met de nachtbooten 782 en met de dagbooten 214, daarheen vertrokken met de nachtbooten 554, met de dagbooten 342, alzoo samen aangeko men 996 en vertrokken 896 passagiers. De heer C. Veldheer aanvaardde gisteren vóór 25 jaren de betrekking van directeur aan bet rijkstelegraafkantoor alhier. Vele blijken vcd belangstelling mocht de algemeen geachte jubilaris van alle zijden ontvangen. Gisteren middag precie9 te U/a uur i9 met het beste gevolg, van onder een der kappen op de werf der Kon. Maatsch. „De Schelde" alhier te waler gelaten de 2e hou ten loodsschoeDer, bestemd voor het Neder- landsche loodswezen en gebouwd voor reke ning van het departement van Marine. Volgens een alhier bij bet loodswezen ontvangen telegram is te 's Hage overleden de vice-admiraal-titulair jhr. H. P. de Koek, den len dezer maand afgetreden als inspec teur-generaal over het loodswezen, de be tonning, bebakening en verlichting. Benoemd bij de belastingen en het kadaster tot controleur te 's Hertogenbosch de heer J. W. Houwing, thans te Middelburg. Belast met de controle Middelburg de heer J. A. O. H. G. Mijkamp, adjunct controleur te Arnhem. Jbr. mr. J. W. C. De Jonge van Elle- meet, laatstelijk kantonrechter te Schoon hoven, is voor het gerechtshof te 's-Graven- hage b^ëedigd als rechter in de arrond.- rechtbank te Zierikzee. Op verzoek is ingetrokken de aanstelling tot rijksveldwachter der 3e klasse (jachtop ziener) te Oudvosmeer F. Boone te Ierseke j eu aangesteld tot rijks-veldwachter in zija plaats J. Poulusse te Tholen. Bij kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der infanterie tot 2e luitenants bij het 3e regiment, de cadets G. W. Fris, R. H. Latnan Eyssonius Wichers, J. Dorré, G. J. P. A. Thomson, H. C. van der Panl, J. Buy en W. C. T. Ter Beek. Dc N. R. Ct. verneemt, dat aan do Departementen van marine en oorlog een wetsontwerp in gereedheid is gebracht voor de toekenning van peDsioeu a3D mindere geëmploicerden, werklieden en bedienden, op daggeld werkzaam op 's rijks werkinrichtingen van leger en vloot. Omtrent het aanstaande verblijf van de weduwe van kroonprins Rudolf van Oos tenrijk te Zandvoort, verneemt men nader, dat vanwege de Oostenrijksche ambassade in de vorige week elf appartementen in bötel Kaufmann besteld zijn. Deze vertrekken zijn gelegen op de eerste en tweede étage, zoowel aan den zeekant als aan de landzijde. Hoe groot het gevolg der vorstiD zal zijn, is nog onbekend, doch vermoedelijk bestaat het geh&eie gezelschap, met inbegrip der dienstboden, uit hoogstens vijftien personen. De badkuur is bepaald op vier weken, zoo dat Zandvoort gedurende een geheele maand Augustus zijne vorstelijke gasten zal herber gen en al reizen deze in het strengst incog nito, eene aantrekkelijkheid meer zal hebben, die het aantal logé's toch reeds groo- ter dan in 1888 nog aanmerkelijk zal doen stijgen. Naar de Scheepvaart verneemt, zal de stoomvaartmaatschappij „Holland" eerlang ophouden te bestaan. Het geheele materieel, benevens dat der Ned. Ind. Stoombootmaatschappij, totaal 20 stoombooten, is door verkoop in andere banden overgegaan, en zal zeer waarschijn lijk bij reeds bestaande maatschappijen op Indië worden ingesmolten. Nog een petroleumbron Naar aanleiding van het bericht, dat eene petroleumbron te Rentum (gem. Tubbergen) zou gevonden zijn, wordt bet volgende medegedeeld: In eene stad in Zuid-Holland werd aan eene firma vergunning verleend een pakhuis te bouwen tot berging van vaten petroleum. Deze vergunning had plaat» volgens de gemeente-verordeningbehoor lijke ventilatie, eenige uitgraving beneden den beganen grond, en de verplichting de vaten op ribben in het zand te leggen. Enkele huizen verder in dezelfde straat was een slachterij, waarin een pomp voor wel-

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1