VLISSIKGSCHE IIMItlM. No. 86. Vrijdag 26 Juli 1889. 27,te Jaargang. Binnenland. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187 Prijs per drie maanden 1,Franco per 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. U 1TGE VER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regel» 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekent. Eeuig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE i Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. Van het jongste Premie- werk: „Voor Honderd Jaren," zijn nog enkele exemplaren voor handen, welke, zoolang de voorraad strekt, ad SO CEHNTTS te beko men zijn bij Den Uitgever. Vlissingen, 25 Juli. Heden morgen 6.30 kwam met de mailboot „Prinses Marie" alhier van Engeland aan, H. K. II. de Hertogin van Albany met hare beide kinderen en een gevolg uit 10 perso nen bestaande, die met den aansluitende!! trein te 7.16, iu een salonrijtuig van den staats spoorweg, de reis met bestemming naar Arolsea heeft yoortgezot, waar de Hertogiu eenigen tijd in de ouderlijke woning zal vertoeven. In verband met de op 1 Augustus a. in werking tredende nieuwe regeling van de openingsuren der rijkstelegraafkantorou op Zon- en algemeen erkende christelijke feest dagen, medegedeeld in de Staatscourant van 29 Juni jl., ondergaan de Zondagdiensturen van verschillende rijkstelephoonkantoren, als mede van enkele kantoren van bijzondere ondernemingen en spoorwegmaatschappijen, eveneens, te rekenen van den genoemden dag, verandering. O. a. zullen dan open zijn van 8 tot 9 uren voormiddags Biervliet, Hoofdplaat en Sirjansland van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 2 uren namiddags Aar- donburg, Axel (spoorweg MechelenTer- neuzen), St. Annaland, (bijz. ondern.), Groede, Hulst (spoorweg MechelenTerneuzeu), Oud- Vosmeer, Paonerdeo, Philippine eu Schoon- dijke van 8ya tot 9 uur voor- en van 1 tot 2 uren namiddags Zuidzande. Te beginnen met het jaar 1890 zullen de rechten wegens verkoop yan sterkedrank in 't klein in een aantal gemeenten een be langrijke rerhooging ondergaan. Volgens het Sde lid van art. 6 der drankwet en de gemeen telijke verordeningen op de heffrng mag de be lasting van 1 Mei 1890 tot 30 April 1895 niet minder bedragen dan 20 voor elkelocaliteit, waarin ook van Zaterdagavond zes aren tot baandag ochtend zes uren sterkedrank wordt Uit het Duüsch. 12.) Ik stond op. //Beloof mij rustig te zijn, beste graaf!'' Hij knikte mij vriendelijk toe en ik ging in het woonvertrek om de gravin met den wensch haars echtgenoots bekend te maken. Een stroom van tranen was het antwoord en het duurde eeuigen tijd, eer zij zich ge noegzaam hersteld had, om tot mij te „Ik ben het niet waard, neen ik ben het niet waard 1" ,/Het is de laatste liefdedienst, dien gij den stervende bewijzen kunt. Maar, gij moet sterk zijn/' verkocht, terwijl thans, sedert 1885, met een minimum van f 15 kon worden volstaan. De verhooging zal het meest drukken op de genen die hetminste debiet hebben. Wanneer al de localiteiten blijven bestaau, zullen vele ge meentekassen verbetering ondervinden. De mogelijkheid bestaat echter dat eenige kleinen te niet gaan. In do volgende maand hebben de gemeeDtebestnren te beslissen welke raming in de begrooting den raad behoort te worden aan- Op last van den Minister van Buiten- landsche Zaken is eene uitgaaf verschenen van alle in ons land geldende voorschriften betreffende den consulairen dienst, met de daartoe betrekkelijke instruction en andere bescheiden, in drie taleu Hollandsch, Fransch en Engelsch. De Hollandsche tekst der stukken beslaat de linker-bladzijde, de Fransche en EDgelsche teksten zijn, naast elkander, op de rechter-bladzijde afgedrukt. De uitgaaf, die een lijvig boek van 311 bladzijden vormt, maakt eenen zeer goeden indruk. Ongetwijfeld zal zij van groot nut kunnen zijn, niet alleen voor degenen die bij den consulairen dienst rechtstreeks be trokken zijn, maar ook voor hen, die bij kennis van de inrichting van dezen tak van staatsdienst belang hebben wegens hunne werkzaamheid op het gebied van handel en nijverheid. In een der lokalen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn Maandagavond de leden der anti-revolutionaire partij er. Dinsdag die der katholieke partij bijeen geweest. Naar het Vaderland verneemt, zijn de anti-liberalen kamerleden vau oordeel, dat de onderwijswet in Augustus moet behandeld worden. De commissie van voorbereiding omtrent de schoolwet, zal, naar men verneemt, aan staanden Vrijdag bijeenkomen, tot bet over wegen van het regeeringsantwoord over dit voorstel. Het bestuur der /Liberale Unie" is voor nemens, in het aanstaande najaar eene alge- meene vergadering bijeen te roepen, om van gedachten te wisselen over de belastingvoor stellen van de heeren mr. Goeman Borgesius c. s. Tot voorbereiding daarvan heeft bet een e Spoedig kwam zij weder tot bedaren en verzocht mij baar aan te melden. Ik ging weder naar binnen, naar den graaf Hij zag mij met een doordringenden blik aan eu richtte toen zijn oogen op het gor dijn, waardoor ik binnengekomen was. z/Mag de gravin komen Een donker rood steeg in het gelaat van den zieke op. „Ja 1" fluisterde hij zacht. Ik ging terug en geleidde de gravin, die zichzelve volkomen meester was geworden, tot aan de deur, zag hoe zij zich over den stervende heenboog en zijne banden met kussen bedekte. Ik trok mij terag. Dit oogehbiikzoo ern stig, zoo vreeselijk en toch zoo zalig, mocht door geen derde ontwijd worden. Er werden niet vele woorden gesproken. Voor heigeen in de ziel der beide echtge- nooten omging zijn geene woorden de taal is te arm, waar bet de diepste aandoeningen des harten geldt. Ongeveer een uur later kwam de gèneesheer. commissie van bevoegde mannen uitgenoodigd tot het uitbrengen van een praeadvies. In (7e gisteren gehouden zitting der Eerste Kamer is met 25 tegen 8 stemmen aange nomen het ontwerp tot éénjarige verlenging van den diensttijd der miliciens van 1884. De Minister van Oorlog hoopte, dat de in diening der defensiewetten niet ver in het volgend zittingjaar zou kunnen geschieden. De Kamer gÏDg daarna op reces uiteen. H. M. de Koningin is voornemens, (morgen) Vrijdag 26 Juli, des avonds te 7 uren, met het Prinsesje en gevolg, de reis naar Pyrmont aan to nemen, en van daar den 28sten weer naar Het Loo terug te heeren. H. M. zal aldaar hare zuster, de hertogin van Albany, ontmoeten. H. M. de Koningin-moeder van Spanje Isabella, incognito reizende onder den naam van gravin De Toledo, wordt aanst. Vrijdag ochtend met groot gevolg te VGravenhage verwacht. De jaarlijksche opneming der verschillende spoorwegen, door den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten, zal in het begin van de maand September a. s. aanvangen. Zondag had in het kamp te Laren een schietwedstrijd plaats voor de leerlingen van het gymnasium en van eenige andere inrich tingen van middelbaar ouderwijs te Amster dam, die een poosje zich aan het kampleven gewennen en zich in den wapenhandel oefe- Dön. Eenige leden van den Amsterd. Ge meenteraad, de directeur der hoogere burger school, dr. Campert, en verscheidene officieren waren er bij tegenwoordig. De heer J. C. Lohman schoot het grootste getal punten 47, terwijl de rozenprijzen werden behaald door deuzeltde en door den heer F. H. Kolkmeijer, beiden met 3 rozen. De wedstrijd werd gevolgd door spelen van de manschappen van het garnizoen te NaardeD, die den joDgelui zijn toegevoegd, om deze door hun bedrevenheid in den velddienst een goed voorbeeld te geven en hun de behulpzame hand te bieden. De jeugdige vrijwilligers zijn Dinsdag middag uit de legerplaats bij Laren naar hunne haardsteden teruggekeerd. Van Die- Hij ging met mij naar de ziekenkamer, waar wij de graviD, in haar handen die van den graaf sluitende," op den rand van het bed vonden zitten. De graaf lag daar met een stillen glim lach en met eeD uitdrukking van zalig ge voel in de oogen, die op haar gericht waren. Dokter B. keurde de komst van de gravin volkomen goed. Hij vond, zooals hij ver wacht had, den toestand zeiven onveranderd en zeer gevaarlijk. Hij verborg mij niet, dat volgens zijn gevoelen het Teven van den graaf nog slechts eükele uren kon duren. De kranke werd van minuut tot minuut zwakker eu zijn ademhaling ongeregelder. Nog eens werd do stervende man door een koortshuivering aangetast, die de laatste levenskrachten sloopte, slechts enkele minu ten duurde de strijd op do lippen kwam een kleine droppel bloeds de oogen staarden strak voor zich uit, nog eeu diepe ademhaling en de ziel was aan haar aardsch omhuliel ontvloden. merbrug tot de Beurs werd gemarcheerd „met slaande trom, gericht en geweer over.' De kampcommandant, die in groot tenne den troep begeleidde, gaf den jongelui op de Beurs zijne tevredenheid te kennen over hunne onberispelijke houding gedurende de oefeningen. De jongelui, die, pas van de schoolbanken, uittrokken, zagen er thans met hun gebruinde gelaatskleur allen flink uit. Geen enkele beeft dan ook eenig nadeel ondervonden van de ongewone, maar blijkbaar niet onge zonde levenswijze in het kamp. (N. v. N.) Het adre9, houdende verzoek aan den Ge meenteraad van 's Hage tot hervatting van de waterververscbing, ook in zomertijd, is aan den raad ingezonden, voorzien van p. m. 4000 handteekeuingen. Het adres is, behalve door zeer vele bewo ners en bewoonsters van grachten, die den meestcn hinder van het staken der spniing ondervinden, mede onderteekend door ver schillende geneeskundigen en ingenieurs/ leden der buitenlandsche diplomatie, hooggeplaatste staats-ambtenaren, enz. Met zeer velen uit de aristocratische wijken teekenden ook hon derdtallen uit den arbeidenden stand. Te Haarlem is een vergadering gehouden van verschillende heeren, waarin beraadslaagd werd over de exploitatie van de staalbron, op de hoeve „Dyserinck" in de Haarlem mermeer ontdekt. Uit de mededeelingen van dr. S. Postuma bleek, dat het bronwater uit twee wellen komt, die 80,000 L. per 24 uur tereren, en dat na scheikandig onderzoek bewezen was, dat dit water op een na het beste was uil Europa enz. Het plan bestaat, in den Haarlemmer hout een staaibad van eenige uitgebreidheid te stichten. Daarvoor zal spoedig een beroep gedaan worden op het kapitaal. Bij de uitgevers De Erven J. L. Nier- strasz, te Vflage, is verschenen het eerste nummer van „Het Vliegend Blad", gewijd aan de belangen van den Nederlandschen Bond „Maatschappelijk Belang", hetwelk voor belangstellenden op aanvrage gratis verkrijg baar is. In de papieren van den graaf vond ik den last zijn lijk naar Zweden te vervoeren. Een gesloten brief aan de gravin, die in een aan mij gegeven convert zat, liet ik haar dadelijk overhandigen. Den tweeden dag daaropvolgende liet zij mij verzoeken bij haar te komen. Ik vond haar in bet zijvertrek. Zij gaf mij onder tranen de hand. „Ik wil afscheid van u nemen en u dank zeggen voor alles, wat gij voor den graaf gedaan hebt. Ik zelve zal het lijk naar Zweden brengen, en de herinnering aan den doode zal mij kracht geven tot de taak, die hij mij nagelaten heeft. Als ik te F. ben, zult gij van mij hooren. Ik ben u eene openlijke bekentenis verschuldigd. Leef welGod zij met u 1" Met deze woorden wendde zij zich van mij en verliet ijlings het vertrek. Drie dagen later bad zij Parijs verlaten. Den marchese had zij niet wedergezien. Hij was op haar wensoh daag» na deq

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1