VLISSINGSCHE COIBAM. No. 82. Woendag 17 Juli 1889. 278te Jaargang. Gemeentebestuur. Gemeenteraad. w m 'u i s et. Binnenland. Gemengd Nieuws. BUfiBAU: Kleine Markt I N°. 187 Prijs per drie maanden 1,—. Franco per f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekent. Eenis Co., ageut voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. Aangifte van nieuwe leerlingen. De Burgemeester en Wethouders van brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden dat tot 1 September e. k. gelegenheid be staat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de navolgende scholen School E, uitsluitend jongensschool, (hoofd de heer Frijlink), mits voldoende aan proe ven van bekwaamheid. School D, uitsluitend meisjesschool, (hoofd der school mej. M. E. Schuurman,) mits voldoende aan proeven van bekwaamheid. Schooi C, uitsluitend jongensschool, (hoofd der school de heer W. van Kamer). School F, uitsluitend meisjesschool, (hoofd der school mej. J. W. Beijerman). School B, tusschenschool (hoofd der school de heer F. J. Op den Zieke.) Zich aan te melden bij de hoofden der betrokken scholen. Vlisssingen, den 6 Juli 1889. Do Burgem. en. Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT. Gisteren namiddag te 8 uren hield de ge meenteraad alhier eene buitengewone zitting. Afwezig waren de heeren Kalbfleiseh, Van Raai te, Van Uije Pieterse en Chevalier. Na het lezen en goedkeuren der notulen van de zitting van jl. Vrijdag en het over leggen van een ingekomen stuk, ging de open bare zitting onmiddellijk over in eene zitting met gesloten deuren. De openbare zitting heropend zijnde, stelde de voorzitter namens het college van burg. en weth. voor den keurmeester van het slachtvee wegens verregaande nalatigheid in de uitoefening van zijn dienst voor den tijd van eene maand te schorsen, met de bepa ling, dat, bij herhaling van dergelijke feiten zijn ontslag zal worden voorgedragen. Uit het Duitsch. 9.) En in al dat gejuich, in deze lichtzinnige menigte, hing aan mijn arm een diepge bogen man, mot gebroken hart en krachten, een ongelukkige, die niets meer verlangde dan den dood en de eeuwige rust. Wij stonden zooals gewoonlijk aan den ingang van de fauteuils d'orchedve. Onopge merkt konden wij het grootste gedeelte van den schouwburg overzien. Weder hadden wij niets ontdekt en wilden even naar den ande ren kant gaan om ook van daar de zaal op te nemen, toen de graaf plotseling mijne hand krampachtig drukte. //Kijk daar eene 1 Kijk daar eens bracht Dit voorstel bij stemming met gesloten briefjes mot 10 tegen 1 stem aaDgenomen- zijnde, werd de zitting gesloten. Vlissingen, 16 Juli. Jl. Zaterdagavond had aan het Grand-Hotel het eerste concert plaats, dat uitgiDg van de alhier opgerichte Zomerconcert vereeniging H Vlissingen." Zooals was aangekondigd zou het muziek korps van bet 3e rog. inf. uit Bergen op Zoom andermaal zijne schoone tonen doen hooren. Het keurig uitgevoerd programma werd bet min gunstige weder en den Zaterdagavond, welke voor velen moeielijk is om voor genoegen uit te gaaD, in aanmerking genomen door een vrij talrijk publiek, waaronder velen uit Middelburg, bijgewoond. Ondervinde deze vereeniging succes op haar streven en den on misbaren steun van allen, die het nut er van inzien, dat er iets, zooals o. m. bet organiseeren van concerten, bals en andere feestelijkheden, moet worden aangewend, wil ons schoon hadhuis aan zijn doel beantwoorden. Aan dit doel wenscht genoemde Vereeniging hare krachten tewijden en heeft daartoe voor liefhebbers van goede muziek als anderszins familiekaarten ad f 10 en personeelekaarten adf 5 verkrijgbaar gesteld. Bij volgende concerten zal, zooals de secre taris der VereenigiDg in ons jongste nummer (zie ingezonden stukken) schreef, zooveel mo gelijk getracht worden, deze niet op Zaterdag te doen plaats hebben. Jl. Zondag middsg werd aan den sergeant Hsnssens, van het 4e bataljon 3e regiment infanterie alhier, de bronzen medaille voor 12jarigen trouwen dienst uitgereikt. Onder de passagiers, die gisteren morgen met de mailboot y Willem, Prins van Oranje" alhier nit Engeland aankwameD, bevond zich ook prins Albert Victor, zoon van prins Cbristiaan van SleeswijkHoJstein. Met den sneltrein voor Duitschland, vervolgde bij zijne reis naar Keulen. vi,na Jl. Maandag weid een sjouwerman, werk zaam bij de flensmachine op de fabriek der Kon. Maatsch. ,/De Schelde," vrij ernstig in hij er met moeite uit, en zijne blikken richtten zich op eene loge van den eersten rang tegenover ons. Een beer en eene dame waren binnenge komen. Van bun gelaat kon men door het neergelaten gordijn niets zien, vooral toen de dame zich achter een waaier verborg, en haar geleider geheel in den hoek had plaats genomen. Maar toch herinnerden mij hunne bewegingen en houding dadelijk aan de gravin en den marchess. ,/Wees bedaard, goede vriend," fluisterde ik den graaf toe. z/Ik ben bedaard, volkomen bedaard," ver zekerde hij. Daarbij beefde de ongelukkige echter over het gebeele lichaam en scheen het of zijne oogen uit de kassen wilden springeD. Ooder luidklinkend gelach viel het gordijn na de twee akte neder. De beer in de loge boog zich naar zijne dame over. Het scheen dat zij hem iets zeide. Hij gaf een teeken van toestemming en stond op. z/Hij is het klouk het bijna onhoor baar van de lippen des graafs, //hij is het." Ja, hij was het, Er was geen twijfel aan j bet aangezicht verwond, tengevolge waarvan hij per braucard naar het stedelijk gasthuis t.ar verpleging moest worden overgebracht. Door dr. Van Deventer, officier van gezond heid bij de marine, werd de eerste heelkun dige hulp verleend. Men schrijft ons De snelle vervoermiddelen van onzen tijd hebben ook de reislust in Zuid-Beveland verbazend aangewakkerd of opgewekt. Vóór spoorlijn ons eiland doorsneed kwam de meerdérheid der boerenbevolking nimmer #»ör Sloe of Schelde, Wanneer de meer ge- góede plattelanders geregeld de weekmarkt en de minderen de jaarmarkt konden bezoeken (-3 Goes was het al heel wei. Waren er nog enkelen, die of een of meer der omliggende Zeeuwsche eilanden of Zeeuwsch-Vlaanderen ^an nabij gezien hadden, bijna niemand, ten zij tegen wil en dank een enkele milicien, kwam ooit in eenige andere provincie, bui- Jenlands te kijken gebeurde nimmer. Na tuurlijk dat de uitsluitende beoefening van landbouw en veeteelt deze geringe locomo tie zeer bevorderde. Hoe is dit alles veranderd 1 Bijna ieder is reeds al eens in andere ge deelten onzer provincie geweest. Velen heb ben in een of meerdere overige provinciën België eens rondgekeken. Thans vertoeft \:.v zelfs een nederig inwoner van Nisse te Parijs om de bruiloft zijns zoons, een tailleur, bij te wonen en tegelijk de tentoonstelling te bezoeken. Zeker zal de man in zijn Zuid» Bevelandsch kostuum, jammer genoeg, zon der boerenhoed echter, onder de duizenden bezoekers der beroemde wereldstad, niet ge heel onopgemerkt daarheen wandelen. Op 31 Dec. 1888 bestonden in Zeeland 1309 inrichtingen tot verkoop van sterken drank in 't kleiD, waarvoor f 28463,58 belas ting was betaald. 1309 bij eene bevolking van 201847 zielen in 109 gemeeDten maakt 6.496 inrichtingen op de 1000 inwoners en 12 per gemeente. De Eerste Kamer is tegen Maandag 22 Juli, te 8 uur bijeengeroepen. In de legerplaats bij Oldebroek zijn de zes batterijen van het 2e reg. veld-art. aange komen tot het houden van tactische vuur- oefeningen. Het geheel staat onder bevel van den kolonel jhr. W, F. G. A. von Pestel, commandant van genoemd reg., terwijl met de marchess Paola stond tegenover ons, en nu de dame in zijn gezelschap was, wisten wij dat zij hst was, ook zonder dat wij haar gelaat zagen. De graaf drong mij de zaal uit. Ik vol hem tot aan de straat. Al dien tijd had hij mij met geen woord gezegd wat hij van plan was te doen als hij de vluchtelingen ontdekte, en ik had er natuurlijk niet naar gevraagd. Wij verlieten de zuilengangen van het Palais Royal om in het plantsoen te gaan. De graaf trok mij op eene bank, die bij de groote fontein staat, en zeide eenige secon den later met vaste stem z/Wilt gij mij een liefdedieust bewijzen z/Zeker ,/Ga dan na het einde der voorstelling de beide ongelnkkigen na. Ik voel, dat mij de kracht daartoe ontbreken zou. Als ik weet waar ik den marchese vinden kan, zal ik morgen verdere maatregelen nemeu. Vergeef mij als ik u verlaat. Ik moet alleen zijn alleen alleen!" Ik gevoelde hoe bij met reuzenkracht zich dwong om rustig te schijnen, ik zag hoe het bet commando over de le afdeeling is be last de luit.-kolonel K. M. Verschoor, en over de 2e afd. de kapitein H. H. Ramaer, beiden van geDoemd reg. Aan het station ElburgOldebroek beerschte door de aan komst van bovengenoemde batterijen gisteren veel drukte, daar zij achtereenvolgens met 3 extra treinen werden aangebrachtiederen trein geladen met bet personeel paarden en materiaal behoorende tot 2 batterijen. Voor de betrekking van adjunct-directeur van Nederlandsch Mettray bij Zutfen, op 1000, vrije woning, tuin eu geneeskundige hulp, hebben zich Diet minder dan ruim 270 sollicitanten aangemeld, waarondei zelfs hoofdofficieren en officieren. Het aantal mededingende onderwijzers is zeer groot. In den loop van het jaar 1890 kannen ooni- ge onderwijzers ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned-Indië worden ge steld om als onderwijzer der derde klasse te worden geplaatst bij het openbaar lager onder wijs voor Europeanen daar te lande. Kerk- en Schoolnieuws. Naar men van bier aan de M. Ct. meïdt, zal het kerkgebouw met kosterswouiDg der Doopsgezinde gemeente op den Peperdijk alhier in eigendom overgaan in handen van de Doleerende gemeente, die thans bare godsdienstoefeningen nog houdt in een bur gerhuis op de Bierkade. Voor de Doopsgezinden zal een nieuw kerkgebouw worden gesticht, dat aan den eisch des tijds zal voldoeD, waarvoor naar een geschikt terrein wordt omgezien. Ned. hkrv. kerk. Beroepen te Gouds waard (Korendijk) prov. Zuid-Holland de heer J. A. van Tuijnen, predikant te Borsele. Omtrent het gebeurde met een acht tienjarig meisje te Tilburg, waarvan in een vorig nommer melding is gemaakt, wordt nader bet volgende gemeld Op korten afstand van hare woning werd het meisje volgens hare verklaring aangerand door vier manspersonen, die haar vastgrepen, in zijn oogen trilde en hoe zijn bleek gelaat nog bleeker was dan anders. Ik drukte hem zwijgend de hand. Hij ging heen en ik wachtte onder de zuilen na het einde der voorstelling op den mar chese en de gravin. Ik stond achter een zuil met den mantelkraag hoog opgeslagen, be veiligd voor het gevaar opgemerkt en her kend te worden. De lachende, keuvelende menigte golfde mij voorbij. Eindelijk kwamen ook de ver wachten. De gravin, die geheel in het zwart gekleed was, liep aan den arm van den marchese. Zij zag er erg veranderd uit. Ze was bleek, hare oogen hadden hun glane verloren, de lippen waren vast op elkander gedrukt. De marchese liep fier met bet hoofd achterover hij zag er nit alsof bij zich ver veelde en ontevreden was. Zwijgend betraden zij nu de straat, waar de marchese om een huurrijtuig wenkte. Ik bad reeds een rijtuig gehuurd en gelastte den koetsier hen te volgen. Het was een laDge weg, dien wij afleggen moesten de nieuwe Avenue de l'Opéra,

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1