VIJSSI.MiSMIE (OllUYi No. 77. Vrijdag 5 Juli 1889. 27ste Jaargang. Gemeentebestuur. Hoofden en bestuurders Binnenland. 1S1S8, Gemengd Nieuws. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187 Prijs per drie maanden 1,Franco per 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot A regel» 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekent. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE z Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Dnitschland Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Onze geachte abonné's worden beleefd uit- genoodigd de in dit blad voorkomende mede- deelxng omtrent bet PremieboekVOOR i i HONDERD JAREN, De Groote Franscbe Revolutie, aan bet Nederlandsche volk verhaald door G. Vel derm an, vooral te lezen. Dn Uitgbvee. worden opgeroepen róór of op Maandag den 15 Juli e. k. ter Secretarie opgave te doen van het aantal kaarten, dat door heo ver langd wordt, om personen beneden zestien jaren in of voor hunne inrichtingen arbeid te doen verrichten in den zin van art. 1 der wet van 5 Mei 1889, (Staatsblad no. 48,) houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeug dige personen en vrouwen. Vlissingen, 24 Juni 1889. Burgem. en Weth. voornoemd, LUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, E. N. VAN DER BILT. Vlissingen, 4 Juli. In het eerste half jaar van 1889, ver meerderde de bevolking ODZer gemeente nog al aanzienlijk en wel doordien zich 272 personen meer vestigden dan vertrokken en er 73 meer werden geboren dan overleden. Eene vermeerdering dus van 345 personen, zoodat de bevolking, die op 1 Januari 1889 uit 12793 personen bestond, thans bedraagt Programma der muziekuitvoering op a. 9. Zaterdag, te geven in het Badhotel, door het atafmuziekkorps van het 3e reg. infanterie uit Bergen-op-Zoom, onder leiding van den N. A. Bouwman, des avonds te 7 uren. 1, Marche zur „Marine/' Suppé 2. Ou verture „Mignon," (arr. Bouwman) Thomas 3. Ma helle valse de concert, Strauss 4' Grande fantaisie de l'opéra Faust, Gou nod 5. Ouverture „Die tustigeu Weiber Uit het Duitsch. 6.) In den regel at ik aan de table d'hote, die echter slechts door enkele gasten bezocht werd. In dien kleinen kring van twaalf per sonen bevonden zich Mexicanen, Brazilianen, Engelschen, Italianen, terwijl ik Duitschland en do heer Marr en zijne vrouw Erankrijk vertegenwoordigden. Onze kleine internationale groep bleef wekenlang onverouderd, zoodat spoedig een werkelijk vriendschappelijk verkeer ontstond. De beer Marr zorgde met zijn echt Franscbe levendigheid er voor, dat het gesprek nooit kwijnde, terwijl madame eu eene gehuwde dochter er voor zorgden, dat elk zijn lieve- von Windsor," Nicolaï6. Largo appas sionato (arr. Bouwman), BeethoveD7. a. Valse Leote „de la suite Silvia," Delibes, b. Ungarische Tanz no. 6, Brahms, (a. b. arr. Bouwman)8. Fantaisie uit Richard Wagner's opera „Tannhauser," Bouwman. Gedurende de maand Juni werden in de Rijkspostspaarbank in 159 malen 2858.32 ingelegd3345.41 werd in 51 maleu terugbetaald, terwijl 16 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Naar wij vernemen hebben pakhuismeeste- ren te Rotterdam het voornemen,op hunne ter reinen voorden opslag van petroleum, alhier gelegen, eene aanzienlijke uitbreiding tot stand te brengen, door de oprichting van een petroleum-reservoir, waarin een inhoud van plus minus 24000 vaatjes kan worden ge borgen en welk reservoir daartoe een middel lijn van 25 meter zal hebben bij eene hoogte van 9 meter. kozen als lid van Gedeputeerde Staten de beeren J. C. R. v. d. Bilt, Snonck Hurgronje, Buteux ieder met 29, Heijse met 26, en v. Berlekom met 28 stemmen. Gekozen de heer van Teijlingen met 23 stemmen, in plaats van den heer Bybau. Bij Kon. besluit is bepaald, dat aan gega- geerde militairen van het leger ia Ned.-ïadië, de hoedanigheid van Nederlander niet bezit tende, die in het genot van soldij zijn of worden gesteld, omdat zij na terugkeer uit Indië iu hun vaderland dienstplichtig bevonden krachtens de wetten des lands, onder de wape nen geroepen werden of worden, door den minister van koloniën, met afwijking van de bestaande voorschriften, daD worden vergund het gagement alsnog te genieten, met dien ver stande eveDwel dat het gagement niet wordt uitgekeerd over den tijd,gedurende welke soldij is of wordt genoten. Bij Kon. besl. van 30 Juni is benoemd tot gezworen V3n denWillem-Leopold-polder (Ne- derlandsch gedeelte,) P. Mabesoone tot dijk graaf van den polder van Lijnden, J. Verpoorte Adriaanszoon. Het op de Kon. Maatsch. „De Schelde* in aanbouw zijnde stoomschip voor de Rotter- damsche Lloyd „Merapi" zal gevoerd worden door kapitein G. I. Boon, tot nu in gelijke betrekking op het stoomschip „Batavia." Naar wij vernemen zal bij gelegenheid van de sluiting der Zeeuwsche Tentoonstel ling van Nijverheid en van Kunst toege past op Nijverheid, benevens Wedstrijd voor den Handwerksman, op Maandag den 8 Juli a. s., te 2 uur namiddags, in den tuiö van het tentoonstellings-lokaal eene muziekuit voering plaats hebben, en bestaat het voor nemen, om iu de pauze daarvan de door de jury toegekende eereblijken uit te reiken. Op 28, 29 en 30 Juli a. s. zal te Breda eene internationale tentoonstelling van pluimge dierte gehouden worden, waarin o. a. onze stadgenoot, de kapt. Van Hooijdonk als jury lid zal zitting nemen. De Provinciale Staten hebben gisteren her lingsspijzen kreeg en in alle vertrekken de grootste gezelligheid heerschte. Op zekeren dag vertelde mij monsieur Marr, dat de vertegenwoordigers van twee andere natiën, een Pool en een Zweed, in zijn hotel hun intrek genomen hadden, maar niet van plan waren aan de open tafel te eten, hetwelk hem te meer speet, daar na melijk de Zweedsche heer er zeer gedistin geerd uitzag en 2Ïjn beminnelijke, doch ern stige manieren hem bijzonder bevielen. Toen ik na het diné, om naar mijn kamer te gaan, de trap afging, kwam mij een heer, in gebogen houding, zoodat ik zijn gelaat niet herkennen kon, met langzame schreden tegemoet. Hij zag ook niet op, toen hij mij voorbij moest gaan. Mij trof echter zijn ge laat als een bliksemstraal. Het was graaf F., die tegenover mij stond. Maar welk een vreeselijke verandering bad er met hem plaats gehad 1 De statige gestalte van vroeger was nu een door leed en kom mer gebogen man. Zijn doodsbleek gelaat was langer geworden, zijn baard grijs de oogen hadden zulk eene vreemde uitdrukking Van de 56 opgeroepene jongelingen bij het instructie-bataljon te Kampen zijn gis teren 46 in dienst getreden 8 zijn afge keurd en 2 hebben Diet aan de oproeping yoldaan. Ter voorziening in den kwijnenden toe stand van sommige takken van landbouw beeft de heer Bahlman, lid der Tweede Kamer, een voorstel van wet ingediend tot invoering van graanrechten. Art. 1 strekt om bij invoer de volgende rechten te heffen als van tarwe 1,20 rogge 0,60; gerst 0,60; boekweit 0,30 haver ƒ0,30; mnis ƒ0,30; spelt, gepeld 0,60 idem ODgepeld 0,30gepeld of gebroken graan, grotten eDZ., Diet afzonder lijk belast 0,60 brood, beschuit en meel van graan 2,40 booDen en wikken 0,30 erwten 0,60stijfsel van alle soorten ƒ4,00, gist ƒ20, en mout ƒ1,07, alles per 100 kilogram. Art. 2 kent op den uitvoer van, van buitenlandsch graan vervaardige fabrikaten vergoeding voor inkomend recht toe, te weten voor binnenlandsch gedistilleerd uit graan per 100 liter gedistilleerd van 50 gekregeD, dat zij bijna niet meer herinner den aan de oogen, die vroeger zoo vriende lijk, goedaardig en stralend van geluk mij aangekeken hadden. Onwillekeurig riep ik hem bij zijn naam aan, dat mij ook weder dadelijk speet, daar ik immers niet wist of F. wenschte herkend te worden. Als veïsteend bleef de graaf staan. Een donkere blos overtoog zijn gelaat lang zaam wendde hij zich naar mij om. Ik zag hem een oogenblik weifelen opeens greep hij mij bij beide handen en riep uit „Mijnheer von Horst, welk een onver wacht wederzien Ik drukte hem warm de hand - woorden vond ik niet. Wat kon, wat moest ik hem zeggen in dit oogenblik, waarin zijn ganscbe ellende zich aan mij openbaarde en ik zag welk leed hem getroffen had. ,)En u logeert ook hier iu het hotel vroeg F. Ik bevestigde het en zoo vernamen wij dat wij reeds sedert acht dagen onder het zelfde dak vertoefden, zonder iet» van elkan peicent 1,50voor meel, brood en be schuit, gerekend dat 75 kilogram vertegen woordigd worden door 100 kilogram tarwe of rogge, voor stijfsel, gerekend dat 50 kilogram vertegenwoordigd worden door 100 kilogram tarwe of mais. Art. 3. Aan fabrikanten van in art. 2 opgenomen goederen, bestemd voor deu buitenlandschen handel, welke granen als grondstoffen bezigen, zal, boven en behalve derzelver bevoegdheid tot het genot van entrepot, eeu crediet voor de rechten vau drie maanden na deu inslag van elke partij verleend kunnen worden, onder behoorlijke borgstelling. Het bedrag der vergoedingen voor uitvoer zal hierop, en wel door afschrijving op deu eerst vervallenden termijn, worden gekort en het resteerende ten versafdage iu con tanten gelde moeten aangezuiverd worden. De verdere bepalingen omtrent de wijze, waarop deze vergoedingen worden toege kend, wordt door ons bij algemeenen maat regel ran bestuur vastgesteld. Art. 4. Het invoerrecht op gedistilleerd en alle daaronder begrepen vloeistoffen, be paald bij art. 9 der wet van 1 Mei 1863 Staatsblad no. 47) wordt verhoogd van ƒ3,50 tot 7. Art. 5. De woorden drie en een halren cent, voorkomende in litera b eerste en tweede lid van art. 2 der wet van 25 Juli 1871, houdende bepalingen omtrent den accijn» op bier en azijn Staatsblad no 92) worden veranderd in „twee en driekwart ceDt.' Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Heev. keek. Aangenomen het be roep naar Oud-Vosmeer door den heer W, B. H. van Linschoten, cand. te Middelburg, Verkoopingen en Aanbestedingen. Gisteren werd in de Oranjekazerne alhier ten garnizoensbureel pübliek aanbesteed de levering van 10000 takkenbossen voor de Inschrijvers waren de heeren A. F. Krahmer alhier voor f 0,0565 en G. G. A. v. Vugt te "Wouw voor f 0,0585 per bos. Jl. Dinsdagavond ia weder een nageljougen in het op de werf der Kon. Maatsch. „de der te weten, zonder elkander ontmoet te hebben. Op het gelaat van den graaf wisselden gedurende ons gesprek een akelig bleek en lood elkander af zijn borst ging krampach tig op en neder, zijne handen beefden het was voor mij vreeselijk om aan te zien. „Mag ik u morgen vroeg bezoeken, waarde graaf?' F. knikte zwijgend van ja, en, terwijl hij mijne handen nogmaals vatte, drukte hij ze zóó hevig, dat ik het bijna van pijn uit schreeuwde. Daarop rukte hij zich los en stormde de trap af, het huis uit. Deu volgeuden morgen liet ik vragen of ik den graaf om elf uur spreken kon. Hij trad zelf uit zijn kamer om mij uit te noo- digeu binnen te komen. Bij het heldere daglicht kwam de vreeselijke verandering in zijn uitzicht nog meer uit. Baard eu haar wareu geheel grijs geworden de diepe kringen onder de oogen, het ingezonken ge laat en de scherp uitkomende neus maakten hem bijna onkenbaar, zoadat ik heden zelf

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1