Binnenland. Gemengd Nieuws. Buiten la nd. ten en nam deze gelegenheid waar, om de leden der Sociëteit dank te zeggen voor de hem bewezen hulde bij de voltrekking van zijn huwelijk, welke woorden met een driewert hoerah werden beantwoord. Gedurende de pauze viel den beer Span- jaard en zijne gade eene verrassing te beurt, die niet naliet een diepen indruk op hen ""wat het gansche loodspersoneel pet den aankleve van dien den heer Spanjaard bij deze gelegenheid nog wenschte te zeggen en daarbij het bewijs te leveren van hunne hoogachting en liefde, vertolkte de heer J. S. Pisuisse, ontvanger der loodsgelden, als oudste ambtenaar in dienstjaren en daartoe aangezocht, volgenderwijze Schout bij Nacht 1 Het zi] mij vergund, uit naam van het personeel van het loodswezen ut dit district eenige woorden tot U rloht™; Eeeds verscheidene jaren had ik de eer zoo hier als te Willemsoord onder Uwe bevelen te dienen, en terwijl tk op dit oogenblik mijne persoonlijke gevoelens uit spreek, als de vrocht van de ervaring, welke ik in die jaren heb opgedaan, houd ik my tevens overtuigd, °°k d»,tolV te T U gevoelens van het geheels personeel, dat U heeft leeren hoogachten, ja ik mag gerust zeggen, liefhebben. Toen bet bericht tot ons kwam, dat Gij tot hooger betrekking geroepen, ons zoudt verlaten, verheugden wij ons allen in de eer o„ onderscheiding U te beurt gevallen, te moer, omdat wij dn zekerheid hadden, dat Gij, bekend met de behoeften van het per- soneel, aan het hoofd van het geheele Neder- landsche loodswezen gesteld, beter dan ie mand anders, in staat zijt voor ouze belan gen te waken. Tegelijkertijd echter maakte zich een ge- voel van weemoed van ons meester, bij e gedachte, dat wij uwe tegenwoordigheid hier voortaan zullen missen. Gedurende de jaren van Uw bestuur alhier, hebt Gij U toch doen kennen, als vu chef bij uitnemendheid, die, als een .ader ten opzichte zijner kinderen, een open oor en oog had voor iedere belangen. Uw kantoor stond ton allen tijde voor ieder open, en bij strenge rechtvaardigheid en onrerbid- delijken eisch tot plichtsbetrachting, paardet Gü humaniteit aan welwillendheid. koest er gestraft worden, onmiddellijk waart gij aan don andvren kant bereid, zoo veel in uw vermogen was, de gevolgen van de straf voer vrouw en kinderen van den schuldige te verzachten. Moest er beloond worden; gij aarzeldet niet de voordracht daartoe aan hooger autoriteiten te doen en ten ernstigste aan to bevelen. En werd er leed geleden, ofeischte het gevaarvolle loods- mansberoep zijne offers, steldet gij s ee^s aan de spits Jan hen, die de helpende hand °Ontva°ng daarom, Schout bij nacht Spanjnard ons aller hartelijkon douk voor al het goede,dat Gij aan het personeel van het loodswezen in het Ge district bewezen hebt Gij hebt U hierdoor een eerezuil van dankbaarheid ae sticht in de harten uwer onderhoongen, die U nimmer zullen vergeten. Doch wij wenscben, zeide spreker, het niet bij woorden te laten. Dientengevolge heelt het personeel ge meend, vtór Uw vertrek van bier U een zichtbaar blijk van zijne erkentehjkheid en hoogachting te moeten geven. Wij hebben de keus van een geschenk gevestigd op voorwerpen van huishoudelijk gebruik, om dat wij in de hulde, welke wij U toedragen ook wenschen te doen doelen Uwe door ons allen zoo hoog geschatte gade. Aanvaardt dit sonvenir,Schont bij Nacht,en Mevrouw Spanjaard,als een bewijs van onze op recht gemeende hulde,erkentelijkheid en Info. Wij hadden niet noodig er een album hij te voegen van do namen dergenen, die U dit geschenk aanbieden. net opschrift drukt het volkomen uit allen, zonder onderscheid van rang of be trekking, zelfs gepensioneerden, hebben daar aan bijgedragen, en ik mag er Voege", nimmer was de taak eeuer commissie als de onze, die zich met de uitvoering helastte, in dat opzicht aangenamer en gemakkelijker. Wij hopen, dat het U gegeven moge zijn, in "olukkige vereeniging met elkander nog een reeks van jaren daarvan gebruik te maken en bet zij U steeds een aangenaam aandenken aan het personeel van het be loodsdi9trict. „„WnnPM Mijne heeren, ambtenaren, schippers, loodsen en verder personeel, ik vlei rij in Uw aller geest gesproken te hebben en ten blijke daarvan met mij in te atemmen in do kreetLang leven de Schout bij Nacht Spanjaard en zijne gade. Hierop overhaudigde de commissie, be staande uit de heereu Pisuisse, Karei en Ahreusmanu, het souvenir bestaande uit Een zilveren koffie- en theeservies, be staande uit een koffiekan, theepot, melkkan, suikerraaud, theekist en comfoor waarop ge graveerd de initialen J. S. in elkander ge strengeld, vervaardigd in de Kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken van J. M. van KempeD en Zonen te Voorschoten. Op het daarbij beboorende zwart ebben houten schenkblad is een zilveren plaat aangebracht, waarop keurig netjes staat ge graveerd //Aan den kapitein ter zee titulair J. Spanjaard bij zijn aftreden als inspecteur over het loodswezen enz. als aandenken aan geboden door de ambtenaren en het perso neel van het loodswezen, de betonDing, be- bakening en verlichting van het 6e district. Vlissingen, Juni 1889." Diep getroffen over dit blijk van liefde eD genegenheid hem en zijne gade bewezen, betuigde de heer Spanjaard alleen thans te kunnen zeggen, dat hij niets gedaan heeft dan zijn plicht, waarop al de aanwezigen van hunne iüstemming deden blijken. Na de uitvoering van een volgend num mer van het programma, werden ook bij deze gelegenheid de verdiensten van den heer Ahrensmann als President der Sociëteit niet vergeten. Hem werd bij monde van den gezagvoer der L. A. Willemse hiervoor dankgezegd en hem namens de leden der Sociëteit over handigd een prachtigen inktkoker waarop een zilveren plaat met de woorden //Souvenir van de N. L. S. aan hunnen geachten President. De heer Troelstra, die verklaarde het groot ongeluk te hebben van gaarne tegenwoordig te zijn, overal waar iets goeds en degelijks werd verricht, reciteerde een door hem ver vaardigd gedicht, dat èn tijd èu plaatrnimte ons verbieden thans op te nemen en algemeen werd toegejuicht. Na nog eeuige oogenblikken van gezellig samenzijn, werd het gebouw door de genoo- digden in oogenschouw genomen waarua de meesten huiswaarts keerden. Met een bal voor de leden der Socieleit zal deze plechtigheid heden avond besloteu wordeD. tal schutters werd deelgenomen. Nadat door den hoofddeken, den heer P. Delvoije, deu leden eeu welkom was toegeroepeu en de heer P. Demyttenaere,schutterkoning, zijn konings band had afgegeven, nam de schieting een aan vang, welke te 7 uren geëindigd was. Do uit slag daarvan was, dat de heer D. A. Macs de meeste punten (S6) had behaald cn al zoo schutterkouiug was geworden. Door deu hoofd deken werd genoemden heer als zoodanig geïnstalleerd. Te Naiis in Zweden bestuat het Siögd Semi narium ten doe! hebbende ouderwijzers te vormen in S'ögd - haudwerkvaardigheidten dienste der lagere scholen, naar welker practi- sche ontwikkeling, dieustig voor het geheele leven, reeds de schoonste resultaten verkregen zijn. Van alle natiën zijn daar onderwijzers om de lessen bij te woneu. De heer P. W. v. Eden, Directeur van hel Rijksmuseum van Kunst-Industrie heeft daarover eene zeer lezenswaardige brochure, voor elk die nog wil leeren, verkrijgbaar gesteld. De jeugdige leeraar (teekeneo) aan de Bur ger Avondschool te Vlissingen, de heer Frans Hondius te Middelburg, zal, daartoe in de ge legenheid gesteld, weldra een cursus aan het Slögd-Séminarium gaan bijwonen. GCt.) De heeren mr. W. A. van Hoek, te Middel burg, mr. H. Smeenge, te Meppel en prof. J. M. Telders, te Delft, tot leden van het bestuur der //Liberale Unie" gekozen, hebben die be noeming aanvaard. Het aldus aangevuld bestuur koos uit zijn midden tot voorzitter den heer mr. E. E. vao Raalte, te Rotterdam. Vlissingen, 20 Juni. Dezer dagen verscheen de vanwege de directie der Koninklijke Nederlandsche Post- vaart-maatschappij //Zeeland" uitgegeven reis gids voor bet loopende zomerseizoen. Deze reisgids, die tweemalen 's jaars in de Engelsche en Duitsche taal gratis wordt uit gegeven en vau welke 'jaarlijks minstens 40.000 exemplaren in den vreemde worden verspreid, onderscheidt zich bij vernieuwing, zoowel door zijn keurig eu smaakvol titelblad, als door zijn rijken inhoud. Niet alleen toch worden daarin op de duidelijkste wijze de verschillende en voor naamste reisrouten in Europa, in verband met de aankomst en het vertrek onzer mail- booteu van Vlissingen en Queeuboro aange geven en door reiskaarten verder aangedaid, maar worden daarin nog o. m. aangetroffen de voornaamste hotels, van Europa's vastland. Toont de directie der maatsch. //Zeeland" door de uitgave van dezen voor reizigers in den vreemde zoo onmisbaren reisgids op de hoogte van haren tijd te zijd, niet minder levert zij hierdoor het bewijs, dat zij een open oog heeft voor al hetgeen eeu reizend publiek, dat van hare lijn wenscht gebrnik te maken, noodig heeft te weten. Valle haar daarvoor ook van deze uitgave de beste vruchten ten deel. Bij kon. besluit is, als blijk van Z. M. goed keuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift toegekend aan C. J. van Hoepen alhier, wegens het met levens gevaar redden van een knaap uit bet water der Kaaskade alhier, op 28 Juni 1888. Bij kon. besluit is aan den heer B. J. R. van Hasselt, commies der posterijen 2e klasse alhier, een pensioen verleend ad 570. De bij het 8e reg. infanterie benoemde kapt. B. van Bekum wordt belast met het bevel over le comp. van bet 4e bat. van genoemd korps, in garnizoen alhier. Maandag jl. had bij de Koninklijke Hand boogschutterij //Willem III" het jaarlijksch koningschieten plaats,waaraan door een twaalf- Bij kon. besluit zijn benoemd tot gezworen ran den Schengepolder A. Louwerse tot ge zworen van het waterschap Waarde C. Dijlj tot voorzitter van bet bestuur der waterkeeriog van den calamiteazen Leendert-Abrahampolder G. J. van de Linde, en tot dijkgraaf van den Philippinepolder E. Cuelenaere. ïij de verkiezing van eeu lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Roermond, ter vervanging van deu heer mr. Brouwers, zijn uitgebracht 1583 stemmen van onwaarde 26; volstrekte meerderheid 754. Gekozen is baron D'OLNE (kath.,) met 766 stemmen. Op den heer mr. Geradts (lib.,) waren 590 stemmen uitgebrachtop deD heer De Ras (kath.) 79 op den heer Janssen 72 stemmen, In de gisteren gehouden zittiDg der Eerste Kamer zijn aaugenomen eenige aan de orde gestelde ontwerpen. Heden te 1 uur komen de boterwet en anderen in behandeling. des Heils" aan het woord komen. Ter voorziening inden predikantennood der Herv. kerk is door het Prov, kerkbestuur van Overijsel bjj de Synode een voorstel in gediend, om in de Synodale reglementen een nieuwe bepaling op te nemen, waarbij bekwa me godsdienstonderwijzers met meer dan 10- jarigen diensttijd na vernieuwd examen tot de evangeliebediening in de Herv. kerk kunnen worden toegelaten. De vorige week had aldus schrjj^' men uit Wissekerke (N.-B.) aan dea Camperlandschen Veerdam weder eene be langrijke oeverafschuiving plaats. Dinsdag ochtend, circa acht uur, wilde te Harderwijk de oppasser Weijenburg zich naar den buiten de stad gelegen stal van zijn meester begeven, ter verzorging van het aldaar voorhanden vee, toen hij onverhoeds mot een mes eene diepe snede in den buik ontving van zekeren te Maastricht tehuisbe- hoorenden smid, Th. Franciscus Amouri, onlangs uit Ommorschans ontslagen De dader werd gegrepen door den heer De Vroom, die hem met behulp van deu politieagent De Wette overbracht naar het politiebureau. De verslagene werd hevig bloedende naar zijne woning vervoerd, doch verkeert gelukkig niet in levensgevaar. halfelf uur bezocht de Sbah het Koninklijk Paleis op den Dam. De Shah was in generaalsuniform, met gouden boordsels en nestels en met diamanten knoo- pen. Een talrijke stoet van Perzische edelen, eenvoudig als altijd gekleed, volgde hem. De intendant des Konings, jhr. Van Vessem, ontving den hoogen bezoeker in de vestibule en leidde hem rond. De Sbah betuigde meer malen zijne bewondering voor het meester stuk van Van Cainpen en sprak vooral inge nomenheid met de balzaal uit. Het paleis was op het fraaist gemeubeld en de Shah, die thans kon zien hoe Z. M. de Koning hem had willen logeeren, betuigde zijne groote ingenomenheid met de gastvrij heid van onzen vorst. Na het bezoek aan het Paleis, waar de Perzische vlag wapperde uit een venster boven de hoofdwacht, ging het gezelschap aan de De Ruyterkade scheeps om een be zoek aan IJmuiden te brengen. Met de fraaie stoomboot Geres voer het gezelschap naar IJmuiden. Aan boord waren o. a. de Minister van Waterstaat, de Com missaris des Konings Schorer, het dagelijksch bestuur van Amsterdam, de inspecteur van den waterstaat Conrad, de hoofdingenieur Van Maanen, de vice-admiraal Cramer en andere autoriteiten. In het zijkanaal werden proeven met visch- torpedo's genomen, welke, door samengeperste lucht in het water geschoten, dwars door twee houtvlotten heendrongen. De Shah, die iets dergelijks nooit gezieu had, liet de proeven herhalen. Te IJmuiden kwam de boot te 2 uur aan. De afreis van den Shah is bepaald op Zaterdagmiddag 12 uur vertrekkende van sta tion Weesperpoort over UtrechtEsschennaar Antwerpen. Kerk- en Schoolnieuws. Aanstaanden Zondag zal in de Doopsgezinde kerk alhier eene predikbeurt worden vervuld door den heer D. A. Brinkerink, Hervormd predikant te Twisk in Noord-Holland. Zondag werd in de sedert 1630 in ge bruik zijnde Doopsgezinde kerk te Middelburg de laatste godsdienstoefening dier gemeente aldaar gehouden. Thans zal er het Leger Zwitserlaud. De bondsregeering heeft reeds gedeeltelijk toegegeven aan den drang der mogendheden, Duitschland, Oostenrijk, Rusland, en beloofd dat een wetsontwerp betreffende het verblijf van vreemdelingen eerstdaags zal aangeboden worden. Geen twijfel nu of de quaestie zal een vredelie vende afloop hebben. Wat betreft bet gerucht, alsof Italië zich met Duitschland, Oostenrijk en Rusland zou vereenigd hebben om te protesteeren tegen de door Zwitserland aan socialisten, nihilisten en anarchisten verleende gastvrijheid, meldt men dat dit gerucht niets dan een verzinsel is Men weet dat sommige Duitsche bladen Zwitserland een broeinest van i-evolutie noem den en de regeering verweten dat zij voor vreemdelingen, zonder eenig onderzoek te doen naar hetgeen zij waren, de poorten wijd openzette. Deze beschuldiging is geheel on waar. Bijna alle Duitschers, die in Zwitser land woonachtig zijn, zijn in het bezit van de noodige papieren; zelfs wordt in Zwitser land geen vreemdeling toegelaten, wanneer hij niet duidelijk kan bewijzen dat hij slechts een politiek vluchteling is. De Zwitsersche regeering vroeg niet tot welke staatkundige richting de vluchtelingen behoorden; zij ver leende het recht van asyl aan alle politieke vluchtelingen van eiken stand en nationali teit, aan strijders voor de rechten des volks, die door het despotisme werden vervolgd, maar ook aan vorsten, die door hunne onder danen verdreven waren. Van Duitsche zijde is ook beweerd dat de Duitschers in Zwitserland zoo goed als vogel vrij waren. Ook deze beschuldiging is niets dan laster. Het is waar dat de Zwitser met zijn zin voor huiselijkheid maar niet dadelijk gereed is voor eiken onbekenden Duitscher zijn huis en tafel open te stellen, maar evenzeer is het een feit dat vele Duitschers zich iu Zwitserland geheel te huis gevoelen en daar, als zij het verdienen, geacht worden. Het ligt, zooals in alle beschaafde landen, geheel aan henzelven of zij als kinderen des lands zullen aangemerkt worden of niet. Er zijn vele Zwitsers, die denken dat het Duitschland alleen te doen is aan de Zwitsersche neutraliteit een einde te maken. Als men echter bedenkt dat Zwitserlands onzijdigheid in tijd van oorlog een groot voordeel is voor Duitschland, daar alsdan zijn grens aan het zuiden gedekt is en het zich over den Brennerpas met den bondgenoot Italië in verbinding kan stellen, komt het zeer onwaarschijnlijk voor dat Duitschland dit voordeel zou willen opgeven. De eenige reden waarom Duitschland den strijd aange bonden heeft, zal wel zijn dat het de Duitse*® socialisten wenscht te keer te gaan en Eg"* serlands hulp daarbij niet missen kan. Toch wil Zwitserland wel medewerk on de vreemdelingen aan een scherper politie toezicht te onderwerpen, maar zijn recht van asyl zal bet nooit opgeven en evenmin ge- doogen dat Duitsche politiebeambten den baas spelen op zijn grondgebied. frankrijk. Jules Ferry schijnt te. hun keren om weder op den voorgrond te treden. Hij is zoo weinig ontmoedigd door het slechte onthaal dat zijne eerste poging om de kerk met den staat te verzoenen vond, dat hij op een gastmaal te Parijs weder verdraagzaam heid jegeDs de katholieken predikte Vurig tegenstander van het Boulangisme als hij is, verweet hij deze partij dat zij slechts de monarchie wil en bestaat uit eene verzame ling van malcontenten en eerzuchtigen. De Boulangisten te Parijs hebben wedoï perst vrijh niet regee ver natio lange De uit t< wot vers mot medew orgaan Het Parti Het on Lag hof te eenigen heer De heeft dat 1 gen ti king uitbreid vloten gendheid De een bes aan de WaaiBcupn ParijBchr- patroons voegen dat de macht to geven Te Pai blik wedi een paar te rijden toestaan. België Brussel, d betooging, in het plaatsen w zijne voon hooreu voo dat de regi die hij mi sproken u. Janso rechterzijde dat hij tot toen hij verl niet op zijn Ook de door hem strekte om met de ha ten volle Minister ministerie me zal heengaan heeft de kaïne Janson hem het ook wel minister verk» verkiezing te als daaraun werd. Gelijk te rumoer en tumult nam zich genoodzaakt Duitsclilaml weder een begin van Jun naar Noorweg de opvoering bij te wonen Deze reisjes worden door een gen, waar hij van een gedenkl te Metz. De tiramerliede patroons verzoen vat. Van de met !/b weder aan nemen geen g< mers gestelde per dag en 3 hielden eene slecht bezocht zitter verklaarde beuedon zich achl steunen. De wt tot de ontbindin de vrede met de kend zijn. Servië. Kon plan om Parijs hij vreest dat zij: sein zou wezen behoeve van Rus eens onmogelijk terug te keeren. woordige dynasti zjjn by do Servil

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 2