No. 70. Woensdag 19 Juni 1889. 27ste Jaargang. Binnenland. Is UI If. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,-—Franco per post ƒ1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te VBssingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitscbland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Z^1 met ^et voty'end kwartaal^ aanvangende 1° Juli, op de VL1SS1NGSCHE COURANT abonneerenontvangen de van lieden tot dien datum verschijnende nummers gratis. Onze geachte abonné's worden beleefd uit- genoodigd de in dit blad voorkomende mede- deeling omtrent het Fremieboek: VOOR HONDERD JARENDe Groote Fransche Revolutieaan het Nederlandsche volk verhaald door G. Velderman, vooral te lezen. De Uitgever. Vlissingen, 18 Juni. Met gunstigen uitslag werd gisteren morgeu bij het Nederlandsche loodswezen alhier exa men afgelegd als zeeloods voor de zeegaton van de Ooster- en Wester-Scheide door de loodskweekelingen der 2e klasse R. Zorgdra ger en J. A. Loesberg. Naar men verneemt hebben eenige heeren het plan opgevat, van hier uit, een zee tochtje te maken met eeue van de booten der Stoomvaart-Maatschappij /Zeeland". Het einddoel daarvan schijnt te zijn een bezoek nnri Spithead, om de groote revue te ionneii bijwonen, welke dit jaar aldaar zal worden gehouden wanneer de keizer vau Duitscbland een bezoek brengt aan Engeland. Reeds in 1887 werd met eene der booteD der maatschappij „Zeeland" een tochtje naar Spithead gemaakt. Was echter toen het bij wonen der revue aldaar het eenige doel van het tochtje, thans schijnt het plan te bestaan, eerst naar de Normandische kust te stoomen, een van de Fransche badplaatsen aldaar aan te doen, vervolgens door te stoomen langs de reede van Cherbourg naar de eilanden Guernsey, Yersey, en Alderney. Daar zal gelegenheid gegeven worden eenige uren op een dezer eilanden te vertoevenen dan gaat het, dwars over het Kanaal, naar Whight, om de wapenschouwing bij te wonen, waarna de terugreis zal worden aanvaard. Waarschijnlijk zal de bedoelde revue ge houden worden op Maandag den 5en Au gustus e.k., in welk geval het vertrek van hier zou plaats vinden in den avond van den len Augustus. Men kan aannemen, dat dit tochtje onge veer 5 dagen zal duren. Uit het Duitsch. i.) Het was in April 187*. Wij, dat is, gravin Bogen met twee nichten, de freules von Wodis en ik, hadden 's morgens la Cava bij Salerno verlaten en waren langs de wonderbaar heerlijke golf naar Amalfi gereden. Nog heden trilt mijn hart van verrukking als ik er aan deuk, hoe onder den zuiveren donkerblauwen hemel van Italië de zee eu het laDd ons tegeustraalden in de tooverachtige schoonheid van de zuide lijke lente. Des namiddags was Ravello ons doel. Gravin Bogen en hare oudste nicht, hoog op ezels gezeten, de jongste nicht en ik Men schrijft uit Amsterdam dd. 17 Jun aan de N. R. Ct. De Shah van Perzië is gisteren (Zondag) avond alhier aangekomen. Te 7.50 stoomde de trein bestaande uit ecu paar coupés lste klasse, een bagagewagen en een Duitsche ;/SchLafwageu/' -het station biunen. Op het perron was het 7de regiment infanterie op gesteld met de stnfmuziek, en waren de bur gerlijke en militaire autoriteiten in gala en groot tenue aanwezig. Zoo merkte men op den Commissaris des KoniDgs in deze pro vincie, den .burgemeester van Amsterdam, den schout-bij-naeht commandant der mariue Cramer, den bevelvoerenden generaal in do eerste militaire divisie deu Beer Poortugael, tien kolonel-commandant der stedelijke schut terij, 's Konings hofmaarschalk Constant Rebecque, enz. Natuurlijk ontbraken niet de gezaDt van Perzië te Parijs met zijn attaché, die reeds vóór een paar dagen bier ter stede waren aangekomen, om alles betreffende het verblijf van hunnen vorst te regelen, benevens de consul en vice-consul van Perzië. Terwijl de muziek bet Perzische volkslied speelde eeue zwaarmoedige melodie, naar ik verneem eene Oostenrijksche compositie, waarbij ons „Wien Neerlands Bloed" vroo- lijk als een polka klinkt stapte Z. M. uit den trein, in gezelschap o. a. van gene raal Verspijck, die den Shah namens onzen Koning reeds aan de grenzen gecomplimen teerd bad. De generaal was vergezeld van den ordonnans-officier baron Van Tuyll van Serooskerken. Nadat de autoriteiten door den gezant» generaal Nazare Aga, aan Z. M. waren voorgesteld, werd de eerewacht geïospecteerd, en Z. M. scheen over de houding der man schappen zóó voldaan, dat de troep met de muziek aan bet hoofd, op zijn wensch voor bescheiden naast haar te voet gaande. Een vroolijke en zanglustige voerman begeleidde ons en nu giDg het langs den wonder lijken weg, door enge strateD, waarin nau welijks twee menschen naast elkander kunnen staan, door poorten, over groote trappen, tot wij eindelijk in het rotsendal geraakten, waarin meu over smalle paden naar de oude Moorenstad Ravello opstijgt. Om ons heen geurde en bloeide alles. Onder in het dal en op de hellingen een zee van bloesems, prachtige citroenboomen met hunDe als besneeuwde kruinen, perziken en amandelen in glanzend rood, de rotseD met alpen viooltjes bedekt. Daaraan paarde zich het geruisch der bron nen on dor woudbeekjes het was alsof de gansche natuur om ods heen jubelde en ons betooverde. En bij elke schrede neemt de schoonheid van het landschap toe, tot men, eindelijk in Ravella aangekomen, weder don blik kan slaan op de diepe, blauwe, woe lende zee. Ik ken niets schooners dan het gezicht op den tuin van het Moorsche paleis, dat door een Eugelschman weder bewoon baar gemaakt is en ook bewoond wordt, maar hem defileerde, hetgeen in goede orde ge schiedde. Nog onderhield de Shah zich op het perron eenige oogenblikken o. a. met baron Constant Rebecque, wien hij verzocht nogmaals zijn dank over to brengen aan Z. M. onzen Koning voor de aanbieding, ge durende het verblijf alhier, van het paleis, van welk aanbod de Shah echter onder de tegenwoordige omstandigheden geen gebruik wunschte te maken. Daarna bewoog de stoet zich naar de wachtkamer lste klasse, die wegens het gemis van alle versiering men hadalleer.de meubelen weggeruimd een weinig stemmende indruk maakte. De Shah, hoewel reeds 60 jaar tellende, schijnt een man nog in de kracht van zijn leven, en heeft een wel is waar onwrikbaar Oos- terscb, maar toch een scherpzinnig uiterlijk. Hij was zeer eenvoudig gekleed in eene gesloten lange donkere jas, zonder eenige monteering. Desgelijks zijn gevolg, waarvan hij niet te onderscheiden was dan door een grooten schittereuden steen, dien hem en sautoir om den hals hing. Óp het hoofd had hij de bekende ook in Rusland gedragen astrakan-muts, eene soort van kroesha rige!), zwarten kolbak, zonder versiering. De Shah schijnt de gewoonte te hebben den bril, Aiwj hij draagt, tot op den kolbak te schuiven, gelijk wij dit gewoon zijn op het voorhoofd te doen, als wij den bril een oogenblik buiten dienst stellen. Het eigen gevolg van den Shah bestond uit den stoet, gelijk die reeds is beschreven, en waarin de kleine pages en de knaap, wieüs bijzijn den Shah een talisman heet te zijn, niet ontbraken. Ook dezen waren naar één model gekleed in donkere jas en de astrakan- muts op het hoofd. Ouder de personen van het gevolg werd één blondharige opgemerkt, zeker Z. Ms. geneesheer, die een Zweed moet zijn. Z. M. nam plaats in een met 4 paarden bespannen hofrijtuig, waarin generaal Ver spijck en een Perzische autoriteit zich bij hem voegden. Vooraf ging de equipage des burgemeesters, waariu ook gezeten waren de Commissaris des Konings, generaal Den Beer Poortugael en schout-bij-nacht Cramer. Het verdere gevolg nam plaats in meer of minder en soms zeer weinig deftige equipages. Het plan om in het Paleis op den Dam voor alle vreemdelingen vriendelijk geopend is. De gausche golf van Salerno ligt in zijne heerlijkheid onder ons en glanst als een afspiegeling van den donkerblauwen hemel, die zich boven haar uitspreidt. In den zonneschijn blinken de witte zeilen der visschersbooten als meeuwen. Aan den tegeuoverliggenden oever kan men de bouw vallen van den tempel van Pacstum duide lijk herkennen, en de heerlijk gevormde bergruggen verdwijnen er achter als in een zacht blauwen nevel. De rotsige oevers, steil naar de zee afdalende, zijn met olijf— boomen, pijnboonien en oranjeboomen be groeid, weelderig klimop slingert zich langs de boomen omhoog, reusachtige aloes groeien in de rotsspleten. De huizen zijn zoodanig aan en op de rotsen gebouwd, dat men de natuur bijna niet van hetgeen de menschen- hand wrocht kan onderscheiden. Wij kon den OD8 niet verzadigen aan het heerlijke uitzichtDe zon daalde neder in de won- dersehoone kleuren, waarin de zee cn de bergen glansden goud, violet, rood brach ten ons telkens en op nieuw in verrukking. zijn intrek te nemen was gelijk boven werd medegedeeld op het laatste oogen blik weer opgegeven. Wel maakte de stoet voorafgegaan door een detachement hu zaren een toer door een gedeelte der stad Sarphatistraat, Plantage Middellaan, Muiderstraat, Nieuwe Amstelstraat, Prinsen gracht en langs de Ulrechtsche straat en over de Hoogcsluis naar het Amstelhotel," alwaar Daast de Nederlandsche, de Perzische vlag een wit vierkant met groene omlijsting, uitwapperde. Eene dichte menigte bad zich vooral in den omtrek van het station en het hotel geposteerd, die nu en dan den hoogen gast met gejuich begroette, waarvoor de Shah Jankte door even aan te slaan. Het kan niet missen of ieder die zich gespitst had op een Oostersch vertoon van bontkleurige weelde, door den intocht van den Shah teleurgesteld moet zijn geworden. Moge al de eenvoud, door den Perzischen vorst betracht, in verband staan met het half officieuse karakter van zijn bezoek wegens de gedwongen afwezigheid van onzen KoniDg wij kunnen er uit leeren, dat, ziet de Shah het nut niet in om de menigte te ver blinden door uiterlijk vertoon, hij zich zelf daardoor ook niet zal laten verblinden. Zoo kan de eenvoud van ons volk nog een gun- stigeD ÏDdruk maken op den vorst en hem met vertrouwen vervullen in ons karakter, ook als handeldrijvende natie. Uit het voor- loopig opgemaakt programma blijkt wel, dat Z. M. zijnen tijd hier goed besteden wil. Het verblijf zal waarschijnlijk tot Zaterdag ochtend duren, en bet voornemen bestaat om van hieruit Haarlem, Den Haag, IJmuiden te bezoeken. Aan de marinekazerne werd de Shah door den vice-admiraal Cramer, omgeven door vele zeeofficieren, ontvangen. En onder de muziek van het korps uit Den Helder hield de vorst hierop eene revue over de troepen. Achter eenvolgens werden bet torpedo-gebouw en bet opleidingsschip „de Wassenaer" bezocht, welker knapen als katten in bet want klom men en vervolgens zeer ten geuoege van den Shah manoeuvreerden. In de koningssloep werd Z. M. naar het „Amstelhotel" teruggebracht, waar te 4 uur de eere-waebt was afgelost en bij welke ge legenheid de muziek van het 7e reg. inf. zich liet hooren van 4 tot 6 uur. Toch moesten wij weder naar la Cava terug, en daar onze tijd zeer beperkt was, spoorde ik de dames tot het vertrek aan. Wij had den ons rijtuig vooruitgezonden, zoodat het niet noodig was naar Amalfi terug te keeren, maar aan het strand der zee, ongeveer drie kwartier naar la Cava toe, moesten wij instij gen. Juist wilden de dames weder op den rag der geduldige dieren gaan zitten, toen een heer, dien ik reeds met eene dame en twee andere heeren te Amalfi gezien had, op mij toetrad. Het was een man van ongeveer vijftig jaar, eene groote statige gestalte, met een fijn besneden door een donkerbruine ringbaard omgeven gelaat, waarin reeds hie: en daar grijze haren zich vertoonden. In het blauwe oog lag eene uitdrukking van zachte dwee- perij en bijDa kinderlijke onschuld. Met eene welluidende stem en in bijna zuiver Duitsch, maar toch met een buitenlandsch accent, stelde hij zich aan mij voor als graaf F. Hij noemde mij een be kenden Zweedschen naam. Hij had mij, evenals mijne dames, een gewichtig verzoek

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1