VLISSIMnSCHE MII KAW. No. 65. Woensdag 5 Juni 1889. 279te Jaargang. Gemeentebestuur. de Wereldtentoonstelling Verkeerd Begrepen. Binnenland. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post ƒ1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. a UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland e Frankrijk 1,65 per drie maanden. De Burgemeester van Vlissingen, gelet op de circulaire van den Commis saris des Konings in Zeeland (Provinciaal- blad no. 62 vau 1889,) brengt ter kennis van belanghebbenden dat herhaaldelijk ten uitvoer bestemde schapen in de uitvoerhavens bevonden ziju te lijden aan schurft; en het zoowel voor onzen veestapel als voor onzen uitvoerhandel van het grootste belang is het vervoer van aan die ziekte lijdende schapen tegen te gaan, de minister aan de districts-veeartsen het strengst mogelijk toezicht heeft aanbe volen op markten, op stallen waar bet marktvee verblijf houdt, eu op vervoermid delen (vooral booten, en schepen, varende langs rivieren en kaDalen.) VlissiDgeD, 1 Juni 1889. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. HOOFDELIJKE! OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar verklaarde ko' hier van den hoofdelijken omslag voor 1889. De Burgemeester en Wethouders van Viiooingon, maken bekend dat het primitief kohier van deu hoofde lijken omslag voor bet jaar 1889 na door Gedeputeerde Staten vau Zeeland bij hun besluit van 24 Mei 1889 no. 29 te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Vlissingen, 4 Juni 1889. De Burgemeester en Wethouders voorn., TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, F. N. VAN DER BILT. ZOT-A.-A.ZR ÏK. PARIJS. door A rio n. ni. wat er buitengewoon belangrijks te zien is op de tentoonstelling. Ondanks het feit, dat de meeste regee- FEttCLLlTOM. Uit het Duitsch. van W. HEIMBURG. 9.) „Ik nam dit alles aan als een bewijs, dat baar vroolijkheid teruggekeerd washoe had ik ook kunnen deuken dat zich achter deze woorden een storm verborg, ik, domme kerel, die altijd rechtuit door zee ging. „En toen wel, ik kan mij alle bij zonderheden van dezen vroeselijken dag niet juist meer herinneren moest ik vroeg weg, want Zijn Doorluchtige Hoogheid had verscheidene adelijke gasten op een zwijnen jacht uitgenoodigd, en ik moest zorgen de strikken uit te zetten en aan de lieden ringen zich niet direct met deze tentoon stelling inlaten, omdat zij te nauw verbonden is aan het herinneringsfeest der groote Fransche revolutie, is het aantal inzenders (niet het minst uit ons land) buitengewoon groot, zondat vele inzendingen moesten ge weigerd worden. Het Champ de Mars, dat, evenals in 1867 en 1878 voor tentoonstel lingsterrein was aangewezen, bleek al spoodig niet groot genoeg te zijn; het terrein van het 2Vocarfm>-paleis, is er bijgenomen moe ten worden en dient voor landbonw-ton- toonstellingen. Voorts strekken zich aan den zuidelijken oever der Seine, langs de Quai d'Orsay eeD reeks galerijen uit van de Alma-brug tot het Plein der Invaliden, bet- welk ook geheel door tentoonstellingsge bouwen, hoofdzakelijk de koloniën betreffende, is ingenomen. Het hoofdgebouw der Tentoonstelling be slaat do gebeele breedte van het terrein, van de Avenue de la Bourdonnaie tot de Avenue de Suffren. Hier worden de producten der Fransche industrie tentoongesteld. De eene vleugel van het gebouw bevat de galerij der fraaie, de audere die der vrije kunsten. De verschillende afdeelingen van het gebouw wordon gedekt door reusachtige en fraaie koepeldaken, ingelegd met verglaasde tegels in wit eD goud. Het koepeldak van het hoofd gebouw is omringd door een balkon. Vlak daartegenover aan het benedeneinde van het terreiD, bij de Jena-brug, staat de befaamde Eiffeltoren, 300 meter hoog, den lezer wel uit meer dan eene afbeelding bekend. Door middel van lifts (de trappen blijven voor het publiek gesloten) kan men hem bestijgen. Reeds op de 1ste galerij, waar men ver scheidene restauraties vindt, heeft men een verrukkelijk gezicht over de stad en bet om liggende terrein. Wie liever niet van de lifts (ofschoon de constructie van dien aard is, dat er geen gevaar bij is) gebruik maakt, kan meegaan met een ballon captif (vast gehouden luchtballon,) die op een ander ge deelte van het terrein omhoog gaat, op gelijke hoogte met de kap van den Eiffeltoren. De vreemde inzendingen vindt men in de zijgebouwen, en wel aan de eene zijde Italië, Zwitserland, Rusland, de Republiek Amerika, Spanje, Portugal, Servië, Luxemburg, Zweden en Noorwegen, Japan en Griekenland en aan den anderen kant Groot-Brittanje, België, Oostenrijk, Nederland en Denemarken. In hunne plaats te geven, dat thans met de meeste zorg moest geschieden daar ook hooggeplaatste vorstelijke dames de jacht met hare tegenwoordigheid dachten te ver eeren. Ik miste bij deze jacht prins Chris tian, die er anders altijd bij was, niet. Ik schikte alles, louter uit gewoontemijne gedachten waren echter bij Friederike, daar ik gemeend had haar in den nacht zacht- kens to hebben hooren weenen of dit echter in den droom of in wakenden toestand ge schied was, wilde mij niet duidelijk worden. Er werd ook een wild zwijn, nadat dit ver scheidene honden gewond had, in den strik gevangende vreemde prinsen gaven het den genadestoot, en spoedig daarop vertrok ken de heerschappen om een jachtmaaltijd op het kasteel Elchsburg te houden. „Ik was echter plotseling door een gevoel van angst aangegrepen, zoodat ik, om spoe diger te huis to komen, mijn weg dwars door de dennenboomen nam. De takken wondden mijne oogen ik sloeg er geen acht opeven ademhalende stond ik einde lijk onder de linde naast de bron. Over den vlengel der fraaie kunsten ligt Neder land, op drie na de omvangrijkste der vreemde inzendingen, tusschen Frankrijk aan de eene ei Zweden en Noorwegen aan de andere zijde in. Buiten de eigenlijke tentoonstellings-ge- bouwen zijn er nog talrijke alleenstaande gebouwen en paviljoenen, waar men o. a. de koloniën der Europeesche staten, de verschil lende Amerikaanscbe republieken en Brazilië vertegenwoordigd vindt. Zeer interressant is de Rue de Caïro, een Egyptische type. De locale kleur dezer inzending wordt nog ver hoogd door de aanwezigheid van Egyptische ezeltjes, waarop de bezoekers zich door de Tentoonstelling rond kunnen laten rijden. Yoor velen zal wel het meest interressante der Tentoonstelling de Bastille zijn, die met een gedeelte der Rue St. Antoiue, op het Champ de Mars, in haar voormaligen staat is opgericht, op de wijze zooals wij in 1887 te Amsterdam het ZeveDtiend'eeuwsche Marktplein hebben gezien. De uitgestrekte, sombere zaleD dienen nu tot ontspaunings- lokaleD. Een tram-omnibus leidt r.nar en over het terrein der Tentoonstelling. Yoor ons Nederlanders zijn natuurlijk de Ta^eudingen uit ons Yaderlaod van bet meeste belang. De N. R. Cl. van 23 April jl. ver meldde de namen der iozeuders, zoowel van kunstvoortbrengselen als van nijverheids- werken en voedingsmiddelen, voor zoover deze plaats hebben kunnen vindeD. Een der grootste merkwaardigheden voor Nederlanders is op deze Tentoonstelling zeker de Javaansche kampong op het Plein der Invaliden, naast de Fransche kolonie der Cochin-Chineezen. Het terrein der Kampong beslaat eene oppervlakte van circa 5000 M*. Door een monumentalen ingang, bestaande uit twee torens, betreedt men dit Oostersch tooueel, waarop zich 56 Javanen, waaronder 10 rongings of dansmeisjes, bevinden. Hier ziet men het Javaansche leven in al zijne schakeeringen, arbeid en genietingen ook de gamelang ontbreekt niet. Lucas Bols zorgt er voor de likeuren de beste Java-koffie wordt er geschonken, en te 5 ure de Indische rijsttafel aangericht. Wie dezen zomer Parijs bezoekt, verzuime niet de merkwaardige historische tentoonstel ling te gaan zien in de Louvre. Deze expo sitie gaat uit van de „Société de Fhistoire de oude muren en de boomen lag een ake lige vaal-gele gloed, en toen ik alles zoo vreedzaam en stil vond, werd bet ook bij mij rustig en was ik weder de oude. Ik sloop door het poortje van den bof, klom langs de klimopranken, die langs haar venster grooiden, en wilde zien wat zij in de een zaamheid uitvoerde. „In het eerst zag ik niets, want daar binnen was het duister, maar toen Jo hannes 1 Ik weet niet meer hoe ik van het venster weder op den grond gekomen ben en hoe ik mij op het bankje neder zette. „Mijn vrouw en mijn vriendHij lag op de knieën voor haar; zij zat op een stoel eu hij hield hare handen in de zijne en hield er zijn hoofd over gebogen geen geluid stoorde hen in het eenzame huis. Die het recht daartoe had, was im mers diep in het woud Opeens was het mij, alsof ik door een booze, duistere macht bezeten werdik nam het geweer van mijn schouder en legde op het venstertje aan ik vohoerde echter de booze daad niet, maar de la Revolution frangaise." Van belaDg is ook de verzameling vaD historische en merk waardige personen en zaken, in het Museum Grevin (Boulevard Montmartre) hetwelk aan ons Amstordamech Panopticum herinnert, en toegankelijk is tegen den toegangsprijs van 2 francs de persoon. Vlissingen, 4 Juni. De heer II. L. Slasse, commandant van het stoomschip „Engeland'' derstoomv. maatsch. „Zeeland" is door Z. M. den koning van Pruisen, keizer van Duitschland, benoemd tot ridder 4e kl. der orde van den Rooden Ade laar van Pruisen. A. s. Vrijdag 7 dezer wordt van het Nieuwe Diep ter verifieëring zijner kompassen alhier verwacht, Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. „Tromp" commandant kapt. t./z. Stakman Gedurende de maand Mei werd in de Rijks postspaarbank alhier, in 174 malen 5362,13 ingebracht, 18 nieuwe boekjes uitgegeven en op 49 boekjes 1529,57 terugbetaald. Naar wij vernemen is de brievenbesteller J- J. van Biemen met ingang van 1 Juli a. s. eer vol uit 's Rijks dienst ontslagen, wegeüs gebre ken in en door den dienst verkregen. Gedu rende bijna 34 jaren heeft hij het land eerlijk en trouw gediend. Wij hopen dat hij lang zijn pensioen, dat nog nader geregeld moet worden, zal mogen genieten. De leden der Eerste Kamer zijn ter vergade ring bijeengeroepen tegen Maandag 17 Juni, des avonds te 8 uren. Onder de benoemingen in de Staatscourant van Vrijdag komen er twee voor, die onwille keurig de aandacht trekkeD, nl. de benoeming tot kapitein van de gepensioneerde le luite nants der iufanterie van het leger in Ned. Iodië W. Conferi en W. O. Luskes. Deze beide officieren toch zijn uit den Atjeh-oorlog zeer bekend en beiden zijn in dien strijd zoo danig verwond, dat zij voor den werkelijken dienst ongeschikt ziju geworden. De heer Conferi verloor beide oogon, terwijl de heer wierp het geweer ver van mij en verborg mijn gelaat in mijne handen ik beleefde de donkeiste uren mijns levens. „Eerst laat ging ik naar mijn kamer en luisterde op den trap. Wat ik met haar moest beginnen, was mij zeiven nog niet recht duidelijk. Mijn hart was van toorn vervuld, en op dit oogenblik had ik baar als een hond verachtelijk uit het huis willen schoppen. Eindelijk hoorde ik haar komen, de deur van de kamer ging laDgzaam open en daar stond zij, even slank en lieftallig als altijd op den drempel, maar met een door tranen besproeid en verbleekt gelaat trad zij op mij toe en voor mij staan blij vende, zonk zij op den grond neder. „Hein- rich 1 Heinrichl" klonk het in mijn oor en hare gevouwen handen strekten zich naar mij uit. Wat zij nog meer zeide, verstond ik nietde woorden stierven op hare lip pen weg. „Eindelijk sprong ik in woesten toorn op en trok haar naar boven, vast omknelde ik hare hand en voerde haar naar buiten uit de kamer door den gang over deu

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1