No. 63. Woensdag 29 Mei 1889. 27ste Jaargang. Gemeentebestuur. Je Wereldtentoonstelling ÏB £&astfs. Verkeerd Begrepen. Binnenland, s. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post ƒ1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissmgen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- Zaterdag-avond. -r Abonnementen voor België, Dnitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. De Burgemeester van Vlissingen, Gelet op de circulaire van den Commis saris des Konings in dit Gewest van 17 Mei 1889 (Provinciaal blad no. 53), maakt bekend dat bij Koninklijk besluit van 24 April jl., no. 30, opgenomen in de Staatscourant van 26 dier maand no. 98, de afgifte van bet bewijs van ontslag uit den dienst aan do ingelijfd en bij de militie te land der lichting van 1884 en aan de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1SS5, is ge schorst, tot dat zal zijn beslist omtrent de bij de Staten-Generaal ingediende voordracht van wet, strekkende om ben tot langeren dienst te verplichten. Vlissingen, den 27 Mei 1889. De Burgemeester voornoemd, Th. VAN UI JE PIETERSE, L. B. 1ST _A._A.IR, door AEION. H. WAAROP TO BIJ DB REIS NAAR PARIJS VOORAL HEBBEN TE LETTEN. (V e r V o 1 g.) Een ceintuurbaan om de vestingwerken van Parijs stelt den bezoeker in de gelegen heid de stad uitwendig van alle kanten op te nemen. De lijn, die aan het station St. Lazare begint is twee uur lang. Men neemt daartoe een kaartje Paris ci Paris. Wie een brief of telegram naar Londen te verzenden heeft, behoeft niet verlegen te zijn. In ieder der 20 arrondissementen, waarin Parijs verdeeld is, vindt men een post- en telegraafkantoor. De meest voor de hand liggende voor vreemdelingen zijn dat op den Boulevard Malesherbes No. G (ten W. van de Madeleine) en dat op het Beursplein. Een brief naar Nederland (uniformgewicbt 15 gram) wordt gefrankeerd met 25 Cent8een briefkaart kost 10 C8. Brieven poste-restante adresseere men: Poste-restante, Paris, Bourse, Uit het Duitsch. van W. HEIMBURG. „„Blijf, Friederike smeekte ik, „het zal bepaald aardig zijn als ge zoo eens kunt hooien wat er te Parijs gebeurt en hoe de dames aan het hof do boeden dragen." „„Laat mij gaan verzocht zij bijna on vriendelijk „wat gaan mij Parijs en de modes (laar aan En met eene diepe nijging voor den prins ging zij naar buiten. z/Ik wierp echter een triomfeerenden blik op hem en herhaalde „„Zij is niet zooals anderen, Christel." „„Ik zie nog zijn gelaat voor mij, zooals alwaar het hoofdkantoor der Posterijen ge vonden wordt. Briefkaarten voor Parijs zelf kosten 10 C8. De telegraafkantoren zijn open van 's morgens 8 tot 's avonds 9 uredat aan de Beurs is dag en nacht opendat in de Champs Elyssées en aan het Noorder- Station tot middernacht. Telegrammen naar Holland kosten 25 cents per woord. Wie behoelte heeft om een bad te nemen kan daartoe kosteloos gelegenheid vinden aan de Seine, o. a. bij den Pont Neuf, deD Pont de la Concorde en den Pont d'Auteuil. In den omtrek van bet Palais Royal vindt man gelegenheid tot het nemeD vau baden tot verschillende prijzen. De Turksche baden in de Rue Neuve des Mathurins en op den Boulevard Haussmann zijn zeer merkwaardig. Ik meen, dat deze algemeone aanwijzingen voldoende zijn veronderstellen wij nu, dat wij te RozeDdaal zijn aangekomen dit is toch het punt, dat alle Hollanders, die naar Parijs gaau, moeten passeereu. De trein, die te 6.25 's avonds te Parijs aankomt vertrekt van RozeDdaal te 10.38. Tracht nu een plaatsje aan een der raampjes te bekomen, teneinde het landschap, waardoor en de plaat sen waarlangs ge stoomt, goed op te nemen. Na eenige minuten sporens komt men te Esschen, het grensstation in België. Nadat men even aan de douane zijn koffer vertoond heeft (het te openen en te sluiten is het werk van een oogenblikmen zij echter zoo voorzichtig geen goederen mede te nemen, waarvan inkomende rechten verschuldigd zijn) gaat men naar de restauratie-zaal, waar men ongeveer een kwartier tijd heeft, om een kop koffie met een broodje te gebruiken. Als ge weder ingestapt zijt voert de weg u langs lachende korenvelden, en vooral in den om trek van Calmphout door geurige dennenbos- schen weldra bemerkt ge de bewonderens waardige vestingwerken, die Antwerpen om ringen. Reeds vertoont zich aan uw oog het mastenbosch der Schelde en de talrijke torenspitsen der stad, waaronder die der Notre-Dame, die, als het zonlicht er door valt, als uit kant geweven schijnt. Tien mi nuten oponthoud, en thans verlaat ge de stad aan de Zuidzijde, passeert weldra Meehe- len, dat er, evenals de meeste fabrieksteden, uitwendig onoogelijk uitziet en eer ge er aan denkt zijt ge te Brussel aan het Noorder- Station. De reizigers 2e klasse voor Parijs sporen door tot het Zuider-Statiou, doch daar het zich op dat oogenblik vertoonde. Hij keek naar de deur, waarachter hare slanke gestalte verdwenen was, en een donkerroode blos overtoog zijn schoon gelaat. Ik barstte in een lach uit en bood hem den beker aan, en toen hij mij bescheid deed, zag hij zoo wit als het tafelkleed, „Daarop begon hij echter te vertellen van zijne reizen en verheerlijkte Parijs met zijn schoone vrouwen, en menig stout avontuur kreeg ik te hooreD. Welke zeden, welk een verslapping van tucht, het deed mij schier leed voor den mond, die deze diDgen vertelde, maar toen ik in zijne oogen keek, blonk mij daaruit nog heel wat oude Duit- sche trouw tegen, en ik dacht, het kan wel zijn dat hij zich in dien maalstroom gestort heeft, maar hij zal er nimmer in oudergaan, eu ik dacht aan zijne moeder, het beeld van eeno edele vrouw en vorstin, en dat haar reine geest hem voor elke onedele handeling beschut had. „Toen hij laat in den nacht naar huis wilde rijden, liep hij zachtkens de gangen door, en in de zaal, toen ik mijn bediende moeten zij in den trein, die naar Parijs gaai, overstappen.; Hier hebt ge circa 20 miuuten tijd om u pog wat te verkwikken, want te Mons vindt' ge daartoe geen gelegenheid wel te Feignies, het eerste douane-kantoor in Frankrijk, waar ge uw koffer wéder voor de douaniers, opent, en haastig een heafstuk of een kop bouillon gebruikt. „Encore cinq minutes" roept de buffetbediende, en ge stapt weer in den trein. Eerlijk gezegd, het staren naar buiten- begint u te vermoeien. Het landschap komt ons grauwer, kleurloozer voor dan in het "Vaderland, Ge trekt langs Mau- beuge, een sombere vesting. Een uur later zijt" ge te -St. Quentin, zoo bekend in de krijgsgeschiedenis, om de vlakten, welke deze stad omgeven, en die een geschikt terrein aanbieden tot het leveren van veldslagen. Ontelbare fabriekachoorsteenen werpen hunne rookpluimen over de omliggende gebouwen, die bierdoor een somber en vuil voorkomen hebben. Te Compiegne valt ons terstond het verlaten kasteel in het oog. Een kwartier later zijn we te Creïl, een der belangrijkste centraalpunten der Fransche spoorwegen het stadje zelf is oud en vervallen. Een veel prettiger indruk maakt het kleiue Chanlilly. ThaDS komt het laatste station aan den Nooider-Spoorweg Saint-Denis, een der merkwaardig*'? plaatsen in de geschiedenis van Frankrijk, belangwekkend ook nog in oDzen tijd. Ge zijt nu nog slechts eenige minuten sporens van Parijs verwijderd de avond be gint te vallen uw horloge wijst naar half zeven, en plotseling verneemt ge ouder een ongewone drukte, hel luide geroep van Paris ParisGe zijt de muren der wereldstad binnengereden, van wier wonderen ge veel hebt gehoord, eu die ge nu met eigen oogen gaat aanschouwen. Het eerste, wat gö nu le doen hebt is u door een dienstman, kenbaar aan zijn uniformpet een rijtuig te lalen aanwijzen (daarvoor geeft ge hem 25 cent,) hetwelk u naar uw hotel brengt. Hier vraagt ge eene kamer, liefst aan de straat (de devanf,) laat u die aanwijzen, vraagt naar den prijs (service, bougies en eerste ontbijt ingesloten,) en als alles u naar den zin is, begint ge u wat op te knappen, en wandelt naar de boulevards, om Parijs in al hare bewege lijkheid en behoorlijkheid te zien. Bij regen achtig weer kunt ge een bezoek brengen toeriep licht te brengen, berispte hij mij heftig met de woorden „„Denkt ge er niet aan dat uw vrouw slaapt „Ik keek verschrikt op, eu oogenblikke- lijk zag ik in welk een lompheid ik begaan had, toen echter lachte ik en zeide „„Men kan wel zien dat ge te Parijs nog in hoffelijkheid zijt toegenomen." „Een poos later sprong hij op zijn paard, en terwijl zijn blik op de donkere vensters gevestigd was, zeide hij „„Mag ik wederkomen, Heinz?" „„Zoo dikwijls gij wilt, Christel. Het is voor mijD huis eene vreugde en een eer, en ben ik niet te huis, dan vindt gij toch Friederikemaar je mag haar met van Parijs spreken," voegde ik er lachend bij, „je weet immers hoe zij daarover denkt." „Ik vond Friederike nog wakker in haar kamertje iD een gebedeboek lezende, terwijl het licht als een stralenkrans haar blond hoofd omscheen. „„Friederike," zeide ik „waarom liet ge ons alleen Bevalt u prins Christiaan aan het Museum-Grevin (in den trant van het Panopticum te Amsterdam,) toegangsprijs 2 francs, bij mooi weder is een wandeling te verkiezen naar de Champ-Elysées, waar vooral het „Café-CoDcert des Ambassadeurs" vele bezoekers tot zich trekt. De weg daar heen gaat, van den Boulevard des Italiens, langs de Nouvel Opera, de Madeleine, de Rue Royale en de Place de la Concorde. Zorg iutusschen niet te laat huiswaarts te keeren, omdat u morgen een drukke dag op de Tentoonstelling wacht. eo SZm pa Vlissingen, 28 Mei. Gisteren avond werd door de alhier be staande muziek vereeuiging, onder directie van de beeren Geijsen, eene serenade gebracht ter eere van den Burgemeester, den heer Tutein Nolthenius en zijne echtgenoote,die van hunne huwelijksreis teruggekomen, aanvankelijk bij den heer Spanjaard hun intrek hadden ge nomen. Ook. werd bij deze gelegenheid het jeugdig echtpaar nog namens den Gemeenteraad ge- eompli menteerd door het dagelijksch bestuur en hoofdambtenaren dezer gemeente en hun een hartelijke welkom in ons midden toegeroepen. Na het spelen van een paar stokjes,dat mede tot genoegen van het op den Nieuwendijk zich bewegend talrijke publiek werd aangeboord, bedankte de heer Nolthenius voor de hem eu zijne gade bewezen hulde, waarop een driewerf hoerah voor' Vlissingen met zijn ingezetenen werd aangeheven en vervolgens de muziek zich opnieuw deed hooren en deze daarna, omstuwd en gevolgd door eene jolige menigte, in de beste orde aftrok. Bij een hartelijk welkom in ons midden, dat ook wij den heer Nolthenius en zijne ecbtge- noote mede toeroepen, uiten wij overigens den wensch, dat deze gemeente verder ook onder zijn bestuur in bloei en welvaren moge toenemen, en in ruime mate, bij een zich alhier thuis gevoelen, de hoogachting en toegenegen heid van Vlissing's ingezetenen hun beider deel mogen zijn. Van wege den minister van marine Ï3 aan den loodsschipper le klasse L. J, Engels dezer dagen Zijner Exellenties tevredenheid betuigd ter zake van het aan boord van zijn onder -T5 sa. co niet „„Neen," zeide zij kortaf, „hij is uw vriend." „„Wilt ge voortaaD vriendelijker jegens hem zijn smeekte ik en zette mij op het bankje naast haar neder. Zij knikte toe stemmend met het hoofd, maar haar mond bleef gesloten en zij sloeg de oogen niet op. „„Bevalt u de witte valk, Friederike?" begon ik. Ik wilde haar don vogel, die haar zooveel vreugde gaf, ten geschenke aanbieden. Ik snakte naar een lachje van baar, sedert ik gezien had dat zij lachen kon. „Zij sloeg verrast de oogen op. „Ik had er eeu te huis," zeide zij zacht, terwijl zij ijlings opstond. „Kom," zeide zij „het is al middernacht, en gij moet vroeg naar. het bosch." „Het hart lag mij op de tong, ik Fad zoo gaarne haar klein handje gegrepen en tot haar gezegd „Waarom zijt ge zoo koel en waarom plooit zich, als ge bij mij zijt, niet een enkel maal een lachje om uw mond En toch weet ik nu hoe uwe lippen lachen, i F9 pa ta pa

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1