VMSSI\GSCUË COURANT. No 58. Vrijdag 17 Mei 1889. 27ste Jaargang. Gemeentebestuur. de Wereldtentoonstelling Verkeerd Begrepen. Binnenland. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. SCHUTTE 11 IJ. Eerste zitting van de Commissie voor de Schutterij. De Burgemeester eu Wethouders van Vlissingen, maken aan de belanghebbenden bekend dat de commissie uil bet plaatselijk be stuur, ingevolge art. 15 der wet, belast met het onderzoek nopens de al of niet gegrond heid der redenen, welke tot vrijstelling of uitsluiting van den dienst der schutterij zijn ingebracht,hare eerste gewonejaarlijksche zitting zal beginnen op Maandag den 27 Mei a. s. des voormiddags te 10 uren, tot onder zoek van hen aan wie, of der redenen waarom in het voorgaande jaar voorwaardelijke vrij stelling is verleend. Wordende de belanghebbende personen ten overvloede uitgenoodigd, de schriftelijke be wijzen tot staving hunner redenen van vrij stelling, bij de wet gevorderd, alsnog, voor zoo verre, zulks niet alreeds is geschied, drie dagen te voren ter secretarie alhier over te leggen. Terwijl eindelijk den geconcerneerden per sonen wordt kennelijk gemaakt, dat zij zich stiptelijlc op de door de voornoemde commissie daartoe bepaalde tijdstippen, voor dezelve zullen hebben te sisteeren, als zullende degenen, welke zulks mochten verzuimen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en, voo. zoo verre zij dienstplichtigo nommers getrokken hebbende, niet vallen in de termen van art. 3, a, b, c, l en m en art. 4 der wet, bij de schutterij worden in gelijfd, tot zij in een volgend jaar hunne reclames op voorschreven voet, zullen hebben doen gelden. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 15 Mei 1889. De Burg. en Weth. voornoemd, Th. VAN UIJE PIETERSE L. B. De Secretaris, P. N. VAN DER BILT. A.!B. door A RIO N. Inleiding. Deze schets is geschreven zoowel voor hen, die de Tentoonstelling denken te bezoeken, FÜDLLITQiti Uit het Duitsch. van W. HEIMBURG. 4.) „Daar stond zij op den drempel. Johannes, had ik toen geweten, wie ik ingelaten had Eene vrouw, met eene slanke, fiere en konink lijke gestalte en toch met het schoone hoofd nederig gebogende storm rukte aan hare kleeren en lichtte den sluier van bet blanke gelaat op en liet mij een paar blauwe oogen zien. O die oogen Johannes Hulk vraag een schuilplaats en hulp'' zeide zij. „De wagen ligt dicht bij aan deu weg gebroken, de koetsier is bij de paarden go- bleven." Ik deed de deur van mijn kamer als voor hen, die er niet denken heen te gaan, maar er toch wel iets van weten willen. Voor hen, die er heengaan, maakt deze schets een reisgids niet overbodig, ofschoon ik over tuigd ben, dat de meeste bezoekers, die zelden op reis gaan, en slechts weinige dagen in Parijs willen vertoeven, om de wondoren dezer wereldstad te aanschouwen, er alles in vinden zullen, wat zij in uitvoerige reisgid sen onder een stortzee van adressen en namen niet zoo gemakkelijk zullen opdelven. Ik weusch dan voor den belangstellenden lezer, die zich eenigszins tot de reis wil voorbereiden, achtereenvolgens beknopt maar nauwkeurig de volgende vragen te beant woorden 1. "Waarom deze Tentoonstelling juist dit jaar gehouden wordt. 2. Waarop wij bij de heenreis vooral heb ben te letten. 3. Wat er buitengewoon belangrijks te zien is op de Tentoonstelling, en 4. Wat wij daarbuiten ook niet mogen verzuimen te gaan zien. Ik stel mij lezers voor, die de reis in vijf dagen uit eb thuis, bv. van Maandag 'tot Zaterdag wenscheu te ondernemen. Ik ontbond mij vau de beantwoording der vraag wat zal dit uitstapje kosten Voor de rijken, die zich in weelde baden, is jlie vraag van zeer ondergeschikt belangvoor de minder ge- fortuDeerdeD, maar die voor zulk een uit spanning, alleen gaande, honderd, met zijn beiden, twee honderd gulden voor een enkele maal kunDen besteden, is een detaitleering hoogst moeielijk. Ik waag hier dan ook niet meer daD eeD gissing op eigen ervaring ge baseerd. Retour billet 2de klasse cirea 30, dagelijksch verblijf 10, (logies, verteer, rij toeren, uitspanning en fooien) op de reis heen en weer per dag f 5. Dit zou dus vol gens ons plan ƒ70 bedragen j ik reken dan nog f 30 voor inkoopen, waarvan men zich, vooral eene vrouw, in eene stad als Parijs, zoo moeielijk onthouden kaD. Niemand verzuime zich een duidelijke plattegrond van Parijs, (bv. die van Cook, prijs, met handleiding f 0.60) aan te schaffen, en te bestudeeren vóór men op reis gaat, althans indien men de reis niet maakt met personen, die Parijs reeds meermalen hebben bezocht. Thans ga ik over tot de beantwoording der gestelde vragen open en verzocht haar binnen te tredenzij moest zich bukken onder de lage gewelfde deur, maar toen zij naast mij stond, reikte haar blond hoofd toch nog maar tot aan mijn kin. Ik was altijd onbeholpen tegen over de vrouwen, maar toch speelde er een lachje om haar erustigen mond, toen zij zag hoe ik mij beijverde om beleefd jegens haar te zijn. nu Ik dank u, monsieur," zeide zij, terwijl zij zich van haar mantel ontdeed. Toen ontdeed zij zich ook van baar natten sluier, zette zich iu den leuningstoel voor den haard en riep mijn Cezar tot zich, die ver trouwelijk zij a kop op hare knie legde en zich door hare blanke teere bandjes liet streelen. Ik stond in gedachten verzonken voor haar en keek haar aaneen vreemd gevoel kwam over mij dat daar in mijn een zaam kamertje eene vrouw zat. Het was vreemd en toch was het mij niet vreemd en ik vergat alles voor zulk een liefelijk beeld, zelfs dat zij mij verzocht haar koetsier hulp te zenden. Daarop snelde ik verlegen en verschrikt waarom deze tentoonstellino juist dit jaar gehouden wordt. In 1774 verwierf Lodewijk XVI met de kroon van Frankrijk een treurige erfenis. Tengevolge van de kostbare oorlogen van J'odewijk XIV en de uitspattingen aan het hof van Lodewijk XV was de schuldenlast van Frankrijk tot een onrustbarende hoogte geklommeD, terwijl de belastingen bijna uit sluitend drukten op den derden stand, daar adel en geestelijkheid vele voorrechten ge noten. Lodewijk XVI, een zachtaardig maar besluiteloos man, trachtte op verschillende wijzen in dezen on houd baren toestand ver betering aan te brengen maar al zijne maat regelen stuitten af op de tegenwerking der hofpartij en zijner naaste bloedverwanten. Intusschen was de eerbied voor het konink lijk gezag in Frankrijk in de 18dc eeuw zeer verminderd. Een meer verlichte en onafhan kelijke geest had zich uit Engeland en Amerika over Frankrijk verspreid, gedeeltelijk door den Noord-Amerikaanschen vrijheids oorlog, en meer nog door de geschriften van vele wijsgeeren, die in meer of minder revo lutionaire bewoordingen den derden stand aan zijne rechten herinnerden. WaDt al waren "under Lodewijk XVI vele schandelijke mis bruiken der regeering van Lodewijk XV af geschaft, toch bleef er nog ontzaglijk veel te vragen en te klagen over. De verspillingen aan het hof, vooral aangemoedigd door 's Konings echtgenoote, Marie Antoinette, en zijn jongsten broeder, den graaf van Artois, gingen nog steeds alle perken te buiten, en verzwaarden de ondraaglijke lasten. Toen dan nu in 1788 de notabelen den minister Brienne haddeu doen vallen, werd de Geueefscbe ban ker Necker uitgenoodigd voor de tweede maal als controleur-generaal der finantiën op te treden, en deze gaf aan die uitnoodiging slechts gehoor onder voorwaarde,dat de Staten- Generaal, die sedert 1614 niet meer ver gaderd waren geweest, bijeengeroepen zouden worden. Dit besluit verwekte iu Frankrijk buitengewone geestdrift en blijdschap, omdat de derde stand van dezen maatregel ophef fing van den ongelijken druk der belastingen verwachtte. Met de meeste opgewektheid hadden de verkiezingen voor de drie standen plaats en den 5aen Mei 1789 werd te Ver heen en beval Jobst, dat hij do vreemde paarden zorgvuldig moest verplegen, den koetsier brood en bier geven en bet ka mertje van zijne vrouw voor de dame in gereedheid brengen, daar het zich liet aan zien dat het rijtuig erg beschadigd was en zij in dit hondenweer niet verder zou kunnen komen. „Ten laatste was ik niet meer op mijn ge mak in mijn kamertje van verlegenheid en hartkloppingentoeu ik mijzelven echter vermande en voor haar stoDd, dankte zij mij met zoete woorden en zagen hare oogen minzaam naar mij op, tot zij ze voor de mijne nedersloeg en haar leliewit gelaat met een blos overtogen werd. Eu zoo zaten wij daar nu zwijgend bij elkander buiten woedde de. storm eu scheurde onstuimig de takken der hooge linden vaneen. „Ik ben een onbebouweD kerelik kon niet spreken, zag baar slechts aan en joeg den hond weg, die bij baar gebleven was en voor bare voeten lag. Zij lette daar echter bijna niet opzij hield hare oogen geslo ten, en een smartelijk gepeins deed een sailles de zitting door den Koning plechtig geopend. Doch al spoedig ontstond er in de Verga dering verschil over de wijze van stemmen. Necker en zijn vrienden hadden op een dubbef aantal afgevaardigden van den derden stand aangedrongen, met het oog op een hoofdelijke stemming. De meeste leden van den adel en van de geestelijkheid wilden slechts van eene stemming naar standen weten, waardoor zij natuurlijk altijd hun zin zouden kunnen krijgen. De Koning sloot zich, na fang dralen, bij de bevoorrechte standen aan. Doch nu besloten de afgevaardigden van den derden stand een afzonderlijke constitutio- neele nationale vergadering te vormeD, en in de Kaatsbaan, waar zij van nn af hunne zittingen hielden, zwoeren zij den 206teu Juni niet uiteen te zullen gaan, vóór Frankrijk eene coustitutie had bekomen, die de wettige betrekkingen tusschen al de leden van den Staat behoorlijk zou regelen. Ondanks het verbod des Konings zette deze Vergadering hare beraadslagingen en hervormingen voort. In de beroemde avondzittiDg van 3 Aug. 1789 werden de rechten van den mensch en den burger afgekondigd en aan alle voor rechten van adel en geestelijkheid een einde gemaakt. Dit is het begin der gebeurtenissen, welke in de wereldgeschiedenis 3ls „de groote Fran- sche revolutie" bekend zijntot welker ge dachtenis niet alleen op en om het „Champ de Mars" eene internationale, maar ook in „de Louvre" eene historische tentoonstelling wordt gehouden. Vlissingen, 16 Mei. UITSLAG DER VERKIEZING VOOR DE PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Middelburg.Uitgebrachte stemmen 3307. Gekozen de aftredende leden, de heeren J. P. I. BUTEUX (lib.) met 1803, Mr. D. A. BERDENIS VAN BERLEKOM (lib.) met 1737, Mr. N. J. C. SNOUCK RUR- GRONJE (lib.) met 1760, Th. VAN UIJE PIETERSE (lib.) met 1744, C. J. J. A. VAN TEIJLINGEN (lib.) met 1756 en rimpeltje op het blanke voorhoofd te voor schijn komen. Eindelijk kwam de vrouw van Jobst die wijn ec spijzen bracht, maar zij roerde ze nauwelijks aan en vroeg haar toen haar kamer te wijzen. „Ik echter vond geen rust.. Ik liep naar buit6u ia den storm en den regen en keek naar boven naar haar verlicht venstertje den halven nacht dwaalde ik doelloos rond. Toen kon ik wel tot haar spreken, zelfs in lange zinnen, zoodat de houden mij ver wonderd en angstig aankeken. „Den anderen morgen was het schoone vogeltje, hoe vroeg ik ook opstopd, vóór dag eu dauw gevlogen. Op de tafel vóór haar bed vond ik echter een open briefje en daariu sierlijk geschreven de. wuorden ii„Friedenke von Babenberg danki u voor uwe gastvrijheid en hoopt dut zij ze eenmaal zal kunnen vergelden." „Hot briefje ligt nog in de lade mijDer tafel met ander speelgoed, haarlokken, lin tjes en gedroogde bloemen, die bijna tot stof vergaan zijn. „Nu wist ik het j zij was de dochter vaq

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1