VLISSIAGSCHE COURANT. ÏGEN. No 52. Vrijdag 3 Mei 1889. 27ste Jaargang. iitstukken, r-Schelde. Binnenland. FgiüLLITON. Verkeerd Begrepen. ',JS VA.K WIBAUT jEB. 'lis&ingsche Courant >lSrG-E3Sr ge in het yak te wor den Uitgever. IIDICRIST n Middelburg W. 5. 6.30. 8. 9,30. II. nm. Lgou' vm. 6,80, 7,16, 8.46 •!5, 544B, 7,\6. ll' ♦lii Vliisingeo «n 6.80 van werkdiigoa, liÊlHEN»'? Ieu ViiöBiugeu v 1 6,20t. S.Ö.1S-V I°~ 2,80, 3,80t,"B, 6.S0+, 9,—, 10,—t. 11.—' 3,30, 4,30t, 6,—, 7,80f de Keertluis «au. vertrekuren met een f zijn jeolienstatioD» slUsrekoudt* BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regel» 0.40. Elke regel meer 10 cent. Cliclléi en groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Vlissingen, 2 Mei. TOESTAND VAN Z. M. DEN KONING. Uit particuliere bron verneemt het N. v. d. D. het volgende De ongunstige verschijnselen der ziekte, waaraan Z. M. sedert weken leed, zijn plotse ling geweken, niet slechts gedeeltelijk maar geheel. De geneesheeren des konings verkla ren eenparig, dat deze plotselinge genezing whier eenig in haar soort is. Natuurlijk is, door de overspanning der laatste weken, des konings lichaam nog zeer zwak, maar de geest is integendeel zeer helder. Voortdurend on derhoudt de koning zich met de koningin over allerlei onderwerpen en vermaakt zich met de levenslustige prinses. Met het regentschap is Z. M. hoogelijk in genomen, en hij heeft verzekerd, dat bij met het oog op zijue zwakheid en leeftijd dezen maatregel zeer passend vindt, te meer nu hij de koningin ter zijde kan staan in de gewich- Itige taak, die zij eerlang zal aanvaarden. Nog meldt men van Het Loo aan het Hblad: De kentering in den toestand van -i. x.x; doa koning begon veertien dagen jeleden, en sedert ging de beterschap met reuzenschreden vooruit, zóó zelfs, dat Z. M. de laatste dagen te zes uur s morgens reeds gekleed was. Voor- en namiddags neemt de koning echter wat rust, wat hem door _3nee9heeren geboden is. Van de chro nische kwaal, waaraan Z. M. lijdende is, heeft hij thans betrekkelijk weinig hinder, en reeds sedert een dag of tien is Z. M. in rijn uiterlijk aanmerkelijk vooruitgegaan, zoo dat men waarlijk niet kan zeggen, dat de timing er slecht uitziet. Met de noodige voorbereiding is aan Z. M. mededeeling gedaan van de overneming zijner regeeringsbezigheden door deu Raad van state. Het besluit waarbij dr. Vlaanderen tot ridder van den Nederlandschen Leeuw werd lanoemd, is door Z. M. zelf bij den minis- «raad uitgelokt, terwijl Z. M. wist, dat hij elf niet zou kunnen teekenen. Zoowel deze mderscheidiug als de medaille san de Eiken- toon, geschonken aan den ziekenoppasser Hemmes, werd door den koning zelf den egiftigde overhandigd. Zes dagen geleden heeft Z. M. zijn ver- u 7 30 nm. 2.20 nm. 0.30 7*50 i, 2.40 t 6-6° ,10.30 ^lö'— i 12.30 4.30 I 0.20 12.00 laB v. Geut 9 3o I 30 klUntu !1° Sluiskil 9 62 16». 'oi NtwMttl'lO l Uit het Duitsch. van W. HEIMBURG. Oom en tante zagen mij bezorgd aan» M dat ik mij de zaak ernstig aantrok °oden zij wel aan mij zien. Ik liet natuur- it niets daarvan blijken aan nicht Frieda, "ar leed daardoor inwendig dos te meer. Tot nu toe had het meisje elk alleenzijn 6t mij weten te vermijden; ik was daarom moer verrast, toen ik haar plotseling mijn 'am hoorde roepen. «Ge wilt zeker wel eens naar het Roode "is Als het u niet onaangenaam is, neef' langen te kennen gegeven, te beginnen 3 Mei (de datum is door den koning zelf be paald) weder de regeeriugstaak te aanvaarden. De noodzakelijkheid van een regentschap heeft dus opgehouden te bestaan. In Luxem burg zal het regentschap mede een einde nemen. Dr. Vinkhnijzen heeft gisteren'zijn ge woon bezoek ten paleize gebracht. Van een bnitenlandsche reis des konings is geen oogenhlik sprake geweest. Evenmin wordt nog een verblijf in de open lucht reeds wenschelijk geacht. In de op Vrijdag den 3 Mei e. k., des namiddags te l1/2 uren te houden zitting van den gemeenteraad, zullen o. m. de vol gende zaken worden behandeld a. Mededeel! ngen. b. Overlegging. c. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van leden der provinciale staten van Zeeland. d. Eervol ontslag op verzoek aan J. W. C. Bosman als eerste onderwijzer aan school E. e. Uitloting van obligatiën geldleening. f. Voorstellen 1. Tot verleening van een crediet voor de gedeeltelijke vernieuwing en horstelling van den klinkerweg naar Oost- en West-Souburg, 2. Tot verandering van de belooning, vast gesteld voor de bediening der zeebaden ten opzichte der abonnementen. 3. Op het verzoek van J. van de Vrie, om ontslag als pachter van de zeebaden. 4. Op de adressen van H. de Wagemaker Huibregtse en G. Boogaart ter verkrijging van de pacht voor de bediening der zeebaden. 5. Idem van C. P. Kuijper geb. ICoole om ontbinding der overeenkomst tot afstand van plantrecht dato 17 Maart 1882. 6. Idem tot vergoeding aan J. van de Vrie. 7. Idem van de koopera van den beer inzake de aflevering daarvan. 8. Idem inzake den voorgenomen school- bouw. 9. Tot af- en overschrijving op de ge meente-begrooting voor 1888. 10. Idem tot vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1889. De eerstaanwezend-ingenieur te Bergen op schuwelijke woord //ga ik met u mede. Vader heeft mij daareven gezegd dat de vrouw van den ouden Wenden burg ziek is gewor den, en moeder heeft mij droppels voor haar gegeven. Zij heeft lange jaren hier in huis gediend, weet u, ik moet er heen, en ga toch niet gaarne alleen door bet bosch." Bij deze woorden was zij uit de tuinpoort getreden en stond nu naast mij in haar een voudig zomerkleedje, dat zij een weinigje had opgenomen om te zorgen dat het vlek- kelooze wit niet in aanraking kwam met de vochtige wegen in het bosch. Om haar hoofd had zij een zwart kantendoekje geslagen, en het liefelijke gelaat kwam door deze donkere lijst dubbel behoorlijk uit. Voor de eerste maal viel het mij op dat zij er lijdende uit zag en zich een smartelijke trek had gelegd om den schoonen rooden mond, welken ik een jaar geleden daar niet gezien had. Ik verschrikte en wilde, alles vergetend, vragen of zij zich ziek gevoelde. Maar hare blikken gleden onverschillig over mij heen naar het donkere boschpad, en daarbij zwaaide zij met kinderlijke vrooiijkbeid een licht korfje in Zooói za], onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, in het openbaar, bij enkele inschrijving, aanhestedenlo. het aansluiten vaD militaire gebouwen te Vlissin gen aan de duinwaterleiding, (Raming 4450); en 2o. bet doen van herstellingen aan daken van de gebouwen der kazerne Koning Willem III te Vlissingen (Raming 2000)onder het beheer der genie te Bergen op Zoom. Deze aanbesteding zal geschieden op Woensdag deu löden Mei 1889, des nam. te 2 uren, in het koffiehuis „de Vriendschap", op de Korenmarkt te Vlissingen. Gedurende de maand April hadden aan hetpostkantoor alhier ISO inlagen in de rijks-postspaarbank ten bedrage van 3334,76 plaats, 1450.686 werd in 41 keeren terug betaald. 21 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Benoemd tot rijkshavenmeester te Breskens de heer F. F. BlankeD, thans hulpsluismeester alhier. den ingenieur van 's rijks waterstaat C. A. Jolles alhier, is van 1 tot en met 15 Mei a. 8. cle waarneming van den dienst opgedragen in Jjefc arrondissement Terneuzen en van af 15 Mei,"* Voor on bepaalden tijd, aan den ingenieur van V rijks waterstaat J. Nelemans, thans te Maassluis. Naar wij vernemen is door het bestuur der Departementale Naaischool alhier tot onder wijzeres benoemd, roej. J. C. Ort. Oudeis van kinderen, die van deze hoogst nuttige inrich ting wenschen gebruik te maken, worden mits dien uitgenoodigd zich aan te melden bij me vrouw Hazenberg. Tevens wordt medegedeeld, dat de school zal worden gehouden in hetLange Groenewoud, H 20, en geopend op Maandag 13 Mei e. k. Bij den heer Troelstra i9 o. a. voor de we duwen en weezen van het Belgische loodswezen ontvangen 350, als eerste storting van de opbrengst van het werkje „Typen en schetsen uit bet leven van Hollandscbe zeelui, door W, MetsTz.» Dat werkje kost slechts 25 cent. Het bevat drie verhaaltjes die zeer boeiend zijn. Zij, die nog een exemplaar er van verlangen, worden verzocht daarvan opgave te doen aan den heer Troelstra. het rond, zoodat ik het deelnemende woord binnenhield. „Hot is ten hoogste vleiend voor mij, dierbare nicht 1" antwoordde ik haar, „ik zon u, wel is waar, zeer gaarne den verren weg sparen en in mijne qualiteit als jonge en naar patiënten hunkerende jonge arts u van het bezoek aan bet ziekbed willen ontlasten, maar Bij deze woorden haalde zij ongeduldig de schouders op. „Dat heb ik ook gedacht en het vader gezegd," verzekerde zij „maar de oude vrouw is wonderlijk, en doctoren, en vooral jonge doctoren, haat zij formeel zij zou de drop pols uit uwe hand niet aannemen, cn vader wil dat ik er zelf heenga." „Dus ben ik u wezenlijk een voldoende beschutting tegen alle mogelijke spitsboeven, roovers of alles, waar gij bang voor zijt l Wezenlijk, dit vertrouwen „Waarom niet?" viel zij mij in dereden en maakte zich gereed om te gaan. „Gij zijt immers een boomsterke, groote kerel en daarenboven mijn neef,'' De geruchten, welke omtrent de overname van den Rijn- en Centraalspoorweg door het rijk zijn in omloop gebracht, zijn, naar de N.R.Ct. uit goede bron verneemt, grootendeels onjuist. Niet het rijk wil dia spoorwegen over nemen, maar de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, die daartoe vroeger reeds herhaaldelijk stappen heeft gedaan, in een tijdperk toen de Rijnspoorweg in eeuen staat van achteruitgang verkeerde. Nu schijnt echter de regeering hare taaschenkomst te hebben verleend, om de overeenkomst tus- schen de beide maatschappijen te doen slagen, en zal daarvan natuurlijk bet onmiddellijk gevolg zijn, dat ook de Centraalspoorweg onder het beheer van de exploitatie-maat schappij komt, aangezien, zooala bekeud is, de N. R. S. voor meer dan de helft eigenares is van de aandeelen dezer maatschappij. Do onderhandelingen, die thans gevoerd worden, hebben ongetwijfeld veel kans van slagen, omdat in het belang van het publiek de overneming zeker gewenscht isdoch daar reeds tweemalen de overname op de hooge eischen van de N. R. S. is afgestuit, kan ook thans de uitslag nog lang niet zeker geacht worden. Uit Berlijn wordt aan de IE Z2. Ct. gemeld, dat door het Belgische spoorwegbestnur ern stig overwogen tvordt de inrichting van een Duitsch-Belgisch spoorwegverkeer naar en van Ostende, daar de concurrentie van vreemde spoorwegen, in het bijzonder van de Holland scbe, het transito-verkeer van en naar Neder land geheel uit Belgische handen dreigt te ne men. Wegens de vernieuwing van het ontbre kende Belgische locomatieven-materieel is echter de inrichting van een ijldienst tusschen de Duitsche grenzen en Osteüde in het gun stigste geval eerst binnen vier of vijf maan den te wachten. Tot rapporteurs over het voorstel tot weder- opdracht der regeeriug aan den koning zijn benoemd de heeren Nan Zuijlen, Nan SwiDtle- ren, Pijnappel, Gleichman, Mees, Lohman en J, Schimmelpenninek Nan der Oije. Nermoe- delijk komt het voorstel eerst Nrijdag in be handeling. De minister van binnenlandsche zaken is door de commissie van rapporteurs uit de Ik liep achter haar en wie zal het mij kwalijk nemen ik ergerde mij over de luimen en nukken der meisjes in het alge meen en die mijner nicht in het bijzonder. Zeer gaarne ware ik weder omgekeerd, indien ik niet aangetrokken was door eene onbe dwingbare nieuwsgierigheid naar het „Roode Huis." Zoo liepen wij dan nu door het boscb, zij steeds vooruit, zachtkens een liedje neuriënde, als ware zij in de vroolijkste stemming der wereld. „Halt 1" riep zij opeens, daar waren wij er haast voorbijgegaan." „Waar P" vroeg ik. „Wel, het grof onder den St. Huhertus- eik." „Wiens graf bedoelt gij, nicht „Kom, vraag niet Ge hebt immers het gehaela stuk in uw zak, wsarin de geschie denis van den doode verhaald wordt. Vader, die het u gegeven heeft, zeide dat ik u hier moest brengen, vóór wij in het Roode Huis gaan, kom dus I" Zij boog de takken van een paar prach-

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1