VLISSIMiSCIIE COURANT. Zonen, ItfbocLe fbocLe aeisje, itbode No. 48. Zondag 21 April 1889. 27ste Jaargang. Gemeentebestuur. Maten en Gewichten. Binnenland. [EM, fleei W. Ort, ITS, Nieuwen- an unen, ïeau van dit blad. Adres aan o m b u r g, met een klein gezin, alleen. Franco zenden aan den 3TZ, te 's Bosch. dienst Middelburg w. ,30, 8, 9,30, 11, nu. i. 5,30, 7,15, 8,45 1.45, 7,15, 8,45, ii, lisBÏngeo eu 6,: kdagen. DIENST Vliseingen v v Of, 8,—, 9,l6t 10— ,30, 3,30f, 5,—, 6,S0t, io.—t. u'—', 30, 4,30f, 6,—, 7,30f Keersluis .rekuren uoet oen t enstationa stilgehouden en Botterdam s plaatsen. idaclb. van ivouoi 9,45 9.45 9.45 9.45 9.4S 9.45 9,45 :i»ienst an Zierikaee v.v. l. VAN zierikzke: BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post ƒ1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. J .UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vliasingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN Elke regel meer 10 cent. Clichés plaatsruimte berekend. Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. en groote letters worden naar Eenig agent voor Frankrijk, de firma G, L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland Frankrijk 1,65 per drie maanden. HERIJK der Maten en Gewichten. De burgemeester en wethouders van Vlis- dat tot den herijk der maten en gewichten in deze gemeente zal-worden gevaceerd in een benedenzalen van het raadhuis, den 24, i 25, 26, 27,29 en 30 April fen den 1, 2, 3, 4 en 6 Mei dezes naars, telkens des voormid- van 91/2 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uren, verdeeld als volgt Voor de wijken 1, B en C 2en 26 April. B> 27 April. E 29 en 30 April. F I Mei. G 2 Mei, EI 3 Mei. 0 4 Mei. a E, Hl en N 6 Mei den 24en April voor ten verkoop bestemde, in magazijnen en winkels voorhanden nieuwe maten en gewichten. Voorts wordt herinnerd lo. dat de herijk van ten verkoop bestemde, o rMD-goatgooa en winkels voorhanden voor- i werpen dan alleen zal geschieden, wanneer f üie stukken zich in goeden staat bevinden, zooals voor nieuwe maten en gewichten be- taan» en geschikt zijn om te worden geveri- 2o. dat alleen behoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewichten kunnen worden onderzocht, en belanghebbenden er aan wor den herinnerd zich bij de terugontvangst hunner voorwerpen te overtuigen, dat deze duidelijk de wettige merken dragen, daar een beroep op verzuimen, die bij den herijk moch ten zijn begaan, later niet zal ontslaan van rechtsvervolging 3o. dat lengtematen, voorzien van merkteekenen of aanwijzingen van onwettige of afgeschafte maten moeten worden afge keurd en ten allen tijde in beslag genomen kunnen worden 4o. dat de onderdeelen van gram, (milli gram gewichten,) uithoofde der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijk- kantoor te Middelburg kunnen worden ge verifieerd (ministriëele beschikking van den 16 April 1872; no, 193) 5o. dat na het eindigen van den termijn van den herijk (1 October a. shet gebruiken of voorhanden hebben van maten of gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmer- ken, verboden of strafbaar is, volgens art. 29 der wet van 7 April 1869 (Staatsblad no. 57) 6o. dat de ijk van weegwerktuigen bij de wet van 11 Juli -1852 Staatsblad no. 91) is afgeschaft, en die voorwerpen voortaan van ,\at toezicht op den ijk zijn vrijgesteld. Vordeude de belanghebbenden herinnerd, dan het le lid van art. 11 der wet van 7 April 1869 Staatsblad no. 57), luidende 'Het bezitten of voorhanden hebben van niet met de wet of met de koninklijke be sluiten ter uitvoering daarvan genomen over eenkomstige maten, gewichten of weegwerk tuigen, op plaatsen, bestemd of gebruikt tot het verkoopen, inkoopen, afleveren of in ont- Ivangst nemen van waren, of waar die voor- werpon tot grondslag van heffingen of andere ontvangsten strekken, is verboden", alsmede art, S, waarin de onderscheidene gewichten worden opgenoemd, welke mogen worden gebezigd, luidende De stoffelijke gew'Chten zijn stukkon van 50, 25, 20, 10, 5, 2 en 1 kilogram (pond.) 5, 2 en 1 hectogram (ons) 5, 2 en 1 dekagram (lood 5, 2 en 1 gram (wichtje) en 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5, 2'en 1 milligram. Terwijl voorts nog wordt kenbaar gemaakt dat de verificatie kosteloos geschiedt, doch dat de aan het rijk verschuldigde justeer- gelden bij de teruggave der gewichten moeten worden voldaan. En i is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 13 April 1889. De burg. en weth. voornoemdj Th. VAN ÜIJE PIETERSE, L. B. De secretaris, F. N. VAN DER BILT. 0K Niet zonder eenigen schroom zet ik mij neder, om eenigo regelen te wijden aan een onderwerp, dat tegenwoordig in ieders mond is. Men zou hieruit mogen'afleiden, dat men dan geen gevaar kan loopen om te praten over iets dat ouderwetse!! of afgezaagd is, en men integendeel rekenen kan op instem ming en goedkeuring bij de behandeling van een geliefkoosd thema. Dit is betrekkelijk waar, maar men moet niet vergeten, dat men niet alleen met lezers, maar ook met lezeressen te doen heeft, en de uitgever bet mij al zeer kwalijk zou nemen, wanneer ik door mijn geschrijf de laatstgenoemden in 't harnas joeg tegen de zoo ter goeder naam bekend staande Flissingsche Courant. Baor ik evenwel juist door een geheel tegenover gesteld beginsel wordt gedreven, kan men verzekerd zijn, dat ik met de meest moge lijke nauwgezetheid alles zal vermijden, wat aanstoot geven kan. De praktische mensch beschouwt eene zaak steeds van twee kanten en ik geloof daarom het verstandigst te handelen, door mij aan dien stelregel te houden. Ik wil derhalve de be.ide zijden van de schoonmaak beschouwen. 't Was in de eerste dagen van de maand April. Niemand is in staat, om dat woord zonder r te schrijven en mijn grootmoeder en meer mensehen van ondervinding be weerden altijd stokstijf, dat zoolang die booze letter niet uit de maand verdwenen was, er aan geen lentedag viel te denken, Is daarom zeker niet iets nieuws, datdeNoor- dewind in onzen tijd en in ons landje zoo lang op zijn poot speelt en een contract met den windwijzer schijnt gesloten te heb ben. Wanneer de zon op den 21en of22en Maart de linie passeert met een wind, die niet Noord is, dan krijgt men een zacht voorjaar 1 Zoo luidt de orakelspreuk van den tuin man, van den boodschaplooper, die jaren laDg op de West heeft gevareD, ja zelfs van onze keukenmeid, wier oom ook al menig reisje naar Java heeft gemaakt, en die bij ons in de buurt voor specialiteiten op 't gebied van weerkennis doorgaan. Op die bewuste datums kwam een van de drie met een verheugd gelaat mij de tijding mede- deelen, dat de wind Zuidwest was. Dit geschiedde bij wijze van felicitatie. Een oogenblik zelfs kwam het boosaardig ver moeden bij mij op, ot ze don windwijzer in den tuin ook verdraaid had. Ik zei niets, maar keek dadelijk naar den getrouwen windwijzer op den toren, toen nog evoo naar den nooit liegenden meelmolen, en ja 't was waar 1 We zouden ons in een vroeg voorjaar mogen verheugen 1 Den volgenden morgen vroeg ik aan de berichtgeefster,/Wel, Bethoe is 't, hoor je de groenten al groeien p" „Och. mijnheer I zwijg stil Iwas 't ant woord. „Neenmaar daar zou je nu toch kippenvel van krijgende wind is waar achtig Noord Iki zo had gelijk Met eene volharding, eene betere zaak waardig, bleef mijn wind wijzer altijd op Noord staan en kwam er eenige verandering, dan duurde het zeer kort en de machtige heerscher wou het al tijd Niet alleen dit, maar hij tracteerde ons daarenboven op ferme hagelbuien, &I3 wou hij zeggen denk nu niet, dat je al lente hebt, 't lijkt er niet naar. De korrels bleven liggen op de bedden, waarop de vroege tulpen naar boven kwamen kijken, denkende, dat het nu tijd was, om eens wakker te worden na zoo'n langen winter slaap, en de arme kinderen huiverden en ril&n en konden toch niet weer onder den grond kruipen Op een van die dagen, waarop mijn kachel nog heerlijk brandde en de warmte volstrekt niet overtollig was, moest ik voor bezighe den de straat op, hoewel ik er juist niet veel zin in had. 't Was droog, maar drei gende wolkeu, door een Noordwesten wind voortgejaagd, maakten het buiten zoo be paald onaangenaam, zoodat het door nie mand uitlokkend weer kon genoemd worden. Nu moet ik altijd een brug over, en daar kan 't zoo gedocht waaien, dat men bepaald zijn hoed moet vasthouden. Toen ik op flat gevaarlijke punt was gekomen, nam ik dadelijk dien voorzorgsmaatregel en bukte, daar ik tegen den wipd in moest. Midden op de brug hoor ik iemand zeggen „Zou je me maar zoo voorbij loopen Ik hef mijn hoofd op, altijd mijn hoed vasthoudende, en zie mijn vriend, den heer Jauners, als 't ware voortgedreven door den zelfden wind, die mij tegenhield. We zijn te goede vrienden, om elkander zoo maar voorbij te loopen. Dat gaat niet. Daar 't evenwel juist niet zoo dol prettig is, om daar op die brug zich te laten doorwaaien door een guren wind, kies ik de beste partij, draai me om en loop met hem terug. „Gij waart toch niet vau plan, ora naar mij te gaau vroeg ik dadelijk. Ik deed dit, omdat mijnheer Janners iemand is, die met onaangenaam weer bijna nooit de deur uitkomt, of het moet boog noodig zijn. Was bij dus op weg naar mijn buis, dan moest daarvoor eene zeer speciale reden be staan. "Van daar mijn vraag. „Ja1" aut- woordde hij. „Ik wilde een oogenblikje met je praten" „Weldan keer ik met u terug. Wat ik in de stad te doen heb, heeft geen haa9t." Voornamelijk was ik zoo beleefd en inschik kelijk, omdat ik werkelijk getroffen was door de treurigheid, die er op 't gelaat vaD mijn vrieud te lezen stoDd. Aan mijn woniDg gekomen, zochten we spoedig mijn kamer op, gingen zitten en ik. bood hem een sigaar aan, vol verwachting naar datgene wat hem bezwaarde en dat bij aan den boezem eens vrieDds zou uitstorten. „En zeg me nu eens," begon ik, „wat u op zoo'n guren dag deed besluiten, om uit te gaan. Zeker iets zeer gewichtigs 5" „Betrekkelijk, al naar dat je 't wilt op nemen. Ik weet nu niet, boe jij daar over denkt, maar laat ik alleen dit zeggen, dat ze mij letterlijk de straat op hebbeu ge jaagd. Natuurlijk zal ik zwaar verkouden worden, maar dat hebben zij op hun ver antwoording. „Uit je huis verjaagd Door wie Dat is toch al te gek 1" Noem jij 't maar gek Toch is het zoo. Eu vraag je, door wie? Wel door mijn vrouw en dochters I" Verbaasd staarde ik mijn vriend aan. Ik wist niet, hoe ik 't met hem had. Nu kwam de uitbarsting, „Verbeel je, amicedat ik in mijn eigen huishouding geen baas meer ben. De da mes lijden niet aan hondsdolheid, want dan kon ik ze nog Daar mijnheer Pasteur zenden. Neen volstrekt niet. Watervrees Och goede hemelwatervrees Hadden ze die cgaar 't Ia omgekeerd, of ze dol op water zijn! 't Is in mijn huis een geboen en ge plas en geploddor met water en buiten in mijn tuin valt er geen droppel. Neen wa tervrees is 't niet. De dames lijden aan de schoomaalcwoede. Nu weet je 't. Aan je ge zicht zou ik zeggen, dat je 't niet weet in dat geval kan ik je hartelijk féliciteeren, zoo als ik iDtusscheD doe met je kachel, en mij zeiven ook, want die doet me goed. Ik was door en door verkleumd, maar daar vragen ze thuis niet naar, want't is „de Schoonmaakcasacara. Vlissingen, 20 April. TOESTAND VAN Z. M. DEN KONING. Men deelt aan de N. Rott. Ct. mede, dat Z. M. bij volle bewustzijn is, en reeds op de hoogte is gesteld van de behandeling der zaken door don Raad van state. Uit Apeldoorn bericht men aan het N. V. d. D. Z. M. is nog meestal te bed en gevoelt zich verzwakt, maar verlangt en gebruikt meer voedsel, zoodat naar alle waarschijnlijkheid de krachten wel weder zullen toenemen. De toestand van opgewondenheid is voors hands geweken. Z. M. geniet meermalen een kal men en natuur] ijken slaap, en zijn kwaal veroorzaakt hem volstrekt geen pijnen. Naar aanleiding van deze gunstige verschijnselen, gelooft men aan een toenemende beterschap. Yan 13 tot 19 April zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der stoomvaart maatschappij „Zeeland'' aangekomen, met de nachtbooten 804 en met de dagbooten 207, daarheen vertrokken met de nachtbooten 434, met de dagbooten 209, alzoo samen aangeko men 1011 en vertrokken 643 passagiers. Donderdag avond had in de zaal van de heer Kuijpers eene vergadering der vrijzinnige kies vereniging „Algemeen Belang" plaats, waarin thans de zes aftredende leden der Provinciale staten met algemeene stemmen tot definitieve candidaten werden gekozen. Het getal opge komen leden was gelijk iu getal met de verga dering der voorgaande week. De commissie voor de nagelaten betrek kingen van de Belg. loodsen outviDg van bet bestuur der vereeniging „OefeniDg baart Kunst" alhier, een bedrag groot 19, zijnde de netto opbrengst van eene tooneel-uit- voering. De tombola te Tetbotg, waarvan we iu eau vorig nummer met een enkel woord melding maakten, heeft eene som opgebracht van 213,00, welk bedrag aan de commissie „Zeeramp Scbouwenbank" is overgemaakt. Een miniatuur-kotter, door den heer Seséo, zee- loods, welwillend voor die tombola afgestaan en waarvan de heer Beijé, loodsschipper, de laaiste hand had gelegd, viel als prijs ten deel aan jonkheer L. A, van Schuijlenburg en heeft thans eene plaats op het huis „Wisch" te Terborg. Door tusscheukomst vau den heer J. M. C. Pot, te Tholen, door wien onlangs ten voor*

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1