VLISSINGSCHE COIRANT. No. 45. Zondag 14 April 1889. 27ste Jaargang. Gemeentebestuur. KleiÉaiÉl ia Sterken Drank. B i n n e n 1 a n d. FEUILLETON. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels /p.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor F'rankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Verzoek om vergunning tot verhoop van sterhen dranh in 't klein. De burgemeester en wethouders van Vlis singen, gelet op art. 5 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 97) zooals die is gewijzigd bij de wetten van 28 April 1884, (Staatsblad no. 54) en 16;April 1885 (Staatsblad no. 78) doeD te weteu dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van "WILLEM ERE0ERIK PERWEE, wonende alhier,om vergunningtot verkoop van sterken drank in het klein in het perceel E 120 Korte Noordstraat. Vlissingen, den 13 April 1889. De burg. en weth. voorn., Th. v. UI JE PIETERSE, L. B. De secretaris, E. N. VAN DER BILT. Vlissingen, 13 April. TOESTAND VAN Z. M. DEN KONING. De St-(.'rt. bevat bet volgende bericbt „Volgens verklaring van prof.Rosenstein en de geneesheeren des konings, is, doordat Zijne Majesteit in de laatste dagen meer natuurlijken slaap heeft kunnen genieten, hoogstderzelver toestand eeuigszius gunstiger. Bij grootere kalmte gevoelt zich de hooge lijder in het al gemeen aangenamer, ofschoon zeer zwak.'' Van 6 tot 12 April zijn alhier uit Quecnboro metde mailbooten der stoomvaart- maatschappij „Zeeland1" aangekomen, met de nachtbooten 452 en metde dagbooten 114, daarheen vertrokken met de nachtbooten 450, met de dagbooten 175, alzoo samen aangeko men 539 en vertrokken 625 passagiers. Door de onderoffic.-vereeniging „Vriend schap en Geuoegen," welwillend bijgestaan door een drietal dames alhier, werd gisteren avond in bet lokaal Knijpers en ten voordeele van gepensioneerde onderofficieren en minde ren van het leger, eene in alle deelen goed ge slaagde tooneelvoorstelling gegeven. Naar het Duilsch. 13.) Ongeveer acht dagen goleden zat de dokter weer voor te lezen. Mevrouw Kaulfuss liep ondertusschen onrustig heen én weer, nu in de kamer, dan weer er buiten. Dat verdroot mij. Daar ik in die lectuur weinig belang stol en zij er slechts nu en dan een ge deelte van hoorde, verzocht ik Bauer bet voorlezen te staken en in plaats daarvan mij het schaakspel te leeren. Wat deed hij dat met genoegenhij was vol ijver om mij te onderrichten. Dikwijls genoeg kwamen daarbij zijne vingers de mijne te na, zijn warme adom voelde ik langs mijne wangen. Mevrouw Kaulfuss zag het eenmaal en een duivelsche lach vertoonde zich op haar In afwijking van de door de genoemde ver- eeniging vroeger dikwijls gevolgde gewoonte om drama's of tooneelspelen op te voeren, was ditmaal een tweetal blijspelen gekozeD, waar- aaD ongetwijfeld een groot deel van het succes van den avond is toe te schrijven en dat wij dan ook den dilettanten-tooneelspelers voor bet vervolg zeer aanbevelen. Vóór de pauze en als hoofdstuk werd gege ven „De Bandieten," blijspel in 4 bedrijven, naar het Hoogduitscb van Dr. Roderich Bene- dix, door H. Edwards Capadose, terwijl als nastukje werd opgevoerd „De Tweelingbroe ders," blijspel met zang in één bedrijf, door M. J. Gillissen. In beide stukken werd over het algemeen goed gespeeld, niet het minst door de mede werkende dames. Het zeer talrijke publiek (de zaal was ge heel bezet) betoonde zich dan ook wel voldaan, gaf telkens bijvalsbetuigingen en riep aan het einde van de uitvoering de spelers tweemaal terug. In de pauze, tusschen de beide stukken, werden der drie medewerkende dames, na mens de vereeniging, door den oud-president Kotte, met eene flinke toespraak bouquets aan geboden, waarbij spreker de hoop te kennen gaf, op hare verdere medewerking te mogen rekenen. Na afloon der voorstelling bleven de meeste aanwezigen nog eeuige uren aangenaam en ge zellig bijeen op het bal, dat zeer geauimeerd was. Aan het postkantoor alhier is gedurende de 2e helft der maaad Maart de volgende brief ter verzending ontvangen, geadresseerd aan onbekende A. Yerburgt, Delft. Bij de commissie alhier voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de ramp bij Schouwenbank, is o. m. ingekomeD eene gift van de Nederlandsche Vereeniging te Londen, groot 132.82. In den gisteren morgen ten 9,35 ure van hier verlrekkenden trein waren twee wag gons met landverhuizers naar Acnerika, die heden met een der booten van de N. A. M. stoomvaartmaatschappij zullen vertrekken. Zij waren afkomstig uit het voormalig 4e en 5e district dezer provincie. Maar laat ik toch uitscheiden over dien vervelenden doktermijne gedachten zijn toch meest bij Armgard. Ik bestudeer dat kleine schepsel, wier inborst ik meer en meer leer kennen. En door haar krijg ik ook veel inzicht in het karakter van den baron. Hoeveel belangstelling boezemt mij dat in. Overigens is er geene verandering in mijn leven gekomen. Verleden week ontving ik de beloofde reis beschrijvingen. Zij zijn werkelijk van be- teekenis en zij vertoonen iets oorspronke lijks. Ze zijn echter te lang om ze voor u af te schrijven, en van de origineele stuk ken kan ik niet scheiden. Je weet hoeveel ik houd van goed gestyleerde beschrijvingen en hoe ik altijd belang stelde in vreemde landen en volken. Hier geef ik de weinige woorden weder, die do geestige reisindrukken vergezelden De mededeelingen over uw leven doen mij met verlangen uitzien naar het vervolg daarvan. Wees zoo goed uw brief naar Hammerfest te zendeD. Van uit de noor- Met den aanstaanden zomerdienst zal de trc'.n van Vlissingen, die thans te Breda aankomt te 4 u. 52, aankomen te 4.36 de trein van Rotterdam, die aankomt te 4 u. 55 en vertrekt te 4 u. 58, zal aan komen en vertrekkeu te 4 u. 41 en 4. u. 44 en de trein van België die aankomt te 5. u. 9 6D vertrekt te 5 u. 14 zal aankomen en vertrekken te 4 u. 52 en 4 u. 55. Donderdagavond is van den trein, die te 9 uren alhier moest aankomen, bij liet ver trek van Vlake te 8.6 een der voorste wielen var. de machine ontspoord, tengevolge waar van de reis niet kon voortgezet eD een hulp- trein van hier moest, ontboden worden. Die trein vertrok van hier- te 9.15. De reizigers stapten te Vlake over in den trein, die te 10 uur alhier aankwam. Die trein en de laatste trein hadden daardoor ongeveer 25 minuten vertraging. De treiu, waarvan de machine derailleerde, vertrok van Vtake met eene vertraging van pe? oren en kwam gisteren nacht te 8.40 alhier aan. Naar de M. Ct. verneemt is den adjudant- Onderofficier J. G. A. Prins van het le regiment-infauterie, tijdelijk belast met den dienst van administrateur over de garnizoens m^/nzijneu alhier, een voortdurend pensioen toegekend van 521 's jaars, terwijl hij tevens defiuitief benoemd is tot administra teur van bovengenoemde magazijnen. Bij kon. besluit van 10 April is aan A. B van den Eeckhout, op verzoek, eervol oDtslag verleend, als 2e luit. der rustende schutterij bij het 5e bat. in Zeeland. Bij idem van 11 April is op verzoek eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Mei a. s., aan W. Geelhoedt, als gezw. van denVan Lijn den polder en zijn benoemd tot dijkgraaf van den Zonnemaire-polder J. M. van den Bout Mz. en tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Schorer-polder, C. Polderdijk. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der belastingen te Maassluis C. J. Buwalda, thans te Ter Neuzen. 86 tegen 1 stem. De beer Domela Nieu- wenhuis was de eenige die tegenstemde. Daarna ging de kamer op refes uiteen, nadat de voorzitter had beloofd, dat hij na Paschen zal voorstellen de boterwet zoo spoe dig mogelijk in behandeling te nemen. In de gisteren gehouden zitting der tweede kamer zijn de beraadslagingen over de ar beidswet geëindigd. Het ontwerp werd met enkele kleine- wijzigingen aangenomen met De eerste kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 23 April, des avonds te 8 uren. I Blijkens den staat der rijksmiddelen is er gedurende de m3and Maart een bedrag van ƒ9,934,975 in de schatkist gevloeid, of 248,000 cueer dan in dezelfde maand van 1888. Voor het eerste kwartaal van het loopende jaar bedraagt de ontvangst in het geheel ƒ24,619,969, of 447,000 meer dan voor hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Wat de maand betreft, in het hooge.ro cijfer in de eerste plaats te danken aan de directe belastingen, die 189,900 meer hebben afgeworpen. Hoofdzakelijk ligt de reden hiervan bij de grondbelasting. Naar wij reeds vroeger hebben doen opmerken, is in de twee eerste maanden van 18S8 de opbrengst van dit middel ongewoon ruim geweest, en als gevolg daarvan heeft het in Maart van dat jaar slechts 1,576,000 gegeven. Thans is de opbreDgst 1,749,942. In de tweede plaats is de hoogere op brengst der maand te danken aan de groep der accijnzen, die 172,733 grooter is ge- woest daD verleden jaar. Dit is uitsluitend het gevolg van het ruimer vloeien van den accijns op suiker 192,634 meer) en van dien op gedistilleerd 80,300 meer). De overige accijnzen zijn eenigszins achterlijk geweesthet geslacht heeft zelfs 25,000 of bijna 11 pet., minder afgeworpen. Voor de 8 maanden hebben de accijnzen te zamen 296,000 meer gegeven, hoofd zakelijk ten gevolge van de hoogere opbrengst van de suiker 193,000 meer) en van het gedistilleerd 117,000 meer). De loodsgelden wijzen voor de maand eene vermeerdering met 20,000, en voor het kwartaal eene met ongeveer 38,000 (bijna 16 pet.) aan. De posterij, die in Maart 13,600 meer heeft gegeven, is voor de drie maanden met bijna 35,000 boven de opbrengst van het vorige jaar gestegen. Daarentegen wijst de telegrafie voor de maand eenen niet on— belangrijken teruggang aan. delijkste handelshaven der Oude Wereld gaan wij naar het eiland Mager met de Noordkaap. Wij maken de terugreis door Zweden. In Stockholm zullen wij wat lan ger vertoeven en van daar gaan wij langzaam terug naar het vaderland. Begin dus nu met Armgard naar Zweden, lieve, en wees niet boos op uwen Koert Tiefort, Niet waar, dat is lakonisch genoeg en toch frisch en opgewekt. Ik woet niet meer, wat ik hem daarop geantwoord beb, maar het ging zonder eerst een proef te maken. Naar ik geloof, zijn wij goede vrienden gewordener zit veel in hein dat mij aantrekt en achting afdwingt. Stel u voormidden onder mijne beslommering en zorgeD, ook voor Armgard's opvoeding, be kruipt mij soms de lust om die Irissche lucht van het Noorden iu te ademen, even als hij. Ook ben ik heel weetgierig ge worden naar hetgeen die landen betreft. Alle oude romans van Noorsche en Zweedsche auteurs, die ik machtig kan worden, snuffel ik na, om er de natuurbeschrijvingen uit te verslinden. Merkwaardige reisbeschrijvingen vooral trekken mij aan, en daarvan vind ik overvloed iu Tiefort's bibliotheek, Die bibliotheek is mijn Eldorado geworden, waar ik vele uren iu doorbreng. Sedert de baron op reis is, blijven de groene gordijnen neergelatenalleen aan den hoek bij den vleugel open ik een raam, om Gods vrije lucht te kunnen genieten. Zoo is het daar aangenaam halfdonker, dal werkt gunstig op mijn ontruste zenuwen. Wat heb ik dikwijls reden om mij te er geren Om den baron genoegen te doen, streef ik er zonder ophouden naar metter daad deel te nemen in de huishouding doch te vergeefs. Mevrouw Kaulfuss is zoo listig als een slang zij heeft de dienstboden geheel onder hare macht. Het is mij onmoge lijk ingrijpend te handelen, hoe ik mij ook daarvoor inspan. Alzoo blijft Armgard mijn eenige troost. Enfin, ik ben er toch tevreden mee. Op het kind heb ik meer invloed dan zij en daar door kan ik veel goeds tot stand brengen. En daar het goede te doen des levens

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1