VI.ISSIMiSCIIF. COURANT. No. 21. Zondag 17 Februari 1889. B i ii n e n 1 a li d. 27ste Jaargang. BUKEAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post ƒ1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekbande laren en Postdirecteuren. UITGEYEE F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTEËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden na&T plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland Frankrijk 1,65 per drie maanden. TE VEEL VERWACHT. XIV. Het voorgenomen tochtje van 't aange wezen viertal had op den bepaalden tijd plaats cd was voor Stalman als 't ware een nieuwe phase iu zijn leven. Hij, als lid van 't bestuur, ontviDg het leeuwenaandeel van de eer, [die de heereu rederijkers werd be wezen. Gul en hartelijk was de ontvangst bij den voorzitter van de vereeniging, die de heeron had uitgenoodigd. De openbare uit voering liep zeer goed van stapelde toe hoorders waren kwistig roet hun applaudisse- ment en na den afloop werd aan de heeren een soupeetje aougebodeD. In één woord het overtrof de stoutste verwachting en hoogst voldaan keerde men huiswaarts. Met recht en volgens de stiptste waarheid kon men in de eerstvolgende huishoudelijke vergadering van Thalia een gunstig verslag uitbrengen. Trouwens was dit reeds overbodig, want hot weekblaadje, dat al het wetenswaardige uit den omtrek nauwkeurig mededeelde, behelsde vóór die vergadering reeds eeu uitgebreid artikel over die bewuste uitvoering, waarin vooral met zeer veel lof van den heer Stal man werd gewaagd en waarin onder anderen voorspeld werd, dat dien heer eeu schoone toekomst was weggelegd. Was 't wonder, dat de oude meester met een zegevierenden lach op 't gelaat met het weekblad kwam binnenstuiven en hen wees op 't vleiende artikel Was T wonder, dat er èn bij hem èn bij de verrukte ouders als 't ware een sluier voor de oogen kwam, die het beeld der werkelijkheid voor hem ver borgen hield Zoo ging de tijd voort en ook de gebeur tenissen vervolgden hunnen loop, evenals de rolleude steen die, eenmaal losgeraakt zijnde op den top van den berg, somtijds nog door 't een of ander beletsel wordt tegengehouden, maar meestal niet ophoudt, voor dat hij ge heel en al beneden is gekomen. Zonderling verschijnsel en voor de meesten onverklaarbaar Terwijl onze Willem in eigen oogen en zelfs in die van anderen rijzende scheen, had juist zijne daling eenen aanvaug genomen en wie, al heeft hij nooit eenen berg gezien noch beklommen, weet niet, dat dalen sneller gaat dan klimmen u Jazeide juffrouw De Hoop, de hospita van Stalman tot bare buurjulfrouw, die bij haar theedronk //ja, ik had nooit kunnen gelooven, dat een mensch met zoo weinig slaap toe kon. Zoudt u wel gedacht hebbeD, dat onze meuheer Stalman zoo laat naar bed giög En wat dien goeden man tegenwoor dig mankeert, dat weet ik eigens niet, maar hij loopt 's avonds laat tot in 't oneindige toe op zijn kamer heen en weer. Heusch ik kan er niet van slapen! En als ik leg te luisteren, dan hoor ik hem al maar over luid praten en somtijds is 't, of bij 't be nauwd heeft, want dan kan hij zoo akelig schreeuwen 1" ,/Wel meDsch wat zeg je?" was 't ant woord, terwijl de buurvrouw haar kopje nog half vol weer neerzette. //Zou hij ook ver driet hebben Of maalt hem een meisje door 't hoofd." Of en 't woord wilde bijna niet over bare lippen of, zou hij wat op zijn geweten hebben? Zulke menschen hebben gewoonlijk nooit rust 1 U moet bet zeivers weten, juffrouw, maar als ik u was, zou ik er de politie kennis van geven men kan 't nooit weten." vWat zegt u, de politie Neendaar zal ik wol op passen. Mijn goede man zaliger ?<6i altyd j Janszei hij, blijf buiten de politie Als je die in je buis baalt, heb je ze er nog niet zoo gauw weer uit. En daar komt bij, dat ik dien meheer Stalman van geen kwaad verdenk. Hij ia een door en door fesoenlijke jongen. Toch zou ik wel willen weten, wat hem scheelt, maar je begrijpt, dat ik hem dat niet duri vragen." //Afin !4 zuchtte de buurvrouw, ,,'t is uw zaak, maar ik zou er 't mijne van moeten hebben. Bewaar me 1 ik zou niet graag van iemand wat kwaads willen zeggen, maar er schuilt zdoveel onder de tegenwoordige jon gelui. Ze zijn niet meer zooals vroeger Zooals we uit dit gesprek konden opmaken, had Willem de nieuwsgierigheid der beide dames gaande gemaakt. Wij, die achter de schermen zitteu, hadden haar van die pijn lijke ongerustheid kunnen verlossen, door eenvoudig het volgende mede te deelen Willem was om zoo te zeggen, den rubi- con overgetrokken. Hij had eenigen zijner boeken den rug toegedraaid en hun wel niet bepaald den oorlog verklaard, maar wel on bepaald verlof gegeven. Na die schitterend afgeloopene voordracht en die vleiende re censie had hij besloten, zich met alle krachten op het reciteeren toe te leggen en daarin die hoogte te bereiken, die men hem zoo welwillend bad voorgespiegeld. Meer en meer verwierf hij succes en dikwijls ontving hij een uitnoodiging, om zijne gaven voor 't een of ander weldadig doel ten beste te geven. Men zou kuDnen zeggen, dat hij in den om trek eene zekere beroemdheid verkreeg. En wat doet nu de eerzucht? De eerzucht, eenmaal gehoorzaamd zijnde, wordt gelijk aan het hollend paard, dat niet meer kan tegengehouden worden. Vandaar spreekt men van grenzenlooze eerzucht om de eenvoudige reden, dat zij zich dan aan geene palen noch perben stoort. 't Gaat toch vreemd in 't leven Hoeveel moeite doet men niet vaak, om bij onver schilligen de eerzucht te prikkelen, op te wekken, levendig te houden en bij anderen veroordeelt en bestrijdt men haar. Hoe heer lijk klinkt niet het woord Excelsiordat men jongelieden mot alle kracht toeroept en bij Willem beeft bet omgekeerde plaats. Dat is te zeggen in zekeren zin, want wie zou hem dat aansporende woord niet toeroepen, waar het zijne werkelijke belangen geldt waar het er op aankomt, om dat doel te be reiken, waardoor bij aan de billijke ver wachtingen zijner ouders kan beantwoorden en hen op bunnen ouden dag eenigermate schadeloosstellen voor alles, wat zij voor hem hebben gedaan Ongelukkig evenwel, wan neer de eerzucht eenen verkeerden weg in slaat, die hem hoe langer hoe meer van dat vurig gewenschte doel afleidt. Ook Willem zeide Excelsior I 't Was hem niet voldoende, handgeklap en aanmoedi gende goedkeuring verworven te hebben. In eene geheele audere provincie werd een wed strijd uitgeschreven, waarbij medailles uit geloofd werden. Hier te zegevieren, dat was zijn doel. Er waren bepaalde onderwerpen opgegeven en du begrijpen wij, hetgeen voor de hospita en haar buurvrouw een raadsel was. Willem studeerde eiken avond, niet voor de koofdacte, maar voor den wedstrijd casacara. nog maar korten tijd geleden mededeeling van fiet vergaan van den Belgischen loodsschooner no. 3, waarbij het verlies van 7 menschenle- vens was te betreuren, weder in de droeve noodzakelijkheid gebracht melding te maken van eene ramp, welke gisteren morgen eene Belgische loodssloep met hare bemanning trof. Bedoelde sloep, zijnde de jol van den Bel gischen afkaalkotter no. 7, in de nabijheid van Blankenberghe uitgezet ter afbaling van den zoeloods van een naar zee geloodst wordend stoomschip, sloeg door eene hevige slagzee om, tengevolge waarvan de opvarenden, bestaande uit de loodsleerlingen Th. P. Billaert, L. B. Verhaeghe en J. E. Dewulf te water geraakten on jammerlijk hun graf in de golven vouden. Tien wakkere mannen van het Belgische Loodswezen, nalatende 10 weduweu en een 40 tal kinderen, verloren alzoo binnen een be trekkelijk kort tijdsverloop in de uitoefening v,an hun dienst bun leven. Moge het hierbij blijven en de nog afwezi gen, welker aankomst met ongeduld verbeid wordt, spoedig in den kring der hunnen huis waarts keeren. Naar wij vernemen is een der Belgische vischsloepen, die in het begin dezer week uit ('e haven van hier naar zee vertrok/ bij de leenbank met man en muis vergaan. De vischsloep,die dezer dagen aan den Oost berm van de buitenhaven aan lager wal was geraakt, zou gisteren vandaar door middel van petroleumvaten geligl, naar de Westerhaven alhier vervoerd wordeD, met het ongelukkige gevolg dat deze op de reede omsloeg, zoodat de opvarenden niet dan met veel gevaar nog bij tijds hun leven wisten te redden. yjj* Vlissingen, 16 Februari. Bleven wij jareu Uug verscliooud van het vermelden van overkomen buitengewone ram- peu en onheilen met betrekking tot de zeeva renden in ons midden, thans zien wij ons,na de Blijkens eene ons toegezonden circulaire van wege de directie der kon. stoomvaart maatschappij ^Zeeland," zullen speciaal boo ten van de Gastle-lijn, die allen van electrisch licht in de drie klassen voorzien zijn of wor den,en machines van het allernieuwste systeem hebben, op 7 en 21 Maart en 18 April en ver der geregeld volgens rooster van hier via Lon den naar Zuid-Afrika vertrekken. Aangaande de passageprijzeu van Engeland en van het continent, met inbegrip van uit muntende tafel, gebruik van bed, beddegoed en al het kutlinuen, zie men de verspreide circulaires. Retourbiljetten, voor zes maanden geldig, tusschen Engeland, Madeira, St. Helena en de diverse Kaap- en Natalhavens, worden uitge geven met eene reductie van 10°/o van het be drag van 2 enkele reizen. Nadere inlichtingen desbetreffende, ver schaft de stoomvaartmaatschappij //Zeeland// alhier. Yan 9 tot 15 Februari zijn alhier uit Queenboro met de mailOoolen der stoomvaart maatschappij ,/Zeehiud" aangekomen, met de uachtbooi.eu 356 en met ilt: dagooolen 68; daarheen vertrokken met de uachlüooteu 266, met de dagbooteu 127, alzou samen aangeko men 424 en vertrokken 393 passagiers. Z. M, ss. ,/Atjeh" is gisteren morgen te half vier van de reede alhier naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Madera enz. Naar wij vernemen zijn heden, door tus- schenkomst vau den beer Nde Graaft', be schermheer der Sociëteit//Lioldadigü Vnen- deu", een 250-tal prijzen bijgebracht voorde Tombola, opgericht ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de omgekomen bemanning van het Nederlandsoh loodspersoneel. Door den varensgezel L. J. Michielsen werd gisteren bij het Nederlandsche loodswezen al hier met gunstig gevolg examen afgelegd als binnenloods.ter standplaats Neuzen. Men schrijft uit Kloetinge aan de N. R. Ct Jl. Zaterdag beeft zijne woonplaats verlaten en is sedert niet teruggekeerd de secretaris en ontvanger dezer gemeente, tevens ontvan ger-griffier van het algemeen armbestuur. De waarnemende burgemeester (de betrek king van burgemeester is vacant) heeft daar van Donderdag morgen kennis gegeven aan den officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg, en deze is des middags met den rechter-commi8saris en een beëedigd klerk hier gekomen, en heeft de boeken vau het comptabel beheer iu beslag genomen, terwijl de voorhanden gelden onder bewaring vau den waarnemende!) burgemeester zijn gesteld. Men vermoedt, dat den afwezigen ambtenaar een ongeluk is overkomen. Zijne vrouw eu vijf jeudige kinderen verkeeren in den groot- sten angst. Te Meppel is benoemd tot kapelmeester van de muziek der schutterij, onze stadge noot de heer O. Bokkar, thans te Lochum. De 2e luit. F. L. van den Hoff van het le bat. 3e reg. inf. wordt op 1 Mei a. s. belast met het onderwijs op den voorberei denden cursus van genoemd korps te Bergen op Zoom. De 2e luit. P. J. H. van Deventer van het le bat. 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, wordt van 15 April tot 15 Juli gedetacheerd bij de normaal schietschool te 's Hage. Onder zeer vele blijken van belangstelling en vriendschap uit alle oorden des lands heeft de bekende volksdichter J. J. A. Goeverneur, te Groningen, jl. Donderdag zijn 80sten ge boortedag herdacht. Het bestuur der Zuiderzee-Vereeniging zal een waarboi'gtonds samenbrengen, ten einde de kosten van het verdere onderzoek te bestrijden 4 Bij de marine kunnen, tengevolge eener nieuwe bepaliug, ook onbevaren jougetiogen, tusschen 17 eu 24 jaren oud, als lichtmatroos io dienst treden. Naar de N. 2iott. Ct, verneemt is de gewone dienst op den spoorweg Rotterdam- Dordrecht heden hervat. Bij dc nieuw outworpen kiestabel, aan de prov. staten toegezonden, is eene nota ge voegd van den volgenden inhoud De tabel, behooreudo bij de wet van 5 November 1852 (Slastsblud no. 197,) tot regeling van de verdee ling der proviuciëu iu kiesdistricten ter beuouiniog der leden vau dc proviucinle staten, is sedert het tot .tand kouten, dier wei ouverauderd gcbLeveu. Alleugs is echter met betrekkiug lot bet uuutal inwoners en bet aautul leden Uur staten toowel tusscnen dc verschillende kies districten iu ééuc provincie als lusscbeu de proviuciën zulvcn eene wanverhouding ontstaan, welke voorziening eischt. Om hieraan tu voldoen is eene wijzig,ng van de verdcoling der provinciën in kiesdistricten en van het aantal der in elke provincie te kiezen leden voor do staten noodzakelijk Daartoe strekt de nieuw ontworpen tabel. Evenals in 1850 is een bepaald getal leden aange nomen voor de minst en voor de meest talrijk bevolkte provincie en nuar evenredigheid daarvan hot aantal leden voor de overige provinciën bepaald, waarbij in bet oog is gehouden dat nergens het aantal mocht verminderd worden. Uit den hierbij ovcrgelegdcn staal kan blijkea welko iu aalstal' daarbij is gevolgd. Dij het vu.isiellcu vau het in elk kiesdistrict to kiezen auutal leden is het aantal iuwoiicis, iu de tudel bij elk kiesdistrict vermeld, gedeeid dour liet geiul, dat iu de uerde kolom van den stunt is a.ngedmd, en voor elk veelvoud van den dealer één lid aangenomen, ter*

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1