VLISSIiVGSCHE COURANT. EINDELIJK ONTDEKT. Zuster Carmen. No. 14. Vrijdag 1 Februari 1889. 2 Tate Jaargang. Binnenland. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post ƒ1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vliesingen. PRIJS "DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Aan onze Abonné's en Medelezers. Tot 15 Februari a. S. wordt door ons de inteekening opeügesteld op den pracbtigeD, rijk geïllustreerden Premie-Roman Deze premie zal ditmaal worden afgeleverd, gebonden in keurig linnen stempelband, met zwart en goud. In het gewone geval kost zulk een boek 3,Uitsluitend voor onze geabonneerden stellen wij het verkrijgbaar voor slechts VIJFTIG CENTS. Gelieve zoo spoedig mogelijk achterstaande BON uit te knippen en met bijvoe ging van 50 Cents aan ons Bureau in te zenden. Abonné's buiten de stad ontvangen het boek franco per post tegon inzending van een postwissel van 65 Gents. Begin Maart a. s. wordt deze premie aan alle inteekenaren verzonden. DE UITGEVER. Vlissingen, 31 Januari Heden werd op da werf der kon. maatscb. „de Schelde" alhier de kiel gelegd van stoomschip no. 68, zijnde de eerste dei vier stoomschepen, welke voor de Koninklijke Pakketvaart-Maatschappij op voornoemde fa briek zullen worden gebouwd. Gisteren avond is alhier een telegram ont vangen van Poiut-de-Galle (eiland Ceylon,) dat Zr. Ms. torpedoboot „Cerberus" op reis van VÜ9singen naar Soerabaja, in eerstge noemde plaats is aangekomen. Alles was wel aan boord. De eerstvolgende verzendingen naar Curasao, in aansluiting te New-York op het vertrek op 13 en S3 Februari, 7, SO en 30 Maart, 11 en 24 April a. s. van de stoomschepen van de Red. „DYine naar Curagao, zullen plaats vinden op 1, 8 en 22 Februari, 8, 15 en 29 Maart en 12 April a. s. met den trein van J7.22 av. van Rotterdam (Beurs) naar VlissiDgen. (Stct.) Naar aanleiding van het minder aangename bericht voor onze Zeeuwsche industrie, dat de levering van stoomketels en verdere reparatie aan het stoomschip „Prins Hendrik," van de stoomvaartmaalsch. „Zeeland," is opgedragen aan de fabriek te Feijenoord, kan nog worden medegedeeld, dat dit werk onderbands en zon der mededinging van andere fabrieken aan Feijenoord is gegund, tengevolge barer aanbie ^SXJILrLBTOlT, UIT HET LEVEN EENJJft Euitaohe Herrnhutters-Solonie. 23. Zij zat daar stil en iD zicbzelve verzonken, de oogen met do band bedekthare adem haling was zwaar on beklomd Haar bloed was tot ijs gestold door hot schrikkelijk» verhaal, dat zij bad aaugehoord zij was moedig van natuur, muar thans houfdu zij toch ooder de smart van eene ellende, waaraan zij niets wist te doen. En toch kwam de gedachte bij baar op, dat zij thans geroepen was bare liefde te betooneu, want hij had die liefde noodig; zij had hem immers gezegd, dat zjj hem, in weer wil van zjjne schuld, zou liefhebben en zij m load met hem dragon zou; hjj had ter ding, om dit werk te verrichten voor dezelfde lage aannemingssom, waarvoor zij de werk zaamheden aan de „Prinses Marie" heeft ver richt. In de Stct. (no. 26) is een kon. besl. van den 20sten dezer opgenomen, aanwij zende det hoofd- en verdere ofhcierep, die voor de lichting van 1889, zijn benoemd tot militaire leden van de militieraden in de onderscheidene provinciën, en tot hunne plaatsvervangers. Voor Zeeland Middelburg, lid Folkerts, luit.-kol., prov. adj. in Zeeland, Middelburg; plaatsverv. Van der Wal, kapt., 3e reg. inf. te Middelburg. Men schrijft uit Bruinisse aan de N. R. Ct. De mededeeling dat zoogenaamde zeester ren, die doodsvijanden van oesters en mosselen hier als eene uitstekende meststof in den han del gebracht wordeD, kan wellicht ook voor andere visschersplaatsen van nut zijn. Het ge- heele jaar doordorden die diertjes, doch zeld zaam in zoo aanzienlijke hoeveelheden als de zer dagen, aangevoerd voor bemesting van landerijen. In 1887 werden door een landbou wer van betrekkelijk kleio bedrijf pi. m. 16U0 mosselmanden van die sterren gebruikt, die daarvoor pl. m. f 500 betaalde. Vermengd met stalmest of aarde leverden zij uitstekende uitkomsten, vooral ten aanzien van balmgewassen. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald, dat al hetgeen voor de instandhouding der merken van nauwkeu righeidswaterpassen moet worden verricht wille van hare moeder gezondigd, en deze zon hem stellig vergeven en desniettegenstaande hebben liefgehad hoe ook de meoschen over hem oordeelden, de dochter was niet tot rech ter over haren vader gezet. God zou hem ech ter om zijn diep berouw en lijden genadig beoordeelen, dat gevoelde zij met de grootste gewisheid. Zij hief das weder het hoofd op en wendde haar gelaat naar haar vader en sloeg, al mocht zjj ook beven, den arm om den halB van den door smart ter neergebogen man. >Troost u, lieve vador, en hoop op God U zeide zij liefderijk. »Gij hebt zoo lang en zoo innig boete gedaan, dat Hjj u zeker uwe zonde vergeven heeft. Hij zal ons ook wel uit deze ellende verlossen.® Hij zweeg, diep peinzende, een oogenblik. »Ik moet dus wel van mijne moeder den onoverwinneljjken afkeer van broeder Jonathan gööïld hebben, want ik vermeed hem, zoolang ik gedachtenis heb, en het zou mij onmogelijk zijn, hem toe te behooren. Ik haat hem als de zonde; ik zou al wat slechts is in hem zien, en tooh is alles, wat hjj doet, steeds goed ea voortaan door de zorg van zijn departement zal geschieden. Daarvoor zijn de noodige voorschriften vastgesteld. Het toezicht in iedere provincie wordt daarbij aan de rijks hoofdingenieurs opgedragen. Door den minister van oorlog is een nader voorschrift gegeven omtrent het gebruik van sterken drank in de cantines. Ten aanzien van deze aangelegenheid zegt de minister bet niet wenschelijk te ^achten, dien verkoop algemeen en geheel te verbieden, maar dat het evenmin aanbeveling verdient, dien bepaaldelijk voor te schrijven. De minister bepaalt voorts dat er zoo mogelijk voor onderofficieren en minde ren afzonderlijke cantinelokalen moeten zijn dat de cantines in geen geval mogen verpacht worden aan burgers, of vrouwen van militairen of gewezen militairen als houdsters daarvan mogen optreden; dat uitsluitend mag verkocht worden aan militairen,* sterke drank mag al leen per glas worden verkocht onder beper kende bepalingen en streng toezicht; de ver koop mag slechts op enkele uren door com- mandeereude officieren te regelen plaats hebben, in geen geval doorloopend; de winst in de cantines behoort zooveel mogelijk te worden beperkt. Eventueel kunnen zelfs eenige artikelen, als bier, koffie, boter enz. zonder winst of zelfs met verlies worden ver kocht, indien dit mogelijk is, doordien op an dere artikelen, inzonderheid op sterken drank, winst wordt behaald. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden: In de maanden Juni en Juli e. k. zal een examen worden gehouden tot toelating van jongelieden als cadet aan de koninklijke militaire academie. Voor dit exa men wordt het navolgende aantal plaatsen opengestelda. ten behoeve van den dienst hier te lande infanterie 25, cavalerie 9, ar tillerie 8, genie 5; b. ten behoeve van den dienst in Nederlandsch-Indië infanterie 27, cavalerie 3, artillerie 3, genie 2. Ouders of voogden, wier zonen of pupillen aan het examen wenschen deel te nemen, be hooren daarvan de kennisgeving in dier voege in te zenden, dat zij, vóói of op 15 Mei 1889, aan het departement van oorlog ontvaDgen wordt. (Men zie verder de Staatscourant van 30 Januari.) Aan de tweede kamer is door het bestuur van de vereeniging tot bestrijding van knoeie rijen in den boterhandel een adres gericht, waarin bijzondere ingenomenheid wordt be u hoeft, hij steeds vriendelijkheid betoond. Welnu, laat ons eens bedenken of wij geen uitweg kunnen vinden om uit den nood te geraken. De oude man leunde weenend tegen het meisje, dat bjj toch als vader had moeten be schermen en behoeden, en nu moest haar arm hoofd voor hem en voor haar zelve denken. IX. Het ouweder waa voorbijgetrokken, maar de regen viel nog bij stroomen neder. Het was tegen vijf uur in den namiddag, dat twee compaguiöa van de troepen, welke deo gaüschen dag zich m9t manoeuvreeren hadden onledig gehouden, in tamelijk onregelmatige rijon op don laudweg kwamen aaDmarcheoren en de richting van de kolonie namen. De soldaten hadden zich allen in hnnne mautels gewikkeld. »Het is gelukkig, dat het bivouac in dezen zondvloed door den commandant afgelast ïb, want anders zonden wij werkeljjk als maizen ellendig verdronken zijo,® zeide een der beide vooropmarobeerende officieren tot den anderen, waar jk zou tooh liever gehad hebben, dat tuigd met de indiening van bet wetsontwerp tot voorkoming van bedrog in den boterhan del. Het bestuur meent eebter dat de be palingen van dat ontwerp gewijzigd moeten worden, wanneer zij aan het doel zullen be antwoorden, in zooverre, dat in art. 2 wordt opgenomen de algemeene bepaling, dat het verboden is surrogaten van boter ten verkoop aan te biedeD, te verkoopeu, te leveren of te verzenden, indien niet op de verpakking het woord „Margarine" in duidelijke letters voor komt en dat aan de strafbepaling in art. 8 wordt toegevoegd, dat bij herhaling van de overtreding door denzelfden persoon binnen twee jaar, altijd het maximum der straf moet worden toegepast. Naar men verneemt, is door den heer A. R. M. Kapteijn, ingenieur bij de maatschappij tot exploitatie van staats-spoorwegen, con cessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorweg AmsterdamRotterdam. Dat de ontginning van heidegronden niet altijd zoo onvruchtbaar is, als velen hier te lande nog immer meenen, maar wel degelijk reDte kan opleveren, indien zij slechts met kennis van zaken geschiedt, blykt uit de geschiedenis van het zoogenaamde „Veen" bij Nijkerk. Een bekwaam en ondernemend man kocht daar (blijkens de jV. R. Ct.) in 1845 100 hectare beide tegen negen gulden de hectare en deed die bewerkeD, door haar in kleine gedeelten tegen zeer geriDgen prijs aan werk lieden te verharen. Eénige jaren daarna kon de eigenaar drie maal den koopprijs bedingen en waren de huurders grootendeels eigenaars geworden terwijl de waarde van 45 tot 50 gld. per hectare gaarne betaald werd. Vier jaar na den aanvang had de onder nemer reeds een rente van 60 pet. van zijn kapitaal en de bevolking was van 300 tot 1000 zielen gestegen. Thans vindt men een groot aantal flinke woningen, lieve tuintjes vruchtbare akkers en een tamelijk welvarende bevolking. In deze maand wordt eene rechtstreek- sche stoomvaartlijn geopend van Rotterdam naar de Kaap de Goede Hoop en Natal. De onderneming gaat uit van de „Union Steamship Company (limited.) Er zal elke maand eene eerste klasse passagiersboot ver trekken. wg ons kwartier ergens anders dan bij dia vrome broeders haddon moeten opslaan het is de vraag of wij bij hen welkom zullen zjjn. Wij zijn in hunne oogen tooh maar kan nibalen en moordenaars, en ik huiver reeds als ik aan hnn heiligen bekeecingsijver denk.® De nevens hem gaande officier lachte. »Het zal zoo'n vaart niet loopen, als gij vreest, Hansen,® zeide deze, ernaar onze wilde knapen zullen bier alles behalve welkom zijn het is voor hen eene ware kwelling, do ergata die men hun, met hunne tot in bet kleingees tige godreven zucht tot orde en stille levens wijze, kan aandoen 1® Enfin, Trautenan, gij hebt het commando overgenomen,® begon de andere weder. »Ge zijt reeds in dit Betbanië geweest, ge hebt zelfs eene zuster bij deze heiligen. Ge moot dus maar zien, dat ge het met hen klaarspeelt en boe ge ons onder dak brengt.® Zij hadden thaos de eerste huizen der kolonie beroikt. Alexander von Trauteuau liet halt maken en de soldaten in het gelid treden. »We zullen de kolonie als een imposante macht binnenrukken,® zeide hjj meteenliohte

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1