VlISSIXGSCHE COURANT. Sleeksrij WASSCHBJ, ieder, aeisje -Schelde. No. 9. Zondag 20 Januari 1889. 27ste Jaargang. Gemeentebestuur. Binnen land. -20GM. FEN, mnement. op aanvrage ondergeteekende iELBERGS C". worden gevraagd Vrouw, bekend het opdoen der Hersenenver- ping. Doos uiet its. Depot bij J. omend antheunissen, agen. a» ic n s 'ff Middelburg v v. ,30, 8, 9,30, 11, urn. 5, Tm. 5.30, 7,15,8.15, ,45. 7,15. 8,15, li. ViisBiugen eu 6,8(1 van -'erkilngen. DIËNST in ViiBBiugen v v ot, 8,—, y.ist io- .30, 3,30t, 6,-, 6,SOf, 9,—, 10,—t, H.—. 30, 4,30t. 6,—, 7,30f Keersluis a«n. ertrekureu mol et* f lijn chenatotions slilgehoude en Rotterdam plaatsen. 8.— 8.15 8.15 i Rotterd. rm. 8,- 8.— 8.— 8.— TIHËNST en Zierikzee v.v. RI. VAN ZIERIKZEE 6.30 ntcrdag 19 oudug 20 lacndsg 21 'Dinsdag 22 Woensdng 23 Donderdag 21 Vrijdag 26 Woensdag n Zaterdag. 7,80 om. 2 7.50 2 10,30 11,- door 12,80 12.50 Neu/enI 5 601 iakil 6 ilippine 6 8 v.Goni 6 18 C K' int 7 80 1220 12 291 12 37 12 40' 1 8 1 5l| 7.- 7.— 7.30 R- 1.— 12.— ht Izaete st. Geut 9 35 lilippinc 913 uiskil 9 52 Neuzen 10 8 31 12 151 20 9 201 1 20)9 20 1 30 9 35 140 9 13 1 60 9 62 2 '10 BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. REKfllSUlüViaiG. De burgem. en weth. van Vlissingen, gezien de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (iStaatsblad no. 95,) tot regeling ran het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van den kapitein, eerstaanw. ingenieur in het 3e genie commandement, om vergunning tot het bouwen van een bergplaats voor munitie op het terrein bij de kazerne »Nieuw Arsenaal" alhier. dat dit verzoek met de bijlagen, gedurende veertien dagen, te beginnen niet Zaterdag den 19en Januari 1889 op de gemeente secretarie ter visie zal worden gelegd en dat den 2e Februari 1889, ten raadhuize, des na middags ten 2 ure, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijdstip, ter gemeente secretarie van de ter zake ingekomen schrif turen kennis kan worden genomen. Vlissingen, den 19 Januari 1889. Burg. en weth. van Vlissingen, De burgemeester, TUTEIN NOLTHENIUS. De secretaris, F. N. VAN DER BILT. TE VEEL VERWACHT. Men zou onzen Willem op dat oogonblik hebben kunnen vergelijken met een harts tochtelijk schaatsenrijder, die zich gedurende eenigen tijd dat genot heeft moeten ontzeg gen en eensklaps voor een ijsvlakte staat, terwijl iemand daarenboven de goedheid heeft, hem schaatsen aan te bieden, maar in den waan verkeert, dat hij niet kan rijden of er ten minste maar weinig van verstaat. Dan komt in zoo'n schaatsenrijder al 't vuur van vroegere dagen weer boven en hij brandt van verlangen, om te tonnen, wat hij kan. Watzou hij, Willem Stalman, niet kun nen reciteeren Dien smaad wilde hij niet dulden. Deftig stond hij op, nam de vereischte houding aan eu zette met recht zijn beste beentje voor. De beide toehoorders zaten ver baasd en luisterden met ingespannen aan dacht. Op aangrijpende wijze schilderde hij de wauhoop der moeder, toen ze haar kind miste. Maar toen de roover in bare hut verscheen, toen zij als eene furie op hem aanviel, hem deu dolk iu 't hart stiet en daarbij gilde Zoo sterf dan met uw valsch gemoed I Ik wil mij baden in uw bloed Tl toen liet hij zoo vreeselijk zijne oogen rollen, dat hij kinderen naar bed zou ben. Niet minder treffend was het tooneel, toen zij, in de gevangeuis ontdekt, dat haar kind nog leeft. Zij moet haar leven op 't schavot eindigen, wijl ze een moord heeft begaan en zoo heeft zij zelve door haar eigen schuld haar kind tot wees gemaakt. Ik kan hier in weinige regelen deu ge- heelon inhoud van het vers niet weergeven. Alleen wil ik aanstippen, dat het geheel was in den geest van deu tegenwoordigen tijd, waarin de smaak voor spektakelstukken mot nieuwe kracht is ontwaakt. Men behoeft slechts een paar dagbladen in te zien en kennis te nemen van de namen der stukken, die op onze voornaamste tooneelen worden opgevoerdstukken, waarin moorden en al lerlei akeligheden de hoofdrol spelen en die avond aan avond de zalen vullenstukken» waarin het den toeschouwers zoo akelig en koud om 't hart wordtmaar die men toch in den volsten zin des woords ijselijk mooi vindt. Tot die soort behoorde het gedicht, dat maar een fragment uit een treurspel was. Willem Stalman was letterlijk vermoeid, toen hij aan 't einde was en waarlijk 't was dan ook geen wonderIlij had zijn best gedaan. En toen hij eindelijk zweeg, zag hij triomfantelijk rond naar de toehoorders, van welke er ongelukkig maar twee waren, als wilde hij zeggen z/Nu, wal zegt gijlieden Is dat reciteeren of niet?" Tot eer van Berger moet ik mecdeelen, dat hij alle ijverzucht op zij zette, Willem de hand reikte en zeide z/Wel, Stalman, ik maak je mijn com pliment, hoorDat heb je er waarlijk netjes afgebrachtIk dacht heusch niet, dat je zoo'n kraan waartMaar drommels, waar heb je dat toch geleerd Wat een oogen kan jij opzetten 't Is om te rillen en te beven,! Maar alle gekheid op een stokje, je bent me hard meêgovallen. Wat zeg jij er van, de Boer Wist jij wel, dut die Stal man dat kon Daar heb je me nooit iets van verteld z/Om je de waarheid te zeggen," ant woordde de Boer, ,/wist ik wel, dat hij veel van verzen en van reciteeren houdt, maar hij had zijn ouders beloofd, dat hij er zoo weinig mogelijk aan doen zou, omdat hij ziju tijd niet kan missen en studeeren moet. Is 't niet zoo, Stalman?" Do held zat stil voor zich te kijken. Na zooveel actie kwam er réactie. De gloed was uit zijn oogen verdwenen en hij had wel iets van iemand, die een misdaad had ge pleegd. Wanneer men nadenkt, kan men zich de stemming van Willem verklaren, 't Speet hem, dat hg zich had laten over halen, om aan zijn lievelingswerk den vrijen teugel te vieren. Hij had beloofd dat bijwerk te laten rusten en nu ontwaakte de begeerte met nieuwe kracht en toch moest hij aan zijn woord getrouw blijven. Hij aarzelde dus eenigen tijd, voor hij op de aan hem gedane vraag eou bepaald antwoord gaf en niet op geruimd was de toon zijner stem, toen hij eindelijk zeide //Wat de Boer zegt is waar, en daarom spijt het mij, dat Berger met dat vers. voor den dag is gekomen, en mij er toe heeft gebracht, om wat voor te dragen. Niemand weet, hoeveel moeite het mij kost, om het geheel en al te laten eu toch zou ik veel verstandiger doen wanneer ik er niets aan deed, want dan kwam ik niet in de verzoe king." z/Hoor eens, Stalman I" zei Berger, //een echt Nederlander is een man van zijn woord en daarom vind ik 't mooi van je, dat je geen woordbreker wil zijn. Maar één ding zeg ik je 't is zonde en jammer, dat je dat beloofd hebt, want kerel I er steekt talent in jou. Sedert eenige maanden ben ik lid van do hier bestaande rederijkerskamer z/Thalia." Eiken. Woensdag avond hebben we bijeenkomst en om de veertien dagen moet ieder van ons op zijn beurt wat voor dragen. Meestal ziju 't stukken uit treur spelen niet van die kinderachtige of ouder- wetsche versjes, maar ferme, degelijke stuk ken. Er zijn er oen paar onder ons, die 't meesterlijk doen, maar ik moet gulweg be kennen, dat jij een good figuur bij ous zoudt maken. We studeeren nu een geheel treur spel, want over een paar maanden geven we een openbare uitvoering. Dat stuk heeft wel wat van dat zoo beroemde stuk//de geschandvlekte," dat ze nu met zooveel suc ces in Amsterdam geveD, maar 't is nog ijselijker. Verbeeld je, in 't allerlaatste too neel sterven er drie menschen dan blijft er nog een levende over en wanneer die uit roept nu ben ik gewroken, maar nu welke waarde heeft het leven voor mij, ik sta alleen op de wereld liever de dood dan zoo'n eenzaam levendan doorsteekt hij zich en hierbij valt het scherm. Dat stuk zou je bepaald bevallen. Daarin is één rol, die als met een schaartje voor je geknipt is. Zou je niet willen meê*pelen Willem hield zich goed. z/Neeu, Berger 1" zei hij, //daar doe ik niet aan. Als ik later wat meer tijd heb, dan is 't wat anders, maar nu is 't mij onmogelijk." „Enfin ik wil niet te veel bij je aan dringen, maar jo zoudt toch wel eens een vergadering kunnen bijwonen. Ik wil je met alle genoegen iutroduceerec. Die eukole keer zal je toch niet bederveu, denk ik. [n alle gevallen kan 't dienon tot ontwikkeling van je geest, tot veredeling van je smaak en vooral voor iemand zooals jij zal 't een ge not zijn. Nu, denk er maar eens over. We zullen er nog wel eens over praten 1" CASACARA. terugkeert van den kleinen rijtoer, dien zij meestal dagelijks maakt. Dinsdagmiddag moei H. M. de thee gebruikt hebbeu met bare hof dame iu de badtent bij den grooten vijver. Meermalen ook oefent de prinses zich in de kookkunst in do keuken van den priusesse- 1 koepel. Zelden ziet men de prinses tegenwoordig L rijden, iets wat men gaarne dagelijks zag. Het is een genot 't koninklijk kind te zien zoo j flink en zoo lieftallig tevens. (Zie laatste berichten.) Door de directie der maatschappij //Zee- land" zijn, namens de firma Donald,' Curne eu Co., reeders der Castle-lijn-booten, uilnoodi- giügen verzonden aan verschillende autoritei- ten en bijzondere persouen, die betrokken zijn bij den op 24 dezer te openeu directen dienst van hier op Zuid-Afrika, strekkende deze uit— noodiging tot deelneming aan een //luncheon", dat genoemde firma haren iuvités weusch aan te bieden, aan boord van het s.s. Warwick- Castle, Donderdag a. s., 's namiddags te twee uren, alvorens dit schip van hier naar Kaap stad vertrekt. De „Warwick-Castle" vertrekt Woensdag 23 dezer, 's ochtends te 6 uren van Londen en wordt denzelfden dag, omstreeks 5 uren nm., alhier verwacht. Vlissingen, 19 Januari. Toestand van Z. M. den Koning. Gisteren ontvingen wij het volgende tele gram Officieel bulletin uitgegeven te 1 uur. Z. M. de koning heeft een rustigen dag en een zeer goeden nacht doorgebracht. Professor Rosen- stein vond den toestand der krachten bevre digend en het chronisch lijden niet belangrijk verergerd. Bovenstaand bericht bevat ook do Staats courant, echter met onderstaande bijvoeging z/De bij den hoogen lijder ingetreden groo- tere kalmte doet de geneesheeren met meer ge rustheid de naaste toekomst te gemoet zien en de hoop koesteren, dat de krachten zullen kun nen toenemen. Men schrijft uit Apeldoorn aan het U. D. Wat was het hier eene spanning tijdens de dagen, dat Z. M. de koning ernstig krank was Hoe verlangde men des morgeus naar het bul letin, dat echter slechts laat, gewoonlijk te 11 uren, werd uitgegeven. Velen wenschten, dat dit tweemaal minstens zou geschieden. Moge het in lang niet meer noodig zijn, maar breekt eenmaal de tijd aan, dan wordt algemeen ge- wenscht naar berichten meermalen daags. Naar men meldt heeft de ontboden zieken oppasser nog geen dienst gedaan, terwijl Z. M. geheel verzorgd wordt door de kamerdienaars Moorman en Bertelman. Indien noodig, teekent Z. M. weder stukken, meestal te bed Dinsdagavond heeft Z. M. zich eene verzameling autiquiteiteu doen loonen. Uit een en ander olijkt, dal het gevaar van den toestand voor het oogen blik voorbij is,hoe wel men niet uit het oog mug verliezen, dat de geleden pijnen het gestel verzwakt hebben en de leeftijd des komugs vrees medebrengt. De winter brengt zijne genoegens mede voor H. K. H. prinses Wilhelinina. Zij oefent zich druk in het schaatsenrijden op den grooten vijver van het koninklijk park, in tegenwoor- beid van eenige hofdiguitarissen,en ook meestal nog voor hare mama, als deze door het park Tengevolge van mist, voornamelijk van de Eugelsche zijde, kwam de mailboot „Prins Hendrik" gisteren eerst te ruim half acht uren vau Queeuboro alhier aau, zoodat de gewone aansluiting werd gemist en de eerstvolgende facultatieve exprestrein van 7 u. 56 m. moest rijden, tot verder vervoer van de met die boot aangebrachte reizigers, bagage en brieven malen. Van 12 tot 18 Januari zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der stoomvaart .maatschappij „Zeeland" aangekomen, met de uachtbooteu 479 en met de dagbooten 60, daarheen vertrokken met de nachtbooten 489 met de dagbooten 174, alzoo samen aangeko men 539 en vertrokken 663 passagiers. Bij de betrokken spoorwegondernemingen moet het voornemen bestaan om den 15de der volgende maand een pakkettarief in te voeren voor het vervoer van pakjes tot een gewicht van ten hoogste 10 KG., tusschen stations van de Hollandsche en Rijnspoorwegen eenerzijds en Londen (LondenChatham— Dover-Railway,) anderzijds over Vlissingen Queenboro. Men meldt van hier aan de N. E. Cl. De opgetogenheid over het plan tot den aan bouw van zevea villa'B op het duiu bij het badhotel is spoedig verdwenen. Immers, in plaats van zeven, zou er zoo luidde het ge wijzigde ontwerp aanvankolijk slechts éen worden gebouwd. Eu thans blijkt, dat ook deze éene slechts op het papier zal bestaan,indien ze ook daar al ooit is geweest. Aan de Goesche Ctwordt met betrekking lot eeu ontwerp lol verandering iu het scllool- wezen alhier, bet volgeude gemeld De school, dat wil zeggen de kiuderen met onderwijzers, van don heer Van Kamer zou ver plaatst worden naar die van den heer Frijlir.k. De school van eerstgenoemd hoofd wordt dan ledig en zal bevolkt wordeu op andere wijze. Laatstgenoemde krijgt dan in plaats van een school met drie, een met acht of negen ouder wijzers. Ook spreekt volgens geuoemde be richtgever het plan van een combinatie der

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1