No. 6. Zondag 13 Januari 1889. 27ste Jaargang. „I Binnenland. vliSvSiagscuë comm. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADXERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel uieer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. - TE VEEL VERWACHT. IX. Willem Stalman zette het nieuwe jaar goed in. Hij was teruggekomen, vol van de heer lijkste plannen om datgene uit te voeren, wat hij aan zijn ouders en aan den ouden meester beloofd had, en inderdaad was 't ook zijn vast voornemen, om volstrekt niet in gebreke te blijven. Zoo'n nieuwjaar is zoo uitnemend geschikt, om nieuwe plannen te ontwerpen en het leveu te beschouwen als een zuiver wit, rein blad papier, waarop nog geen letter staat, en dat nog niet door 't geringste kladje is ontheiligd. Jammer slechis dat ook het schoonste papier eindelijk wel wat beduimeld en verfrommeld wordt en er met alle mogelijke voorzichtigheid toch zoo gemakkelijk een vlek op komt. "Willem had een goede kennis gevonden, een' ambtgeuoot, en nu werd er bij den aan vang des jaars een behoorlijk plan opge maakt, volgens hetwelk uien te samen zou studeeren en beurtelings daartoe op eikan kers kamer 't een of ander vak behandelen. Artikel een hield de strikte bepaling in van den tijd, die bij elke bijeenkomst uitsluitend aan de studie zou worden gewijd. Het pro gramma was zóó netjes ingericht en de ver schillende studievakken waren zóó behoorlijk vertegenwoordigd, dat er geene aanmerking op te maken viel. De ernst der taak had duidelijk de samenstellers geleid en voor gelicht en met het volste recht kon men hiervan getuigen, dat als alle onderwijzers 't zóó aanlegden, er geen voorbeeld van zoogenaamd zakken of druipen kon worden Klokke tien werden de boeben wegge schoven en dan begon het vertrouwelijk ge sprek over alles, wat de kroniek van 't plaatsje maar opleverde en zoo eindigde iedere bijeenkomst tot beider genoegen. De hemel van hnn toestand was helder en onbewolkt. Waarom moest ook daaraan een wolkje komen Och om do doodeenvoudige roden, dat er niets volmaakts is en juist de wolkjes en wolken moeten dienen, om de helderheid des te meer te waardeereu en tevens eene zeer heilzame eu hoogst nuttige afwisseling aan te bieden. Jan Berger was een aardige, vlugge twin tigjarige klerk op een notariskantoor. Hij had kennis gemaakt met Stalman en diens collega de Boer. Op zekeren avond, zoo wat om tien uur, klopte hij aan de deur van Stalman's kamer, bij wien de studieavond gehouden werd. Binnen klonk het uit den mond der vrienden. Berger deed de deur open en zeide op zijn' gewonen vroólijken toon „Ja jongens 1 ik zondig misschien een beetje tegen de wet, want het is nog geen tien, maar ik kwam juist voorbij en daar ik je wat nieuws wilde lateu zieu, beu ik maar zoo vrij geweest, om over dat kwartiertje been te stappen. Als 't je niet aanstaat, jaagt me dan maar weg." „Steek maar een sigaar op'' zei Stalman, „we zijn zoo aanstonds klaar met onze som en dan zijn we tot je dienst''. Berger deed zulks en haalde daarbij een nieuw boek uit zjjrj jaszak, waarin hij met alle opmerkzaamheid ging zitten lezen, ter wijl de beide anderen de eindbewerking van hun vraagstuk voltooiden. Op eens riep de Boor „Nu begrijp ik er niets van, Stalman 1 ik kan bet antwoord Diet krijgen. De woi- teltrekkiug is toch zonder fout en evenwel js 't antwoord dat ik krijg te groot," „Ik kan die som ook niet goed krijgen zei Willem. „Viermaal heb ik ze overge maakt, en nog is ze fout Berger keek op uit zijn boek en riep lachend „En evenwel, nogthaus en des al niet te min Is toch het antwoord mis; de fout zit er uogiu." De rekenaars wierpen hun potlood neer en keken ietwat boos. „Hoort eens!" riep Berger, „als ik jou was, liet. ik die som stilletjes zitten. Ik heb nooit veel op gehad met rekenen, als 't zoo veel hoofdbreken kost. t Is of ik de koorts op mijn lijf krijg, als ik op 't kantoor moet uitrekenen tot in de fijnste puntjes, hoe veel iedere erfgenaam van de nalatenschap krijgt. Gister middag heb ik me suf zitten te rekenen over breuken met vier cijfers in den noemer, tot dat ik den ganscheu boel op zij schoof. Dat moeten jelui ook doen. Ik heb hier wat meegebracht van geheel anderen aard en toch ook nuttig voor je vak. De heeren studeeren ook letterkunde en daartoe zal de schoone poezie toch wel behooreo. Ik heb hier een bundeltje nieuwe gedichten, zoo pas uitgekomen. Ér is een gedicht bij, dat zoo drommels mooi is.- Kom, laat me dat eens voorlezen, maar gooit dan die droge sommengescbiedenis op zij. Sak kerloot, 't is zoo'n aardig vershet heet „De slotvoogd van Heimersbach." Luistert maar aandachtig." 't Was voor de studeereDdo heeren eene zeer aangename afwisseling, te meer, daar Berger niet onverdienstelijk reciteerde en toen hij met zeer veel vuur voordroeg, boe moedig de slotvoogd het kasteel verdedigde en hoe 't hem later gelukte, door eene krijgslist den vijand te doen aftrekken, viel hem luide toe juiching van de twee luisterenden ten deel. „Wel," vroeg Berger, „wat zeg jelui er van Heb ik er te veel van opgegeven Is 't niet een alleraardigst gedicht P" De Boer was 't met hem ten volle eens en maakte hem teveDs een vleiend compli ment over zijn voordracht, maar Stalman had ecnige aanmerkingen te maken en beweerde onder anderen, dat hij bij de klaebt van de vrouw van den slotvoogd zachter had moeten spreken en dat hij een paar malen op ver keerde wijze den nadruk had gelegd. Berger, die in zijn eigen oogen nog al voor ,een genie doorging zooals men dat wel meer ziet gebeuren zei op apotten- den tooD „Maar Stalman, wat wil jij daar nu van weten Ik wil gelooveD, dat je bizonder knap beDt, maar reciteereD, zie jedaarvan zal je niet veel afweten. Dat moet je meer dan eens bij de hand gehad hebben. Hebt jij nog wel ooit een vers opgezegd, laat staan van buiten geleerd Nu had Berger zonder het te weten, de gevoeligste plek van Willem aangeraakt. Hij, die volgens meestor zoo knap was in 't reci- teeren, hij zou zich dat verwijt zoo maar laten aanleunen. Dat ging toch niet. Hij rees op en zeide niet zonder eene lichte trilling in zijn stem „Ik zal een gedeelte voordragen van „De hut in 't gebergte," misschien zult ge dan anders over mij oordeelen 1" CASACAÏtA. Vlissingen, 12 Januari. In de op a. s. Maandag des namiddags te twee oren te houden zitting van den ge meenteraad zullen, o. m. de volgende zaken worden behandeld i a. Mededeelingen. b. Benoeming van een voorzit ter en regenten ever het burger-weeshuis. c. Voorstellen. 1. Tot inzending van een adres voor de hef fing van verbruiksbelastingen. 2. Verzoek J. van de Vrie om tegemoet koming in ondervonden verlies, tijdens de bad-exploitatie 1888. 3. Alsvoren door H. de Wagemaker Huij- bregtse. 4. Betrekkelijk het raadsbesluit van 30 November a. p. no. 10 tot onderhandschen verkoop van gemeentegrond. 5. Tot het verleenen van een crediet voor het vernieuwen vau kadastrale plans. 6. Tot 5e wijziging der gemeeDte-begrootiDg voor 1888. Men schrijft van bier aan het Bbl. De in het vorige jaar aan de buiteuhaven te Vlissingen geplaatste misthoorn bewees in den laat9ten tijd goede diensten. Ondervonden de stoomschepen der maat schappij „ZeelaDd" vroeger wel eens Dadeel van mistig weder, de kaus op vertraging dier schepen is thans door den bovenbedoelden misthoorn, in verband met den bij den vuurto ren van Nieuwe Sluis en op het vuurschip Noord-Hinder werkenden misthoorn, vrij ge ring- Niettegenstaande den zwaren mist, die in de laatste dagen heeft geheerscht, hebben ge noemde stoomschepen dan ook slechts geringe vertraging ondervonden. Van 5 tot 11 Januari zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der stoomvaart maatschappij „Zeeland" aangekomen, met de uachtbooten 462 en met de dagbooten 56, daarheen vertrokken met de nachtbooten 463 met de dagbooten 171, alzoo samen aangeko men 518 en vertrokken 634 passagiers. Gisteren morgen had een van de bedienden aan boord van de mailboot „Prinses Marie," de onvoorzichtigheid om, in ptaats van zich langs de loopbrug aan wal te begeven, V3n de raderkast op de ponton te 9pringeD, met het treurige gevolg, dat zijn voetgewricht geheel outzot werd en hij, nadat hem buiten door den arts Stewart Schultz de eerste geneeskundige hulp was verleend geworden, per as naar het gasthuis moest worden vervoerd, teneinde al daar verder te worden verpleegd. Naar men verneemt bestaat er vrees, dat het gekwetste lichaamsdeel niet weder tot zijnen vorigen staat zal kunnen genezen. Naar wij thans van bevoegde vernemen, is het nog niet bepaald, wauneer de kiellegging van de eerste der vier stoomschepen voor de Indische pakketvaart zal plaat9 hebben. De ware naam van het andere stoomschip (zie vorig nummer,) zal bij het kielleggen pu bliek worden. Door de kiesvereeniging„Algemeen Belang'' is Woensdagavond voor de vacature van het lidmaatschap vau den gemeenteraad, ontstaan door het vertrek van den heer Arie Smit, tot candidaat geproclameerd de heer M. P. Troel- stra, rijksontvanger alhier. Door den inspecteur van den geneeskundi gen dienst is de officier van gezondheid J e kl. L. F. Boekelman alhier aangewezen, om gede puteerde staten van Zeeland bij te staan bij het geneeskundig anderzoek der militieplichtigen. Op aanstaanden Dinsdag zal de 3e lezing van wege de alhier bestaande afdeeliug van den Nedeilandscheu Protestantenbond plaats heb ben en zal alsdan als spreker optreden de beei' Keller van Hoorn, pred. te Dordrecht. In de jongste beriebtsweek werd uit de pe- Iroleum-magazijnen aan de tweede binnenha-Ml ven alhier niets afgeleverd, zoodat de in die entrepots nog aanwezige voorraad onvermin derd op 102 vaten gesteld bleef. Nog geen nieuwe aanvoer te wachten. Mer. schrijft ons uit Goes, dd. 10 Januari Heden avond werd in „de Prins van Oranje"—' een vergadering gehouden van kiezers en be"ei langstellenden in de gemeenteraads-verkiezin- gen, tot het stellen van candidaten voor de vacatures, welke ontstaan zijn door het a. s.e- vertrek van den heerFlugi van Aspermont enj het overlijden van den lieer dr. C.T. Callenfels.el Als candidaten werden genoemd de heeren G. H. Kakebeeke, dr. G. L. Goemaus, W. A.— de Laat de Kanter, A. Dekker Jzn. en J. A.a Bevier de Fouw. 3. Na de bespreking der candidaten en intrek-J king der candidatuur-Goemans, wegens zwa-ftl gerschap met het raadslid dr. Moens, ging men over tot stemming en bekwam G. H. Kake beeke 32, J. A. Bevier de Fouw 20, W. A. de Laat de Kanter 14 en A. Dekker Jzn. 2 st. Gekozen werden alzoo tot candidaten de heeren G. H. Kakebeeke en J. A. Bevier de Fouw. De eerste, de heer Kakebeeke, werd aange wezen ter vervulling der vacature-Callenfels, die in 1891 moest aftreden, terwijl de heer Bevier de Fouw voor de vacature-Flugi van Aspermont werd bestemd eu alzoo bij de eerste periodieke verkiezing moet aftreden. L Nader schrijft men ods De heer G. H. Kakebeeke heeft de candida- tuur aanvaard de heer J. A. Bevier de Fouw heeft echter voor de eer van candidaat te zijn, bedankt. De kiezers en meerderjarige belangstellen- den zijn daarom weder opgeroepen tot het bij- 141 wonen eener vergadering, en wel op Dinsdag a. 'B De opgeroepenen behoeven niet tot eene be paalde richting te behooren. Gewoonlijk komen echter niet dan liberalen 3, ter vergadering, daar de anti-revolutionaire partij eene kiesvereeniging heelt. n Is dit iu zekeren zin te betreuren, daar alle partijen even groot belang bij goede volksver- tegenwoordigers hebben, nu de zaak eenmaal 5 aldus is gelegen, was het, dunkt me, wensche- lijk, dat men van de oude gewoonte afweek en een liberale kiesvereeniging oprichtte. e Hoewel meestal op zoo'n vergadering niets bijzonders besproken wordt, zoo zou zich toch het geval kunnen voordoen, dat er iets werd verhandeld, wat minder voor publiciteit was geschikt. Bestond er een kiesvereeniging, men zou zoo iets geheim kunneu houden. Thans niet; er bevindt zich allicht iemand onder de aanwezigen, die het „onder de roos" zou kun nen overbrengen. Zoo ik wèl ben ingelicht en ik meen van ja hebben ook de a. r. bunne geheimen. Ik betreur dit niet, want beiden hebben, eu moeten hebben, het recht om te handeleD zoo als huu voorkomt in hun belang te zijn; maar hierdoor zijn de krachten ongelijk. Het Hbl. schrijft De berichten, gisteravond door ons omtrent den toeslaud van Z. M. den koning ÏDge- wouueD, luiden als volgtDe toestand was heden iets gunstiger, ook heeft Z. M. wat meer rust genoten. Uit Apeldoorn meldt men aan het N.v.d. D. Toen het kouinklijk gezin den 17uMeiop het paleis Het Loo aaukwam, dacht meu hier

Vlissingse Courant | 1889 | | pagina 1