Gemengd Nieuws. Op zeel' eenvoudige wijze werd eergisteren te Middelburg het stoffelijk overschot vau wijlen jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet in het familiegraf bijgezet. De lijkkist was gedekt door eenige van familiedon er opgelegde kran sen en ook de familie en eenige goede vrienden volgden de baar. Aon het graf werd alleen door den oudsten zoon van den overledene, jhr. M. W. de Jonge van Ellemeet, ook namens zijne broeders on Zusters, een kort woord van dank uitgesproken aan hen, die den overledene de laatste eer be wezen. Met zekerheid vernemen wij, dat het nieuwe contract voor de Ned. Indische pakketvaart Woensdag in Indië is geteekend. (IV. v. cl. D.) Aan de tweede kamer is een wetsontwerp aangeboden tot aanvulling eu verhooging der begrooling van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen dienst 1888,met 414.000, Doodig voor het maken van bet tweede spoor tussehen Kruiningen en Middelburg, met alle daarmede in verband staande uitgaven. Middelen tot bestrijding van deze verlioo- ging der uitgaven behoeven, zegt de minister van waterstaat, handel en nijverheid, niet te worden aangewezen, omdat de beschikbare gel den voor 1S87 niet zijn verbruikt cn het saldo van rekening over dat jaar dus boven bet bij de begrooting voor 1888 vermelde cijfer, nog een genoegzaam overschot zal geven om de thans aangevraagde som te dekken. Mede is ingediend een wetsontwerp tot ver hooging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1888 met 750.000 voor het verleggeu van de uitmonding der rivier de Maas, met alle daarmede in verbaud staande werken. Door het gunstige verloop van de onteige ning voor de verlegging van den Maasmond, aldus wordt in de mem. v. toel. gezegd, is het voor den aankoop van gronden toegestane cij fer van 2 millioen gulden thans geheel besteed. Voorts worden nog verboogingen gevraagd voor de bezoldiging en toelagen van het tijde lijk persoueel belast met het toezicht op de rijksgebouwenvoor de jaarwedden van den raad en van het verder personeel van toezicht op de spoorwegdiensten; voor de toelagen, reis- en verblijf- en bureelkosten en verdere uit gaven ten behoeve van de samenstelling van eene nijverheidsstatistiek en voor reis-, ver- blijf-en bureelkosten en alle verdere uitgaven, voortvloeiende uit de opdracht der landbouw- coraraissie, ingesteld bij koninklijk besluit van 18 Sept. 1886. Daartegenover worden andere posten evenwel verminderd, zoodat do totale rerhooging bedraagt 750.000, waarvoor de middelen aanwezig zijn. In de Tijd leest men in een artikel over de bescherming der fabriekarbeiders de volgende opmerking Een arbeider,die drie borrels daags gebruikt, Zaterdag, Zondag en Maandag een paar extra neemt, wordt volstrekt niet onder de drinkers gerekend tbch kost dat matig gebruik in tien jaar tijds, matig berekend, „zes bonderd vijftig gulden." Wie bovendien drie h vier avonden per week in de kroeg gaan zitten en daarbij nog Maandag houden, komen er, allerlei buiten kansjes er bij geteld, onder de „veertien of vijftien honderd gulden" in tien jaar niet af. Er zijn arbeidersklassen in ons land, die, om zoo te zeggen, den geheelen dag de flescb aan den mond hebben, ambachten, waarbij bet gewoon te is, dot de man een vierde of een derde van het weekgeld van twintig a vier en twintig gal den achterhoudt. Deze lieden kunnen, hun andere verteringen en verkwistingen erbij ge rekend, in tien jaar op verre na niet toe met „drie duizend gulden" zakgeld. We kennen vakken, waarbij de knechts onmiddellijk allen tegelijk gedaan zouden nemen, als de patroon het hart zou hebben, aau de huisvrouwen te verklappen hoeveel weekgeld haarmannen ont vangen hebben. Eeu groep dier vakken hebben we van zeer nabij kunnen gadeslaan, en wij kwameD met zekerheid te weten dat een her bergier op Dinsdagochtend, bij een afrekening van vertering alleen sinds Zoteruamiddag, be taling ontving vau twee on een halveu liler jenever per hoofd. Iu zijn Maandblad deelt dr. Van Hamel Roos mede, wat hem is gebleken omtrent den oorsprong van het feit, dat in zeer vele winkels met glauberzout vervalschte soda verkocht werd. Het onderzoek bracht hem tot een gros sier, die zijn waren van een Belgischen fabri kant betrok, maar onmiddellijk den verkoop gestaakt had, toen de vervalsching hem ter oore was gekomen. Deze grossier deelde mede dat de fabrikant bet eenvoudiger en voordee- liger gevonden had (met het oog o. a. op onze minder sfrenge wetten tegen vervalsching dan in Bulgië) hier te lande een fabriek op te rich ten, en daar zijn Belgische soda naar welge vallen te vervalscheu, om die in ons land aan den man te brengen. Te recht vestigt dr. R. de aandacht der jus titie op dit ergerlijk feit en hij dringt aan op toepassing van art. 329 van het wetboek van strafvordering, luidende „Met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar wordt gestraft de verkooper, die den koo- pcr bedriegt, door hom, die een bepaald aange wezen voorwerp koch' opzet tel ij k iets anders daarvoor in de plaats te leveren." Intusschen raadt hij belanghebbenden driu- gend aau, slechts van de bekende Hollandsche fabrieken hunne soda te betrekken, daar ons geen enkel geval van vervalsching door daze firma's tot nu toe bekend is geworden. In de jaarvergadering der Vereeniging tegen de kwakzalverij, 23 Augustus e. k. Ie Amster dam te houden, zal worden voorgesteld de ver eeniging te ontbinden. Mocht dit voorstel wor den verworpen, dan zal een nieuw bestuur moeten worden benoemd, daar hel tegenwoor dige zijn taak niet wensckt voort te zetten. Kerk- en Sehoolnieuws. Ned. Hisitv. ICerk. Beroepen tc Katz (N. Beveland,) de heer \Y. R. P. Greve, te Kerk- werve (Zeel.) Idem te Wilnis dr. J. W. E. Gobius du Sart, te Nieuw- en St. Joosland to Sciier- penisse de heer C. W. A. No.uhebei, caud, te Apeldoorn. RECHTSZAKEN. De zaak van de kindermoordenares J. P. te Terneuzen zal den 24en dezer voor de recht bank te-Middelburg worden behandeld. Vanwege het openbaar ministerie zijn 6 ge tuigen en 2 deskundigen gedagvaard. Donderdag stond voor de rechtbank te 's Gravenhage terecht eeu 25-jarig tiiucuer- mausgezel, die een 19-jarig meisje had over gehaald hem naar Amerika te volgen, doch haar te Rotterdam had verlaten. Ofschoon ge huwd en vader, had hij voorgewend vrijgezel te zijn en zelfs zijn waven naam verborgen. Mij stond terecht krachtens art. 281 W. v. S.; waarbij een maximumstraf van zes jaren wordt bedreigd tegen hem die eene minderjarige vrouw, zonder den wil van hare ouders of voog den, doch met hare toestemming, wegvoert.Du president, jhr. mr. Laman Trip, vorderde vier jaren gevangenisstraf eu ontzetting van be klaagde uit de burgerschapsrechten. Do toege voegde verdediger, mr. W. H. de Savoruin LohmaD, ontkende dat hier gepleegd is een vergrijp tegen de persoonlijke vrijheid, en ach- te de straf van vier jaren te zwaar iu verhou ding tot de feiten. Uitspraak 13 Juli. Verkoopingen en Aanbestedingen. Aan het lokaal vau het provinciaal gouver nement van Zeeland is bij enkele insclirij ving aanbesteed lo. het leggen van eene keibestra ting ten dienste van de los- en laadplaats aan de noordzijde van het zijkauaal naar de Pas- slais te Westdorpe (raming/ 1600)2o. het leveren en storten van steen en het maken eener laagwaterbezetting tot voortzetting van de oeververdediging vóór TerneuzeD. Minste inschrijvers voor het le perceel de heer C. v. d. Hooft, te Terneuzen, voor het 2e perceel de heer M. van den Hoek, te id., voor f 11.830. - Naar de M. Ct. verneemt, hebben de gearresteerden J. M. de R. en E. P. V. bekend de mishandeling op J. G. G. gepleegd te heb ben. De toestand van den gewonde is hoogst zorgelijk. Niettegenstaande den grooten kerson- voorraad werden ook op de veilingen, in de laatste dagen gehouden, goede prijzen besteed. Volgens taxatie was de opbrengst 5 h 6 cent per kilo. Het ziet er voor de handelaars niet erg roos kleurig uithet regenachtige weer doet veel nadeel,want de vroege soorten rotten en scheu ren voor zij rijp zijn.Nu reeds werden partijtjes op den afslag verkocht tegen nauwelijks 6 cent per kilo. Het is te hopen dat de latere soorten en ook het weder zich weldra beter zullen too- neu. Ook land- eu tuinbouw verlangen naar droogle. (Cr. Ct.) Zooals wij in ons vorig nummer reeds meldden, beeft de rechtbank te Assen den beschuldigde Geert Roo uit Meppel, wegens gepleegden moord op zijn eigen kind, tol 20 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De recht bank achtte bewezen, dat het kind van R., ge naamd Jitse, door het gebruik van rattenkruid is gestorven dat beklaagde op den 12 April 11. aan zijn eigen kind een paar uur vóór diens dood een hoeveelheid rattenkruid heeft toege diend met het doel dat kind te dooden dat beklaagde vooraf het plan beraamd had het kind te dooden. Beklaagde gaf aan den rijksveldwachter, die hem weder in de gevangenis bracht, te kennen, dat het hem nog al meeviel. „Ze konden mij ook wel 80 jaar gegeven hebben", zeide hij. De eisc'u was levenslange gevangenisstraf. -Omtrent den manslag onder Veneiiclmd verneemt de Arnh. Crt., dut moet ge-blekcn zijn dat de man gestorven is tengevolge van hevige slagen door hem op het hoofd ont vangen. „De keet," waar thans dit bloedig drama is voorgevallen, is een overblijfsel van den aan leg van den spoorweg AmersfoortKesteren. Op uur van VenendaaJ gelegen, nabij de grenzen van Amerongen, is zij de verzumet- plaats van zeer vele jongens uit den omtrek. Des Zondagsavonds vooral gaat het er vaak ruw toe, terwijl dan meestal alle politietoezicht ontbreekt, daar de veldwachters in Venendanl zelf de handen vol hebben met het toezicht op hot fabrieksvolk aldaar. Donderdag stond te Amsterdam voor de rechtbank terecht een twintigjarige knaap uit Hilversum,bekend onder den naam van „gekko Kees." Sedert langen tijd werden er in die ge meente diefstallen gepleegd en don dader kon men maar niet vinden.Daar werd van alles ont vreemd pantoffels, geld, turf, Jood, zakken, kortom van alles.Eindelijk werd Kees gesnapt. In de gevangenis kon hij het in't eerst niet uithouden. Hij sloeg geregeld de ruiten zijner cel stuk; hij snakte uaar frissche lucht en zeidc dat hij krankzinnig zou worden, als hij alleen moest blijven zitten hij „practiseerde" dan te veel. Sedert meu hem echter bij de anderen bracht, gedraagt hij zich goed. Een half jaar gevangenisstraf zal 's jongeliügs deel zijn, aan gezien hij wel bij het hoofd en niet „gek" is. De Arasterdamsche politie legde gisteren de hand op drie bekende boeven, die eergiste ren te Abkoude 33 horloges stalen. Sedert eenige maanden bezit Rotterdam de twijfelachtige eer, onder zijn bewoners te mogen bogen op een 2S-jarige juffrouw, die zich voordoet als een zeer godvxeezende jonge dame, cn door overtrouw kerkbezoek eerst iu de gaten liep,om zich later iu te dringen bij de geestelijkheid en eenige welgestelde Roomsch- Katholioke familiën. Mejuffrouw deed veel goed aan kerk en ar men, en daar zij (volgen9 haar beweren) „slechts" zestig gulden in de week lo verteren had, bracht dit haar soms in geldverlegenheid. Haar voogd echter weigerde halsstarrig haar meer geld te geven. De voogd woonde le Nij megen en vermeende dat een meisje van haar leeftijd met f 3900 te Rotterdam wel kon toekomen. Zij had echter haar geheel jnarlijkscli inko men aan een R.K. kerk vermaakt, en ten einde raad verzocht zij bij eenige familieu haar te willen helpen aan geld. Werkelijk slaagde zij hierin voor een aardig bedrag, dat echter on toereikend was voor iemand, die in weldoen een edel zelfbehagen schepte. Door bemiddeling weer van anderen, trachtte zij bij verschillende geldmannen zich een cre- diet te openen, hetgeen echter niet lukte zon der voldoende borgstelling, en die ontbrak. Eindelijk kreeg de geestelijkheid der paro chie kennis van haar praatjes, en doze gevoelde zich genoodzaakt aan een en auder paal en perk te stelleD. Toen kwam het uit, dat zij aan de kerk niets gegeven had, en de armen bedeelde met bons, die zij vergeet le voldoen aan de leveranciers, terwijl zij een aanzienlijk bedrag van een geld man te Rotterdam wist machtig te worden. (Rolt. Nieuwsbt.) Te Kortrijk zag een moeder van zes kinderen een barer kleinen op de spoorbaan spelen toen er een trein kwam aanrijdeu. Zij snelde toe om het kind te redden, en het ge lukte baar om het weg te trekken maar juist op dat oogeublik werd zij zelve door deD trein omvergeworpen en verpletterd. Te Oudenhoorn gaf een slager een stuk vleesch aau zijn hond. Zijn 3javig dochtertje stak toevallig hare hand naar dit vleesch uit. Dit maakte don houd zoo boos dat hij op het kind aanviel en dit aan het hoofdje een achttal wonden toebracht. Ze waren van dien aard, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De kleine lijdt aan wondkoorts en is ni<-t buiten gevaar. Te Eelderwolde is een kind van 2 jaar in eene regenton verdronken. Te Deulichem leeft oen echtpaar, dat op 11 Juli a. s. zijne Göjnrige echtverbintenis viert. Het zijn de kerkedienaar Gevrit Jan Steenbergen en zijne huisvrouw Berendina Mulder. De man is geboren 20 Maart 1799, de vrouw 15 Juni 1808. Beiden verrichten nog altijd hunne gewone huiselijke bezigheden. Do sprinkhanenplaag in Algiers wordt steeds erger. Meer dan 60.000 menschen zijn bezig den vernielenden stroom te keeren, maar dit is oumogelijk, daar o. a. bij Sodatra de zwerm sprinkhanen zich over een afstand van 23 kilomeiers uitstrekt. Een ontzettend geval had dezer dagen te Parijs plaats. Een jong officier, llunebelle, stierf na weinige dagen aan eene bezetting op de borst. Zijn moeder stierf van smart, terwijl zij haar zoon voor het laaist in de armen druk te, en de vader is door dat dubbel verlies zoo geschokt, dat men voor zijn verstand vreest. Dichl bij Berlijn is de luchtreiziger Ernst Syring met zijn ballon de „Victoria" met ver bazende. snelheid uit de lucht komen vallen en tegen de telegraafdraden langs den spoorweg aangeslagen, zoodat de touwen werden doorge sneden en de luchtschipper met het schuitje op don grond viel. Hij werd in jammerlijken toe stand teruggevonden de linkerarm was ge broken en de ruggegraat zwaar gekneusd. Ook had hij inwendige beleedigingen bekomen. De ballon had zich uit de voeten gemaakt en was spoorloos verdwenen. Tu Madrid keelt een geheimzinnige moord groot opzien gebaard. Lint slachtoffer is de bejaarde uiarkieziu van Varolii, die alleeD met hare dienstbode woonde. De uiuikieziii word dood op deD gtond guvouden, met verscheidene messteken iu de borst en den bals. Hare klue- derou vvaron blgkbuar met petroleum begoten en toen in brand gestoken. De politie vond bot dienstmeisje ongedeerd in do keuken op den grood liggon, wunr teveus een grooto bul- bond was Zg beweerde, dat de moordenaar, waarschijnlijk een jongman, die den vorigeu avond bij don markiezin hot middagmaal bad gebruikt, baar bad neergeveld. Intosscben is zij iu hechtenis genomeD. Vreemd gimoeg wordt g-oü eukel voorwerp vermist, ook niet van de talrijke kostbaarheden, die de aanzien lijke dame bij zich droeg. De Wet'Ber booglecraar Billroth, die ia het openbaar Sir Morell Mackenzie tegen do aanvallen der DuitEcbo bladen verdedigde, beeft een kankerlijder oen gedeelte van bet strottenhoofd weggenomen. Bij deze gelegen heid herhaalde de boogleeraar zijne gunstige meerling omtrent den Dugilscbon g«noooli6...ri eu wees er op boe voorzichtig men moet zijn ten opziebte van den patient, die aan zulk een verbcbrikkeijjko 2itkte lijdt, daar deze niet altijd betzelfde verloop noemt. De nieuwste mode in Frankrijk is tegen woordig het reizen per luchtballon. De graaf en de gravin Cbaudon de Briailles ziju op deze wijze ait Parijs naar hun kasteel te Epernay vertrokken en enen zegt dut ook andere toou- geveude personen er over denken deze manier van reizen populair te maken, teneinde de ou- gerief'dijkhi'dei), die bet sporen oplevert, te vermijden. To Mülhausen is eeu jong meisje in hechtenis genomen wegens eeu pogiüg tot moord op baar gewezen minnaar en diens joDga vrouw. Zp trachtte bet echtpaar te vergiftigen door eeu taart welke zij bet zond. Dergelijke geschenken van lokkemyon, bloem ruikers enz. bad zjj den jongea echtelieden resds meermalen gezondeD, maar dezen hadden die tot dusverre steeds geweigerd, omdat zy de vriendelijkheden jk-r geefstor niet vertrouw den. Eu bet bleek uit deze taart, waarvan zij niet gebruikten, hoezeer bun argwaun gegrond was geweest. De toren van Eiffel, op bet terrein der Parijscbe wereldtentoonstelling, heeft nu eeu boogie van 115 meter bereikt. De beer Eiffel gaf oergisteren op de eerste verdieping (tor hoogte van 60 meter) een dejeuner aan do vertegenwoordigers der Fran- sche pers. De scheepsbouw aan de Clyde is in de maaud Juni weer vooruitgegaan. Er liepen 24 8cbi'peo van 21,263 tonuen van stapel, d. i. 4165 tonuen meer dan in Juni van het vorige jaar, maar 24,180 minder dan iu 1883 in J dezelfde mnnnd. In do eersto helft des jaarsl werden 116 schepen metende 98,281 tonnen! gebouwd. Dit bedrag is 5311 ton hooger dan iu 1887 en 14,636 tou meer dan in 1886.1 Dit waa dan ook bet laagste cijfer, in de i laatste twintig jaren verkregen. Intusschen I won du eersto built vau 1883 het nog van die I v«u 1888: toen werden schepen, inhoudende I 97,705 tonuen, op de Ciyde-werven gebouwd,! te water gelaten. I -Em belangwekkend geval van geuezingl is in een dorpje nabij Stuttgart voorgekomen.! De veertienjarige zoou van cn arbeider hadkj in S plumber van bet vorige jaar, ten govolgafl van een keelziekte, de spruak verloren en koflH sedert clieu tijd geen woord 9preken. Tover-I geefs deden du doktoren bun uiterste best'oir I den knaap te genezen, bet hielp alles niet' |J

Vlissingse Courant | 1888 | | pagina 2