VLISSIXGSCHE COURANT. TEGEN NOVEMBER Jongen Dienstbode jster-Sclieli No. 83. Zondag 16 October 1887. 25ste Jaargang. Gemeentebestuur. 'oonhuis. Adres L. VA; V. REKKERS, Nieuwemlij iber wordt alhier gevraagi in gezin zonder kindere lamheid. AdresBoekhand IJ. 1UND1ENST ngen en Middelburg aar Middelburg vra. 5 /T 8, 9 30, 11, um. 12 30, aar Vlissingeu (Zeilmavkt) v 15, 11 45. nrn 1 15, 2 45, uur van Vlissingen eD 5,31 eclits op werkdagen (Hem- fijt A 14 G Bi EC S E ft S» alburg en Vlisuingenv voorm 6,20f, 8,—, 9,15f idag 1,-lOf, 2,30, 3,30f, 5,—, 5, mi 8, f, 9,—, 10,—f, 11, j>,30f, 3,30, 4,30f, 6 - igen aan de Keersluis aan en wnarvau de vertrekuren uit irdt aan de Abeel e «n Sool enidiesst 3ingen en de Buitensli orm 6 6 20 (via Keersluis), 20 8 40 9—, 9 20 (unar keen 0 40, 11—, 11 20. 1140 Nam (via Keersluis), 2 2 20, -, 4 2'6 -, 5 20, 5 40. 6 eevsluis) 8—, 8 20, 8 40. 1 )orm 6 10, 6 30, 650, 710, 10, 9 30 (via keersluis) 9,50, 1 i 80, 11,50, Namiddag 12,10, 0, 3,10, 3,30, 3.50, 4,10, 4.30, 0, 6.50, 7,10, 7,30, 8,10, 8,30, JMDOOTUIENST tusscken .iddelburg en Rotteró 'ickeuliggende plaatsen VERTREK IN OCTOBER, van Middelburg vnn Rotte 9 DIVBOOTI1IEKST delburg en Zierikzee October. ORG VAN Z1ERIKZK Donderdagl3 Vrijdag 14 Zaterdag 15 Zoudag 16 Maandag 17 Dinsdag 18 Woensdag 19 Donderdag20 OCTOBER 1887. 8,— 10,— nam 12,30 e 8,30 li',30 I,— 4,1 Woensdag en Zaterdag, vin 7,30 8,— 10.30 II,— n, welke ook geldl| v Geut Neuzen '12 401 525 1 1 4 1 2b 2 16 1215 1 15 Het teeken betcekent da' de aangeduide gedeelte van, leen rijtuigen 1ste en 2d' BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post ƒ1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- eu ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. BERICHT. Diegenen onzer abonné's of medelezers, die het Premie-werk: „LIEFDE OF PLICHT alsnog wen- schen te ontvangen, gelieven daar van ten spoedigste kennis te geven aan den Uitgever. De burgemeester van Vlissingen, brengt ter uwer kennis dat eene vergadering tot het kiezen van één lid der alhier gevestigde Kamer van Koophandel en Fabrieken, in de plaats van een overleden lid, zal worden gehouden op Woensdag 16 November 1887, ten raadkuize dezer gemeente. Dat de inlevering der stembiljetten dooi de kiesgerechtigden in de ter vergadering aanwezige stembus, zal aanvangen des mid dags te 12 uren en voortduren tot des na middags 2 uren, na welk laatstgemeld uur geene stembiljetten meer aangenomen zullen worden dan van de kiezers in de zaal tegen- Tvumdig, terwijl onmiddellijk tot de opening der stembiljetten zal worden overgegaan Wordende voorts bij deze herinnerd, dat, om tot lid eener Kamer van Koophandel benoembaar te zijn, vereiseht wordt, dat men den ouderdom van dertig jaren kebbe bereikt, wone ter plaatse waar de Kamer gevestigd is en aldaar gedurende ten minsten vijf jaren bestuurder eener onderneming van handel of fabriekwezen, of in eenige met die takken van nijverheid in verband staande betrekking zij geweest. Vlissingen, den 13 October 1887. De burgemeester voornoemd, A. SMIT. (Slot.) Wat zijn zonnestralen zonder zonne schijn Wanneer we die vraag-behoorlijk kun nen beantwoorden, dan zijn wij g-een vreemdeling-en meer in maatschappelijke toestanden, maar hebben door ondervin ding leeren beoordeelen, wat werkelijk en wat schijnbaar leed is. Volle zonne schijn wordt niet altijd vereiseht en zou misschien zelfs door verblinding meer kwaad dan goed doen. Stelt u eene huisvrouw voor, die voor een talrijk kroost moet zorgen en van den morgen tot den avond doet, wat ze kan. De verdiensten van den man zijn niet groot, doch ook hij doet zijn best. In zoo'n huisgezin zullen al zeer dikwijls dagen voorkomen, waarop de zon buiten helder schijnt en het in die woning don ker kan genoemd worden door de zorg om 't bestaan, door de groote moeite, om voor zooveel monden brood te krijgen. In zulke omstandigheden zal een vrien delijk woord van den man, dat getuigt van waardeering- van al haar zwoegen en tobben, voor haar een zonnestraal zijn, die koestert en warmte geeft. Wanneer ook zij omgekeerd haren man hij zijne thuiskomst ontvangt in een vertrek, waarin reinheid en orde heerschen, wan neer hij daar steeds aan do''tafel zijne plaats, al is ze nog* zoo klein, kan vin den, dan zal hij zijne kamer behag-elijk noemen en niet in eene .herberg dat licht jj&an zoeken, dat hem hier ontbreekt j een licht-, een zonnestraal, "die hij nu moet koopen en thuis om niet kon heb ben. Als dan een kleine tegen hem op klimt, op zijn knie moet zitten en vader met een paar heldere kijkers tegenlacht, dan vergeet hij zijn vermoeienis, 'X zware dagwerk, en is er een heldere zonnestraal in dat onaanzienlijk vertrek neergedaald. Stelt u een man voor, rijkelijk met aardsche goederen gezegend, maar le vende alleen. Hij is iemand met een on- génaam karakter; hij mistrouwt anderen en weet wederkeerig- geen vertrouwen van anderen uit te lokken. Al meer en meer krimpt dat hart in en hij begint het leven als een last te beschouwen. De zonneschijn verveelt hem; zijn rijk dom baat hem niet en verschaft hem geen genot. Wanneer nu die man eens zoo verre kon komen, dat hij in persoon ging on derzoeken, hoe groot hier en daar de ellende is; wanneer hij dan beg-on, met daar, waar de nood 't meest drong, wel daden te bewijzen, wat zou er dan ge beuren? Dan zou hij, om uit duizend slechts één voorbeeld aan te halen, dan zou hij een huisg-ezin ontdekken, waar men den winter met bezorgdheid te g*e- moet ziet; waar behalve gebrek aan voedsel, ook zoo dringend behoefte aan kleeding en deksel bestaat. Wanneer hij dan eens in de hoogst noodige behoeften voorzag en getuige was van de vreug-de, die hij in dat huisgezin brengt, wanneer hij daar den dank hoort, welken de be- weldadig-den tot hem richten, wanneer hij daar een weldoende engel is gewor den, dan zal er niet alleen een zonne straal zijn neergedaald in die schamele woning; maar ook in zijn eigen hart, dat zoo koud, zoo onverschillig was, is een vuur ontstoken, welks gloed hem verwarmt, hem nieuw leven geeft, hem de wereld uit een geheel ander oogpunt doet beschouwen. De zon der menschen- liefde is voor hem opgegaan, en waar zij schijnt, daar ontkiemen dankbaarheid en tevredenheid en groeien welig- op. Dan zijn zijne rijkdommen hem tot een zegen en hij zal 't ondervinden, dat een genot, hetwelk men met anderen deelt, in wer kelijkheid dubbel wordt genoten I In een dier kleine woningen woont eene bejaarde weduwe. Reeds jaren ge leden heeft ze haren echtvriend verloren en niets is haar overgebleven dan één zoon. Ze had hem zoo gaarne bij zich gehouden, maar het gezond verstand sprak luide en duidelijk en de moeder lijke genegenheid moest zwichten. Wilde hij zich eene positie in de wereld ver schaften, dan was hij verplicht, de wo ning- te verlaten, waarin hij zijne kinds heid en jongelingsjaren had doorgebracht en in den vreemde te gaan. Zoo bleef ze alleen en o dat is in weinig woorden zoo veel gezegdVeel kennissen en vrien den had ze niet, en zoodoende ging haar leven eentonig voorbij. En daar kwamen dagen van allerlei zorg en leed en ziekte, en dan was 't o, zoo donker I Wat schonk dan een verkwikkende zonnestraal op haar pad? Was 't niet een brief van den zoon, een brief overvloeiende van liefde voor de moeder, die zijn alles was en bleef, voor wie hij werkte en spaarde Als ze daar zat met de oogen gevestigd op die regels, die als 't ware hoorbaar tot haar spraken, jal dan viel er wel eens een traan op dat papier, maar dan was 't een diamant, getooverd door een straal van die vriendelijke zon van liefde, die weerkaatste in dien traan Wat zouden er vele zonnestralen in menige kamer doordringen, wanneer de leden van één huisgezin werkelijk in liefde samenwoonden; wanneer men zich onderling meer toelegde, om elkander 't leven aangenaam te maken, -bitse woorden te vermijden, 't verkeerde met den mantel der liefde te bedekken. Dan wordt elke g-ulle kinderlach een zonne straal, dan wordt elk woord van waar deering, van deelneming 't middel om alle donkere wolken te verdrijven, en ?t zonnetje van tevredenheid te doen door breken. Zoo moest het zijn, zoo kon 'X zijn, wanneer men maar beter Vware levensdoel wilde begrijpen en als erva ren reizigers den weg zoo effen en aan genaam mogelijk trachtte te maken I Wanneer men op kerkelijk en staat kundig gebied meer naar 't ware licht en naar zonnestralen zocht, in plaats van door oneenigheid en allerlei twist den maatschappelijken horizont en zelfs den hemel met donkere wolken te bedekken en zoodoende 't zonlicht uit te sluiten, 'tïiiü zou er vrij wat meer geluk en te vredenheid heerschen, maar er zijn men- schen, die er behagen in schijnen'te vin den, om 't rijk der duisternis te dienen. Alvorens van de zonnestralen af te stappen, moet ik nog terugkomen op 't beeld van de zon, die achter de wolken is verborgen. Heldere zonneschijn is in menig oog 't schoonste, wat men zich kan voorstellen, maar ik vraag aan ieder, die eenig schoonheidsgevoel bezit, of 't niet een prachtig,indrukwekkend schouw spel is, wanneer de wolken zich met gouden of zilveren randen vertoonen Wie hierbij een oog-enblik stilstaat en er over nadenkt, vindt daarin een beeld van bemoediging, eene stem, die spreekt van troost en hulp I Jade wolken onderscheppen 't licht gelijk de zorgen de levensvreugde. De wolken werpen donkere tinten op 't aard rijk, gelijk de zorgen zich somber af spiegelen in ons gemoed. Maar ziet naar dien rand der wolken, zoo onvergelijke lijk schoon, dat het den schilder tart, om 't weêr te geven. Wat bewijst die rand Dat in 't luchtruim licht en don ker zijn vermeDgd; dat eene vriendelijke zon zich achter die wolken verschuilt en slechts wacht op 't juiste oogenblik, om zich te vertoonen. Zoo zijn ook in 't leven vreugde en leed vermengd I Deuk niet, dat het leven alleen zorg en ramp is. Verliest uw vertrouwen niet, gij menschenkinderen I Juist uw vertrouwen wordt op de proef gesteld en op den tijd, als Hij 't geschikt oordeelt, zal de zon voor u doorbreken I Dit vergete niemand J Binnenland. Vlissingen, 15 October. De in ons vorig nummer genoemde rader boot Telix, kwam Woensdag te ruim 4 uren te Yerseke aan, waar de beproeving van de koriuriebting met uitstekend gevolg plaats bad en waarua de boot werd overgegeven en afge leverd aan de firma, voor welke ze is gebouwd, de beereu C. L. de Meulemeester en Co., oes- ierhaudelaars te Bergen-op-Zoom. Deze bootj geheel van staal vervaardigd, heeft eene lengte van 731/3 Eng. voet, eene breedte van 131/3 voet, xerwijl de grootste breedte over het dek 251/a voet bedraagt. De diepgang is slechts 3y2 voet. De inrichting is uitsluitend ten behoeve der oesteileelt en daar om kan deze boot voor niets, dan als werkvaar-- tuig dienst doen. In dit vaartuig zijn twee stuks koppelbare, compound oscilleerende stoommachines met oppervlak condensatie, elk van 50 ind. paarde- kracht. Voorts heeft bet eene afzonderlijk wer kende lcoruiacbine en stoompomp. De stoomketel in dit schip is van staal en werkt op 8 almospheeren stoomdruk. Deze, zoowel als de biervoren genoemde machines, zijn allen op de fabriek ,/de Schelde" ver vaardigd. Deze raderboot is de tweede, die mede voor eene oestermaatschappij te Bergen-op-Zoom is afgeleverd. Na gedurende ettelijke weken bij zijne vor stelijke familie te Kopeuhagen te hebben ver toefd, keerde de oudste zoon van den prins van Wales, prins Al bert-Victor, vergezeld van zijn adjudant, den 12 dezer van daar, over Kiel, Hamburg en Vlissingen, naar Engeland terug. De prins arriveerde alhier Donderdagmiddag', te 12 uren; met den gewonen sneltrein uit Duitschland en vertrok dadelijk met de aan sluitende dagmail boot Duitschland naar Queen- boro', om verder per spoor naar Londen te reizen. De Britsche vice-consul, de heer P. L. De Bruijne, wiens diensten echter niet werden ver-, langd, was bij aankomst van den prins, aan den ireiu. Aan boord van de dagmailboot Nederland werd gisteren ochtend, terwijl zij in de buiten haven alhier lag, heel wat ontsteltenis verwekt door den chief-steward T., een Engelschmau, die, in eeu vlaag van waanzin, zich eene nog al belangrijke, echter niet levensgevaarlijke, halswoude met een mes had toegebracht, ten gevolge waarvan onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Nadat de verwonde door den ijlings ontbo den arts F. C. Stewart Schultz voorloopig was verbonden, werd hij per raderbrancard ter verdere verpleging overgebracht naar het gasthuis. Van S tot 14 October zijn alhier uit Queenboro met de mail booten aangekomen 6U3 en daarheen vertrokken 774 passagiers. Blijkens bericht aan de N. R. Ct. zal alhier binnenkort een bazar worden gehouden ten voordoele van een op le richten Te Huis voor militairen van de land- en zeemacht. De heer Frater, pred. bij de Eng. gemeente alhier, heeft iu deze zaak het initiatief genomen. Bij de plaats gehad hebbende prijsschieting der handboogschutterij „de Eendracht". Don derdag jl., werd door een 20tal schutters deel genomen. Hiertoe waren 5 prijzen beschikbaar gesteld, 8 van wege de sociëteit en van den be schermheer, den heer A. Smit burgemeester en een van een onbekend persoon, welke behaald werden als volgt le prijs van den heer A. Smit, zijnde een zil veren couvert, door A. de Footer 2e voor den oost-zij vogel, een portöinoünaie, door den president L. Coruellie 3e voor den west-zij vogel, een tabakspijp, door J. de Meire4e voor den kleinen vogel, 2 bloemvazen, door M. van Hoek. Daar de prijs van den hoofdvogel, zijnde een bierglas, niet was afgeschoten, werd deze bij loting behaald door M. Baela, V

Vlissingse Courant | 1887 | | pagina 1