\USSI\i;S(lll< COURANT. i 1 goederen megels en MA IK. No. 73. Zondag- 11 September 1887. 25ste Jaargang. loTtTlmvl fiÖTËiröïzÊT- LIEFDE OF PLICHT? W „Telegraaf," HULP IN NOOD. Ier, ontvangen bij IEN. Departement van togen huishoudelijke artike- den, Fornuizen en BR. KOPFEJM. Coosje Buskcustraat, aersle kwaliteit Ossen- ■j SO Cent pm kil°" li. VAN OS. ■Koikstraat, Vlissingen, Bericht aan onze geachte Abonné's. Enkele directiën van groote bladen, stellen nu en dan bunne abonnenten de gelegenheid, tegen uiterst lagen prijs, een of ander nuttig boekwerk te erkrijgen. Voor bladen van minder kolossale oplagen, valt het moeielijk met ten goed succes dergelijke aanbiedingen te doen. Niettemin willen wij, in het van ons blad, ondernemen wat wij kunnen, zij het dan ook met eenige offering onzerzijds. Wij bieden onzen lezers daarom aan, het beroemde werk: door ZJDAk. BOY-Ed, Het boek is uitsluitend verkrijgbaar voor abonné's op ons blad, ook voor n die zich tegen 1 October abonneeren, voor den prijs van veertig cent. In den gewonen boekhandel is het niet verkrijg-baar, noch vroeger tegen «geren prijs verschenen. Dit interessante werk ziet voor het eerst Nederland het licht. In dit nummer is een advertentie met IBOIST geplaatst. Elk' onzer abonné's aaen de stad heeft' het recht die te teekenen en aan ons bureau met bijvoeging 40 cent in te zenden. Buiten de stad tegen inzending van een postwissel jot 50 cent. Het hoek wordt 1 October aan alle inteekenaren franco afgeleverd, 5CHE DIENST Rscheu -VLISSINGEN Goederen en Vee. igen 's nam. 5. irpen 's rnorg. 7.45 le Klasse 2.50 2o 1.50. le i- 4. 2e - 2.50 IG PLEZIERTOCHT fu terug des Maanda; le Klasse 2.50. 2e - 1.B0. schap. ,atsch. „de Schelde Af dealing Iiaveniverken. Hote Schutsluis. Vli UMI>""iNST en en Middelburg v MidAelbttïg viu. 5 (Ucml Van lladhuifl 9 30, 11, 1 30, 415, 5, 5 45, 6 SO, 1 Vlissingen (Zeilinarkt) vo« 8 45, 10 16, 1145.' 5, 5 45, 6 30 7 15, 8, 8 Vlissingen en 5,30 L op werkdiigoQ zijn ellenlange spreuken, die al weinig- beteekenen en zich alleen lengte kunnen beroemen en daaren- zijn er korte, van welke men naar waarheid kan getuigen, ze kort maar krachtig- zijn. Tot de tstgenoemden behoort ook de spreuk, hoven dit opstel staat, en over welke een enkel woord wil zeggen. kip in nood! Is er iets heerlijkers bedenken Daar ligt een ongelukkige water. Vol angst ziet hij naar j uit. Akelig klinkt zijn Toep Ip.l helpNiemand vertoont zich n meer zinkt hij. Nog eens kt hij de hand boven de water- uit en God dank! ze is gezien! daagt redding op. Iemand, die óf Iioepen heet, óf in wipns hart de schenliefde gloeit, welke in die fa- erfelijk blijkt te zijn, stort zich len stroom en redt met gevaar van leven den drenkeling. Dat was in nood kan ik me voorstellen, hoe ie- te midden van rook en vlammen en brandend huis vliegt, omdat er een menschenleven te redden is. mijne verbeelding zie ik een hol- paard en daar achter wordt een gegil gehoord, door den nood akt. Elk oogenblik kan 't rijtuig of tegen een boom of muur letter geslagen worden. Ziet daar :t een man, die, niet denkende aan gevaar, zich voor 't woedende werpt, en het tot staan brengt, irom een menschenleven door een i daad gereddat was hulp in lood vermoed, dat menigeen, wanneer spreuk leest, den nadruk zal op 't laatste woord. Maar weest 'oed, eens op 't nietige woordje in ukken, dan krijgt gij zoo'n denk- van den tijd, van 't oogenblik, de hulp moet worden aangebracht, zoo hartverscheurend, als de hulp komt, vooral wanneer men zich verwijten, dat men te lang-zaam is en tot de overtuig-ing- komt, slachtoffer met tijdige hulp had n gered worden. [»OEBlEM8T urg en Vliaaingen Lm 6,30ti 8.—. 9>15t _M, 11,35f, 2,30, 3,301,4,30, 5, 8,-t. 9,-, lO.-k'J 32,30f, 3,30, 4,30f, 5 m Middelburg 's avonds <xait de Keersluis aan vaarvau de vertrekuren a an de AbteW tn SooW den laatsten tijd heb ik de woor- kulp in nood meer dan eens in tourant aangetroffen. Een zekere Troelstra in Vlissingen blijkt mij r te zijn van eene vereeniging-, dien naam draagt. Ik heb 't 'en niet, dien heer te kennen, roet de statuten der genoemde iging bekend te zijn, maar toch ik er eene levendige sympathie daar er mijns bedunkens, eene 'edoeling ten grondslag ligt. In den aanvang heb ik een paar voorbeelden opgenoemd van redding van menschenlevens. Hoe edel dit ook zij, toch zal dit in dien zin niet op den weg der vereeniging liggen. Men zal zich meer op 't gebied der philanthro pic willen bewegen. Ik verbeeld me altijd, dat ik iant soil pen philanthroop ben en daarom vecht ik er altijd voor en tegen. Hoe is 't mogelijk, om er tegen te strijden Juist dit wil ik duidelijk maken. Ik ben een zeer groot voorstan der van verstandige, maar een aarts vijand van verkeerd toegepaste philan thropic. Zie hier 't onderscheid in een paar voorheelden Mevrouw Benhorst is zeer bemiddeld en leeft met eene oude meid, zoo'n fa miliestuk. Zij staat er voor bekend, dat ze zeer weldadig is. Zij, die met lijsten rondgaan voor een liefdadig doel slaan haar nooit over. Zij, die haar meer van nabij kennen, zijn wel zoo verstandig, om met haar te beginnen, want mevrouw B. is een metisck, dat wil zeggenze heeft hare gebreken. Zij laboreert nog al aan ijdelheid en stelt er eene eer in, dat men haar een zekeren voorrang geeft, omdat ze voor zooveel en zooveel inteekent. Maar die heeren zijn niet de eenigen, die daar een bezoek affeggen. 't Is niet om te zeggen, hoeveel mannen en vrouwen daar komen met verhalen van ellende, waarbij u de haren zouden te berge rijzen, en die bijna altijd 't gevolg had den, dat mevrouw in haren zak tastte en gaf voor die arme kinderen, die in dagen ter nauwernood droog- brood hadden kunnen hekomen; voor die arme vrouw, wier man al weken lang aan de koorts lag enz. enz. Chrisje de meid, 't factotum van me vrouw, die nog al een woordje durfde zeggen, omdat ze onontbeerlijk was geworden, hield meer dan eens eene straf predikatie na 't vertrek der sollicitanten in ongeveer deze besvoordingen „Nu weet ik toch niet, hoe mevrouw aan dat wijf nog kan geven //Chrisje 1 wat hen je hardvochtig I Omdat jij nergens gebrek aan hebt. Je moest je schamen l" //Schamen I Ik Neen dat wijf moest zich schamen. Zij bedriegt mevrouw I Zij en haar man verdrinken 't geld, dat ze van u en anderen afbedelen. En nu belooft u ze nog een wollen deken op den koop toe!" z/En de arme vrouw heeft die zoo hard noodig I De stumperd ligt op stroo en ze kan niet slapen van de kou. Dat heb je zelf gehoord «Ja, gehoord heb ik 't, maar gezien heb ik 't niet. Maar ik heb al zooveel van dat huisgezin gehoord, dat ik er niets van geloof," Chrisje gaf 't niet op en mevrouw was uiet te overtuigen. Eindelijk werd er een middel gevonden. Mevrouw liet zicb overhalen om met de meid en den tuinman een bezoek af te leggen bij die diep ongelukkige menschen. Toen 't donker was geworden, g-ing het drie tal op weg. Zoo iets had mevrouw nog nooit gedaan. Ze was in de hoogste mate menschlievend, maar strekte dit niet zoover uit, dat ze in die vuile achterbuurten doordrong, die immers g-eiae plaatsen zijn voor fatsoenlijke lieden. Vandaar had ze dan ook lang geaarzeld, eer ze hier toe overging. Men bereikte eindelijk de bewuste huurt, waar Jt vrij donker was en me vrouw aan den arm liarer dienstmaagd slechts verder durfde gaan. Zoo kwam men aan de woning der ongelukkigen. Toen men nog een paar huizen verwij derd was, vernam men een luidruchtig gezang- en dit bleek uit dezelfde woning te komen. Men had er duchtig pret. De bezoekers luisterden en weldra hoorde men een luid gevoerd gesprek, waarvan men onder anderen deze woorden op ving „Je hebt 't mooi aangelegd met de oude dame! Wel Jans! verduiveld aar dig, dat ze ons die deken stuurde. Ze zal niet gedacht hebben, dat die zoo gauw naar de lommert zou verhuizen." Ik deel niet meer mede van 't geen werkelijk waar is. Het zij genoeg, er bij te voegen, dat mevrouw diep ver ontwaardigd huiswaarts keerde. Bedoel ik hiermede, dat men de ar men niet moet helpen en alle medelijden afschudden? Volstrekt niet. Alleen wil ïk "wijzen op de "noodzakelijkheid, om zelf den toestand der belioeftigen te onderzoeken, opdat de philanthropie niet verkeerd aangewend en haar edel doel daardoor worde gemist. casacaba. Slot volgt.) Binnenland. Vlissingen, 10 September. Kinder-Floralia 1887. De repetitie, op gisterenavond gehouden in het takel magazijn, kenmerkte zich door de goede orde, wat bij de vorige nog al te wen- schen overliet. Elk kind was voorzien van een toegangkaart, die uitgereikt was op de school, waar de liede ren bestudeerd ziju, zoodat nu van ongooefen- deu geen sprake was. Ofschoon nu de zuiver heid van den zang nog wel iets te wensche» overliet, twijfelen wij niet, of ook dit bezwaar zal bij eene herhaalde repetitie wel worden overwonnen. Het bestuur der //Vereeniging voor volks voordrachten en volksvermaken", waarvan deze Eloralia uitgaat, beijvert zich nog steeds om gelden en prijzen voor deze zaak bijeen te krijgen. Daar het echter den leden van het be stuur bepaald onmogelijk is, ieder een persoon lijk bezoek te brengen, bevelen wij gaarne allen, die tot hel welslagen van het aauslacuide Kinder-Eloraliafeest wenschen mede te wer ken, aan, hunne gaven den leden van het be- stnur wel te willen doen toekomen. Zooals men weet bestaat het bestuur uit de heeren Louman, presidentDortnaar, secre taris Harte, vice-president en Van Bekurn, Delvoye, Janszeu en Winkelman, commis sarissen. Bereids zijn van de jongejuffrouw Kitty Musquetier en den jongeheer Dirk een achttal lieve prijsjes ontvangen, zoomede een aantal kinderboekwerken van iemand, die onbekend wenscht te bly ven ook eenige dames hebben zich reeds beijverd om geschenken aan het bestuur te' doen toekomen, tot aanmoediging vau hen, die gelukkig geweest ziju iu het aam kweeken der bloemen. In ons volgend blad doen wij mededeelin< van den dag en het uur, wanneer de planten moeten worden ingeleverd, zoomede van de nadere bijzonderheden. De mailboot Prinses Marie keeide Donder dagmiddag, na in het droogdok te Middelburg te zijn schoongemaakt en geschilderd, hier terug en zal weder in dienst gesteld worden. Ook de andere mailbooteu der maatschappij //Zeeland" zullen achtereenvolgens naar Mid delburg worden overgebracht om te dokken, terwijl de mailboot Prinses Elisaletli tijdelijk in de eerste binnenhaven zal worden opgelegd. Van 3 tot 9 September zijn alhier uit Queenboro met de mail booten aangekomen 658 en daarheen vertrokken 1057 passagiers. Terwijl in 't begin der iveek wegens bet on gunstig weder de regeling der compassen van Zr. Ms. schroefstoomschip Ceram zeer belem merd werd, mocht meu echter Woensdag jl. daarmede eindelijk geveed komeu. Ook het weder liet zich toen beter aanzien en, terwijl de berichten vau het meteorologisch instituut mede een gunstig weder voorspelden, werd met het vertrek der Ceram niet langer gewacht. Op Donderdagmorgen vroeg werd dan ook de reis naar Oost Indië, langs het Suez-Kanaal, bestemmingsplaats Batavia, onder zeer gunsti ge omstandigheden aanvaard. Reeds lusschen 4 en 5 uren werd Dungeness gepasseerd, zoodat de reis alleszins voorspoedig tot dus verre was voortgezet. Dezelfden morgen vertrok ook van Ymuiden het zusterschip Iloresdat in alles, zoowel schip als machine,aan de Ceram gelijk is en op de koninklijke fabriek van stoom-en andere werktuigen te Amsterdam werd gebouwd. Naar men verneemt, zullen de oudste jon gens van de opleidingsschepen Anna Pan tourna en Admiraal van ll'assenaer in den aanstaanden winter eeueu oefeningstocht hou den in den Atlantischen Oceaan, waartoe zij zullen worden ingescheept op de instructie- korvet Nautilusthans liggeude alhier. De bootsmans-leerlingen zullen alsdan wor den ingescheept aan boord van de brikkeu Cas tor en Polluxin gebruik bij de opleidings-^ schepen. De leden der scherpschutters-vereeniging „Vlissingen" alhier zijn uitgeuoodigd tot deel neming aan een schietwedstrijd, uitgeschreven door de scherpschutters-vereeniging /Prins Hendrik" te Veere en te houden aldaar op aan staanden Woensdag, 14- dezer, alsmede aan een wedstrijd, uitgeschreven door de schietver- eeniging //Medioburgum" te Middelburg, te houden op hare schietbaan, op Zondag 18 en Maandag 19 dezer. Beide uituoodigingen betreffen den wedstrijd op vrije baan (3 en 5 sckoteu) en die van „Me dioburgum" bovendien een wedstrijd om een eereprijs voor den schutter die in 10 schoten de meeste punten behaalt. Door den gemeente-keurmeester van het geslacht alhier is jl. Donderdag weer eene hoeveelheid ingevoerd vleesch ditmaal schapenvleesch als voor liet gebruik onge schikt zijnde, afgekeurd en daarna onder toe zicht der politie in zee geworpen. Dit vleesch was afkomstig vau denzelfdeu slager, P. Koolwyk te Middelburg, door wien in de vorige week eene partij rund vleesch, waar mede hetzelfde plaats vond, werd ingevoerd. Bij herstemming is tot lid van provinciale staten van Zeeland te Goes gekozen de heer C. J. liuvers, antirevolutionair, met 574 stem men. De heer Z. D. van der Bilt la Motthe had er 427, Met genoegen verneemt men, dat gunstig uitzicht bestaat voor het tot stand komen van den stoomtram IJzeudijke Watervliet - Caprijk Ecloo, in aansluiting met de stoom tram Breskens Maldeghero, ontwerp der heeren C. De Vos, burgemeester vau IJzeudij ke en Cl. A. Carpreau, civiel-ingenieur. Vrijdag 16 dezer wordt Z. M. de koning in de residentie terug verwacht. Zaterdag 17 dezer zullen te 1 ure des na middags de nieuw benoemde leden der heide kamers den eed in handen des konings, in dg

Vlissingse Courant | 1887 | | pagina 1