VLISSINGSCHE HllltVYI No. 58. Donderdag 21 Juli 1887. 25ste Jaargang. Gemeentebestuur. WESmiHTCEÏ®. Binnenland. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post ƒ1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTItNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. j Verschijnt WOENSDAG- én ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. J3 elxen.dm.akiiig. Aangijte van nieuwe leerlingen De burg. en weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden dat tot 1 September e. k. gelegenheid be staat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de navolgende scholen School E, uitsluitend jongensschool, (hoofd der school de heer E. G. J. Stuart), mits voldoende aan proeven van bekwaamheid. School D, uitsluitend meisjesschool, )hoofd der school mej M. E. Schuurman), mits voldoende aan proeven van bekwaamheid. School C, uitsluitend jongensschool, (hoofd der school de heer W. van Kamer). School F, uitsluitend meisjesschool, (hoofd der school mej J. W. Beijerman). School B, tusschenschool, (hoofd der school de heer F. J. Op den Zieke). Zich aan te melden bij de hoofden dei- betrokken scholen. Vlissingen, den 13 Juli 1887. De burg. en weth. voornoemd, A SMIT. De secretaris, F. N. VAN DER BILT. SCHOOLWEZEN. Rostelooze toelating van leerlingen. De burg. en weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Dinsdag 16 Augustus e. k. 's avonds 7 uren, door de commissie van toezicht op bet lager onderwijs, in een der lokalen van bet raadhuis alhier, zitting zal worden ge houden voor het onderzoek aangaande de jeldelijke omstandigheden van de, gedurende iet tijdvak Maart Augustus 1S87, tijdelijk osteloos toegelaten leerlingen op school A, boofd der school de beer Landsman). Ouders en voogden, die voor hunne kinderen if pupillen, ook voor den nieuwen cursus September—Februari) kostelooze toelating 'erlangen, worden in hun belang dringend aDgeraaand, ter gestelder tijd en plaats tegen- roordig te zijn, daar bij nalatigheid of wei- ering, om zich aan dit onderzoek te onder- rerpen, (behoudens wettige redenen volgens et oordeel der commissie), zij als betalende serlingen zullen worden aangemerkt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16 Juli 1887. De burg. en weth. vooi-noemd, A. SMIT. De secretaris, F. N. VAN DER BILT. SESM135I&S1TC. Toelating van leerlingen op school A. burg. en weth. van Vlissingen verwittigen ouders en voogden, die hunne lartoe in de termen vallende kinderen of ïpillen met 1 September e. k. wenschen te Q toegelaten, tot de lessen aan de school alhier, (hoofd der school de heer Lands- an) dat zij zich te dien einde op Dinsdag Augustus 1887, des avonds te 7 uren, de commissie van toezicht op het lager iderwijs, ten raadhuize zullen moeten aan- elden. Tevens geven zij kennis, dat hij niet vol- lening daaraan eerst één jaar later (niet isschentijd) daarvoor gelegenheid zal worden igeven, tenzij voor leerlingen die reeds iderwys genoten hebben, ter bekoming der er te leggen bewijzen van ouderdom, ver- ege men zich ten kantore van den burger ken stand ten raadhuize. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16 Juli 1887. De bürg. en weth. voornoemd, A SMIT. De secretaris, F, N. VAN DER BILT. Ter inzage leggen van de processen-verhaal icegens verkiezing van leden van den raad. De voorzitter van den raad der gemeente Vlissingen maakt bekend dat van de, op den 19 en 20 dezer opge maakte procssen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes "ter benoeming van zes leden van den gemeenteraad, een afschrift aan het huis der gemeente is aangeplakt, en wijders van de processen-verbaal inzage kan worden vei-kregen. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 20 Juli 1887. De voorzitter voornoemd, A. SMIT. Vlissingen, 20 Juli. Aan de gisteren alhier gehouden stemming voor de verkiezing van zes raadsleden Damen van de 491 kiezers voor den gemeenteraad 231 deel. Bij de opening der stembus op heden bleek tevens dat 231 witte stembriefjes waren inge leverd, van welke 2 in blanco. De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 115 stemmen. Van de uitgebrachte stemmen verkregen de becren C. MORTIER 208, C. A. KALB- FLEISCH 196, I. HARDER 184, F. DEL- VOYE 150 en E. M. CHEVALIER 115 stemmen. De aftredende leden van den raad, de liee- ren C. MORTIER, CA KALBFLEISCH en F. DELVOIJE zijn derhalve herkozen en tot nieuwe leden gekozen de heeren I. HARDER en E. M. CHEVALIER. Voorts waren nog uitgebracht op de heeren C. M. Dommisse 56, T. J. Blonk 40, J. Ie Sage van Hoeve 37, C. J. Rekkers 16, J. Lagaaij 15, A. Koppejan 7, M. P. Troelstra 6 en H. J. van der Meer 5 stemmen, terwijl nog tal van hee ren 1, 2 en 3 stemmen verkregen. Van de 230 gele stembriefjes waren 7 blanco ingeleverd en werd 1 van onwaarde verklaard. De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 112 stemmen. Van de uitgebrachte geldige stemmen ver kregen de heeren M. P. TROELSTRA 109 en J. LE SAGE VAN HOEVE 64 stem men, tengevolge waarvan eene herstem ming tusschen deze heeren moet plaats heb ben. Voorts waren nog uitgebracht op de heeren T. J. Blonk 9, C. J. Houbaer 7, C. J. Rek kers en J. Lagaaij ieder 6, C. M. Dommisse 4, benevens 1, 2 en 3 stemmeD op verschillende personen. JD ZE KERMIS. Zoo bevinden wij ons dan weder temid den van de telken jare geregeld terugkee- reude kermisdrukte. KermisHoe geheel verschillende ge waarwordingen verwekt dat woord bij verschil lende personen, alleen de gedachte er aan is voor menigeen reeds voldoende om in een zeker stadium van opgewondenheid te geraken. Voor deze toch is de kermis eene ergenis, voor gene iets aanlokkelijks, voor een ander, weder een ware bron van genot. Dat verschil van opvatting maakt, dat over de kermis al heel wat getwist en gekibbel, zoowel in woord als geschrift, is geweest en dat zij, zoolang zij nog niet geheel en al is verdrongen door meer moderne vermaken, wol voortdurend een twistappel zal blijven lu8Bchen Jan, die er voor en Piet, die er ^egeu is. Terwijl toch de een zich zal in spannen om het overigens ras kwijnend be staan van de arme tcringlijderes zoo lang mogelijk te rekken, zal de ander zijn best doen haar op allerlei wijze het leven bitter te tnaken en, zoo mogelijk haar uit te roeien met wortel en tak. Wie van beide partijen ten slotte de over winning zal behalen, wie zal hot zeggen Ons dunkt,dat de k'ermis,die ontegenzeggelijk reeds veel, zeer veel van hare oude fleur heeft verlo ren en blijkbaar haar einde meer en meer na dert, het metderlijd wel van zelve zal afleggen, ook zonder dat over haar bestaan wordt ge kibbeld. Overigens onze meeniDg daaromtrent in het midden latende, plaatsen wij ons voor heden eens op het terrein der onzijdigheid, ten einde als onpartijdige gids, diegene onzer lezers, wien het gelieft ons te volgen, de kermis, die er dan nu toch eenmaal weer is, in gedachten eens rond te leiden en met hen een kijkje te nemen langs of in de verschillende tenten en kramen, die hier en daar in onze stad staan c-pgeslagen. Wanneer wij dan onze wandeling beginnen, begeven wij ons het eerst van al naar de Groote Markt, waar voorheen zich het grootste ge dutte van de- kermis concentreerde, maar waar thans,Da den bouw der aldaar verrezen school, slechts de minderheid der kramen, ^spellen", enz. eeli standplaats vinden kan. Alvorens de Groote Markt te bereiken, zien wij, aan de IJzeren Brug, eene der bekende reiswagens, ingericht als photografisch atelier, waar men gelegenheid vindt, voor weiriig geld, zich, hetzij in natura dan wel als caricatuur, te laten //trekken''. Wij passeeren vervolgeus eeuige koek-, speelgoed- en wafelkramen, waaronder wij oude bekenden vinden, die hunne //vaste standplaats" weder hebben inge nomen en voorts het lokaal van den heer Kuij- pers, waar ,/Eduard Bamberg", Nêerlands oudste tooneelspeler, die eerst kort geleden, bij gelegenheid van zijn 60-jarig jubileum alhier voor een talrijk publiek met veel succes optrad, gedurende de kermis met een gezel schap actrices en acteurs, eene reeks tooneel- voorstéllingen geeft. Van deze laatsten woonden wij Maandag avond de eerste, getiteld: //DeVoddenraper van Parijs", met zeer veel genoegen bij. De heer Bamberg handhaafde alstoou zijne be kende reputatie als uitstekend acteur, en speelde meesterlijk in de rol vau//Vader Jean." Ook de verdere ledeu van het gezelschap ver vulden hunne rollen flink en wij durven dan ook, afgaande op hetgeen wij dien avond zagen, onzen lezers een bezoek bij Knijpers gerust aanbevelen, ons overtuigd houdende, dat zij zich niet zullen beklagen, eene of meer voor stellingen (de heerBamberg heeft gezorgd voor een afwisselend repertoire) aldaar te hebben bijgewoond. Op het marktplein zelf vinden wij voorts de schouwburgtent van de Wed. Bakker, eene oude bekende, waar ook iederen avond voor voorstellingen wordeu gegeven, en verder een tentje, waar //Le petit raouche", Jokan Badart, een dreumes van slechts 60 cM. hoogte wordt tentoongestelddaarnaast een dito, waarin een jeugdig pianist, zonder voeten en handen, er lustig op los concerteert, terwijl daartegen over zich bevinden, het vermakelijke spel //van Ledderom" en het //groote wonder der wereld": een vader met zijne dochter, ieder in het bezit van 4 beenen en 4 voeten, die in plaats van armen beenen en in plaats van handen voeten hebben en welke //handige" luidjes allerlei kunstig snijwerk vervaardigen. Nog verderop eindelijk, vinden wij een #Pakt de leuning", waar men op vermakelijke maar gevoelige wijze kan kennis maken met eene guëlectriseerde jonge dame, benevens eene inrichting, waar //Selvia", eene halve vrouw, zich laat bezichtigen. Behalve door de reeds genoemde iurichtin- gen wordt verder de beschikbare ruimte der markt ingenomen door een gewonen draaimo len, een zoogenaamden Russischen molen, waar men in stede van eene horizontale,een verticaal draaiende beweging maakt, zoodat men zich nu eens hoog in de lucht, dan weder laag bij den grond bevindt,en voorts door een potpourri van kramen van verschillende soort. Van de markt zetten wij onze wandeling voort over de Bierkade, waar evenals anders, eene lange rei koek- en speelgoedkramen is opgesteld, bijna alle ook vaste bezoekers van onze kermis, wier geregelde terugkeer wel het beste bewijs is,dat zij niet te vergeefs herwaarts komen. Op het Beursplein missen wij den //bootjes - caroussel", die in de laatstvoorgaande jaren steeds aldaar zijne standplaats had. Deze in richting, die voortdurend de //guust en recom mandatie" van de draai- en dobberlievende Vlissingsche jeugd geniet, mocht aldaar dit jaar niet slaan, om eene bijzondere reden. Wij vinden haar echter terug op het Ruijterplein. In hare plaats zien wij op het Beursplein eene teut waar eene zekere mlle Helene qns de uitwerking der dressuur van vlooien vertoont. Daarnaast een photografisch atelier van //Jacobs," die voor twee kwartjes bereid is, onze beeltenis zesmaal op blik over te nemen. Op het Ruijterplein staan, behalve de reeds vermelde //bootjes-caroussel", in de open lucht eeue rekstok en eene aan hooge palen hangen de trapéze, binnen een afgepaald terrein, waar een drietal acrobaten min of meer halsbreken de toeren verrichten voor de weinige stuivers die bet hun gelukt daarmede bijeen te garen. Die lieden //werken" overigens vrij goed. Verder op den Nieuwendijk is bet Theatre des Soirées fantastiques, waar //professor" J. Adler het publiek doet verbazen door zijne voorstellingen en daarnaast eene tent, waarin z/Odea", het //levend, sprekend vrouwenbeeld, zonder onderlijf," wordt voorgesteld op twee latten, iu de «geheimzinnige kamer van docter Faust" .en die men vooral niet gelieft te ver warren met //Stella" of eenig ander schoon halfmensch, die niet in hare schaduw kan staan of liever //hangen", want iemand /Zonder on derlijf" kan bezwaarlijk staan zou men denkeu. En nu komen we aan het kermisvermaak bij uitnemendheid, aan de //vielesuppee" oftewel D. Slieker's Amerikaansche stoom-rijinrich- ting, die, voor het eerst op de kermis alhier is geplaatst en zich in een drukke begunstiging der kermisbezoekers mag verheugen. Het is er dan ook wel aardig en wij kunnen dit onschuldig kermisvermaak een ieder gerust aanbevelen. In tegenstelling van andere in richtingen van dien aard, waar de rondrijdende velocipedes met mensehenkiachtworden voort gestuwd, wordt hier de beweegkracht geleverd door eene stoommachine, die ook gebezigd wordt bij de bespeling van 'het in deze tent zich bevindende orchestrion. Naast Slieker's rijinrichting staat «W. Frohn's Colosseum", een groot wassenbeel denspel, dat om zijne smaakvolle decoratie en degelijkheid van inhoud wel waard is te wor den bezocht. '.Wij bevelen onzen lezers en vooral hun, die nog nooit een Panopticum bezochten, drin gend aan, iu deze waarlijk bezienswaardige inrichting eens een kijkje te nemen. De verschillende enkele figuren en groepen^

Vlissingse Courant | 1887 | | pagina 1