VLISSINGSCHE COURANT. No. 13. Zondag 13 Februari 1887, 25ste Jaargang. FEESTVIERING BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekbande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engelanden Frankrijk f 1,65 per drie maanden. GEMKEMT HllHSTECll. van den 19 Februari 1887, bij gelegenheid VAN Z. M. DEN KONING. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, maken bekend dat .bij gelegenheid der feestviering- op 19 Februari e. k., zijnde de herden king van den 70sten Jaardag van Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden jxo- ning, de klokken zullen worden g-eluid, bij afwisseling- het klokkenspel zal wor den bespeeld, en van alle openbare gebouwen zal worden gevlagd; en noodigen de ing-ezetenen uit, om door het uitsteken der vlaggen en op elke andere gepaste wijze, van hunne belangstelling hij de herdenking van die heugelijke gebeurtenis te doen blijken. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 12 Februari 1887. De burg. en weth. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, F. N. VAN DER BILT, L. S. I NOG EEN WINTERTOONEELTJE. Op zekeren dag was de temperatuur plotseling veranderd. De wind was om- geloopen en in plaats van sneeuw viel er een fijne reg-en. Wat een vreemde vertooning't Was als waren alle stee- nen verglaasd. Alles glom als een spie- w i\: en overal hoorde men de verklaring afieggen, dat het zoo glad, zoo vreese- lijk glad was! Wat eenige regendruppels toch een beweging kunnen veroorzaken Bij mijn buurman, den huurkoetsier, loopen de knechts heen en weer in den stal. De paarden moeten op scherp gezet worden. z/Dat moet," zegt Willem de knecht, ffvan wegens de gladdigheid." De twee voetige schepselen, die om hun beroep niet thuis kunnen blijven; de schoolkin deren, die dolle pret hebben; alles geeft een ongewone levendigheid en levert een vrooiijk wintertooneeltje op. Wanneer men nu bij zoo'n gelegen heid in zijn kamer zit, waar de kachel prettig snort; dan is 't niet onaardig, om die handelingen en verschillende be wegingen van andere zich op die g-ladde straat bevindende medemenschen aan te zien, en allerlei opmerkingen en beschou wingen te maken. Voornamelijk was mijn aandacht ge vestigd op de zeer uiteenloopende wijzen, waarop men over de gladde, bijna on begaanbare straat trachtte vooruit te komen. Daar komt iemand aan, die 't al zeer Voorzichtig aanlegt. Voetje voor voetje komt hij vooruit. Zijn lichaam helt nn Daar den eenen en dan np,ar den ande ren kant over. Hij moest nog een ba lanceerstok hebben, dan geleek hij precies op een koorddanser. Zijn voorzichtigheid helpt hem waarlijk nog niet; zie, daar ligt hij. Een ondeugende straatjongen liep tegen hem aan en toen verloor hij pijn evenwicht! Daar gaat een man, die zich om de g-ladheid niet schijnt te hekommeren. Hij stapt er fenn op los- Zie, hij komt al de anderen vooruit en toch valt hij niet. In stilte zal ik 't geheim verklap- I pen hij heeft ijssporen aan. 't Is iemand, die zijn tijd hoog- noodig' heeft en daarom heeft hij een practisch middel te haat genomen. Waarom lach ik daar opeens? Ik zal 't u zeg-g-en. Daar komt de heer Kruit man aan. 't Is een verwaand man, die waarlijk 't kruit niet heeft uitgevonden, maar erg- met zich zeiven is ingenomen. Men beweert, dat hij zich rijgt. Zeker is 't, dat hij een fat is, die meent, dat alle jonge dames doodelijk op hem ge steld zijn. Met den neus in den wind komt hij daar aan; hij moet natuurlijk een air aannemen, als ware hij boven zoohi gladheid verheven. Vlug zijn zijne beweg-mgen. Daar is hij voor't huis van den notaris, wiens drie dochters voor 't raam staan. Nu moet hij dubbel zijn best doen. Hoe sierlijk is zijn buiging I Hij neemt zijn hoed af, verliest de gladde, hoogst gevaarlijke plekken uit het oog, en ach I daar maakt hij kennis met de steenen en zoo lang als hij is, valt hij en, o jammer, vlak voor de dames. Vliegen zij de deur uit, om den ongelukkige te helpen Wringen ze, wanhopend, de han den 't Spijt me, dat ik 't zeggen moet. Ze doen juist, wat ik doe; zij lachen en hebben de grootste pret. Hoe hardvoch tig En dat nog wel vrouwen Hoe is 't mogelijk Och, kijk! daar komt zoo waar 't oude moedertje aan, dat eiken dag een keteltje koffie aan haar kleinzoon brengt. Goede ziel I gij hadt nu stilletjes thuis moeten blijven I Ze heeft zich behoorlijk gewapend en een paar oude wollen sok ken aangetrokken. Maar daar is een ge vaarlijke plek: die ronde keisteenen zul len 't u lastig maken. Ze bemerkt het ook en aarzelt om verder te g-aan. Daar komt Jansen de schoenmaker zijn deur uit, om 't oudje te helpen. Dat staat je mooi, JansenEn hij krijg-t zijn beloo ning, want den vriendelijken, dankbaren blik, dien ze hem toezendt, zou ik hem kunnen benijden I Toen er menigeen gestruikeld was, kwam er order, om overal in de gemeente zand te strooien. Sommige menschen hadden 't reeds uit eigen beweging ge daan, terwijl anderen zoo nauwg-ezet wa ren, om eerst het bevel af te wachten. Hoe 't zij, 't grappige was gedaan en nn dacht ik zoo m mijn eentje Wat ik daar zoo gezien heb, heeft wel wat van de wandeling, die we eiken dag op onzen levensweg afleggen, 't Gaat ook alles behalve gemakkelijk, om zonder vallen en ongelukken aan 't einde te komen. Wat een hemelsbreed verschil in de wijze, waarop die weg wordt betreden. Daar hebt gij b. v. mijn buurman v. Ilaien. Hij was een eenvoudig metse laar, die stilletjes zijn gang ging*. Wie 't hem ingefluisterd heeft, weet ik niet, maar opeens moest hij hoog-er op. Hij werd aannemer; eerst in 't dorp en toen buiten af. Wat begon zijn weg glad en gevaarlijk te wordenEr waren nog goede vrienden, die hem waarschuwden, dat hij vallen zou. Geen nood! riep de wijze man. Nog wat verder, nog wat brutaler, nog meer gewaagd, tot dat op zekeren dag opeens 't onverwachte en ook niet onverwachte bericht klonk, dat hij gevallen was en door hem waren nog- anderen gevallen. Een schandelijk bankroetWat waren er toen een massa menschen, die dat wel gedacht hadden. Die man moest immers vallenledereen had 't voorzien, hij alleen nietAn deren daarentegen zijn behoorlijk g-ewa- pend met overleg en voorzichtigheid en niet minder met de noodige kennis. Dit laatste spoor onder den voet behoedt hem voor nienig-en val op die glibberig-e levensbaan. Zij, die zoo heel voorzichtig en aar zelend loopen, den noodigen moed mis sen, niet weten te handelen, eindigen meestal met te vallen. Eigenwijze. Kruit- mans zijn er ook genoeg- te vinden. Spotten met gevallenen ziet men maar al te dikwijls en 't ware te wenschen, dat ieder de spreuk betrachtte Die staat, zie toe, dat hij niet valle 1 cASACARA. BmMLAAli, Vlissingen, 12 Februari. Mierii op 'sKoninp 70" verjaardag. Gisteren avond hield de regelingscuuimissie en daarna de algeuieeue commissie der feest viering eene vergadering, die druk bezocht was. Daarin werd natuurlijk alles, op de feest viering betrekking hebbende, in breede om trekken besproken en eenige besluiten geno men, doch was het niet mogelijk om't pro gramma in zijn geheel vast te stellen. De commissie kon oi.s daardoor nog geeue volle dige mededeeling doen van alles, wat dien dag zal plaats vinden. Van bevriende zijde werden wij echter in staat gesteld, het volgende te kuuuen mede- deülen Het luiden dor klokken vau den St. Jacobs- toren en van de R. (J. kerk van 's morgens 8 tol 9 uren. Het bespelen van liet carillon van 9 tot 9a/a uren. Dankstond in de kerken van alle gezindten van 9ys tot 10y3 uren, terwijl ds. Reesse daartoe in de Groote kerk zal optreden; Te lOYs uren eene feestrede door den heer Troelstra, in de zaal van den heer Kuijpers Te 12 uren parade van het garnizoen en de dd. schutterij (Janllon van 12 tot 1 uur. Aangaande den optocht en de muziekuit voering in den namiddag is nog niet alles vast gesteld, zoodat hiervan geen vuliodige uiede- deelingeu kunnen gedaan wordeu. Alleen is nog te melden, dat, nadat met een paar afgevaardigden der Groote Harmonie uit Lier eene conferentie is gehouden, gebleken is, dat dit muziekgezelschap bezwaar maakt voor eene uitvoering in de open lucht, met 't oog op 't jaargetijde, waardoor thans de medewerking in den optocht, zoowel als voor de muziekuit voering des avonds, door het muziekgezelschap Ons Genoegen vau deze plaats, met aanzien lijke versterking van hun gezelschap zal wor den vervuld. Verder zal iu de volgende week tijdig alles worden openbaar gemaakt door aanplak biljetten. gende brieven ter verzending ontvangen, ge adresseerd aan onbekenden S. A. T. II. van Wouw, Amsterdam C. Heudrikx, Slikkerveer; B. G. Visser, Zaandam. Verzonden geweest naar Amerika R. F. Felix Swembergh, Newton. Idem naar België Mme Schencke, Ant werpen W. Kobson, idem. Van 5 tot 11 Febr. zijn alhier uit Qneeuboro met de mail booten aangekomen 491 en daarheen vertrokken 465 passagiers. Gedurende de 2de helft der maand Novem ber jl, zijn arii het postkantoor alhier de vol Vrijdagnamiddag is de tweede boot voor het vervoer van schapen van hier naar Engeland, het stoomschip AHuervagezagvoerderL.de Jong, van de koninklijke Nederlandschestoom- boui—maatschappij te Amsierdain, voor de eerste maal met een transport schapen, groot ongeveer J.3U0 stuks, van hier uaur Londen (Deptford) vertrokkeu, Het stoomschip Mercurius, gezagvoerder P. van D:jk Blok, kwam deuzelfden namiddag uit de eerste binnenhaven in de dok haven en werd heden ochtend iu het droogdok gehaald, tot het daarin oudergaan van eene herstelling aan de schroef. Naar de Times meldt, bevinden invloedrijke Nederlanders zich te Londen en zijn deze met den postmeester-generaal in onderhandeling over eene belangrijke verbetering van den post dienst op Berlijn over Vlissingen. Naar wij vernemen heeft onder de hoofd ambtenaren der stoomvaartmaatschappij „Zee land de volgende reorganisatie plaats gehad de heer J. Wilkens is inspecteur van den uit voerenden dienst, de heer 8. Alter inspecteur van den centraleu dieust en de heer 11. L. Her mans inspecteur van den financieelen dieust (boekhouder en controle). Wegens het smokkelen van 1200 sigaren is te Queenboro iu hechtenis geuomen een stoker van de mailboot Willem, Prins van Oranje daar hij de hem opgelegde boete, circa 10 pd. st. niet netuleu kon. Iu de jongstgehoudeu vergadering der kamer van koophandel te Dortmund, werd o. m. be handeld, een adres van de Hanclelskammer ie Mühlheim a/d Ruhr, houdende verzoek om te willen iruchieu de Duitsche regeeriug te bewe gen, alsnog, in plaats van Antwerpen, Rotter dam of Vlissiugen aan te wijzen als aan leg ha ven voor de veelbesproken gesubsidieerde postbooten op Azië en Australië. üp dat adres werd door de Dortm under kamer geantwoord: dat Vlissingeu nog niet vau genoegzame beteokems is dat Rotterdam voor deu benedeiirinjn en Weslfalen zeer ze ker gunstiger gelegen en guedkooper is dan Antwerpen; maar dat die plaats voor groote schepen dikwijls slechts te bereiken is na voorafgaande gedeeltelijke lossing iu lichters, waaraan hooge kosten verbonden zijn. Dat buiteiidieu ook de houding van Neder land tegenover Duitschland, iu zaken den handel betreffende, weinig voorkomend is. Nog tot op den huldigen dag bestaan de oude grieven over de, in strijd met het verdrag be staande ondiepten van het vaarwater desKliijus, de verzanding van het Rhijn-Maas-kauaal en de rootvisscherij. Evenwel verklaarde de kamer te Dortmund zich bereid, ter zake met Mühlheim iu nadere onderhandeling te treden, ofschoon, volgens haar, ook de in het adres aangegeven ge dachte het verschil tusschen de vrachtprijzen vau het Neder-Rhijnsch Industrie-District natvr Aiüwe-ppew, Bremen en Hamburg ten

Vlissingse Courant | 1887 | | pagina 1