Gemengd Nieuws. Ga voort te doen wat ge vermoogt, j Voor 't ed'le doel door U beoogd, Om //Eigen Hulp" te stelpen. Wij willen steeds, geloof dat vrij, Als burgers van de Maatschappij, U gaarne daarin helpen. Geachte Hoorderssluit voortaan In grooter tal U bij ons aan, Helpt, schraagt ons in ons pogen, Op dat w', al duurt de strijd ook lang, Voor ons Maatschappelijk belang, Eéns overwinnen mogen. V Gisteren namiddag had de reeds vroeger 'aangekondigde plechtigheid plaats van het leggen van gerelsteenen voor het nieuwe gebouw van het //Leger des Heils", aan de Gravenstraat alhier. Bij die gelegenheid wapperden van de hoekprofielen van het toekomstige gebouw, nationale vlaggen en ter plaatse waar de steenlegging moest geschieden, de vlag van het Vlissingsche korps van het //Leger." Majoor Ereoch, die opzettelijk van Rot terdam was gekomen om de plechtigheid te leiden en den eersten steen te leggen, een zestal mindere officieren van het Leger, alsmede vele „soldaten" en een betrekke lijk groot aantal belangstellenden en nieuws gierigen, verzamelden zich te twee uren véér het nieuwe gebouw, waar eene korte open lucht-bijeenkomst werd gehouden, die met gezang en gebed geopend en besloten werd en waarbij de //majoor", naar aaleiding van de heugelijke gebeurtenis, in het Engelsch eene toepasselijke rede hield, die door kapitein E. J. Vellema van Middelburg in onze taal werd vertolkt. Volgens Engelsch gebruik werden door verschillende personen steenen gelegd en wel achtereenvolgens door majoor Erench, de kapiteins Schrieke en Vellema, den penning meester Dommisse en luitenant Obbes, de laatste vier respectievelijk veld- of plaat selijke officieren van de korpsen te Vlissin- geD en Middelburg. Daarna begaven de meeste aanwezigen zich in het nabij gelegen lokaal Tivoli, waar, te half drie, eene door majoor Erench ge leidde, zeer opgewekte buitengewone bijeen komst werd gehouden. Een en ander liep in de meest gewenschte orde van stapel. De majoor keerde nog denzelfden avond naar Amsterdam terug, Gisteren morgen werd met gunstig gevolg examen afgelegd als zeeloods bij het Neder- landsche loodswezen in het 6e district ter standplaats Vlissingen door de loodskweeke- lingen der 2e klasse N. Doense en J. D. Jansen. Door Z. M. den Koning is benoemd tot ontvanger der belastingen te Vlissingen de heer H. J. van Mierop, thans te Yselstein. Bij kon. besluit zijn benoemd tot voor zitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Ellewoutsdijk en J den calamiteuzen polder Borssele, A. Pol derdijk tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap J Oud- en Jong-Breskens, J. G. Gerritsen tot voorzitter var. het bestuur der waterkee ring van het calamiteuze waterschap Brui- nisse, 0. Hagetot voorzitter van het be stuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Stavenisse, L. J. Dorst; in het bestuur der waterkeering V3n den calami teuzen Stad-Philippine-polder, tot voorzitter V. N. Voerman, en tot lid J. B. Snoeck in hot bestuur der waterkeering van den f] calamiteuzen Oost-Beveland-polder, tot voor zitter G. J. vau den Bosch, en tot \id J. van der Werffin het bestuur der water keering van den calamiteuzen Adornipolder, tot voorzitter J. du Bois, en tot lid H. Brakman. Naar uit den Haag gemeld wordt heeft I Z. M. de Koning bet wetsontwerp tot ge deeltelijke herziening der wet op het lager I onderwijs bekrachtigd. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer betoogde de heer Heldt, dat de justitie te goeder trouw wèl onderscheid maakte tusschen gegoeden en minderen J en begreep niet hoe de Minister de dader van zijn voorgangers verdedigde. Hij dringt aan op strafvermindering voor Geel, die het slachtoffer was van overprikkeling door socialistische leerstellingen voorts wenscht hij gelijke behandeling van getuigen en wijziging van het dietistbodenrecht. De heer Lucasse wenschte vereenvoudiging vau de procedure voor den afkoop van het jacht- recht. De heer Kerdijk wilde ook strafver mindering voor Geel en bestreed de bewering van den heer Nieuwenhuis omtrent klassen justitie. De Minister van Justitie ving zijn beantwoording aan. (Zie Laatste Berichten.) Zooals men weet treedt de wet van 5 Mei jl. „houdende bepalingen tot het tegen gaan vau overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en vrouwen", op 1 Januari e. k. in werking. Door de artikelen 5, 7 en 11 dier wet is aan de Regeering de bevoegdheid ver leend, bij algemoenen maatregel van be stuur (dus nadut de Raad van State is gehoord), voor bepaalde bedrijven uilzonde ringen te verguunen omtrent de uren door de wet bepaald voor het begin en het einde van den arbeid der beschermde personen, omtrent het verbod van arbeid op Zondag en de verplichting om in de op te hangen lijst de werkuren te vermelden. Met verlangen wordt door de nijveren, die zich naar aanleiding van die artikelen tot de Rege.ering hebben gewend, uitgezien naar de afkondiging die»- besluiten. Naar men verneemt zullen zij in den loop der volgende week in de Staatscourant worden opgenomen. Kerk- en Sehoolnieuws. Nkd. Herv. Kerk. AaDgenomen bet beroep naar Westkapelle door den heer K. Loggers Jr., cand. te G°es. Beroepen te Maassluis de G. P. Kruijft, pred. te Domburg. Evang. Lüth. Kerk. Drietal te Enkbui]zen de heeren D. Fregeres, pred. te Groede J. L. J. de Meijere, te Bodegraven, en H. R. Snijders, alhier. TT Dr. A. W. Bronsveld, pred. te Utrecht, heeft bedankt voor het hem aangeboden hoogleeraars-ambt aan de gemeeDte-umver- siteit te Amsterdam. Uit onderscheidene plaatsen komen be richten van personen, die, hunne lust tot schaatsenrijden niet kunnende bedwingen, zich op eene onzekere ijskorst waagden en dit waagstuk met een nat pak moesten be- koopen. Zoo was dit o. a. te Middelburgen te Goes niet alleen bet geval, maar ook hier. Jl. Zondag waren wij cr getuigen van, hoe op den Spuiboezem, te midden waarvan het open water zich nog zachtjes rimpelde, terwijl aan de kanten een niet onaanzienlijk getal liefhebbers zich lastig rermaakten met rijden en glijden, toen op eens twee perso nen kort achter elkander tot aan hun midden in het ijl zakten. Ofschoon, naar men ons verzekerde, het gevaar voor verdrinken daar niet groot is, vinden wij het desniettemin een gevaarlijk spel, en achtten eene waar schuwing aan de ouders niet overbodig, om hünne kinderen vooralsnog, op zijn zachts gesproken, tot voorzichtigheid aan te manen. Te Amsterdam heeft gisteren in den vroegen morgen een verschrikkelijke braod gewoed. Te 43/+ unr ontdekten voorbijgangers in de Kalverstraat, dat er in perceel 26 eeu klee dermagazijn van den heer Kattenburgbrand was uitgebroken, althans op dat uur zag men de eerste vonken. Niet lang echter duurde bet, of de brand sloeg uit en nam, door den kracb- tigen wind aangewakkerd, in korten tijd der mate in hevigheid toe, dat het rechts daarvan gelegen perceel no. 28 waarin een verkoop huis was gevestigd eveneens in brand sloeg. Ook hier plantte het vuur zich zoo snel over alle verdiepingen voort, dat dit buis in een om mezien van boven tot onder in brand stond. Van dit perceel sloegen de vlammen over het tuintje van Kattenburg heen en bereikten het links van Kattenburg gelegen „café Suisse," dat ook in minder dan geen tijd in vlam stond. Een en ander was zoo snel in zijn werk ge gaan, dat de familie Kattenburg zich slechts met de grootste moeite en helaas 1 met ach terlating van een jongetje van 8 jaar, dat zijn dood in de vlammen vond, kon redden. Ook de bewoners van het perceel Schravendijk konden maar ternauwernood ontkomen. In „café Suisse" ging het iets beter, hoewel ook hier de bewoners, logé's en dienstpersoneel toch hals over kop zich reppen moesten het ge bouw té verlaten. Hier werd men gewekt door de bedienden van het tegenoverliggende koffie huis „De Karseboom," die van uit de boven verdiepingen met potten, pannen en andere voorwerpen de ruiten van „Suisse" inwierpen en op die wijze alarm maakten. Over het alge meen was de consternatie onder al die vluch tende menschen groot.Het dienstpersoneel van „Suisse," alsmede verscheidene logé's, vluch ten in de verbijstering blootsvoets en in nacht gewaad. Liefderijk echter werden zij allen opgeno men door den eigenaar van bet „Poolsche Koffiehuis," den heer Trier, die alles in het werk stelde om de behulpzame hand te bieden; ook van de andere buren moet te dien aanzien met lof gewaagd worden. Een meisje van deu beer Kattenburg bekwam zulke zware brand- wondeD, dat opneming in het gasthuis uoodig was maar overigens zijn er, voor zoover wij weten, geen persoonlijke onheilen te betreuren. Toen de brand was uitgebroken, werd de eerste poging tot blussing aangewend door het personeel van de achter Kattenburg gelegen drukkerij der heeren Roelofsen en Hübner, waar men het vuur van uit do achterramen van hunne gebouwen met eene brandkraan be stookte. De brandweer kwam te 5 uur aan de plaats des onheils, eerst met enkele spuiten en brandkranen waarvan eene er nog afbrak, maar weldra hersteld was, kort daarop ech ter met 6 stoomspuiten, de drijvende stoom spuit //Jan van den Heijdeu"en 6 brandkranen. De vonken vielen lot in de Pnleisstraat en ver der, terwijl bijna over de gansche stad een hel dere vuurgloed zich uitstrekte. Te half negen kon men zeggen dal de brand weer het vuur meester, en verdere uitbreiding voorkomen was. Niettemin echter moest zij nog gedurende een paar uren water geven, waarna men begon met de perceelen omver te haleu,dewijl zij te veel geleden hadden,om niet ernstige beduchtheid voor gevaar op te leveren. Uit geen der perceelen ia iets kunnen gered worden. „Café Suisse" en de heer Kattenburg waren verzekerd de heer Schravendijk Diet, zoodat voor dezen de brand, in materiëelen zin, de grootste ramp is. Het fraaie „café Suisse" zal na enkels uren slechts een hoop puin zijn, evenals bet huis van Kattenburg, waarvan niets meer aanwezig is. Alleen van bet buis des heeren Schravendijk staat de romp nog. Overigeue hebben een vijftal perceelen aan den overkant van de straat enorme schade belooponzoo de „Karseboom," bet perceel van üickhoff en Salm en „De tentoonstelling." Naast „Suisse" is de sigarenwinkel in no. 20 eveneens deerlijk gehavend. Te halfzeven was de burgemeester, mr. Yan Tienhoven, op de plaats van het onbeil aan wezig. De brandweer heeft, door de wijze waar op zij ook hier werkte, haren ouden roem schitterend gehandhaafd, De oorzaak van den brand kan men nog niet nasporen. De politie te Amsterdam beeft Zater dag de hand gelegd op den reeds lang ge- zochten vervaardiger van vaische wissels op hot buis Lipmann Rosenthal. Hij is 6on Duitscher en is Larink genaamd. Toen Vrijdagavond de 15-jarige dochter van den heer J. v. N., te Tilburg, zich op den zolder van het speelgoed magazijn bevoDd om in het donker pakpapier te halen, had zij hel ongeluk door een glazen vallicht, dat boven de trap was aangebracht, naar beneden te storten. Zij viel benoden op de trapleuning, welke afbrak en waarvan een der balastrades in het lichaam drong. Ouder vreeselijke pijnen is het meisje Zaterdag ochtend bezweken. Eeu geneesheer van den ouden stem pel schrijft aan het U. D. Vele menschen lijden iD dit jaargetijde aan koude voeten. Dat is zeer nadeelig en kan tot allerlei ongesteldheden aanleiding geven, terwijl het gebruik van stoven, vooral vnn stoven die met brandende doofkolen zijn verwarmd, mede verre van onschadelijk is, vooral in zalen of vertrekken, waar veel menschen bijeen zijn. Het meest afdoend middel tegen koude voeten is het gebruik van vilte schoenen, en ik begrijp niet, dat onze vaderlandsche nij verheid deze niet lang in de mode heeft gebrachtzij zou daarmede zich zelf bevoor- deelen en aan de menschhtid een niet on- belangrijken dienst bewijzen. Inmiddels be veel ik die allen personen aan, die last hebbeD van koude voeteD. Ik kan mij in deze dagen vaak bedroeven over onze agenten van politie en over koetsiers en conducteur» ouaor sramwagouo en vigilantos. Wat hebben deze menschen in deze gure dagen niet geweldig veel te lijden Van de barheid van het weder.Waarom hunDe jassen niet, zooals een vijftig jaren geleden die van de dilligeDce-koetsiers, met schapevacht gevoerd en hun vilten laarzen en eene bonte muts gegeven. Dan zouden zij tegen de felste koude bestand zijn en beter iD staat hunnen dieust te vervullen, dan nu zij van koude soms dreigen te ver kleumen. Ik doe daartoe een beroep op het goede hart van allen, die dit aaDgaat en verzoek vriendelijk aan de pers dit beroep in den breedst niogelijken kring te ver spreiden. Te Zijldijk, gemeente 't Zandt, ont stond brand in een boerderij27 stuks hoornvee, 14 paarden en eene groote partij graan zijn eene prooi der vlammen geworden alleen een gedeelte van de behoiziDg is ge spaard gebleven. Een deurwaarder te Amsterdam deed exploit bij een bewoner der vierde verdieping van eene woning. Een der medebewoner legde op het portaal eenige knikkers, tent en ik wensch u alle mogelijk geluk toe. Wanneer gaat bet huwelijk er door Duurt het nog laDg „Het zal maar al te kort duren," ant woordde Elsa, „hij is slechts met verlof in 't land en moet binnen een drietal maanden naar Indië terugkeerenJ zoodnt er weinig tijd overschiet. Henry zegt dat hij met zijn vrouw een bezoek moet brengen aan zijn ouders en zijn huis véor wij naar Madras vertrekken. Op het einde van de volgende maand trouwen wij. Ik heb met het uitzoeken van mijn goed gewacht tot gij terug waart, wij zullen hot dus een tijd lang druk hebben. Wat denkt ge er Tan als wij Henry en Cecil eens gingen vragen of ze lust hebben een partijtje law-tennis to doen. Zij zijn in de biljartkamer. Wij hebben nog aan het ontbijt er over gesproken dat ge bij uw komst ook wel zoudt willen mededoen." „Wel, kapitein Newcombe," zeide Jeanne „ik boor dat gij nw vrouw medeDoemt op uw terugreis naar Madras. Ik hoop dat gij en Elsa heel gelukkig zult zijn, ofschoon ik n niet dankbaar ben dat gij mij mijn beste vriendin ontneemt." „Het spijt mij ontzettend, Lady Jeanne," antwoordde kapitein Newcombe „maar er is niet9 aan te doen. Als gij maar de goedheid wildet hebben éen van uw vele bewonderaars gelukkig te makeD, zoudt gij Elsa zoo erg niet missen. Wij zijn bier echter op de speelplaats gekomen en dus meen ik dat wij ons gesprek voor een poos moeten staken. Cecil, gij speelt met Lady Jean tegen Elsa en mij." Aldus kwam men overeen en aldus speel den zij tot bet geluid van de lunchbel hen alleD doodmoede opriep met het spel op te ouden. „Jeanne," fluisterde Cecil, terwijl zij samen over het grasperk liepen mochten wij altijd zoo gelukkig zijn als bij het tennis-spel „O I" zeide Elsa, terwyl zij aan tafel ging zitten, „wat is het heet. Als het weer nog lang zoo blijft, ga ik dood. Toen gij gisteren in een stoffigen spoorwegcoupé ingepakt zat, moet go dat ook wel gevoeld hebben. Hoe laat zijt ge afgekomen „Om elf uur," antwoordde Jeanne. „Om elf uur," herhaalde Elsa. „Ik dacht dat ge Lady Hope vroeg verlaten moest om nog in den namiddag te Torquay tekuDnen aankomen. „Dat heb ik ook," antwoordde Jeanne „maar ongelukkig werd ik op het perron te Paddington achtergelateu en moest vier uur op een anderen trein wachten." „Arme meid!" zeide Elza. „Wat hebt ge toeu gedaan P" „Wel," antwoordde Jeanne, die dacht dal er nooit een einde zou komen aan een ver haal, dat zij reeds zoo menigmaal opgedischt had. „Rainio was er en zorgde voor mij." „Hoe gaat ge van avond naar huis, lieve?" viel mevrouw Deane hier in de reden. „Komt het rijtuig of zal Cecil een eindje met u medegaan „Ja, als hij er niet om geeft," antwoordde Jeanne. „Ik heb moeder gezegd dat ik hem misschien mede zou brengen, maar Elsa od ik moeten eerst nog wat bespreken. Ga je mee, Elsa, naar uw heiligdom „Zorg dat de japonnen voor de bruidsjuffers in orde zijn" riep kapitein Newcombe, on deugend haar achterna. „Wat de braidbe treft, komt het er niet op aan. Er zal alleen op den bruidegom gelet worden." „Dat doukt gij zeker," antwoordde Elsa. Vergun mij, u te zeggen dat op u bij die plechtige gelegenheid het minst van allea zal gelet worden." Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 97