Gemengd Nieuws. Buiti Van 10 tot 16 Augustus zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der stoomvaart maatschappij „Zeelaud" aangekomen, met de nachtbooten 940 en met de dagbooten 248, daarheen vertrokken met de nachtbooten 716, met de dagbooten 801, alzoo samen aangeko men 118S en vertrokken 1017 passagiers. Naar wij vernemen zullen evenals het vorige ook dit jaar de heeren Landsman en Op den Zieke met een 40-tal leerlingen, die een jaar of langer het onderwijs in de hoogste klasse gevolgd hebben, een uitstapje maken naar Rotterdam. Woensdag 21 Aug. a. s. zullen zij 's morgens met den trein van 6.24 vertrek ken en 's avonds te 9 uur weer in Vlissingen terugkeeren. burg de heer J. Vermeer Az., pred. te Zwolle idem te Ziamslng de heer E. Postma, pred. te Maria Hoorebeeke Bedankt voor bet beroep naar Veere door den heer J. van den Bergen, pred. te Golselaar. De in ons land bijeengebrachte feest gave, den Waldenzen bij gelegenheid van hun jubilé aan te bieden, bedraagt ongeveer -ƒ 10,000. Gisterenvoormiddag is te Middelburg met. stillen eenvoud het lijk ter aarde besteld van den 11. Dinsdagavond zoo plotseling over leden oudsten wethouder den beer E. Erme- rius. Behalve de familie van den overledene, waren de leden van den gemeenteraad, de Commissaris des Konings, verschillende ge meente-ambtenaren, benevens leden van ver schillende commissiën, waarin de overledene zitting had, op de begraafplaats tegenwoordig om de laatste eer te bewijzen aan een man die door ieder geacht en bemind was. Op verzoek vaD de familie werd aan bet graf niet gesproken. De zoon bedankte voor de eer, den overledene bewezen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is voorlezing geschied van een brief van mevrouw de wed. Ermerins geb. Tak, houdende mededeeling van het over lijden van haren echtgenoot. De waarnemende voorzitter, de wethouder W. J. Sprenger, schetste in eene korte toespraak het treffend verlies dat deze gemeente door dit sterfge val heeft geleden, terwijl op zijn voorstel werd besloten een brief van rouwbeklag aan de weduwe te richten. Tot tijdelijke wet houder werd alsnn benoemd de beer J. J. v;in der Harst Az., die tevens tot ambte naar van den burgerlijken stand word benoemd. Men schrijft aan de Goesehe Cf.; Domburg heeft dezen zomer, voorwaar, niet te klagen over gebrek aan doorluchtige gasten. Yorsten op den troon en vorsten in ruste; prinsen van den bloede en prinsen naar den rang; wat uitblinkt op het gebied der wetenschap en schittert in de hallen der kunst. En toch lijden sommigen in deze gemeente aanmerkelijk schade. Bedoelde hooggeplaatsten nemen hun verblijf in bad hotel of villa, terwijl in vorige jaren, toen deze bf niet waren of minder uitgebreid, vele particulieren een deel van hun huis ver huurden. Onder dezen zijn er, die alleen met bet oog daarop eenige honderden, tot zelfs dnizend en meer guldens deden ver bouwen en de voorname gasten hun deur voorbij zien gaan. De sergeanten Bleeker, Geill, Hamakers, Meerburg en van Rossem, van het 3e reg. inf., zijn geslaagd in het schriftelijk examen voor den hoofdcursus. De Minister van BuitenlaDdscbe Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de consul te Buenos-Ayres, de heer Yan Riet, voor het laatst tijdens zijn verblijf hier te lande, aan 's ministers departement te sprekeu zal zijn op Dinsdag en Woensdrg 20 en 21 Augustus e. k., des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uur. Reuter seinde gisteren nit Londen In het Lagerhuis heeft de heer Lewisham heden verklaard, dat de regeeriDg nog steeds overtuigd is, dat de toestand van het Neder- landsche vee zoodanig is, dat zij het niet noodig acht het in werkiDg treden van het bevel, waarbij de invoer van vee uit Neder land wordt toegelaten, zonder dat het wordt geslacht of aan quarantaine onderworpen, te verdagen tot na den daarvoor eenmaal gestelden datum. Aan de. heeren C. J. van Houten Zoon te Weesp, is door den Koniog vergunning verleend hunne fabriek te mogen noemen „de Koninklijke van Houten's Cacao-fabriek". Kerk- en Sckoolnieuws. Njsd. hkrv. kerk. Beroepen te Middel Op het strand in de gemeente Koude- kerke is, naar men ons meldt, het in zeer vergevorderden staat van ontbinding ver- keerende lijk van een man van forschen liohaamsbouw uit zee aangespoeld, al het uiterlijke van een zeeman, naar gissing pl. m. 50 jaren, gekleed met blauw baaien heiud, blauw wollen broek, rooden balsdoek, sokkon half wit en half blauw, een paar ledereu pantoffels, rood geruit overhemd en een riem rond het midden. Aan de rechterhand bij de duim bevond zich een ingeprikt anker. Te Zwolle hebben zich voor de be trekking van inspecteur van politie 2e kl., jaarwedde 800, 15 sollicitanten aange meld, onder wie behalve 2 onder-inspecteurs uit Rotterdam en eenige adjunct-inspecteurs uit verschillende plaatsen, zich ook bevon den 1 advocaat, 1 hoofdonderwijzer en 1 rijksveldwachter, welke laatste verklaarde bekend te zijn met de Eransche en Hoog- duitsche talen en ook Engelsch en Latijn te kunnen spreken. Deze week overleed te Amsterdam Jan Smit, wonende in de Schoutensteog, in den ouderdom van 89 jaar. Hij was daar algemeen bekend onder den naam „Oompie" of „Janoom." De man heeft indirect zeer veef bijgedra gen tot de uitbreiding van het café Krasua- polsky want daar hij bezitter was van on derscheidene huisjes in genoemde steeg, heeft hij door verkoop ervan medegewerkt tot de vergrootiug van dat café, Een huisje slechts, hetwelk onmiddellijk aan den tuin grenst, en hetgeen de heer K. ook gekocht had, moest blijven staan »n door hem tot zijn dood bewoond blijven, waarvoor hij dan ook van den heer K. we kelijks eene toelage en een paar flesschen wijn kreeg. Zijn leven was gelijk aan dat van een armen kluizenaar, die, hoewel hij 't er ruimschoot van nemen kon, dit alleen niet deed, maar zelfs uit zuinigheid of liever gierigheid niets liet reinigeD, en zelf zijn ei gen lichaam op dat punt geheel verwaar loosde, totdat een week of zes geleden, toen hij ziek werd, een nicht van hem in huis kwam, en een en ander schoonmaakte en op orde bracht. Nu hij echter dood is, kan het café Kras- napolsky, zoo iioodig, al wederom door ver grooting van den tuiu worden uitgebreid. Yoor 8 jaar ongeveer werd bij genoemden Jan Smit een zak met 1000 gestolen, waarvan de daders nimmer ontdekt zijn, wel een bewijs dat de man, die als een behoeftige leefde, er zeer goed bijzat en een beter leven bad kunnen hebben. Verschillende bewoners der Schoutensteeg zijn door hem in zijn testament bedacht. Thomas Al va Edison, de groote uit vinder op wien thans, bij zijn bezoek aan ons werelddeel, weder de algemeene aandacht is gevestigd, werd den llden Eebr. 1847 te Milan (Ohio) geboren, als de zoon van een braaf handwerksman, van Hollandscbe afkomst. Tot 1860 woonde hij bij zijn vader te Port Hnron (Michigan). Als twaalfjarige knaap verkocht hij lucifers en dagbladen aan de reizigers op den GraDd-Trunk-spoor- weg. Ook moet hij toen in een waggon op dien spoorweg een krantje gesteld, gezet en gedrnkt hebben, waarin hij allerlei nieuws mededeelde, dat een correspondentie-bureau hem aan de verschillende stations berichtte. De knaap was daarmee vaak do groote bladen voor. Zijn blad was o. a. het eerste, dat bericht gaf van den slag bij Pittsburg. Later verwierf hij zich in verschillende vakken o. a. de telegraphie allerlei kun digheden. Vooral logde bij zich too op natuur-, schei- en werktuigkundemet welke schitterende uitkomsten is bekend. Zijn naam werd eerst in 1877 populair in Europa, door zijn telephoon voor groote af standen. Hij verkocht het patent daarvan voor 100.000 dollars aan de Western Union Company. Zijn phonograaf sinds korten tijd door hem verbeterd en zijn tallooze andere nuttige uitvindingen, en niet het minst zijn electrische lampen, deden het overige om hem een wereldberoemden naam te verschaffen. Edison is tegenwoordig bezig met bet voortzetten van proeven met deri „tnleplii.to", een toestel, waarmee men op zeer groolé afstanden zal kunnen zien Zijn werk daarmee vordert goed en hij hoopt binnen vijftien of achttien maanden er mee gereed te zijn. In zijne laboratoriums te Menlo Park en sedert eenige jaren ook te Lewein, bij Oranje (op 15 mijlen afstands van New- York), waar hij 3000 personen in zijn dienst heefi, wordt het uitvinden met methode uit geoefend het zijn „uitvindiDgfabrieken" en er zijn daar hulpmiddelen van allerlei aard zooals nergens elders worden gevonden. Er worden daar miliioenen uitgegeven, maar ook miliioenen verdiend. Edison heeft thans voor zich persoonlijk een vermogen van ongeveer 10,000,000 verworven. De beroemde uitvinder en zijn jon°e vrouw (zijn tweede) met wie hij sinds drie jaren gehuwd is, wonen tegeuwoordig te LeweiD. Hun huis ziet er betrekkelijk een voudig uit; maar alles geschiedt er als door tooyenj. De deuren gaan er open door elec- tncileit; het eten komt er op tafel in wa gentjes, door electriciteit gedreven; meu vindt er electrische schellen, electrische schilderijen, telephonen enz. Deze moderne toovenaar, van wien men nog veel voor de toekomst kan verwachten, hij is pas 42 jaren oud is een zeer eenvoudig man, vriendelijk, altijd opgewekt, lang van gestalte, met zeer heldere blauwe oogeu en blonde haren, die reeds grijs be ginnen te worden. Hij lijdt een weinig aan hardhoorendheid, waardoor het moeilijk wordt een lang gesprek met hem te voeren; maar hij tracht dat gebrek zoo goed mogelijk te verhelpen, door de woorden van de lippen des sprekende af te zien. -— Yan Houten's Cacao heeft in ons land slechts een zeer zwak staaltje van wat de reclame bij de Yankees te beduiden heeft Het laatste nieuwe middel is door een in dustrieel toegepast, die kerkboeken kosteloos aan de geloovigen liet uitreiken. Op de rech terzijde staat de tekst, op de linkerzijde stnnn ad.ertenliëu Eeo concurrent pachtte het beneden-gedeelte van den kansel om daarop eene aanbeveling van geneesmiddelen te plaatsen. Te Chicago heeft het gemeentebe stuur zijne toestemming verleend om op de ruggen dor politie-agonten reclames te plakken Lang zal het niet meer duren of in de Amerikaanscbe kerken zal men vergast worden op het gauache orkest van Pear's Soap, Sun- light-Soap Holloway, etc. etc. Het gerechtelijk onderzoek naar den jongston of achtsten vronwenmoord te White- chapel liep Donderdag at en leidde tot dezelfde uitzomst als in zake van de zeven vorige gru weldaden „Eeue vrouw vermoord. Dader of daders onbekend." Iütusschen trachtte de coroner aan deze bekentenis van machteloos heid namens de Londensche politie een paar nuttige wenken vast te knoopen. Hij achtte het raadzaam vooreerst, dat elke parochie van het West-end eene missie opene in het East-end tot verbetering van het zedelijk gehalte der be volking en ten tweede, dat liet E.ist-ënd, en met name de beruchte buurt, ook langs stoffe- lijkon weg krachtig worde onjer handen ge nomen, en wel door het afbreken en weg ruimen van oen aantal dier stegen en sloppen voor menschelijke wezens onbewoonbaar, waar in de laagste ondeugden hare broeinesten en schuilhoeken vinden, Volgeoa do verklaringen van den geestelijk» Barnet! moeten de pogingen, sedert lang reeds tot het brengen van licht en lucht in die pestileuto buurt aangewend, afstuiten op den onwil van écuen enkelen huisbaas. In Engeland duurt de beweging ten guuete van mevrouw Majbrick voort. Een verzoekschrift om gratie werd iu het Lager huis door een vijftigtal leden onderteekend en in de stad Liverpool heelt men onder een soortgelijk stuk reods 80,000 namen weten bijeeD te krijgen. De minister van binnenlandse!» zaken echter moet (naar men verzekert) voor al het misbaar ten gunste der veroordeelde volslagen doof zijn en bij hot nemen eener beslissing slechts met hot advies van rechter Stephen te rade willen gaan. Niet zonder beteekeuis is de uitspraak van het geneeskundig blad Lancet, dat, na vijf kolommen aan eeno zitting der medische en chemische getuigenissen te hebben gewijd tot de slotsom komt, dat „het vonnis, o,e', do beschuldigde gereld, door de aandejurv voorgelegde gegevens ten volle gerechtvaar- digd wordt." Hoe ver ouder het publiek de overspan ning wel gaal, kan blijken uit het schrijven vat, eenen werkman, die (volgens de Liverpool Mercury) heeft aangeboden voor mevrouw Maybrick de doodstraf te ondergaan, 's Mans redeneering is, dat, iudieu er een onschuldig even moet worden opgeofferd, het zijne daar- veroordeelde.'*3' a'3 vroonchuldfg Het ware inderdaad moeilijk, een sterker voorbeeld van ziekelijke afdwaling der open bare meening aan te wijzen. Geheel deze be weging toch is niet gericht tegen de doodstraf iu het algemeen, maar niUluitend tegen de doodstraf in het geval van de weduwe May brick. Wie er ook hangen moge déze vrouw moet vrijgesproken worden. En dit niet alleen zij moet (zoo wil het de volksluim) verheerlijkt en tot den rang verheven worden van marte lares en heilige. Een vreeselijke zelfmoord is gepleegd door een zieke in het hospitaal St. Louis te ranjs. De ongelukkige leed aan een ongenees lijke kwaal. Hg overgoot Maandag-ochtend jl. zijn bed met eene brandbare vloeistof en stak die vervolgens met een lucifer aan. Daarna egde hg zich kalm op den brandstapel neer. spoedig werd het hospitaalpersoneel door den rook naar de zaal gelokt. Men brak de deur open en vond den zelfmoordenaar omringd door vlammen en gruwelijke kreten slakende men rukte hem van het bed, maar na enkels minuten stierf de mun. Yoor zijn dood wist hg nog te beduiden, dat hij vrijwillig een einde aan zgn leven had gemaakt. m "T Eens ™n(3er-horloge is op de Parijsche tentoonstelling te zien.Het heeft eene volkomen doorschijnende wijzerplaat, waarop zich do twee wijzers bewegen, zonder dat er een spoor van uurwerk te ontdekken is. Op het eerste gezichtlijktdit een raadsel.De oplossing is deze: achter de glazen wijzerplaat is een tweede glasschijf, die in een metalen ring is gevat en in welker rand tanden zijn ingesneden, die door den rand van het horloge zijn bedekt, waarin zich het voornaamste gedeelte van het uurwerk bevindt. Modellen van dit vernuftig gemaakt uurwerk zullen weldra ook hier to bezichtigen zgn. Het volgende is ontleend aan eon cor- respondent .uit Londen, in hetIlcmdekblad The lTuivcrs.il Provider. Zooals u bekend is, hebben wij heden Bank- hohday en daar er dus in de City niets te doen was geef ik u eenige cijfers over den grootsten winkel ter wereld, de welbekende zaak van William Whiteley in Westbourne Grove. Ik ontleen ze aan Tit Bits, het uit stekende onderhoudende weekblad, dat voor het beste penny weekly ter wereld doorgaat: het heeft een eigen paviljoen op de Pargsche tentoonstelling ten gerieve der lezers, en be looft thans 10,000 dollars voor een hospitaal, wannoer de gemiddelde wekohjksche verkoop in lötsy 1/9 millioen exemplaren bedraagt. Eene aardige bijzonderheid is, dat het laatste nummer een levensverzekeringspolis van f 100 vertegenwoordigt, en hoewel vele Engelsche stuiversbladen dit stelsel nalipen, heeft er nog geen enkel ooit een penny betaald, terwijl Tit Bits in de laatste twee jaren reeds twintig malen de beloofde sommen uitkeerde. In 1863 had Whiteley een kleinen winkel in Westbourne Grove met twee bediendon, in 1868 had hij er zestien en thans 5500* Het stelsel is geheel en al nieuw, maar prac tised Elk departement is volkomen onafhan kelijk van het andere en staat onder leiding van een directeur, die de inkoopen bezorgt, den verkoopprijs bepaalt, kortom zijn geheele afdeeling naar goedvinden beheert. Slechts nu en dan wanneer het een inkoop van twintig of dertig duizend pond sterling geld, bemoeit do heer Whiteley er zich zelf mee. Zooals bekend is, levert de heer Whiteley alle men schelijke behoeften, van kragenknoopjes tot huizen, en van groenten tot horloges. Van do 5500 bedienden zijn er steeds 1000 mot bouwou bezig 400 zijn klerk en 1650 eten aan White- ley's tafels en slapen in Whiteley's bedden. Alleen de mondbehoeften van dit leger ver tegenwoordigen een aardig kapitaal. Twintig »trancheurs« vordeelen 1300 pd. vleesch en 160pd.8pek per dag, die in vereeniging met 1/a zak meel, 300 brooden, 600 pd. boter, 300 eieren, 60 pd. koffie, 170 pd. suiker, 70 pd. kaas, 250 gallons bier, 75 gallons melk, 10 zakken aardappelen en 22 zakken groenten, de hoofdbestanddeelen der dage- Jijksche maaltijden vormen. Vierduizend borden en evenveel kopjes on schotels, bene vens oen geüvenrodigd aantal vorkon moeten dagelijks worden gereinigd. De helft van het personeel wordt te half twee door een bel ter tafel geroepen, de andere helft te twoe uur. Het legertje slaapt in 25 huizen in da nabjjheid der magazijnen, en beeft een eigen dokter, die eiken ocht afhalen. Wij gaan nu eens schillende afdeelingf brengt gemiddeld z door twee honderd pi eQ gesorteerd Is d een nieuwe post nie W. W. brengt perjaa naar de bus, hetget papier 14,000 pond s Onder elk der twei bevindt zioh de pakk deren der »lift« woi millioen paketten w en 350 paarden verzi eigen stallen van V W.'s weidende waf in zjjne eigene fabrie] zoo heeft hij zijne verzending van goe< en Australië is van i elk van die landen e met tien wagens, c dokken en de mag rijden. W. W. verkoopt pi 4000 schollen, 3000 5000 KG- spek en komen 40 centenaal croquettes, 10,000 koek. Alleen gedur 150,000 pond »min »plum pudding* w veelheid van 15,000 en 8000 KG. rozijnt Daarbij komen 40U0 3000 mandjes oester Een millioen ffesschi jaar verkocht. De apotheker zal jaar 600,000 KG. eau de cologne, 45,0 en de bediende in verzekeren dat hij slijt en 42,000,000 20,000,000 visiteka stel speelkaarten en terwijl bij 2,000,00C schilderijen in raai bladen bladgoud, niets dan pakjes 2500 centenaars brc wit papier vereiecht boekjes worden pe volgeschreven en 1 Tweehonderd lieden en tien hebben j dftn prjj»kaartj8S v Vu maken Het water voor brandkranen komt i leidingen, en loopt pijpen en pijpjes voor de honderden Ventilatie geschied elk 500 omwenteli: Er zijn 50 mijlen driehonderd gloei- terwijl de daarvoor tien man bezig hou zgn per maand voo dig, die alle pijpi koken en verwarm hebben een eigen b die over 20 mijlen en zes groote stood do hitte 150 graden van zelf; 500 man deze inrichting te y Eiken morgen m geëtaleerd, waarvo gevorderd worden, doet niets dan vegi wordt aan de artni Whiteley heeft ingerichten winkel, inventaris maken, zaak met een kapit en dal het huis Rol Frankrijk. De langer is reeds Wo gerechtshof besliste men, dat Boulange slag (attentat.) M aangemerkt werd li 'an den spoorweg beden ter gelogen I Juli 1887 en do ai te Parijs in den keüze, niettegensti van zijn legerkorps zijn, in het kort d houding door beu Je pve9identscrisis, aftrad. D» vraag, of Bo gemaakt heeft aan omkoopen van au tot discuasiè'i ex*minister van oc onderscheidde, die bowses, dat Boulai

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 87