Gemengd Nieuws. bedraagt in ontvangst f 180.815.166,13, in nitgaaf 149.582.897,177»» zoodat het nadeelig slot 19.267.731,047a beloopt, welke som. gevonden kan worden uit de leening van 1883, waarvan alsdan nog 7.398.538 beschikbaar blijft. Naar de N. R. Qt. verneemt, bestaat bij de regeering het voornemen tot opheffing der militaire strafgevangenis nabij Leiden. Bij het instructie-bataljon te Kampen zijn gisteren in dienst gesteld 48 jongelingen. 51 jongelingen waren opgeroepen, van wie er 2 zijn afgekeurd, terwijl 1 zich heeft terugge trokken. De verhouding der suikerfabrikanten en de landbouwers in Nederland tot elkander is een der voornaamste punten van behandeling geweest op het onlangs te Bergen op Zoom gehouden landhuishoudkundig congres. Voor al werd de aandacht gevestigd op de zonder linge regeling, dat de beetwortelen Dog steeds alleen op het gewicht worden verkocht, ter wijl de innerlijke waarde, d. i. het gehalte aan suiker der wortelen, vaak zeer belang rijke verschillen oplevert. Ook werd er bijge voegd, dat bij de soorten van zaden, die in de laatste jaren door de fabrikanten aan de landbouwers werden verstrekt, dit gehalte der wortelen steeds toenam, terwijl het gewicht en dus ook de opbrengst voor de boeren in nagenoeg dezelfde mate verminderde. Een der sprekers dr. G. W. Bruinsma heeft thans een klein boekje het licht doen zien, waarin hij duidelijk uiteenzet, dat een ver koop der beetwortelen op suikergehalte moge lijk is dezelfde conclusie die reeds op het congres werd aangenomeD. Het boekje, ver schenen bij den uitgever P. A. Vermeulen te Steenbergen, geeft in enkele bladzijden de methode aan, die bij het onderzoek moet gevolgd worden, de voorzorgen daarbij in acht te nemen en de wijz© zooals dit door landbouwers ook zelf kan geschieden ofal- tiuns door hen kan worden gecontroleerd. Een viertal afbeeldingen van noodige toe stellen zijn in den tekst geplaatst en aan het slot zijn modellen opgenomen van con tracten, zooals gebruikelijk zijn in België en Frankrijk, waar de verkoop van beetwortelen alleen naar het gehalte aan suiker plaats heeft. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. De heer H. Th. Barbas, pred. te Hnrwenen, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar deze gemeente bedankt. De predikant van Kerkwerve, de heerW. K. P. Goeree, heeft den kerkeraad dier ge meente schriftelijk kennis gegeven, dat hij willens is na 25 Aug. op te houden predikant te zijn onder de synodale organisatie van 1816. Gisteren morgen werden de bezoekers van de Oude markt in opschudding gebracht door het ontdekken van een paar ontvreem dingen, die alstoen hadden plaats gehad. Bij eeD karoter was namelijk iemand ge komen, die naar den prijs van een kwartmud bij hem staande aardappelen vroeg. Ten antwoord krijgende, dat deze waren verkocht, bleet de vrager nog een oogenblik met den boer in gesprek, doch toen de eigenaar der aardappelen zich voor een oogenblik van zijne koopwaar verwijderde, nam de man heel leuk de mand, alsof hij de aardappelen gekocht had, op en ging daarmede zijns weegs, zonder verder iets van zich te laten hooren. De boer terugkomende miste zijn mand aardappelen, en kwam tot de ontdekking dat die door den quasie-kooper was medege nomen. Tot dusverre bleven alle aange wende pogingen om den man, die een ver keerd begrip van het mijn en dijn schijnt te hebben, in handen te krijgen, vruchteloos. Ook werd bij eene venter van manufac- turierswaren een rol lint vermist, zonder te weten wie het zich eigendunkelijk heeft toe- geeigend. Maandag is de justitie uit Middelburg naar Domburg en Westkapelle vertrokken, ten einde ten kantore van den rijksontvan ger aldaar een onderzoek in te stellen naar fraudes, gepleegd door den reeds ontslagen beëedigden klerk P. D., oud 18 jaar, wonende te Westkapelle. Uit het onder zoek is gebleken, dat gemelde joDgeling zich aan verschillende verduisteringen en daarmede gepaard gaande valschheden in geschrifte heeft schuldig gemaakt, welke bij volledig bekend heeft te hebben gepleegd. Dinsdag ochtend is bij naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. -Zondagmorgen werd omstreeks 6x/o uur te Bruinisse brand ontdekt. Na ingesteld onderzoek bleek dat de huurder van het in wendig smeulende huisje vertrokken en alles potdicht gesloten was. De eigenaar heeft het onder toezicht der politie door een smid doen openen, waarbij alles zoo verdacht scheen, dat Maandagmiddag een onderzoek in loco door de justitie uit Zierikzee is ge volgd. Genoemde huurder was bij bet verzenden van dit bericht nog niet teruggekeerd. De rijksveldwachter blijft zijne komst afwachten, terwijl hij steeds voor het gebouwtje heen en weer blijft wandelen. De schade moet betrekkelijk gering zijn. Een krasse oude. Een zekere Liljegren, gepensioneerd ambtenaar, die den leeftijd van bijna 89 jaar heeft bereikt, is te voet van Oldenzaal naar Emmerik vertrokken, om zijne dochter te bezoeken. Via Haaksber genZevenaar bereikte hij na een marsch van 27a ^ag ZÜD bestemming in behouden doch wel wat vermoeienden staat. Aan den wegens de verleden week ge- pleegden doodslag op den bewoner van het Zieken te 's-Hage voorloopig in hechtenis genomen persoon, is eergisteren het bevel van gevangenhouding beteekena. In geen jaren, zoo wordt gemeld, heeft men in Ooststellingwerf (Friesland) zoo dik ,/in de pruimen'' gezeten als tegenwoordig. Ongewoon vol zijn de boomen beladeD. Voor enkele centen heeft men een mand vol. De handel in dit zoete artikel is aange vangen. Men besteedt voor de witten pruimen per 1000 stuks van 70 ets. tot een gulden al naar soort en grootte. De oogst van appels en peren is beduidend minder. Voor goede zure appels betaalt men goe de prijzen en ze zijn verkocht voor ƒ8.25 tot 3.50 de hectoliter. Een lOOtal te Nieuwedicp liggende visschersvaartuigen zijn eergister ochtend tijdens het sterke vloedgetij door het breken der touwen op drift geraakt. Enkele kwamen in botsiDg met het oorlogschip //Aruba" en verloren daarbij mast, zwaard of roer, of bekwamen andere schade. Twee visschers geraakten over boord en werden niet dan met veel moeite en bewusteloos weder op het droge gebracht. Een ander moest met gemeen geene jonge dame bezoeken zondet hare ondergeschikten te kennen Hij kreeg eene kleur als bloed en stamelde eenigo onverstaanbare woorden, het dienstmeisje her haalde hare vraag en sloeg eindelijk met eenige scheldwoorden de deur dicht. Er bleef hem niets over dan den aftocht te blazen. Treurig klom hij de trappen af, hij kwam zichzelven in den hoogsten graad vernederd en ongelukkig voor. Nu was immers alles tevergeefs, de dure ruiker moest nu nutteloos verwelken en zijn dankbetuiging ongehoord blijven dat was toch werkelijk al te hard. Zijn kamer kwam hem onuitstaanbaar voor, hij ging zitten en had grooten lust om in tranen uit to barsten. Plotseling sprong bij echter met zulk een geweld op, dat de onge lukkige en bovendien reeds vermolmde stoel krakend op den grond en tegen juffrouvv Pitterlich viel, //Juffrouw," aldus sprak hij haar met de hoogst mogelijke gelatenheid aan //ik moet nog een boek uit mijn kist hebben. Mag ik u nog eens om den zoldersleutel verzoeken z/Hier, mijnheer SöreDsen," autwoordde de vrouw, terwijl zij zich ijverig de eeuwig natte handen afdroogde, #hier is hij. Waarom zijt ge van daag toch zoo vroeg uit het college gekomen z/Omdat ik iets beters te doen heb, juf frouw," zeide Bent vol waardigheid en nam toon bedaard als altijd afscheid maar nauwe lijks buitengekomen, vloog hij de trap op. Bij het opendoen van de zolderdeur beefden zijne handeD zoodanig, dat hij al zijne zelf- bebcerscbing noodig bad om bedaard te blij ven. Hij haalde een paar maal diep en snel adem, ging naar de houten deur en drukte haastig op de klink Goddank, zij was er. Bij het geraas, dat hij maakte, wendde zij gebroken been ter verpleging in het marine hospitaal worden opgenomen. De Koestraat te Amsterdam was Maan dag iu opschuddiug. Een vijftal huisvaders zouden vrouw en kinderen eens een genoeg lijken dag verschaffen in IJinuiden. De kaarten, benoodigd voor de reis, werden, tegen betaling van een gulden, gekocht van den zoon van de V., en, met 't prettig vooruitzicht eens kolossaal te zullen genieten, trok Zondagmorgen de schare op naar de De Ruyterkade, de ligplaats der stoomboot. Zij toonden den kapitein hun kaartjes alles werd in orde bevonden. Maar en dat viel de pleizierreizigers als koud water op 't lichaam waar was de man met de gelden? Zonder geld geen Zwitsers, zonder geld geen pleiziertochtjegesnuffeld om den kashouder, hevig protest van de zijde der huisvaders, doch de kapitein verbrak zijn eens gegeven woord niet en beloofde nog maals, dat niemand op de boot kwam, wan neer niet de V. met het geld kwam opdagen. Hartverscheurend gezichtliet regende alsof het goot, daar ginds dobberde de boot op het IJ en aan de De Kuyterkade ston den de teleurgestelde reizigers, wraakzuch tige blikken werpende op de kaartjes, wraak zuchtige plannen broedende tegen den jon gen de V. //Hij zal er van lusleD had ik hem hier", omler dergelijke liefdevolle ge dachten trok men op naar het huis van den man der dubbeltjes. ^Niet thuis" werd ge geven. Men keerde weer, doch ontving het zelfde amwoord. Opnieuw wachtte men Maan dag op den nalatigen kaartjesverkooper. Inderdaad, daar nadert hij zijn woning; de oogen der wraakzuchtige pleizierreizigers schieten vonkende vuisten worden gebald. De "V. werd aangegrepen, over den grond getrokken, ieder gunde zich voor zijn gul den het vermaak, een slag, een duw of een stoot uit te deelen, tot de buren kwamen opdagen, den geslageD, geknepen, geduwden en gestooten jonkman oprichtten en tot verbazing van alle guldensehe pleizier- gasten kwamen zij tot de ontdekking, dat zij niet den guldenskaartjeskoopman, den veroorzaker aller onheil, hadden afgerost, maar diens tweelingbroeder, die het ongeluk heeft, sprekend op hem te gelijkeD. Op het kermisterrein te Rotterdam heb ben baldadigen bijna alle ruiten in de daar staande school ingeworpen. - Twee huurlieden op de Voldersgracht te 's Gravenhage die in niet te beste verstand houding leefden, kregen gisteren middag twist, waarvan eene vechtpartij het gevolg was. De een bracht den ander, een joDgen man, met een beitel een zoo hevigen slag op het hoofd toe," dat diens overbrenging naar het gemeente ziekenhuis noodig was, daar do man ernstig verwond was. De dader werd gearresteerd. Jl. Dinsdag was eene der buurten in den omtrek van de gasfabriek te LeideD in rep en roer. Eene ongehuwde moeder van drie kinde ren had een hunner mishandeld. Het was daar mede zoo erg geworden dat de buren er zich mee gingen bemoeien, en het gevolg was dat de politie verscheen. Naar we vernemen heeft de ontaarde moe der het ongeveer vierjarig kind ruim een half jaar opgesloten gehouden, met een touw aan eene bank gebonden en bijna laten uithonge ren. Het kind zou reeds wonden aan hel lichaampje hebben van onreinheid en naar het academisch ziekenhuis zijn overgebracht. Toen de vrouw zich Woensdag middag op straat ver toonde werd ze door het verontwaardigd pu bliek uitgejouwd en weinig vriendelijk be jegend. snel het hoofd om en trok toornig de wenkbrauwen samen, maar toen zij Bent be merkte, die met zijn ruiker en een gelukzalig gezicht daar stond, glimlachte zij en sloeg het boek dicht, waarin zij gelezen had. Bent was thans wat stouter, hij ging op het platte dak, terwijl hij in zichzelven de zorgvuldig ingestudeerde woorden voor zijne aanspraak nog eenmaal herbaalde, groette en begon toen met den moed der vertwijfeling Veroorloof mij, geachte mejuffrouw, naar uwe goede gezondheid te informeeren en u nogmaalB mijn oprechten dank te betuigen voor de goedheid, welke gij mij gisteren be wezen hebt. Sta mij verder toe, dat ik u als bewijs mijDer diepstgevoelde dankbaarheid eenige van de bloemen aanbiede, die de eer hebben door u bevoorrecht te worden, en aan vaard verder de betuiging mijner Zjj viel hem in de rede met eon mede- Over het algemeen is men van oordeel dat de vrouw gehandeld heeft onder den dwang barer moeder bij wie ze inwoonde, en die haar dreigde met hare kinderen op straat te zullen zetten, iDdienjjze zich tegen de mishandeling verzette. (L. Ct.) Uit Tilburg werd gisteren aan de N. R. Ct. gemeld In den trein, die te 6.48 gisteren middag van Venloo alhier aankwam, bevond zich een Duitsch salonrijtuig, waarin zich dr. Metzger met zijne familie bevond, naar men zegt op reis naar Domburg. In de gevangenis te Maastricht is Zondagnacht door een gevangene eene poging tot ontvluchting gedaan. Tot dat doel had hij een laDgen spijker, welke in den inuur bevestigd was, weten uit te trekken en daarmede een muur van graniet gedeel telijk uit te breken. Reeds was hij een eind wegs met het werk gevorderd, toen de cipier den toeleg ontdekte en dien verijdelde. Gelukkig ook, want de uitbreker was de gevaarlijke iu breker Döch, die reeds in Duitschland 10 malen, waaronder tweemaal telkens tot 4 jaren gevangenisstraf, is ver oordeeld geweest. Hij is thans in meer ver zekerde bewaring gesteld. Eene kleine apotheek, zegt een genees heer in het Maandblad mag nooit bij de bagage eens reizigers ontbreken. Men ber ge in een klein zakje wat jodaform en sali- cylzuur, twee el verband-linnen en wat sa- licyl-watten: Ook eenige droppels opium en wat coldcream-zalf zijn niet overbodig. Al lerlei kleine ongevallen kunnen ons op reis overkomen. Bijv. men knelt zich den vin ger. Dadelijk wikkelt men om de wond een stukje gom-elastiek, een kouseband, desnoods een zakdoek, wat sterk aangetrokken en boude den arm {zoo hoog mogelijk. Dan prikke men het blaasje open en legt er spoedig een comprcs van koud water op. Verstuikt men zich den voet, dan worde de naakte voet op het gezwollen gedeelte een poosje fliuk gedrukt en geklopt, waar na men een stevig verband om den enkel moet leggen. Yalt iemand in flauwte dan legge men het bovenste gedeelte van het lichaam zoomede het hoofd laag en de voe ten hoog. Bij groote kitte stille men den dor^t niet, inet verhittende dranken maar liefst met' zuiver water. Uit Harlingen scbrjjft men Het kan niet ontkend worden, dat het doen van uitgeleide aan vertrekkende vrienden en bekenden, bij spoortreinen en andere middo- len van vervoer, getuigt van een hartelijk heid, welke niemand moedwillig zal versto ren maar alles kan worden overdreven 1 Dat uitgeleide doen bij de Amsterdamsche booten ging zoo ver, dat men de vertrek- kenden vergezelde tot in de kajuit en het gebeürde niet zelden, dat de boot reeds in beweging was, als er nog haastig iemand van onderen opdook, die weer aan wal moest, natuurlijk vrouwen. Zoo voor een paar dagen ook weer doch de kapitein van de boot, het was de Minister Fock", liet doorstoomen, on het vrouwtje moest tot Enkhuizen meereizen, heelemaal over de Zuiderzee, vanwaar ze over Stavoren en verder per spoortrein naar haar man terugkeerde. Den volgenden dag had men een gelijk geval met twee achter blijvende vrouwelijke bezoeksters op de boot »Willem III«. Deze waren fortuinlijk genoeg om te Enkhuizen de tegenvarende boot Mi nister Fock« nog te ontmoeten en kwamen lijdende beweging. „Geef uw bloemen," zeide zij eenvoudig. //Zoo en luister nu naar mij. //Ik neem uwe bloemen niet om u in het geloof te ver sterken, dat gij aan mij verplichtingen zoudt hebben daar is geen sprake van. Ik neem ze echter wel aan, omdat zij mij steeds aan eene goede daad herinneren zullen, waarvan ik gisteren getuige was. Gij hadt u, mijnheer, om mij genoegen te doen, een groote op offering getroost en toch hebt gij geen oogen blik geaarzeld ellende van u onbekende menschen te verzachten. Gij legdet heimelijk uw gift in de hand van de arme kleine en ontvloodt toen de blikken der menschen zie, dat was goed, dat was schoon, en daar om neem ik uwo bloemen aaD od dank er u van ganscher harte voor." Hare stem trilde en zij gaf Bent levendig de hand hij voelde een lichten druk van de dunne viDgers en het was alsof er een nevel voor zijne oogen kwam. Giaciota, sprak hij bijna onhoorbaar in zichzelven Giacinta 1 Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 85